טיול לאנגליה: הכפר שבו התחילה הרומנטיקה

טיול באנגליה

המילה "רומנטיקה" מעלה אסוציאציות של מלאך קופידון מתוק שמרחף בשמיים, מכין את חציו, ומוכן לגרום לשני אנשים להתאהב זה בזה. אולם לדימוי זה, שהוא בהחלט רומנטי, אין שום קשר לתקופה הרומנטית באמנות. הזרם הרומנטי שהתפתח בשלהי המאה ה-18 ובסיסו החזק היה באנגליה וגרמניה, אינו קשור לאהבה ורומנטיקה, אבל בהחלט קשור לתשוקה. מהות הרומנטיקה היא אמנות עם לב "Art with Heart".

המשורר האנגלי החשוב ביותר בתנועה הרומנטית הוא ללא ספק ויליאם וורדסוורת', "אבי הרומנטיקה", שלמהפכה שחולל בסוף המאה ה-18 ובמחצית הראשונה של המאה ה-19 יש השפעה גורפת גם על חיינו היום.

מקובל לראות בוורדסוורת' ובידידו סמואל טיילור קולרידג' את מי שהחלו לתאר את הטבע באורח מזמין, רומנטי, בעל ערך. היום זה אולי נראה מובן מאליו, אבל עד לרגע שבו עשו זאת שני המשוררים האנגלים לפני כמאתיים שנה הטבע היה מאיים, מרתיע, ובעיקר תחום שמוטב לבני תרבות להתרחק ממנו.

חלק חשוב מהמהפכה הרומנטית של וורדסוורת' מיוחס לעובדה שהתגורר רוב ימיו באזור האגמים Lake District בצפון אנגליה. בדיוק לשם, אחד מהאזורים היפים ביותר באנגליה, כדאי להגיע כדי להבין את האהבה העצומה שהאנגלים רוחשים לחיק הטבע. תוכלו רק לדמיין כמה יופי יש לטבע באזור זה, יופי שהניב את אחד השירים האנגליים הידועים ביותר, "נרקיסי דפודיל" של וורדסוורת', סוג של נרקיס גדול עטור תפרחת דמויות כתר, שכל עלי הכותרת שלו צהובים. זהו פרח בר שבאביב ממלא כל חלקת אדמה, בעריה של אנגליה וכמובן שגם באזורים הכפריים.

הִתְהַלַּכְתִּי כְּמוֹ עָב מְרַחֵף, מְבֻדָּד,
מֵעַל עֲמָקִים וּפְסָגוֹת שֶׁל גְּבָעוֹת,
כְּשֶׁלְּפֶתַע רָאִיתִי, כְּמוֹ אַגָּדָה,
נַרְקִיסֵי דָפוֹדִיל זְהֻבִּים עַד מְאֹד,
כֹּה סְמוּכִים לָאֲגָם, לְרַגְלָיו שֶׁל אִילָן,
רוֹטְטִים בְּמָחוֹל וּבְרוּחַ קַלָּה.
מִתְמַשְּׁכִים הֵם נִרְאוּ, כְּמוֹ הִבְהוּב מְנַצְנֵץ
שֶׁל שׁוּרוֹת כּוֹכָבִים שָׁם, בִּשְׁבִיל הֶחָלָב,
הִתְמַתְּחוּ בְּטוּרִים שֶׁל אֵין סוֹֹף וּבְלִי קֵץ,
לְאֹרֶךְ שׁוּלֵי הַמִּפְרָץ הַמֻּשְׁלָם:
רְבָבוֹת שָׁם רָאִיתִי מִיָּד, בְּמַבָּט,
מְנִיעִים אֶת רֹאשָׁם בְּמָחוֹל מְשׁוּבָה.
אָמְנָם הַגַּלִּים לְצִדַם פִּזְּזוּ,
אֲבָל הֵם בָּהֲקו בְּחֶדְוָה שֶׁגָּבְרָה,
וְהֵן כֹּל מְשׁוֹרֵר שֶׁשָּׁטוּף עַלִּיזוּת
יִתְרוֹנֵן לְמַרְאֶה שֶׁל כָּזֹאת מִין חֶבְרָה.
נָעַצְתִּי מַבָּט לֹא חָשַׁבְתִּי כִּמְעַט
אֵיךְ הָעֹשֶׁר הָרָב שֶׁבַּנּוֹף הוּא מַתָּת.
כִּי לֹא פַּעַם שָׂרוּעַ, שׁוֹכֵב עַל סַפָּה
כְּשֶׁאֲנִי מְהֻרְהָר אוֹ כִּמְעַט נֶעְדָּר,
בִּי מַבְזִיק זִכִָּרֹון, הַתְּמוּנָה לֹא מַרְפָּה,
שֶׁל בְּדִידוּת וְרִחוּק שֶׁהָיָה מְאֻשָּׁר
וְלִבִּי מִתְמַלֵּא שׁוּב בְּעֹנֶג וְגִיל
מְחוֹלֵל עִם אוֹתָם נַרְקִיסֵי דָפוֹדִיל.

תרגמה מאנגלית : עופרה אורן

השיר "נרקיסי דפודיל" הוא אחד הקלאסיקות המוכרות ביותר בארצות דוברות אנגלית. הוא זכה לביצועים רבים, ומלמדים אותו בבתי ספר ברחבי העולם. אפילו בפרסומת לבירה הייניקן השתמשו בו (רואים בה כיצד רק אחרי שהמשורר לוגם מהמשקה הוא מצליח לכתוב את שירו המפורסם והמצליח כל כך).

הכפר גרסמיר (Grasmere) אליו אני מגיע כמדריך טיול עומק באנגליה נחשב לאחד האופייניים ביותר לאזור האגמים. יש בו בתים קטנים, חנויות יפות, בתי קפה וגלריות לאמנות. וורדסוורת' התגורר בסביבות הכפר הזה במשך כמעט 50 שנה, מתוכם תשע שנים בדאב קוטג' (Dove Cottage). הוא היה אף למשורר הרשמי של חצר המלוכה למשך שבע שנים (בהן לא כתב אפילו שיר אחד…). עוד במקום, קברו שהפך לאתר עלייה לרגל בחצר כנסיית הכפר.

[accordions title="הצטרפו לטיול באנגליה עם אבירם פלדמן"]

הצטרפו לטיול באנגליה עם אבירם פלדמן

[/accordions]

השאירו תגובה