26 אטרקציות בברלין שאנחנו לא מרשים לכם לפספס

Some rights reserved by deErisch
0

1. אי המוזיאונים

חמישה מוזיאונים ששוחזרו לאחר שנהרסו במלחמת העולם השנייה. מדובר במוזיאון פרגמון, נויה מוזיאום, אלטה נציונל גלרי, אלטס מוזיאום וגם מוזיאון בודה. אוצר עצום של פריטים ועתיקות בעלי ערך מתקופות שונות בהיסטוריה ומחלקים שונים בעולם.

אי המוזיאונים הוא אחת האטרקציות הבולטות בברלין בעיקר לרכישה מוקדמת של כרטיסים. יש אפשרות לקנות פס כלומר כרטיס כניסה לכל המוזיאונים האלה ישירות לסמארטפון שלכם. הכרטיס כולל גם דילוג על התור לחלק מהמוזיאונים. מוזיאונים שלא ניתן לדלג על התור בהם עם הכרטיס המסוים הזה הם מוזיאון פרגמון והנוייס מוזיאום, המוזיאון החדש, אבל גם ככה מדובר בעסקה משתלמת בסך הכל שלא עולה הרבה. החל מ-18 בלבד. רכישה של כרטיסים בנפרד לכל אחד מהמוזיאונים עולה כ- 10 אירו למוזיאון בערך. 

אם אתם מתעקשים לדלג על התור גם בפרגמון ובמוזיאון החדש תוכלו למשל לעשות זאת בסיור מודרך באנגלית, בעלות של 50 עד 60 אירו למשתתף (המחירים עשויים להשתנות). בסיור הזה תשמעו ממדריך מומחה הסברים על שני המוזיאונים הללו וגם תקבלו פס ליתר המוזיאונים שנמצאים במתחם.

מספר 7 על המפה

2. שכונת קרויצברג

רובע קרויצברג הוא אחד האזורים המגניבים ביותר של העיר הן מבחינה קולינרית והן מבחינה תרבותית. סיור ערב של שלוש שעות שכולל אוכל, אמנות רחוב ובעיקר שיטוט מהנה באזור קרויצברג יעזור לכם להגדיר את ברלין. הסיור כולל בין היתר טעימות כמו נקניקיית קארי או מטעמים טורקיים ואפשרות להתרשם ולצלם את הגרפיטי שעל הקירות, הטיול הזה יוצא בקבוצות של עד 12 איש, בשפה האנגלית בלבד. 

לרכישת כרטיסים

אם אתם רוצים לחוות את קרויצברג על מטעמיה, ריחותיה וצבעיה בעברית, תוכלו לעשות זאת בסיור קבוצתי עם איתי נוביק שיוצא בימי שישי.

סיור לקרויצברג

3. אתר הזיכרון לחומת ברלין

לא רחוק ממאואר פארק נמצא אתר הזיכרון לחומת ברלין. זה המקום שבו תוכלו להתרשם לא רק ממקטע של החומה האמיתית שהשתמר אלא גם להבין איך נראו החיים בתקופה שבו הייתה רצועת מוות בין ברלין המערבית לבלין המזרחית, לגלות את מגדל השמירה והתצפית, ולהתרשם מהביצורים שדאגו לשמור בעיקר את המזרח גרמנים בצד שלהם. יש עוד הרבה אינפורמציה ומידע מעניין שנמצא באתר ובהחלט מדובר בביקור מוצדק שייתן לכם תמונה בהירה ומקיפה יותר מאשר ביקור באיסט סייד גלרי, למשל.

מספר 2 על המפה

4. איסט סייד גאלרי

ואם הזכרנו את איסט סייד גלרי, לא נקפח את אתר החובה הזה. בעצם יש לכם פה אפשרות נוספת לחוות את חומת ברלין דרך פילטר אומנותי. מדובר בחלקים של החומה המקורית שרוססו בגרפיטי וביצירות אומנות של ממש. המקטע רץ לאורך נהר השפרה ומהווה את הגלריה הפתוחה המעניינת ביותר בברלין ואחת המוכרות בעולם. יש סיורים מודרכים שמגיעים לכאן וזוהי נקודה מומלצת בכל טיול לברלין.

