הכן מלתחתך לחורף – מה ללבוש בקור הברלינאי

Sascha Kohlmann cc by 2.0 Flickr

מאת תמר גבלינגר
צילום: Sascha Kohlmann cc by 2.0

קר…

מבחינה טקסית, נובמבר זה סתיו. זה אולי גם נכון – העלים נושרים במגוון צבעים משגע, הדלעות מתבשלות למרק, ומן הערמונים מכינים אנשים קטנים ומצחיקים. אבל זה עדיין לא אומר שלא קר, בעיקר לא למי שהתרגל לחיות בתוך סיר המרק של תל-אביב, שבה רק לפני שבועיים-שלושה השתוללו עדיין 30 מעלות בחוץ.

וזה בלי לדבר על דצמבר. תושבים חדשים בעיר, תיירים ואפילו ישראלים “ותיקים” יחסית בעיר – כולם מופתעים מעוצמתו של החורף הברלינאי. למעשה, אפילו חלק מחברי המקומיים מדחיקים כל שנה מחדש את עוצמתו של החורף. איך מתמודדים עם מינוס 10 מעלות? איך ילדים משחקים בחוץ כשקפוא?

כשמתלבשים כמו שצריך, אפשר גם לצאת לטרקים במזג האוויר של החורף הברלינאי. אז Don’t try this at home, צאו החוצה, כמובן אחרי ההצטיידות המתאימה.

כפות הרגליים

כדאי מאוד: זוג מגפיים טוב, עדיף “מגפיים תרמיות” (בחוץ – דוחות רטיבות וקור, בפנים מרופדות; סוליות עבות). כמה שהמגפיים גבוהות יותר, כך הן מספקות שכבת הגנה נוספת על הרגליים. אם אתם גרים בברלין, הייתי ממליצה להשקיע במגפיים תרמיות טובות. אם אתם רק מבקרים ואין לכם בבית במקרה מגפיים תרמיות, בואו עם הנעליים או מגפיים הכי חמות, מבודדות וחסינות רטיבות שיש לכם – חשוב להקפיד על סולייה חיצונית עבה.

אסור: נעליים מבד דק, מ-זמש, נעליים חדירות מים.

מומלץ מאוד: מדרסים תרמיים (סוליות פנימיות) לנעליים או מגפיים. ניתן לרכוש זוג מדרסים תרמיים בחנויות כמו DM, רוסמן או בחנויות נעליים ב-2-4 אירו.

לא לשכוח מדרסים תרמיים להכנסה בתוך הנעל

כדאי מאוד: גרביים תרמיות. ציוד זה אינו יקר ומתאים גם לתיירים שאין ברשותם בארץ בגדים שמתאימים למזג האוויר הברלינאי.

ג’ק וולפסקין. הכן מלתחתך לחורף

אם אתם עובדים במשרד מחומם, כדאי להביא אתכם נעליים למשרד, וזאת לעומת זוג המגפיים שמיועד לצורך הליכה במזג האויר הקפוא שבחוץ.

רגליים

מומלץ מאוד: גרביונים תרמיים, גאטקעס תרמיים וכו’, מתחת למכנסיים או חצאית (כן, אני לובשת חצאית או שמלה גם כשבחוץ מינוס 20, ולא מתתי מקור; לתיירות מישראל ולתיירים שאינם מסקוטלנד הייתי ממליצה עם זאת לדבוק במכנסיים). זוג גרביונים תרמיים טוב יעלה בין 6 ל-10 אירו בחנויות כמו DM, רוסמן או סי-אנד-איי.

אסור: ג’ינס.

טיפת הרטיבות הראשונה הופכת את הג’ינס לקפוא וכבד. כל סוג אחר של מכנסיים יהיה טוב – אם מדובר במכנסיים נוחים, ומבודדים ככל האפשר.

אזור הבטן והחזה

בבתי מרקחת בברלין ובחלק מחנויות הבגדים והפארמה מוכרים מעיין אפודות או חגורות מחומר מבדד שמחמם בעיקר את החזה והבטן. בפרסומות רואים בעיקר אנשים מבוגרים לובשים את זה, וניתן להניח שזה בעיקר חשוב למי שסובל/ת מראומטיזם, רגיש במיוחד לקור או סובל מבעיות בריאות אחרות.

בקור הברלינאי צריך גם כפפות, גם צעיף וגם כובע

בתחום הכפפות, חשוב לא להשתמש בכפפות בד רגילות. אלה לא יעזרו לכם לבודד את היד מן הרטיבות במידה והיא נוגעת בשלג או בקרח שזה עתה נמס.

מעילים

התלבושת האחידה של הגרמנים בחורף היא המעילים של ג’ק וולפסקין. מעילים תרמיים מומלצים אחרים הם של נורת’פייס אבל גם בסי-אנד-איי אפשר למצוא מעילים מצוינים

Casper Moller cc by 2.0

– שם זה עולה כ-70 אירו, חצי ממה שזה יעלה אצל ג’ק. אם אתם מתגוררים בברלין ולא רק מבקרים, חשוב וכמעט חיוני להצטייד במעיל תרמי טוב. בשלב כלשהו, גם האלגנטיים ביותר שביננו יעברו לצבעים העליזים ולביגוד הספורטיבי של יצרני המעילים התרמיים. אם חייבים להתלבש אלגנטי, נסו ללבוש מעיל ארוך עד כמה שיותר.

את העיקרון מאחורי המעילים של ג’ק וולפסקין ניתן גם לאלתר במידת הצורך: מדובר למעשה במעיל כפול: השכבה החיצונית דוחה רטיבות, בעוד שהשכבה הפנימית עשוייה פליס ומבודדת היטב.

חליפות שלג או סקי

לילדים בלבד. לא ראיתי, גם בשיא הקור, מבוגרים מסתובבים עם מכנסי שלג או חרמוניות ברחבי ברלין. אל תתפדחו. ובטח לא עם משהו שלקחתם מן הצבא.

פורסם לראשונה בבלוג ברלימאמא

להשאיר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם