זמן מקומי
מגזין מקוון לתיירות בארץ ובחו״ל

מהי משכורת ממוצעת ברומא וכמה כסף צריך כדי לחיות בנוחות באיטליה?

לאן נסבך אתכם ונפתח ישר עם התשובה לשאלה הראשונה בכותרת. ובכן, מהי המשכורת הממוצעת ברומא? התשובה היא 1400 אירו וזאת משכורת גבוהה יחסית לסטנדרטים של איטליה ובוודאי יחסית לכלכלה המקרטעת בשנים האחרונות. אבל כשמחשבים את העלות הגבוהה בעיקר של השכירות ברומא אפשר לקבוע כי זוהי משכורת שאי אפשר לרדת ממנה בהרבה, אם רוצים לשרוד בעיר לאורך זמן ולא להיכנס לחובות.

מקור אחר שמצאנו, אתר אקפטיסטן המיועד לקהל של מהגרי מקצועות חופשיים בעיקר, קובע כי המשכורת ברומא נטו אחרי מס היא 1288 יורו,

משכורות גבוהות באיטליה אפשר למצוא אצל רופאים, שמרוויחים 84 אלף דולר לשנה אבל בהשוואה לבריטניה שם משכורת של רופאים מגיעות ל- 114 אלף דולר או ארצות הברית שמציעה 230 אלף דולר, איטליה שוב נראית כמו מקום עם כלכלה צנועה.

מהנדס תוכנה ברומא ירוויח 26 אלף יורו, לעומת 34 אלף פאונד בבריטניה וסכום של 80 אלף דולר בארצות הברית, פערים משמעותיים. אם אתם מפתחי תוכנה, ומחפשים עבודה בחו"ל, כנראה שיבשת צפון אמריקה היא עדיין האופציה ההגיונית ביותר, לפחות כלכלית.

סטודנטים מרוויחים עד 1000 אירו

אם אתם חושבים להיות סטודנטים באיטליה שלומדים אומנות, ארכיטקטורה או אולי מקצוע רפואי או הנדסי, דעו שלפי החוק האיטלקי מותר לסטודנטים לעבוד רק 4 שעות ביום או מקסימום של 20 שעות בשבוע. בדרך כלל המשכורת לסטודנט מתמחה תהיה בין 500 ל-1000 אירו בלבד. עם זה תצטרכו להסתדר.  

עכשיו לשאלת המפתח, כמה יעלה לכם לשכור דירה באיטליה. ובכן, בערים שלא קוראים להן רומא או מילאנו תוכלו למצוא דירה בפרברים במחיר של בין 400 ל 700 דולר ואפילו דירה מרוהטת. יש גם ערים ועיירות קטנות שבהן המחיר יהיה באזור ה 300 דולר בלבד. כמובן שמחירי השכירות משתנים מאוד. אם אתם מעדיפים את החיים שלכם יוקרתיים יותר ובתוך רומא או מילאנו, דירה באזור המרכז באחת משתי ערים האלה תעלה לכם קרוב לוודאי החל מ-1500 דולר לחודש וצפונה.

מבחינת צפי הוצאות, 35% מהמשכורת שלכם תרד באיטליה כנראה על שווקים ומוצרי מזון, סעיף הדיור כנראה יגיע לאזור 20 האחוזים, אולי מעט פחות. המסעדות מפתות יותר באיטליה וגם פה אתם צפויים להוציא כ 15% מסך ההוצאות שלכם וקצת יותר מ 10% על תחבורה.

יוקר המחייה ברומא
Some rights reserved by Nouhaill

הנה כמה דוגמאות למוצרים ולמחירים שלהם ברומא איטליה:

ארוחת צהריים בסיסית באזור עסקי יכולה להתחיל עם 14 אירו. ארוחה במסעדת מזון מהיר, החל משמונה אירו. בקבוק 1 ליטר של חלב 1.40 אירו, קרטון של 12 ביצים גדולות, 4.40 אירו, קילו עגבניות ברומא יעלה כמעט שני אירו ושבעה אירו תשלמו עבור 500 גרם של גבינה מקומית. קילו  תפוחים ברומא שני אירו וקילו תפוחי אדמה אירו אחד. יין אדום באיכות טובה יעלה לכם 8 אירו.

דירה יקרה שלי

נחזור לנושא מרכזי בהוצאות, ברשותכם והוא הדיור. שכירות לחודש לדירה של 85 מטר רבוע, מרוהטת, באזור יוקרתי תעלה 1560 אירו ובאזור רגוע יותר, אותו גודל של דירה מוצע בסכום של 1000 אירו. על זה צריך להוסיף את החשבונות כמו החימום, הגז החשמל. אלה יגיעו ברומא לסכום של 150 אירו בערך.

דירה קטנה יותר של 45 מטר רבוע תוזכר במחיר של 1120 אירו ובאזור פחות שווה של העיר תשלמו 690 אירו. האינטרנט ברומא לחודש עולה 25 אירו בממוצע, טלוויזיה מסך שטוח 40 אינץ' נמכרת במחיר של 330 אירו ואם תרצו מנקה שתבוא לנקות לכם את המסך הגדול או את הדירה בכלל, תצטרכו לשלם  כעשרה אירו לשעה.

מה עוד? מכנסי ג׳ינס, 80 אירו ברומא, נעלי ספורט יעלו 90 אירו ואם כבר פתחנו את הכיס אז… מכונית פולקסווגן גולף 1.4 עולה 20 אלף אירו ברומא וכל ליטר של דלק, 1.60 אירו. כרטיס חופשי חודשי לצנועים שבכם שמסתפקים בתחבורה ציבורית עולה ברומא  35 אירו וזוג כרטיסים לקולנוע, 16 אירו.

פחות יקרה מתל אביב, אבל עם משכורת נחותה

למרות שהמחירים ברומא נראים לא זולים במיוחד, הם עדיין נמוכים בהשוואה לתל-אביב.  17 אחוז פחות כסף בשביל לקנות אוכל, 18 אחוז פחות כסף לדיור, 24% חיסכון בתחום הבגדים, 28% בתחום התחבורה, 16% בתחום הבידור ובסך הכל רומא זולה יותר ב 20% מאשר תל אביב. זולה רק אם אתם באים עם הכסף שלכם מישראל. עבור המקומיים הכסף קונה פחות שכן בעוד בתל אביב המשכורת הממוצעת היא באיזור ה-9,000 ש"ח, ברומא, בהמרה לש"ח לא תקבלו יותר מ-6,000 ש"ח לחודש, במידה וכבר הצלחתם למצוא עבודה. 

השאר תגובה