מספר 3 על המפה

5. אתרי ההנצחה ליהודי העיר

אי אפשר לדבר על הנצחה וזיכרון בברלין מבלי לגעת בנושא היהודי הקרוב אלינו. יש בעיר שלושה אתרים שדורשים ביקור, לא רק של יהודים אלא של כל אזרח בעולם. הראשון והמוכר לכם בוודאי הוא אתר ההנצחה ליהודים שנרצחו בשואה – אותו מבנה של קוביות בטון בגדלים משתנים שמשתרע על שטח נרחב במיקום מרכזי בעיר וזוכה לתשומת לב רבה. מלבד אתר ההנצחה קיים גם המוזיאון היהודי עם תצוגות רבות בין היתר של משפחות יהודיות שחיו בעיר לפני השואה. האתר השלישי הוא מוזיאון הטופוגרפיה של הטרור. כל האתרים הגרמנים מרפררים לא רק לקורבן אלא גם לבעל האחריות – הגרמנים עצמם או לפי הנראטיב שלהם, המשטר הנאצי של אותן שנים.

ניתן לצאת לסיור יהודי בברלין בעברית או באנגלית.

מספרים 4,5,6 על המפה

אנדרטת השואה בברלין
By Txalapartari – Own work, CC BY 3.0

מבצע טריפל ברלין בסיורים של אמיר בברלין לנרשמים לשלושה סיורים – רק 49€ למשתתף

6. סיור המיטב של ברלין

סיור בעברית הכולל את כל האתרים החשובים וביניהם חומת ברלין, מה שנותר מהבונקר של היטלר, שער ברנדנבורג, בנייני הממשל של גרמניה הנאצית, מרכזי השלטון הקומוניסטי, הארכיטקטורה המודרנית של ברלין ועוד. הסיור בהדרכת חברת הטיולים של נדב, מהוותיקות והמוכרות בעיר, אורך כחמש שעות, כולל הפסקה לקפה ושירותים.

בסיור נכללים גם אתרים והסברים מן הזווית הישראלית-יהודית.

לבדיקת זמינות

7 הרייכסטאג

הגענו לבניין הפרלמנט המרשים בעל כיפת הזכוכית. כיפת הזכוכית היא חלק חדש של הפרלמנט והיא נבנתה על ידי ארכיטקט בריטי. הפרלמנט הגרמני יושב בבניין הזה ואתם יכולים להגיע ולסייר בכיפה, להשקיף על הרובע הפרלמנטרי של ברלין ולהתרשם מהמקום המיוחד. זה רלוונטי כל עוד אתם זוכרים להזמין מבעוד מועד, אחרת הסיכוי שלכם להיכנס באופן ספונטני קטן למדי לאור מספרם הרב של התיירים המתעניינים באטרקציה הבולטת הזאת.

מספר 8 על המפה

8. טמפלהוף

בתקופת המתיחות בין המזרח והמערב בברלין שדה התעופה טמפלהוף שימש אתר שאיפשר לחבר את מערב ברלין הנצורה עם העולם החופשי וזאת בעזרת רכבות אוויריות שהביאו והוציאו מטענים. שדה התעופה העצום הזה היה אחד המבנים הגדולים בעולם בתקופה שבה נבנה, טרום המלחמה. כיום מדובר בשדה תעופה נטוש והשטח העצום הפך אותו לפארק פופולרי ביותר בברלין שמאפשר למי שרוצה להתרחק מהעיר ההומה את האפשרות להטיס את העפיפון שלו בשקט מעל שדות ירוקים.

מספר 9 על המפה

9. מוזיאון ה-DDR

לרכישת כרטיסים אונליין

ההיסטוריה של ברלין היא כמובן גם תקופת המלחמה הקרה והמוזיאון המוקדש ל-DDR (מזרח גרמניה) הוא דרך מעולה להשקיף פנימה לתוך התקופה הזאת. מטרת המוזיאון להראות את החיים הלא פשוטים שנוצרו בימי השלטון הקומוניסטי במזרח גרמניה וההשלכות הישירות כמו ניסיונות הבריחה מצד לצד, שיטות ריגול, איסוף מידע על אזרחים וכן הלאה. מקום מעניין גם לחובבי הנוסטלגיה והאספנים למיניהם.

מספר 10 על המפה

מוזיאון ה-DDR
מוזיאון ה-DDR

10. לגו לנד

לרכישת כרטיסים אונליין

עוד אטרקציה אהובה בברלין שפתוחה מהשעה 10:00 עד 19:00 מדי יום היא לגולנד, המיועדת לילדים בגילאי 3 עד 10 (אבל זה לא אומר שאתם המבוגרים מוכרחים להתרחק מאבני הלגו הנחשקות ולא לנסות קצת בעצמכם…). חובבי טריוויה ישמחו ללמוד שמקום יש חמש מיליון קוביות לגו והרבה הזדמנויות לפתח את הדמיון. בלגו לנד תמצאו גם דגם של ברלין, מיני ברלין, שעשוי משני מיליון קוביות.

אפשר לרכוש כרטיסים לטלפון ולדלג על התור (פשוט להראות את הטלפון בכניסה ללגולנד). חוויה מוצלחת בסך הכל למי שבעניין. המחיר הוא בין 15 ל-20 אירו.

11. מאדאם טוסו ברלין

לרכישת כרטיסים אונליין

מוזיאון מאדאם טוסו בברלין מאפשר לכם לקחת סלפיז עם יותר מ-120 דמויות משלל תחומים, החל ממוזיקאים דרך שחקנים, ספורטאים ועד פוליטיקאים, חלקם מוכרים לכם וחלקם בעלי תהילה מקומית יותר. חוץ מהסלבריטיס הקלילים וכיאה למוזיאון בברלין, גם דמויות רציניות יותר כמו קארל מרקס ואנה פרנק או ברטולד ברכט זוכים לכבוד. גם כאן מדובר באטרקציה שניתן לרכוש עבורה כרטיסים דרך הטלפון שלכם כשהמחיר בין 20 ל- 25 אירו.

12. אתר ההנצחה הסובייטי

אתר הזיכרון לחיילים הרוסים (ברית-המועצות דאז) הוא אתר שישראלים נוהגים לפסוח עליו אבל נחשב לאחד הבולטים מבין האטרקציות של ברלין. אתר עצום שבה קבורים 5000 חיילים חיילי הצבא האדום (מתוך מיליונים שנהרגו במלחמה). על פי הצד הרוסי, האדמה שבה קבורים החיילים הובאה במיוחד מרוסיה כדי שעצמות החיילים לא יזכו למנוחה אחרונה בתוך אדמה גרמנית. אחת לשנה יש צעדה לאתר ולפעמים מתעורר גם פולמוס לגבי אירועי מוזיקה שהמקומיים עורכים במקום.

מספר 11 על המפה

13. סיור קולינרי בעברית

איתי נוביק הוא מומחה ידוע בעיר בתחום הקולינרי ואת הניסיון הרב שלו הוא חולק בין היתר במסגרת סיורים פרטיים שהוא עורך בעיר למטיילים אניני טעם.

הסיור שלו טווה את ההיסטוריה הקולינרית של ברלין וברנדנבורג ומתחקה אחרי ההתפתחות שלה דרך השווקים של העיר ומוסדות אוכל מרכזיים. משוקי האיכרים שהתפתחו עם היווצרות העיר ועד לבתי הכלבו המפוארים של תחילת המאה העשרים תוך תיאור של מאפייני המטבח הברלינאי.

הסיור עורך כארבע שעות ומלווה בהסברים תיאורטים וטעימת מאכלים מייצגים בחלק מהמקומות. מטעימת גבינות מקומיות, דרך האוכל הטורקי ומאפיינים אזוריים יחודיים.

בדקו זמינות

14. שער ברנדנבורג

אומנם האטרקציה הזאת לא מופיעה ראשונה ברשימה שלנו אבל בכל רשימה שמבוססת על פופולריות, זאת כנראה צריכה להיות הראשונה בסדר. שער ברנדנבורג שראשיתו במאה ה-18 הוא כיום סמל של איחוד גרמניה למרות שהיה פה הרבה לפני חלוקת גרמניה. לידו נמצאת כיכר פריז ואליה נושק מלון אדלון המפורסם והשגרירות האמריקאית. גם האקדמיה לאומנויות נמצאת כאן. בכלל הרבה מאוד פעילות פוליטית וציבורית עשויה להתחיל כאן בכיכר שנחשבת לסמל העיר ברלין.

מספר 12 על המפה

שער ברנדנבורג ישראל
שער ברנדנבורג ועליו דגל ישראל

15. מגדל הטלוויזיה

לרכישת כרטיסים אונליין

אטרקציה שגם אם אתם לא מבקרים בה או מגיעים במיוחד עד אליה, לא תוכלו להימלט ממנה מפני שהיא נראית מנקודות רבות בעיר. מדובר במבנה שבנו המהנדסים המזרח גרמנים בניסיון להוכיח את היתרון שלהם בתחרות הטכנולוגית בין המזרח והמערב. במערב כינו בעבר את כדור הדיסקו שבקצה המגדל בשם "נקמת האפיפיור" בעקבות הופעת צלב בכל פעם שקרני השמש פגעו במבנה. למה נקמה? כי המזרח היה חילוני ואתאיסטי ואף אחד לא התכוון לייצר אפקט בעל משמעות דתית. עוד במגדל למעלה, מסעדה מסתובבת. יש בברלין מסעדות טובות יותר אבל אף אחת לא מציעה כזאת פנורמה.

מספר 13 על המפה

16. מאואר פארק

נמשיך עם יעד שמח וקופצני וזה מאואר פארק שנמצא לא רחוק מאתר הזיכרון לחומת ברלין. למעשה כל שבוע יש פה חגיגה כשהיום שאליו ואתם צריכים לכוון הוא תמיד יום ראשון. עשרות אלפים מגיעים לאזור כדי ליהנות משוק הפשפשים, מתחם המזון וכמובן מההפעלה המוזיקלית הידועה שבה אולי גם אתם תזכו לשיר מול קהל גדול ומריע. חוויה תוססת וצבעונית שלא כדאי להחמיץ.

מספר 1 על המפה

17. הפילהרמונית של ברלין

עוד מבנה מרשים למדי אם כי חדש באופן יחסית הוא בניין הפילהרמונית של ברלין. לחובבי הז'אנר מדובר בחוויה יוצאת מן הכלל שכן לכאן מגיעות תזמורות מכל העולם. אחרים יכולים פשוט להתרשם מהארכיטקטורה של הבניין.

מספר 14 על המפה

הפילהרמונית של ברלין
הפילהרמונית של ברלין

מבצע טריפל ברלין בסיורים של אמיר בברלין לנרשמים לשלושה סיורים – רק 49€ למשתתף

18. יער גרונוואלד ואתר טויפלסברג

אנחנו נעים מערבה ומגיעים ליער גרונוואלד. יער בשטח גדול למדי שבו יש חזירי בר וציפורים מסוגים שונים. כאן באזור שכנה גם תחנת האזנה אמריקאית על מקום שנקרא כיום טויפלסברג, הר השטן בגרמנית. המערב גרמנים יצרו מאשפה שהצטברה בעיר בעקבות המלחמה הר גבוה שהתגלה בהמשך כאתר שמאפשר האזנה משופרת למה שנעשה בצד המזרחי של העיר. האמריקאים עזבו לפני שנים רבות וכיום מדובר באתר עלייה לרגל לחובבי גרפיטי או מטיילים שמחפשים את הצד היותר איזוטרי של העיר.

כדורי הגולף הענקיים שתראו במקום כיסו בעבר על אנטנות ונועדו לא רק להגן עליהם אלא גם להסתיר את הכיוון שאליו הן מופנות או את הצורה הייחודית שלהם.

מספר 15 על המפה

19. טירגארטן

היעד הבא קצת מבלבל שכן השם שלו טירגארטן פירושו פארק החיות אבל גן החיות הוא בכלל ישות אחרת בקצה הפארק. לטירגארטן תוכלו להגיע בעיקר כדי להירגע בסביבה עם הרבה עצים, צמחיה ירוקה ואנשים שהגיעו ממש כמוכם כדי לתפוס שלווה בתוך הפארק האורבני הזה שהיה בעבר חלק ממערב ברלין לפני האיחוד.

מספר 16 על המפה

20. פארק ויקטוריה

ויקטוריה פארק בשכונת קרויצברג לא נוטה להיכלל ברשימות של אתרי חובה אבל אנחנו מוסיפים אותו לרשימה מכיוון שמדובר בפארק קטן יחסית וחביב שנמצא בלב שכונה מאוד נחשבת וטרנדית היא שכונת קרויצברג. הפארק עצמו נמצא על גבעה ומאפשר תצפית יפה על דרום ומרכז ברלין. יש פה גם מפל קטן ומלאכותי אבל בעיקר את האופציה לתפוס שקיעה עם בירה צוננת ביד. מקום רומנטי ונעים ביותר שלא כדאי לפספס.

מספר 17 על המפה

21. גן החיות

אם אנחנו כבר בטירגארטן, לא נשכח לקפוץ כמובן לגן החיות של ברלין שבו יותר מ 20,000 חיות הוא אחד הגדולים ביותר ביבשת. אתה מומלץ לכל אחד. המעבר בין גן החיות לפארק טירגארטן הוא טבעי ומתבקש. אפשר להתחיל את היום בגן החיות ואז להמשיך לפיקניק או פעילות ספורטיבית בפארק.

מספר 18 על המפה

גן החיות בברלין
גן החיות בברלין

22. כיכר פוטסדאם

שם שאומר הרבה למקומיים וגם לתיירים. ההתחלה של הכיכר עוד בימים שבהם השטח היה מחוץ לברלין ושימש קישור בין העיר ברלין לעיר פוטסדאם. בהמשך הפכה הכיכר לאחד המקומות הסואנים ביותר באירופה אבל זה היה עוד הרבה לפני מלחמת העולם שבה נפגע המתחם ואחר כך המשיך להידרדר כשהיה בתווך שבין המזרח למערב. הגרמנים ניסו להחזיר את הכיכר לימי התהילה שלה ונתנו הרבה תשומת לב לתכנון הסביבתי המחודש. היום תמצאו שם את סוני סנטר, דיימלר סיטי ואטרקציות נוספות שמביאות הרבה תיירים.

מספר 19 על המפה

23. הקניונים

עם כל הכבוד להיסטוריה והמשקל הכבד שלה תיירים ישראלים מגיעים לברלין גם כדאי לעשות קניות והרבה. בין הקניונים הבולטים בברלין נציין את דאס שלוס עם תקרת האנימציה שלו ולא פחות ממאה חנויות וביניהן,h&m, טומי הילפיגר, בוניטה ואחרות. פוטסדאמר פלאץ ארקדן שבו 130 חנויות בתחומים שונים, קומפלקס קולנוע, קזינו ועוד. קניון ברלין השני בגודלו בעיר עם 76,000 מטר רבוע, 270 חנויות אופנה, אלקטרוניקה, מסעדות ועוד. את מרכז אלקסה עם 50,000 מ"ר של חנויות ואחרון ברשימה, ביקיני ברלין עוד קניון גדול ליד גן החיות שפועל כבר משנות ה-60 וגם בו מגוון רחב של חנויות, מסעדות ומקומות בילוי.

מספרים 20, 21, 22, 23 על המפה

24. פוטסדאם וגני סאנסוסי

ואם אתם מרגישים שמיציתם את ברלין או שאתם זקוקים למנוחה מהעיר הגדולה, תוכלו לקחת טיול יום לפוטסדאם ולארמון סנסוסי. זהו טיול מודרך בשפה האנגלית והגרמנית שמתחיל ב 10:00 ונמשך 4 עד 5 שעות. אוטובוס נוח יקח אתכם מברלין כדי לראות את אתר המורשת העולמית של אונסקו. בארמון הבנוי בסגנון רוקוקו התגורר המלך הפרוסי פרדריק שטיפח להנאתו בגינה גפנים ותאנים, אי אז במאה ה-16. הטיול הזה יוצא משלוש נקודות שונות בברלין ועולה כ- 41 אירו למשתתף. 

לרכישת כרטיסים

לטיול הזה יש גם גירסאות בעברית למשל עם חברת הטיולים של נדב אם עם חברת אמיר בברלין ויש גם גירסה נוספת פרטית ובאנגלית שכוללת נסיעה ברכבת לפוטסדאם ובעלות של כ- 80 אירו בקירוב למשתתף.

25. דרזדן

עוד יעד פופולרי מאוד ליציאה מברלין היא העיר דרזדן. סיור יום באנגלית יאפשר לכם לקבל הדרכה בחלק הראשון של היום ובהמשך לשוטט בעיר בעצמכם וליהנות מהפארקים, ממבני בארוק או פשוט ליהנות על גדת נהר האלבה. הנסיעה לשם באוטובוס פרטי והעלות החל מ- 65 אירו למשתתף. גם כאן יש גירסה עברית לחברת הטיולים של נדב שאפילו תעלה לכם פחות. 

26. מחנה זאקסנהאוזן

חברות סיורים ישראליות בברלין נוטות פחות לנסוע לאתר ששימש בתקופה הנאצית כמחנה ריכוז מצפון לברלין אבל תוכלו להצטרף לסיור באנגלית שיילמד אתכם על המקום. אורך הסיור כשש שעות והוא יוצא בשעה עשר בבוקר מקפה סטארבאקס במחיר של כ- 20 אירו למשתתף.

להשאיר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם