36 אטרקציות בברלין שאתם לא רוצים להחמיץ

Some rights reserved by deErisch

לקחנו את הרשימה האולטימטיבית של המלצות על אטרקציות ברלין ושילבנו עם הרשימה האלטרנטיבית ועכשיו אתם מוזמנים לקרוא את התוצאה. ממקומות קאנוניים שאתם לא יכולים לפסוח עליהם כמו אנדרטת השואה וחומת ברלין ועד מקומות ברלינאיים ואיזוטריים יותר כמו בר שעשוי כולו מקרח. מוכנים?

**

דלגו על התור והגיעו ישר לאטרקציה שמעניינת אתכם: אי המוזיאונים, שכונת קרויצברג, אתר הזיכרון לחומת ברלין, אוטובוס התיירות של ברלין, איסט סייד גאלרי, אתרי ההנצחה ליהודי העיר (כולל אנדרטת השואה), הרייכסטאג, ברלין פס, כרטיס וולקאם קארד, חנות הכלבו קה. דה. ווה., מוזיאון ה- DDR, טמפלהוף, לגולנד, מאדאם טוסו, אתר הזיכרון לחיילים הרוסים, שער ברנדנבורג, מגדל הטלוויזיה, מאואר פארק, שווקי העיר, הפילהרמונית של ברלין, סיור המיטב של ברלין, סיור קולינרי בברלין, דבש, נקניקיות קארי, אייס בריער גרונוואלד וטויפלסברג, טירגארטן, פארק ויקטוריה, גן החיות, קניונים, כספומטים, כיכר פוטסדאם, דרזדן, פוטסדאם, מחנה זאקסנהאוזן

1. אי המוזיאונים

חמישה מוזיאונים ששוחזרו לאחר שנהרסו במלחמת העולם השנייה. מדובר במוזיאון פרגמון, נויה מוזיאום, אלטה נציונל גלרי, אלטס מוזיאום וגם מוזיאון בודה. אוצר עצום של פריטים ועתיקות בעלי ערך מתקופות שונות בהיסטוריה ומחלקים שונים בעולם.

אי המוזיאונים הוא אחת האטרקציות הבולטות בברלין בעיקר לרכישה מוקדמת של כרטיסים. יש אפשרות לקנות פס כלומר כרטיס כניסה לכל המוזיאונים האלה ישירות לסמארטפון שלכם. הכרטיס כולל גם דילוג על התור לחלק מהמוזיאונים. מוזיאונים שלא ניתן לדלג על התור בהם עם הכרטיס המסוים הזה הם מוזיאון פרגמון והנוייס מוזיאום, המוזיאון החדש, אבל גם ככה מדובר בעסקה משתלמת בסך הכל שלא עולה הרבה. החל מ-18 בלבד. רכישה של כרטיסים בנפרד לכל אחד מהמוזיאונים עולה כ- 10 אירו למוזיאון בערך. 

אם אתם מתעקשים לדלג על התור גם בפרגמון ובמוזיאון החדש תוכלו למשל לעשות זאת בסיור מודרך באנגלית, בעלות של 59 אירו למשתתף. בסיור הזה תשמעו ממדריך מומחה הסברים על שני המוזיאונים הללו וגם תקבלו פס ליתר המוזיאונים שנמצאים במתחם.

לחברת ויאטור שמשווקת את הסיור האחרון יש גם מוצר מיוחד, כרטיס ברלין וולקאם קארד ייעודי לאי המוזיאונים. הוא יעלה לכם 46 אירו (יותר מפי שניים מהכרטיס הבסיסי ביותר של וולקאם קארד) אבל יכסה קרוב לוודאי על כל הצרכים התיירותיים שלכם הקשורים למוזיאונים במקום זה.

2. שכונת קרויצברג

רובע קרויצברג הוא אחד האזורים המגניבים ביותר של העיר הן מבחינה קולינרית והן מבחינה תרבותית. סיור ערב של שלוש שעות שכולל אוכל, אמנות רחוב ובעיקר שיטוט מהנה באזור קרויצברג יעזור לכם להגדיר את ברלין. הסיור כולל בין היתר טעימות כמו נקניקיית קארי או מטעמים טורקיים ואפשרות להתרשם ולצלם את הגרפיטי שעל הקירות, הטיול הזה יוצא בקבוצות של עד 12 איש, בשפה האנגלית בלבד והעלות החל מ- 65 אירו למשתתף. 

לחברת ויאטור שמתמחה בשיווק סיורים עירוניים יש רשימה ארוכה ארוכה של פעילויות מגניבות בשכונת קרויצברג. תוכלו למצוא את הרשימה בקישור הזה.

אם אתם רוצים לחוות את קרויצברג על מטעמיה, ריחותיה וצבעיה בעברית, תוכלו לעשות זאת גם בסיור קבוצתי עם איתי נוביק שיוצא בימי שישי.

לא רק קרויצברג מגניבה בברלין, יש עוד כמה שכונות שכדאי להכיר. כתבנו עליהן כאן. 

סיור לקרויצברג

3. סיור בירות ומבשלות

כן, בברלין גם הבירה היא אטרקציה ואפשר להצטרף לסיור בירה שנמשך שלוש שעות ובו מובטח לכם לטעום מכמה מהבירות הטובות בעיר. דרך טובה לגלות את ברלין של הלילה בסיור שעובר דרך מיטב ברים ומבשלות עם מדריך מומחה ומקומי. תוכלו ללמוד על ההיסטוריה של הבירה בעיר, להתפעל ממבשלות בירה ישנות וחדשות וכאמור להתנסות מעט בתרבות וחיי הלילה של ברלין.

הסיור יוצא בקבוצות קטנות, בשעה 18:45, עולה 39 אירו. על פי תוכנית הסיור מובטח לכם שתבקרו בשלושה ברים ותטעמו חמש בירות…

לפרטים

סיור ברים מוצע גם בעברית למי שחשוב לו להרגיש בבית גם כשהוא טועם בירה מקומית. הסיור בארגון חברת אמיר בברלין יוצא פעמיים בשבוע בשעות הערב כמובן ומחירו החל מ- 32 אירו למשתתף.

לפרטים 

4. אתר הזיכרון לחומת ברלין

לא רחוק ממאואר פארק נמצא אתר הזיכרון לחומת ברלין. זה המקום שבו תוכלו להתרשם לא רק ממקטע של החומה האמיתית שהשתמר אלא גם להבין איך נראו החיים בתקופה שבו הייתה רצועת מוות בין ברלין המערבית לבלין המזרחית, לגלות את מגדל השמירה והתצפית, ולהתרשם מהביצורים שדאגו לשמור בעיקר את המזרח גרמנים בצד שלהם. יש עוד הרבה אינפורמציה ומידע מעניין שנמצא באתר ובהחלט מדובר בביקור מוצדק שייתן לכם תמונה בהירה ומקיפה יותר מאשר ביקור באיסט סייד גלרי.

5. איסט סייד גאלרי

ואם הזכרנו את איסט סייד גלרי, לא נקפח את אתר החובה הזה. בעצם יש לכם פה אפשרות נוספת לחוות את חומת ברלין דרך פילטר אומנותי. מדובר בחלקים של החומה המקורית שרוססו בגרפיטי וביצירות אומנות של ממש. המקטע רץ לאורך נהר השפרה ומהווה את הגלריה הפתוחה המעניינת ביותר בברלין ואחת המוכרות בעולם. יש סיורים מודרכים שמגיעים לכאן וזוהי נקודה מומלצת בכל טיול לברלין.

איך להגיע?

6. טמפלהוף

בתקופת המתיחות בין המזרח והמערב בברלין שדה התעופה טמפלהוף שימש אתר שאיפשר לחבר את מערב ברלין הנצורה עם העולם החופשי וזאת בעזרת רכבות אוויריות שהביאו והוציאו מטענים. שדה התעופה העצום הזה היה אחד המבנים הגדולים בעולם בתקופה שבה נבנה, טרום המלחמה. כיום מדובר בשדה תעופה נטוש והשטח העצום הפך אותו לפארק פופולרי ביותר בברלין שמאפשר למי שרוצה להתרחק מהעיר ההומה את האפשרות להטיס את העפיפון שלו בשקט מעל שדות ירוקים.

אתר אינטרנט

איך להגיע?

7. אתרי ההנצחה ליהודי העיר

אי אפשר לדבר על הנצחה וזיכרון בברלין מבלי לגעת בנושא היהודי הקרוב אלינו. יש בעיר שלושה אתרים שדורשים ביקור, לא רק של יהודים אלא של כל אזרח בעולם. הראשון והמוכר לכם בוודאי הוא אתר ההנצחה ליהודים שנרצחו בשואה – אותו מבנה של קוביות בטון בגדלים משתנים שמשתרע על שטח נרחב במיקום מרכזי בעיר וזוכה לתשומת לב רבה. מלבד אתר ההנצחה קיים גם המוזיאון היהודי עם תצוגות רבות בין היתר של משפחות יהודיות שחיו בעיר לפני השואה. האתר השלישי הוא מוזיאון הטופוגרפיה של הטרור. כל האתרים הגרמנים מרפררים לא רק לקורבן אלא גם לבעל האחריות – הגרמנים עצמם או לפי הנראטיב שלהם, המשטר הנאצי של אותן שנים.

ניתן לצאת לסיור יהודי בברלין בעברית או באנגלית בעלות של החל מ- 16 אירו.

איך להגיע?

אנדרטת השואה בברלין
By Txalapartari – Own work, CC BY 3.0

8. כרטיסי הנחות לברלין (מותגים שונים)

ממש כמו אוטובוס התיירים שעליו סיפרנו לכם לעיל, גם כרטיס הנחות מקומי לא נפקד מברלין. יש כמה שאפשר לבחור מתוכם והפערים במחיר די גדולים, אך גם התמורה עשויה להיות שונה בתכלית. 

אחד מהם נקרא ברלין וולקאם קארד. הוא משלב בין כניסה לאי המוזיאונים לשימוש חופשי בתחבורה הציבורית בעיר. הוא עולה 46 אירו לאדם והתוקף שלו 72 שעות. וולקאם קארד לא רק נותן גישה חינם למערכת התחבורה המאוד נוחה ומפותחת של ברלין אלא גם  מציע ליהנות מ-200 אטרקציות לתיירים בצורה של הנחות. הכרטיס מתאים, באופן טבעי, למי שמעוניין בעיקר באטרקציות על אי המוזיאונים.  

אם לא מוצאת חן בעיניכם האופציה של וולקאם קארד, תוכלו לנסות אולי גרסה אחרת שנקראת Berlin Pass. הכרטיס הזה יעלה לכם כמעט פי שניים (תשעים ותשעה אירו לאדם), הוא בתוקף לשלושה ימים מרגע ההפעלה ומבטיח פחות אטרקציות, רק 60, אבל כולל את האוטובוס התיירותי בחינם ואטרקציות בולטות כמו מוזיאון מאדאם טוסו והלגו לנד. 

יש גם אופציה זולה לכרטיס ברלין ולקאם קארד שכוללת  הנחות ושימוש חינם בתחבורה הציבורית בברלין באזורים abc אבל לא את אי המוזיאונים. את הכרטיס הזה אפשר לתקף ליומיים, שלושה ימים, ארבעה, חמישה או שישה ימים.

עוד אופציה היא איזי סיטיפס ברלין שכוללת תחבורה ציבורית חינם והנחות ועולה פחות מ-19 אירו לאדם.

9. סיור המיטב של ברלין

סיור בעברית הכולל את כל האתרים החשובים וביניהם חומת ברלין, מה שנותר מהבונקר של היטלר, שער ברנדנבורג, בנייני הממשל של גרמניה הנאצית, מרכזי השלטון הקומוניסטי, הארכיטקטורה המודרנית של ברלין ועוד. הסיור בהדרכת חברת הטיולים של נדב, מהוותיקות והמוכרות בעיר, אורך כחמש שעות, כולל הפסקה לקפה ושירותים.

בסיור נכללים גם אתרים והסברים מן הזווית הישראלית-יהודית.

לבדיקת זמינות

הטיולים של נדב
באדיבות הטיולים של נדב

10. הרייכסטאג

הגענו לבניין הפרלמנט המרשים בעל כיפת הזכוכית. כיפת הזכוכית היא חלק חדש של הפרלמנט והיא נבנתה על ידי ארכיטקט בריטי. הפרלמנט הגרמני יושב בבניין הזה ואתם יכולים להגיע ולסייר בכיפה, להשקיף על הרובע הפרלמנטרי של ברלין ולהתרשם מהמקום המיוחד. זה רלוונטי כל עוד אתם זוכרים להזמין מבעוד מועד, אחרת הסיכוי שלכם להיכנס באופן ספונטני קטן למדי לאור מספרם הרב של התיירים המתעניינים באטרקציה הבולטת הזאת.

סיור אטרקציות בברלין (באנגלית) יגלה לכם גם את הרייכסטאג בעלות של החל מ- 16 אירו. יש גם בעברית ואפילו מבחר מרשים של חברות ומדריכים.

11. שווקי ברלין

ברלין מציעה מגוון עצום של שווקים החל משוקי אוכל ועד לשוקי פשפשים ואמנות. השווקים בברלין מתקיימים באיזורים רבים בעיר, כך שדרך הביקור בהם תוכלו גם להכיר שכונות מגוונות בעיר ואת אופיין וניתן להקדיש להם ימים שלמים.

ביקור בכל אחד ואחד מהם הוא חוויה מעניינת ומומלץ אפילו לבקר בכמה. השווקים מתקיימים בדרך כלל בסופי השבוע, בימי שבת או ראשון.

קבלו את הרשימה המלאה . והנה עוד רשימה. 

12. קה. דה. ווה (KaDeWe)

(טיפ מאת אייל נחשון)

כ-380,000 מוצרים, 7 קומות וכ-40,000 לקוחות ביום: זהו ״בית הכלבו של המערב״, ה-Kaufhaus des Westens או בקיצור, הקה.דה.ווה (KaDeWe).

בית הכלבו הגדול בגרמניה והשני בגודלו באירופה (לאחר ״הרודס״ בלונדון) הוקם בשנת 1905 על ידי איש העסקים היהודי אדולף יאנדורף והוא נחשב למודרני והיוקרתי ביותר בזמנו. הוא הואר כולו בחשמל והקונים נהנו משימוש ב-20 המעליות שהיו חידוש אמיתי בתקופה זו.

הקה.דה.ווה נהרס כמעט לחלוטין בהפגזות חיל האוויר הבריטי במהלך מלחמת העולם השנייה, אך שיקומו המהיר לאחר המלחמה הפכו אותו לסמל של מערב ברלין והוא נפתח מחדש כבר בשנת 1950. בתקופת המלחמה הקרה הפך הקה.דה.ווה לחלון הראווה של הקפיטליזם אל מול המזרח הקומוניסטי.

אבל היסטוריה בצד, זהו ״המקום״ לחוות חווית קניות אחרת, עם מיטב מותגי העילית העולמיים:

בקומת הקרקע תמצאו את מותגי היופי המובילים והיא כוללת גם מספרות וספא. בקומה הראשונה תמצאו את מותגי האופנה לגברים. בקומה השנייה תמצאו את מותגי האופנה לנשים. הקומה השלישית מוקדשת לנעלי יוקרה, מוצרי עור והלבשה תחתונה. הקומה הרביעית היא קומת עיצוב הפנים, התכשיטים והמתנות. הקומה החמישית מוקדשת לחפצי אמנות, ספרים, בידור, מכשירים אלקטרוניים, צעצועים, ציוד משרדי ומזכרות.

וכאן מקבלת חווית הקניות כיוון מעניין: קומות 6 ו -7 מוקדשות לחלוטין לקולינריה ומזון. מדובר בשתי קומות עצומות וגדושות בכמעט כל מעדן שתוכלו לדמיין, החל ממאפים וקינוחים, שוקולד וממתקים, דגים, נקניקים, גבינות, יינות, בירות מיוחדות, משקאות חריפים, תה וקפה מכל העולם ועוד ועוד…ניתן גם לשבת באחד מעשרות הבארים והמסעדות במקום.

הקומה השביעית היא מסעדה בשירות עצמי תחת גג זכוכית עצום והיא מספקת חוויה קולינרית מיוחדת המשקיפה על מערב העיר.
מחירם של מוצרי המזון אגב הם לא בשמיים ובהחלט מומלץ לעבור בדוכנים ולטעום מהמבחר העצום.

שעות פתיחה:
ימים ב-ה: 20:00 – 10:00
שישי: 21:00 – 10:00
שבת: 20:00 – 09:30
ראשון: סגור

איך להגיע?

13. מוזיאון ה-DDR

ההיסטוריה של ברלין היא כמובן גם תקופת המלחמה הקרה והמוזיאון המוקדש ל-DDR (מזרח גרמניה) הוא דרך מעולה להשקיף פנימה לתוך התקופה הזאת. מטרת המוזיאון להראות את החיים הלא פשוטים שנוצרו בימי השלטון הקומוניסטי במזרח גרמניה וההשלכות הישירות כמו ניסיונות הבריחה מצד לצד, שיטות ריגול, איסוף מידע על אזרחים וכן הלאה. מקום מעניין גם לחובבי הנוסטלגיה והאספנים למיניהם.

לרכישת כרטיסים אונליין

מוזיאון ה-DDR
מוזיאון ה-DDR

14. לגו לנד

זמן לדבר גם על ברלין עם ילדים. אטרקציה אהובה בברלין שפתוחה מהשעה 10:00 עד 19:00 מדי יום היא לגולנד, המיועדת לילדים בגילאי 3 עד 10 (אבל זה לא אומר שאתם המבוגרים מוכרחים להתרחק מאבני הלגו הנחשקות ולא לנסות קצת בעצמכם…). חובבי טריוויה ישמחו ללמוד שמקום יש חמש מיליון קוביות לגו והרבה הזדמנויות לפתח את הדמיון. בלגו לנד תמצאו גם דגם של ברלין, מיני ברלין, שעשוי משני מיליון קוביות.

אפשר לרכוש כרטיסים לטלפון ולדלג על התור (פשוט להראות את הטלפון בכניסה ללגולנד). חוויה מוצלחת בסך הכל למי שבעניין. המחיר הוא בין 15 ל-20 אירו.

אם כבר מדברים על אטרקציות לילדים הנה רשימה שפירסמנו ובה מגוון אפשרויות נוספות והנה עוד רשימה, רק כדי שלא תגידו שאנחנו מזניחים את הילדים שלכם.

איך להגיע?

15. מאדאם טוסו ברלין

מוזיאון מאדאם טוסו בברלין מאפשר לכם לקחת סלפיז עם יותר מ-120 דמויות משלל תחומים, החל ממוזיקאים דרך שחקנים, ספורטאים ועד פוליטיקאים, חלקם מוכרים לכם וחלקם בעלי תהילה מקומית יותר. חוץ מהסלבריטיס הקלילים וכיאה למוזיאון בברלין, גם דמויות רציניות יותר כמו קארל מרקס ואנה פרנק או ברטולד ברכט זוכים לכבוד. גם כאן מדובר באטרקציה שניתן לרכוש עבורה כרטיסים דרך הטלפון שלכם כשהמחיר בין 20 ל- 25 אירו.

איך להגיע?

16. אוטובוס עולים יורדים, hop on hop off

 לא בטוח שזאת אטרקציה בפני עצמה, אבל זוהי ללא ספק אחת הדרכים הטובות ביותר להתרשם מהאטרקציות הרבות שיש לברלין להציע. בכל עיר שהיא גם אתר תיירות פופולרי תמצאו את אוטובוס התיירים נקרא הופ און הופ אוף או בעברית "עולים יורדים מתי שרוצים". יש כמה חברות שמפעילות אוטובוסים כאלה ואנחנו ממליצים ללכת על נסיעה שבה יש הדרכה חיה ולא הקלטה.

באוטובוס הזה למשל, תוכלו לגלות את פוטסדאמר פלאץ, אי המוזיאונים, שדרות אונטר דר לינדן, שער ברנדנבורג, רובע הממשל, אנדרטת השואה, התחנה המרכזית של ברלין, רחוב הקניות קודאם, אוניברסיטת המבולדט ואתרים מעניינים נוספים.

אסור לעשן על האוטובוס הזה אבל מותר לבוא עם הכלב. הסיורים מתחילים בשעה 9:30 בבוקר. המסלול המלא של הנסיעה אורך שעתיים אבל כאמור אתם יכולים לרדת ולעלות במשך יום אחד ככל שתרצו.

ניתן לבטל את הכרטיס עד  24 שעות לפני תחילת הפעילות. זהו כרטיס אלקטרוני שמגיע לסמארטפון ויעלה לכם 19 אירו. 

לפרטים

17. נקניקיית קארי ודונר

(טיפ מאת תמר גבלינגר, הטיולים של נדב)

אם תשאלו ברלינאי ממוצע ברחוב מהו אוכל הרחוב של העיר, סביר להניח ששני מאכלים יופיעו בתשובות: ה״קארי וורסט״, הנקניקיה בקארי וה״דונר״ – השווארמה הטורקית .

שני המאכלים האלו בהתאמה מייצגים את העיר – אחד נולד בתקופה של צנע ומחסור בחומרי גלם והשני הושפע ממיעוט אתני שהיגר לעיר. כיאה למאכלי רחוב, הם לא אמורים לעלות יותר מ-3 אירו לחתיכה ברחבי העיר אבל היום משלבים אותם בעולם הקולינריה גם במקומות שבהם יש יותר דגש על אוכל לאניני טעם וגורמה, כמו למשל במלון היוקרתי בברלין ה״אדלון״ שם נמכרת מנת ״דונר״ בלא פחות מ-19 אירו לסועד והנקניקיה בקארי עם מנת צ׳יפס לא פחות מ-17 אירו.

וכדי לא להזניח עוד כמה דברים מופלאים שאפשר לאכול בעיר הזאת הנה הרשימה של גיא גרוס שכולה טוב טעם. לטבעוניים שביניכם הכנו את הרשימה הבאה.

18. אתר ההנצחה הסובייטי

אתר הזיכרון לחיילים הרוסים (ברית-המועצות דאז) הוא אתר שישראלים נוהגים לפסוח עליו אבל נחשב לאחד הבולטים מבין האטרקציות של ברלין. אתר עצום שבה קבורים 5000 חיילים חיילי הצבא האדום (מתוך מיליונים שנהרגו במלחמה). על פי הצד הרוסי, האדמה שבה קבורים החיילים הובאה במיוחד מרוסיה כדי שעצמות החיילים לא יזכו למנוחה אחרונה בתוך אדמה גרמנית. אחת לשנה יש צעדה לאתר ולפעמים מתעורר גם פולמוס לגבי אירועי מוזיקה שהמקומיים עורכים במקום.

איך להגיע?

19. סיור קולינרי בעברית

איתי נוביק הוא מומחה ידוע בעיר בתחום הקולינרי ואת הניסיון הרב שלו הוא חולק בין היתר במסגרת סיורים פרטיים שהוא עורך בעיר למטיילים אניני טעם.

