הקפה קצת קר, התשלום לשירותים יקר… כל הדברים שיאכזבו אתכם בברלין

מאת אורן כהנוביץ

ברלין היא אחלה עיר, מאוד כיפית ויש המון מה לעשות אבל יש כמה דברים שמאכזבים ישראלים ואני אעשה תיאום ציפיות בין מה שחושבים על ברלין לבין איך שהיא באמת.

הדבר הראשון שיאכזב אתכם ושכולכם תפגשו בו זה שדה התעופה בברלין. ישנם למעשה שני שדות תעופה, טגל בתוך העיר ושונפלד מחוץ לעיר –  שניהם ישנים, עלובים ומצ’וקמקים. טגל נמצא בתוך העיר אבל אין אליו רכבת וצריך לנסוע באוטובוסים (זה לא נורא אבל קצת מעצבן כי לכל נקודה בעיר יש תחבורה ציבורית מעולה ודווקא לשדה התעופה בתוך העיר אין…). שונפלד מחוץ לעיר אבל גם הוא מאוד קטן ומשדה התעופה לתחנת הרכבת יש כמה דקות הליכה (ואז מגיעים לתחנה מאוד ישנה …)

עוד משהו שמפתיע ומאכזב הרבה מאוד ישראלים בברלין זה שברלין היא לא עיר יפה. המלחמה לא עשתה טוב לעיר הזאת, היא נהרסה לגמרי ובנו כאן שיכונים מכוערים בכל העיר, גם במזרח וגם במערב. כן, יש כמה רובעים יפים אבל בגדול ברלין היא לא עיר יפה, קטנה וחמודה.

הדבר השלישי שמאכזב לפעמים הוא כל הנושא של חיי לילה. מצד אחד שומעים על חיי הלילה המטורפים של ברלין ואז מגיעים לכאן ומגלים שבאזורים של המלונות, קודאם או אלכסנדרפלאץ בשעה שמונה או תשע בערב בקושי אפשר למצוא משהו לאכול. ברלין היא לא תל אביב. אין הרבה אזורים כמו רוטשילד-אלנבי שאתה לצאת באמצע השבוע ואפילו באמצע הלילה ולראות אנשים יושבים בחוץ ומלא מקומות בילוי אחד ליד השני. אז כן, יש בברלין כמה אזורי בילוי כמו ראבלר שטראסה (סימנתי אותם בפלייר שאפשר להוריד באתר שלי) אבל אין הרבה מקומות כאלה ובדרך כלל צריך לנסוע אליהם.

ומחירי המלונות? אכזבה או הפתעה? בדקו בעצמכם

בכל מה שקשור למסיבות קיים קוד לבוש ואם אתם לא רוצים להתאכזב גם כאן, כדאי לדעת על זה. לא יכניסו אתכם למסיבה אם אתם חבורה גדולה שמדברת אנגלית או עברית, לבושים ג’ינס וטי שירט ונעלי נייקי. תבדקו באינטרנט על מסיבות שמעניינות אתכם ותבואו בהתאם.

אחד החברים שלי שמדריך גם הוא בעיר אמר לי שמי ששואל על הברגהיין או הקיט קט, כנראה לא הולך לשם ואני חושב שהוא צודק.

עוד משהו שאנשים לא כל כך אוהבים זה שברלין לא עיר מתנחמדת. אם אתם רוצים שהכל יהיה יפה ונחמד קחו את הילדים ליער השחור. אני לא אוהב אני לא אומר את זה כביקורת שלילית, אני לא אומר גם שכל האנשים יהיו לא נחמדים, אבל יש משהו קשה באופי של ברלין ואני אוהב את זה שלא עושים כאן איזה שהיא הצגה כלפי התייר ברלין. זאת עיר מאוד אמיתית.  

אסיים עם כמה דברים קטנים שמפריעים למטיילים ישראלים בברלין:

בגרמניה מדברים גרמנית, בערך חצי מהעיר עד לפני כמה שנים למדה רוסית כשפה שנייה, כל הטלוויזיה וכל הסרטים – הכל מדובב. אתם יודעים מה זה לראות משחקי הכס בגרמנית? לא פשוט…

לא תמיד קל למצוא כאן שירותים. כשמוצאים זה בתשלום של  50 אירו-סנט. ברוב המקומות ובתחנות הרכבת זה עולה יורו.

בברים מוכרים רק בירה, אין הרבה ברים שמוכרים גם בירה וגם אוכל. אפשר למצוא את זה אולי בברים אירים אבל זה לא משהו ברלינאי אמיתי.

התשלום הוא הרבה מאוד פעמים רק במזומן ולא מקבלים כרטיס אשראי, אז תמיד תהיו עם מזומן.

הקפה מרגיש קר מדי לישראלים. אני לא יודע למה זה ככה, הרבה ישראלים מתלוננים על זה.

זהו, אחלה עיר בואו לבקר…

להשאיר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם