'האוכל הטעים של נאפולי הוא בבחינת קונצנזוס…'

אוכל רחוב בנאפולי

מאת אבי פוקס

נפולי העיר, נודעת כעיר שהדעות לגביה חלוקות. חלקם אוהבים וחלקם לא…..אך בדבר אחד ישנה אחידות דעים – המטבח הנפוליטני. המטבח המיוחד שכולל תבשילים ומאפים , החל מהפיצות שנחשבות (ובצדק) לטובות בעולם. ובהמשך, מאכלי הרחוב, המאפים המתוקים והקפה המעולה – כל אלו מהווים את הבסיס לקונצנזוס.

בנפולי, הביאו לכלל שלימות את המונח LA CUCCINA POVERA שמשמעו " המטבח של העניים". זו אמנות כשלעצמה המשלבת שימוש במרכיבים וחומרי גלם בסיסיים וזולים, אופייניים לאיזור – כגון ירקות עונתיים וירקות בכלל, כדי ליצור מאכלים ותבשילים נהדרים אשר משקפים את טעמיה של העיר ושל חבל קמפניה, המסורות העממיות ואופיים המיוחד של תושבי האיזור.

מכיוון, שבאמת אין באפשרותי להציג את כלל התבשילים והמאפים (מבחר כמעט אינסופי). בחרתי הפעם להתמקד ולהציג בפניכם חלק מהמטעמים אותם תפגשו, בבואכם לנפולי.

אוכל בנאפולי
צילום: אבי פוקס

ה- CUOPPO (גביע)

גביע נייר מגולגל שאותו ממלאים בהמון כל-טוב. ובלבד, שיהיה מטוגן בשמן עמוק. כך ניתן למצוא גביעי נייר מוצעים במילוי דגים ופירות ים שונים,מוצרלה מטוגנת, קרוקטים מסוגים שונים ואפילו פרי הדר. חשוב לציין – שהטיגון מותיר את המוצרים יבשים מספיק ברמה שתאפשר טיול נינוח ברגל ולא משאיר אותנו עם אצבעות משומנות. (תשכחו מסכין ומזלג…)

ה- PIZZA FRITTA (מטוגנת)

נמצא אותה כמעט בכל פינה. כיסון עשוי מבצק פיצה ממולא בריקוטה,עגבניות, מוצרלה או תפוחי אדמה. (הגרסא המקומית לסמבוסק) כיסון כזה אף הוגש לביל קלינטון בעת ביקורו בעיר ב-1990.

ה- PANUOZZO

זהו שילוב בין הסנדביץ' לבין הפיצה. בנפולי ובמקומות נוספים בחבל קמפניה – נמצא גרסאות שונות ומקומיות של המאפה. הכנת ה -PANUOZZO מתחילה בבצק פיצה (לעיתים מקמח מלא) שאותו אופים בטבון עצים כלחם לכל דבר. לאחר האפייה כשהוא מוצא מהתנור, נמשח עליו רוטב (אופייני לכל איזור) והוא נשלח לאפייה נוספת כאשר עליו מוסיפים תוספות שונות: מוצרלה, פרוסות חצילים,עגבניות, ירקות ועוד, כיד הדמיון והטעם של האופים.

ה- FRITTI (מטוגנים)

אין מצב שאתם לא פוגשים אותם (כמעט בכל פינה) ואין מצב שבו אתם לא טועמים…. ניתן למצוא את ה- SUPPLI כדורי אורז מטוגנים. את ה- CROCCHE קרוקטים ממחית תפוחי אדמה. את ה- MELANZANE FRITTE פרוסות חצילים מטוגנות, או את ה- ZEPPULE נטיפי בצק פיצה עם אצות.

בגדול – הנפוליטנים מטגנים את הכול…..אחד החטיפים הידועים היא ה- FRITTANITA חטיפי בצק פיצה עם פרושוטו, אפונה, גבינת פרובולונה והכל מצופה ברוטב בשמל……יאממי!

ה- SFOGLIATELLE

אולי הכי חביב עלי באופן אישי. בצק ריחני ממולא בריקוטה, תפוזים מסוכרים ומאובק באבקת סוכר מעל… הספוליאטלה נמכרת במספר גרסאות מתוקות, אציין שתיים:

הראשונה – נקראת RICCIA (מסולסלת) נראית כזנבו של לובסטר,שכבות שכבות של דפי בצק אפויים.
השניה – נקראת FROLLA שנראית כלחמניה קטנה ועגולה, מבצק מעט יותר רך ובעלת קרום מעט יותר קשה, המתפצפץ בפה.

אוכל רחוב בנאפולי
צילום: אבי פוקס

אז, אל תגידו שלא ידעתם…..ועכשיו שאתם כבר יודעים – אתם גם חייבים לנסות ולטעום, ולהרגיש כמו המקומיים – בשמיים! (ואני מניח שאם תגידו שאני שלחתי אתכם אולי תקבלו גם הנחה…)

[accordions title="הצטרפו לטיול בנאפולי וחבל קמפניה עם אבי פוקס"]

הצטרפו לטיול בנאפולי וחבל קמפניה עם אבי פוקס


[/accordions]

השאירו תגובה