הסיור שלו טווה את ההיסטוריה הקולינרית של ברלין וברנדנבורג ומתחקה אחרי ההתפתחות שלה דרך השווקים של העיר ומוסדות אוכל מרכזיים. משוקי האיכרים שהתפתחו עם היווצרות העיר ועד לבתי הכלבו המפוארים של תחילת המאה העשרים תוך תיאור של מאפייני המטבח הברלינאי.

הסיור עורך כארבע שעות ומלווה בהסברים תיאורטים וטעימת מאכלים מייצגים בחלק מהמקומות. מטעימת גבינות מקומיות, דרך האוכל הטורקי ומאפיינים אזוריים יחודיים.

בדקו זמינות

20. שער ברנדנבורג

אומנם האטרקציה הזאת לא מופיעה ראשונה ברשימה שלנו אבל בכל רשימה שמבוססת על פופולריות, זאת כנראה צריכה להיות הראשונה בסדר. שער ברנדנבורג שראשיתו במאה ה-18 הוא כיום סמל של איחוד גרמניה למרות שהיה פה הרבה לפני חלוקת גרמניה. לידו נמצאת כיכר פריז ואליה נושק מלון אדלון המפורסם והשגרירות האמריקאית. גם האקדמיה לאומנויות נמצאת כאן. בכלל הרבה מאוד פעילות פוליטית וציבורית עשויה להתחיל כאן בכיכר שנחשבת לסמל העיר ברלין.

שער ברנדנבורג ישראל
שער ברנדנבורג ועליו דגל ישראל

21. מגדל הטלוויזיה

אטרקציה שגם אם אתם לא מבקרים בה או מגיעים במיוחד עד אליה, לא תוכלו להימלט ממנה מפני שהיא נראית מנקודות רבות בעיר. מדובר במבנה שבנו המהנדסים המזרח גרמנים בניסיון להוכיח את היתרון שלהם בתחרות הטכנולוגית בין המזרח והמערב. במערב כינו בעבר את כדור הדיסקו שבקצה המגדל בשם "נקמת האפיפיור" בעקבות הופעת צלב בכל פעם שקרני השמש פגעו במבנה. למה נקמה? כי המזרח היה חילוני ואתאיסטי ואף אחד לא התכוון לייצר אפקט בעל משמעות דתית. עוד במגדל למעלה, מסעדה מסתובבת. יש בברלין מסעדות טובות יותר אבל אף אחת לא מציעה כזאת פנורמה.

לרכישת כרטיסים – מגדל הטלוויזיה ללא תור

טיפ: את האטרציה הזאת תוכלו לחגוג גם בארוחת צהריים של שתי מנות שמוגשת לכם בגבהים. ואם אתם באוירה רומנטית, אז יש גם אופציה לארוחת ערב (3 מנות). 

22. מאואר פארק

נמשיך עם יעד שמח וקופצני וזה מאואר פארק שנמצא לא רחוק מאתר הזיכרון לחומת ברלין. למעשה כל שבוע יש פה חגיגה כשהיום שאליו ואתם צריכים לכוון הוא תמיד יום ראשון. עשרות אלפים מגיעים לאזור כדי ליהנות משוק הפשפשים, מתחם המזון וכמובן מההפעלה המוזיקלית הידועה שבה אולי גם אתם תזכו לשיר מול קהל גדול ומריע. חוויה תוססת וצבעונית שלא כדאי להחמיץ.

איך להגיע?

23. הפילהרמונית של ברלין

עוד מבנה מרשים למדי אם כי חדש באופן יחסית הוא בניין הפילהרמונית של ברלין. לחובבי הז'אנר מדובר בחוויה יוצאת מן הכלל שכן לכאן מגיעות תזמורות מכל העולם. אחרים יכולים פשוט להתרשם מהארכיטקטורה של הבניין.

מספר 14 על המפה

הפילהרמונית של ברלין
הפילהרמונית של ברלין

24. יער גרונוואלד ואתר טויפלסברג

אנחנו נעים מערבה ומגיעים ליער גרונוואלד. יער בשטח גדול למדי שבו יש חזירי בר וציפורים מסוגים שונים. כאן באזור שכנה גם תחנת האזנה אמריקאית על מקום שנקרא כיום טויפלסברג, הר השטן בגרמנית. המערב גרמנים יצרו מאשפה שהצטברה בעיר בעקבות המלחמה הר גבוה שהתגלה בהמשך כאתר שמאפשר האזנה משופרת למה שנעשה בצד המזרחי של העיר. האמריקאים עזבו לפני שנים רבות וכיום מדובר באתר עלייה לרגל לחובבי גרפיטי או מטיילים שמחפשים את הצד היותר איזוטרי של העיר.

כדורי הגולף הענקיים שתראו במקום כיסו בעבר על אנטנות ונועדו לא רק להגן עליהם אלא גם להסתיר את הכיוון שאליו הן מופנות או את הצורה הייחודית שלהם.

25. טירגארטן

היעד הבא קצת מבלבל שכן השם שלו טירגארטן פירושו פארק החיות אבל גן החיות הוא בכלל ישות אחרת בקצה הפארק. לטירגארטן תוכלו להגיע בעיקר כדי להירגע בסביבה עם הרבה עצים, צמחיה ירוקה ואנשים שהגיעו ממש כמוכם כדי לתפוס שלווה בתוך הפארק האורבני הזה שהיה בעבר חלק ממערב ברלין לפני האיחוד.

אתר אינטרנט

26. דבש (כן, דבש)

(טיפ של איתי נוביק)

כולנו גדלנו על המיתוס של דבש הדרים ושישראל היא ארץ זבת חלב ודבש, אבל דבש בגרמניה הוא עסק מאד רציני. ברלין היא עיר מאד ירוקה, למעשה הכי ירוקה באירופה, כשליש משטח העיר הוא פארקים ויערות. כל הירוק הזה מביא איתו גם הרבה חרקים ובעיקר דבורים מאביקות ויש לא מעט כוורות דבורים גם בשכונות העירוניות. זה לא נדיר למצוא בברלין, בעיקר בשווקים ובמעדניות, דבש מנויקלן או משרלוטנבורג ולמי שחשב שדבש הוא רק הדרים או פרחי קיץ, ייחשף פה לעוד הרבה מאד סוגים כמו אורנים, ערמונים, ליבנה, תירזה, פרחי יער ועוד ועוד.

קבלו את הרשימה המלאה של אטרקציות לשולחן האוכל שלכם שאתם יכולים וצריכים למצוא בברלין.

27. פארק ויקטוריה

ויקטוריה פארק בשכונת קרויצברג לא נוטה להיכלל ברשימות של אתרי חובה אבל אנחנו מוסיפים אותו לרשימה מכיוון שמדובר בפארק קטן יחסית וחביב שנמצא בלב שכונה מאוד נחשבת וטרנדית היא שכונת קרויצברג. הפארק עצמו נמצא על גבעה ומאפשר תצפית יפה על דרום ומרכז ברלין. יש פה גם מפל קטן ומלאכותי אבל בעיקר את האופציה לתפוס שקיעה עם בירה צוננת ביד. מקום רומנטי ונעים ביותר שלא כדאי לפספס.

אתר אינטרנט

28. גן החיות

אם אנחנו כבר בטירגארטן, לא נשכח לקפוץ כמובן לגן החיות של ברלין שבו יותר מ 20,000 חיות הוא אחד הגדולים ביותר ביבשת. אתה מומלץ לכל אחד. המעבר בין גן החיות לפארק טירגארטן הוא טבעי ומתבקש. אפשר להתחיל את היום בגן החיות ואז להמשיך לפיקניק או פעילות ספורטיבית בפארק.

אתר אינטרנט

גן החיות בברלין
גן החיות בברלין

29. כיכר פוטסדאם

שם שאומר הרבה למקומיים וגם לתיירים. ההתחלה של הכיכר עוד בימים שבהם השטח היה מחוץ לברלין ושימש קישור בין העיר ברלין לעיר פוטסדאם. בהמשך הפכה הכיכר לאחד המקומות הסואנים ביותר באירופה אבל זה היה עוד הרבה לפני מלחמת העולם שבה נפגע המתחם ואחר כך המשיך להידרדר כשהיה בתווך שבין המזרח למערב. הגרמנים ניסו להחזיר את הכיכר לימי התהילה שלה ונתנו הרבה תשומת לב לתכנון הסביבתי המחודש. היום תמצאו שם את סוני סנטר, דיימלר סיטי ואטרקציות נוספות שמביאות הרבה תיירים.

30. הקניונים

עם כל הכבוד להיסטוריה והמשקל הכבד שלה תיירים ישראלים מגיעים לברלין גם כדאי לעשות קניות והרבה. בין הקניונים הבולטים בברלין נציין את דאס שלוס עם תקרת האנימציה שלו ולא פחות ממאה חנויות וביניהן,h&m, טומי הילפיגר, בוניטה ואחרות. פוטסדאמר פלאץ ארקדן שבו 130 חנויות בתחומים שונים, קומפלקס קולנוע, קזינו ועוד. קניון ברלין השני בגודלו בעיר עם 76,000 מטר רבוע, 270 חנויות אופנה, אלקטרוניקה, מסעדות ועוד. את מרכז אלקסה עם 50,000 מ"ר של חנויות ואחרון ברשימה, ביקיני ברלין עוד קניון גדול ליד גן החיות שפועל כבר משנות ה-60 וגם בו מגוון רחב של חנויות, מסעדות ומקומות בילוי.

31. מכשירי כספומט

למה הם אטרקציה בברלין? בהרבה מאוד מדינות מעדיפים לשלם הכול בכרטיס אשראי אבל הגרמנים נוטים להשתמש במטבעות ובשטרות הישנים והטובים. בשנת 2018 יותר אנשים בגרמניה קנו אונליין מאשר במזומן ובכל זאת, בגרמניה, תמיד תיקחו איתכם כסף מזומן. קחו בחשבון שבמקומות רבים אי אפשר לשלם בכרטיס אשראי.

בהקשר הזה מומלץ להימנע ממכשירים להוצאת כסף שאינם משוייכים לסניפי בנק. אלה שנמצאים בתוך עסקים קטנים לוקחים עמלה גבוהה.

והנה לכם עוד כמה עצות אם אתם מגיעים בפעם הראשונה לברלין.

32. פוטסדאם וגני סאנסוסי

ואם אתם מרגישים שמיציתם את ברלין או שאתם זקוקים למנוחה מהעיר הגדולה, תוכלו לקחת טיול יום לפוטסדאם ולארמון סנסוסי. זהו טיול מודרך בשפה האנגלית והגרמנית שמתחיל ב 10:00 ונמשך 4 עד 5 שעות. אוטובוס נוח יקח אתכם מברלין כדי לראות את אתר המורשת העולמית של אונסקו. בארמון הבנוי בסגנון רוקוקו התגורר המלך הפרוסי פרדריק שטיפח להנאתו בגינה גפנים ותאנים, אי אז במאה ה-16. הטיול הזה יוצא משלוש נקודות שונות בברלין ועולה כ- 41 אירו למשתתף. 

לרכישת כרטיסים

ולטיול הזה יש גם גירסאות בעברית למשל עם חברת הטיולים של נדב אם עם חברת אמיר בברלין ויש גם גירסה נוספת פרטית ובאנגלית שכוללת נסיעה ברכבת לפוטסדאם ובעלות של כ- 169 אירו בקירוב למשתתף.

33. דרזדן

עוד יעד פופולרי מאוד ליציאה מברלין היא העיר דרזדן. סיור יום באנגלית יאפשר לכם לקבל הדרכה בחלק הראשון של היום ובהמשך לשוטט בעיר בעצמכם וליהנות מהפארקים, ממבני בארוק או פשוט ליהנות על גדת נהר האלבה. הנסיעה לשם באוטובוס פרטי והעלות החל מ- 65 אירו למשתתף. גם כאן יש גירסה עברית לחברת הטיולים של נדב שאפילו תעלה לכם פחות. 

34. מחנה זאקסנהאוזן

חברות סיורים ישראליות בברלין נוטות פחות לנסוע לאתר ששימש בתקופה הנאצית כמחנה ריכוז מצפון לברלין אבל תוכלו להצטרף לטיול פרטי באנגלית. 

35. מדריך זמן מקומי ברלין

אטרקציה בפני עצמה. דף ובו ריכוז של מיטב הכתבות שפירסמנו למטיילים בברלין.

36. אייס בר

אם החורף בברלין מפחיד אתכם, הנה אטרקציה שאולי תעזור לכם להתכונן. לא רחוק מה- Berlin dungeon וגם ממוזיאון ה- DDR נמצא ה-אייס בר של ברלין. האייס בר כשמו כן הוא הינו בר שעשוי כולו מאייס כלומר מקרח.

כדי להתמודד עם הטמפרטורה שיורדת מתחת לאפס תקבלו בכניסה כפפות ומעילים וגם ממש בתחילת הביקור שלכם תצוידו בקוקטייל בבר הקדמי. עוד שני משקאות יוגשו לכם בהמשך אבל לא סתם אלא בכוס שעשויה מ… קרח. אם אתם מתחת לגיל 18 תוכלו להיכנס לאייס בר כמו כולם אבל במקום בירה תסתפקו במשקאות קלים.

כמה תעלה לכם החוויה הקפואה הזאת? קצת פחות מ-20 אירו. על פי השמועה לא רק תיירים מגיעים לכאן אלא גם מקומיים שנהנים מהקונספט החורפי. את הכרטיסים האלקטרוניים ניתן לרכוש ולהציג על גבי הסמארטפון שלכם בכניסה.

האייס בר של ברלין פתוח מדי יום מלבד יום שני החל מהשעה 12 בצהריים ועד מאוחר בלילה (בסוף השבוע עד 2:00).

לרכישת כרטיסים

אייס בר ברלין
צילום: יחסי ציבור

להשאיר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם