10 עובדות על אמסטרדם שאולי לא ידעתם

אמסטרדם

1. ליברלית

כבר במאה ה-17 מבקרים בעיר אמסטרדם הופתעו מהזנות שפעלה באופן חופשי בעיר. בנוסף, אמסטרדם היתה כנראה העיר היחידה באירופה בתקופה ההיא שבה נשים יכלו ללכת לבדן ברחובות ללא ליווי של גבר.

2. חלוצה

הבר הראשון לגייז נפתח בעיר כבר ב-1927. בעלת המקום, לסבית, התירה לגברים לרקוד עם גברים ולנשים לרקוד עם נשים אבל אסרה על כולם להתנשק. המקום עדיין פעיל ותוכלו למצוא את כל הפרטים (שעות פתיחה, הגעה וכו') ממש כאן. עוד משהו קטן, בתחילת המאה העשרים אסור היה לרקוד בעיר, גם לסטרייטים.

3. ספורטיבית

בכל שנה כ-10,000 זוגות אופניים נשלים מהמים. סירה מיוחדת שאפשר לקרוא לה "שולת אופניים" אם תרצו אחראית על הפינוי. האגדה מספרת שמספר זוגות האופניים בעיר עולה על מספר התושבים ומוערך בכ-890,000 זוגות.

4. חתרנית

במלחמת 80 השנים בין הספרדים להולנדים, העיר אמסטרדם לא גילתה נאמנות מיוחדת והמשיכה לייצר ספינות עבור ה… ספרדים. בסופו של דבר אלה הוטבעו על ידי המורדים ההולנדים.

5. נמוכה

שדה התעופה סחיפול נמצא במפלס של ארבעה מטרים מתחת לגובה פני הים. האשמה היא בין היתר על תושבי העיר שחפרו לאורך שנים ארוכות כדי להשתמש באדמת הכבול לצורך הסקה. העיר כולה אגב היתה שוקעת מתחת לשני מטרים של מים לולא ההולנדים השתמשו בטכנולוגיות שונות כדי למנוע את ההצפה. גם הולנד עצמה אינה מפלט שכן חצי מהמדינה נמצא אף הוא מתחת למפלס.

6. נשית

באמסטרדם יש יותר נשים מגברים ומדובר בעיקר בטווח הגילאים שבין 20 ל-25. בטווח גילאים זה על כל 100 גברים יש 145 נשים.

7. לא צפויה

אם חדר ברובע האורות האדומים מואר בכחול או סגול, זה רמז שהאישה שעובדת בו היא אולי יותר מרק אישה…

8. מתוקה

למרות מצוקת הדבורים בעולם והיעלמותם מאיזורים רבים, באמסטרדם הדבורים דווקא מגבירות זמזום. בעשרים השנים האחרונות גדלה אוכלוסיית הדבורים בעיר בכ-50 אחוז וזאת בזכות פעילות של העיר נגד שימוש בחומרי הדברה מסוימים והוספת גינות פרחים מיוחדות ברחבי העיר.

9. תמירה

כן, ההולנדים הם העם הכי גבוה בעולם. זה נכון גם לגבי אמסטרדם. ולא, אין לזה קשר לעובדה שהבתים עקומים פה ושם (זה דווקא בגלל יסודות העץ שהוכנסו לקידוחים באדמה כבר במאה השבע עשרה ושוקעים עם השנים). ההולנדים אגב היו גם בין העניים ביבשת לפני פחות ממאתיים שנה. כשלושים אחוז מתושבי העיר חיו מקבצנות ב-1850. עוד מילה לגבי הענק ההולנדי. ממוצע הגובה של המקומיים עומד על 1.81 לגברים ו-1.71 לנשים.

10. נקייה

בגן החיות Artis Zoo מאמינים באיכות במים שעוברת בתעלות העיר. עד כדי כך שהפילים של גן החיות שותים ישירות את המים האלה ללא סינון כלשהו. זה גם המקום להזכיר שבאמסטרדם יש יותר תעלות מאשר בוונציה.

וכמה עולה מלון באמסטרדם?

גלו מלונות מומלצים באמסטרדם

או מצאו דילים עכשווים:

Booking.com

השאירו תגובה