10% הנחה על כל הסיורים בעברית בבוקרשט עם קופון JQXDVT3B

שלושה ימים (שלא תשכחו) בבוקרשט, רומניה

שלושה ימים בבוקרשט

מאת נמרוד אלמגור

בוקרשט היא עיר גדולה ואחת הערים הגדולות באירופה, מלבד היותה העיר הגדולה והאטרקטיבית במדינה היא גם יעד ההגעה הראשי של רומניה. שדה התעופה שעד לא מזמן נקרא אוטופני, והיום כבר נקרא Henri Coanda International Airport ממוקם כ 10 ק"מ מחוץ למרכז העיר לכיוון צפון. אם הסתבכתם בתוך בוקרשט, חפשו את השלטים המובילים לפלויישט, הם יובילו אתכם גם לשדה התעופה.

לבוקרשט מגיעים ישראלים רבים המחפשים בילויים וחיי לילה תוססים שניתן למצוא בקלות בעיר אך מלבד אלה בוקרשט מלאה במבנים מרשימים, פארקים ירוקים ותוססים, מסעדות מעולות, אגמים, נהרות, שווקים והרבה היסטוריה ותרבות.

מרכז העיר ומרכז העניינים הם באיזור שבין בית הפרלמנט הענקי ושדרת כיכר אונירי בדרום, ואזור פלוראסקה דורובנץ והרסטראו בצפון – שם תגלו את בוקרשט ההומה והמודרנית. גם רוב בתי המלון נמצאים כאן. אוטובוסים מנמל התעופה והרכבת התחתית מגיעים למתחם והופכים אותו לקל להגעה והתמצאות.

המלצתי: חפשו מלון באיזור זה.

על בוקרשט ומסלולי טיול בבירת רומניה

בוקרשט מונה 2,500,000 תושבים במטרופולין. העיר רבתי עם ערי הלויין הצמודות ועם אתרי הנופשונים מאכלסת בין שלושה לארבעה מיליון איש. זוהי עיר הבירה העשירית בגודלה מבין כל ערי אירופה והיא המטרופולין השלישי בגודלו באירופה אחרי איסטנבול ואתונה.

בוקרשט הינה המרכז הרוחני והתרבותי של רומניה וגם המרכז הכלכלי אולם זאת אינה עיר עתיקה כלל והפכה לבירת המדינה "רק" בשנת 1459 בתקופת מלכותו של נסיך וולאכיה ולאד צפש שעליו מבוסס המותג התיירותי הנקרא "דרקולה".

העיר נמצאת במישורים הגדולים, מוקפת בנחלים היוצרים סביבה אגמים גדולים. אלה מנוצלים לנופש, לדייג ולספורט. סביב האגם "סנגוב" נבנים עיקר בתי היוקרה של עשירי המדינה ותושבי חוץ רבים. השפעות סגנון הבניה הצרפתי ניכרות מאוד והיא אכן נקראה "פריז של המזרח".

השלטון הקומוניסטי והתפיסה האסתטית והכלכלית החברתית שלו כיערו מאד את חזות העיר, ובנוסף רעידת האדמה הקשה בשנת 1977 החריבה מבנים רבים. כתוצאה מכך, במבט ראשון קשה להבחין ביופי הרב שעדיין קיים בבוקרשט ורק לאחר שהיה יותר ממושכת נגלות גם נפלאותיה של העיר, והן קיימות, חיות ובועטות בייחוד בשנים האחרונות עם הפריחה הכלכלית הכללית ברוב המגזרים.

בוקרשט היא גם המרכז השלטוני של רומניה. הנשיא מתגורר בה (בארמון המלך לשעבר ב"קוטרוצ"ן "). הממשלה יושבת בה (בכיכר ויקטוריה). הסנאט והפרלמנט בבנין המפואר – דמוני שבנה הרודן "צאוצסקו" שבו אלפי חדרים ואולמות.

גם הכנסיה הרומנית השולחת ידיה היטב במנעמי השלטון פועלת במידה מרובה מעיר הבירה. זוהי עיר אוניברסיטאית ועיר של מוסדות מחקר. יש בה תיאטראות רבים, אופרה ואופרטה ברמה בין לאומית, שתי תזמורות פילהרמונית: זו על שם "ג׳ורג׳ אנסקו" המלחין הנערץ, וזו של הרדיו והטלויזיה.

בבוקרשט מוזיאונים רבים ביניהם מוזיאון הכפר המפורסם הנחשב לבין הטובים מסוגו בעולם, מוזיאון להיסטוריה, לטבע, לאמנות רומנית ולאמנות בין לאומית ועוד רבים. עוד בעיר, בתי מלון רבים מכל הרמות. מסעדות גם הן מכל הרמות, מועדונים מסוגים מגוונים. העיר פעילה ותוססת ואפשר למצוא בה היכן לבלות עד השעות הקטנות של הלילה.

מקומות מעניינים בבוקרשט
Some rights reserved by stefanjurca

לחובבי הספורט אספר כי בבוקרשט שלוש קבוצות כדורגל שהמפורסמת בהן היא "סטיאווה בוקרשט" מצמרת הכדורגל הרומני אך מיד לידה יעמדו ״דינאמו בוקרשט״ ו – ״רפיד בוקרשט״ כל אחת עם ההווי וקבוצת מעריצי האולטרה שלה.

בעיר פועלת רכבת תחתית "מטרו" ובה ארבעה קווים מהירים ויעילים. התחבורה בשאר כלי התחבורה קשה ביותר, שכן העיר פקוקה ברב שעות היום. למרות זאת חשוב לומר שבוקרשט שווה את המאמץ והצפיפות.

תוכלו גם לנסות ולטייל בעיר ברגל. הנה למשל מסלול לשלושה ימים בבוקרשט:

יום ראשון בבוקרשט

נקודת המוצא שלנו היא כיכר המהפכה "פיאצה רבולוציה". כדאי להתחיל את הביקור מול "האתנאום" בית התזמורת הפילהרמונית ע"ש "אנסקו" המלחין הרומני המוערך מאד כאן. זהו בנין בסגנון נאו-קלאסי שנבנה ב-1888 ונחשב לאחד המבנים היפים במדינה. בחזית בין העמודים מופיעות דמויות של גדולי האומה עוד מהתקופות ההיסטוריות ועד המאות האחרונות. עוד בחזית הבניין, גן מטופח. מאד כדאי לנסות להיכנס לבניין. כשעומדים מולו יש לגשת לפינה הימנית ואל המשרד הראשי כדי לנסות ולקבל אישור (כרוך בתשלום לעיתים) על מנת להאזין לחזרות התזמורת הפילהרמונית של בוקרשט הנערכות בפנים.

האולם המרכזי מרשים ביופיו ובו פרסקו ענקי המתאר את ההיסטוריה של העם הרומני בעת החדשה. כל המבנה מאוד מעוצב ומרשים. לאחר ביקור במקום, אפשר לחצות את הכיכר לארמון המלוכה הראשון "פלאטול ראגל". המבנה בעל שלושה חלקים המשמשים כולם מוזיאונים לאמנות, הן לאמנות רומנית הן לאמנות אירופית והן לאמנות של שאר העולם. אפשר לבלות בהם משעה שעתיים ועד יום שלם ויותר. העושר רב.

בחזית הביניינים גן פסלים. ביציאה מהמוזיאון ובהסתכלות מזרחה, מספר מבנים מרשימים בהם הספריה הלאומית וספריית האוניברסיטה. מאחוריה מבנה משונה, חלקו בסגנון של בוקרשט הישנה וחלקו העליון מבנה זכוכית. כאן היה הארכיון של "הסיקיוריטטה" הידוע לשמצה, בכיכר הזו התנהלה ההפיכה נגד הרודן "צאוצסקו".

מעבר לרחוב החוצה את הכיכר ניצב בניין מרובע לבן, בסגנון קומוניסטי, שהיה עד לפני שנים מועטות "הסנאט" הרומני, כאן על המרפסת הפונה לכיכר עמדו ההמונים והעזו בפעם הראשונה לצאת מול הרודן ולקרוא לו ללכת. מכאן כדאי לפנות ימינה, אל מאחורי המוזיאון, אך עוד בדרך כדאי להיכנס אל כנסיה עתיקה מן המאה ה-15 מהכנסיות הראשונות של בוקרשט, לראות את הפרסקו בכניסה ואת האוירה האפלולית והמיסטית בפנים. כנסיה זו ידועה בשם – קרצולסקו או אדורמירה מאיקה דומנולוי.

בהמשך נמצא את עצמנו ליד ה-״סאלה פאלטולואי" אולם הקונגרסים והקונצרטים הגדול ביותר ברומניה, מבנה מרשים, ששווה להקיף אותו ולצפות בשומרים הניצבים על משמרתם יום ולילה, סביב בנין הארמון בגב האולם.

מכאן כדאי להמשיך ולרדת אל גן העיריה "צישמיגיו" שפרושו בטורקית המעיין או המזרקה. כאן היתה ביצה שעליה נבנתה בוקרשט העתיקה. תגלו כאן גן מרשים עם עצים עתיקים וגם אגמון עם סירות משוטים להשכרה, כמה מסעדות ברמות שונות ובתי קפה חביבים על קו המים. בנוסף מספר כלובי חיות בתוכם אווזים, עופות מים, תוכים ועוד. זהו מקום בילוי מקובל הן על פנסיונרים והן על סטודנטים המתנים אהבים על ספסלי הגן.

כאן מול האגמון במסעדה הנושקת למים, שווה לשבת לכוס קפה, וגם לארוחה, אופציה מלהיבה יותר לארוחה היא להגיע לבית עירית בוקרשט (העיריה הראשית שכן העיר מחולקת לרובעים ולכל רובע עיריה משלו) ומשם לעלות ברחוב "אליזבטה" עד ל-"יד לבנים" של בוקרשט "צרקול מיליטר נציונאל" בהצטלבות של רחוב קאלה ויקטוריה עם רחוב המלכה אליזבטה. המסעדה כאן עם מרפסת גדולה הצופה אל הרחוב הראשי יפה ביותר, אך גם יקרה יותר יחסית לאחרות, כל המי ומי מבלים כאן.

בנוסף למסעדה  תמצאו בבנין עצמו וסביבו גלריות רבות ובהמשך הרחוב תיאטראות, בתי מלון, חנות המוסיקה הגדולה ברומניה, חנות הספרים האיכותית "הומניטס" ומספר בתי מלון גדולים. זה הזמן לחזור לשבת לארוחת בשרים במסעדת הבשרים אקסקליבר ומנוחת צהרים.

אחר הצהרים מוצע לבקר ברובע "ליפסקאן" כאן נמצאים מגוון רב של מבנים ממוסדות הבנקאיים החשובים במדינה. ראש וראשון הוא "בנק רומניה" היושב במבנה מפואר משלו ובנקים אחרים אשר אף הם ממוקמים בארמונות מהעבר. אזור זה עמוס ניחוחות עבר וסמטאות צרות ובהם בתי אומנויות, בתי קפה קטנים, חנויות לכל נושא העולה בדעתכם ועוד. כבר שנים שהרובע בשיפוצים, אך כדאי להסתובב, ישנן הפתעות בכל פינה.

רובע זה היה מרכז הבילוי והתרבות בטרם עלייתו של השלטון הקומוניסטי, עובדה שפגמה קשה בפעילותו של הרובע והתושבים שאיכלסו אותו. רובו היה מאוכלס בעלי מקצוע יהודיים – וברובע גם המוזיאון להיסטוריה, מסעדת "קארו קו ברה" המפורסמת והמתאימה לבילוי ערב עם מוסיקה רומנית, ריקודים והופעות. בחלק הדרומי נמצא "חאן מנוק" אכסניה בסגנון טורקי המשמשת כמלון, ובה מסעדה עממית מעוצבת (יחסית זולה) ויקבים עתיקים.

כמקום למנוחה בשעות אחר הצהריים, לאחר שיטוט ברובע אפשר לבחור בחאן מנוק הגובל בפיאצה אונירי, מרכז הרכבת התחתית של בוקרשט, בתי הכלבו, המסעדות והמזרקות המפוארות. עוד עוד אופציה לסיים בבילוי ערב את היום הראשון של הטיול.

יום שני בבוקרשט

נתחיל את היום בבנין האבסורדי שבנה "צאוצסקו" הנקרא רשמית ארמון הפרלמנט "פאלאטול – פרלמנטולואי". זהו הבניין השני בגודלו בעולם ובו אלפי אולמות וחדרים, חלקם מפוארים ביותר וחלקם לא הושלמו. עם הגן סביבו תופס הבניין שטח השווה בגודלו לרובע שלם. במשך שנים הושקע כל הכסף של תקציב המדינה בבניין "הפאר" הזה, כאשר העם הרומני ברובו חי ממש ברעב ובתנאי קיום בלתי אנושיים.

הביקור מודרך בשפות שונות (לא בעברית) ושיאו לדעתי כאשר עומדים במרפסת הגדולה שהייתה מיועדת לנאומים של הרודן בכיכר כשעיני כל תושבי המדינה נישאים אליו. כאן אפשר להבין את גודל המגלומניה של השליט המטורף הזה.

הביקור נמשך כשעתיים, מכאן כדאי ללכת רגלית דרך שדרת ״בולוורד אונירי" בין בתי דירות ובתי משרדים ברובע המפואר, בשדרה שמרכזה מזרקות לאורך של יותר מקילומטר. בסוף הדרך נמצאת השדרה "פיאצה אונירי" שבה כבר ביקרנו ביום הראשון של הטיול. זהו מקום טוב למסעדה ומנוחת צהרים. הכיכר גדולה מאוד, מעוצבת ושווה שיטוט.

Some rights reserved by stefanju

אופציה נוספת היא להמשיך (כיוון כללי צפון מזרח) לרח "מושילור" – רחוב בו גרו לפני מלחמת העולם בעיקר יהודים ואל בית הכנסת "קוראל" שהיה בית הכנסת הראשי של הבירה ונבנה בסגנון מזרחי. הבניין שופץ לאחר רעידת האדמה הגדולה בשנת 1977. בחזית הבניין אנדרטה לנספים בשואה.

את ארוחת הצהרים במקרה זה אפשר לעשות בבולוורד בראטנו או בכיכר האוניברסיטה .שם אפשר יהיה לעלות לאוטובוס לכיוון צפון בוקרשט.

אחר הצהרים, אפשר לנסוע בקו הנוסע לשדה התעופה. זהו קו הפועל בתדירות רבה כל כמה דקות (קו 783). הנסיעה ברחוב "מגרו" רח' העסקים המרכזי בבוקרשט, עוברת ב"פיאצה רומנה" בה אנדרטה לנופלים בהפיכה האחרונה. אחר כך ב"פיאצה ויקטוריה" אפשר לרדת.

בכיכר בית הממשלה תמצאו את מוזיאון האיכר, המוזיאון לטבע ועוד. מכאן בשדרות "קיסילף" אפשר להגיע למוזיאון הכפר.

אופציה נוספת היא להמשיך באוטובוס עד כיכר העיתונות החופשית. מכאן הדרך למוזיאון הכפר קצרה יותר. כאן גם אחת התחנות הראשיות של הטראם. מוזיאון הכפר הוא אחד המקצועיים מסוגו בעולם, אוסף של בתים תחנות רוח ומים, מבני משק ועוד מכל רחבי רומניה. המוזיאון מאורגן ומאובזר, וגם חנות המזכרות שלו היא המרשימה ביותר במדינה. שווה להסתובב כאן כמה שעות מה עוד שהמוזיאון נמצא לשפת אגם, ובשעות אחר הצהרים המוצלות הופך המקום לנעים יותר. במתחם גם בית קפה עממי.

ביציאה מהמוזיאון תוכלו לעשות דרך קצרה למקום נופש עממי על שפת האגם, מסעדות, הפלגות באגמים הגדולים בצפון העיר, לונה פארק, טיילת מטופחת ועוד, אפשר ומומלץ לבלות כאן ערב על שפת האגם בפרומנדה ההולכת ונבנית סביב האגם, בעיקר בקיץ.

יום שלישי בבוקרשט

יום זה ידרוש נסיעות ארוכות יותר ועדיף לבצע אותן ברכב פרטי או רכב עם נהג מקומי. האתרים המומלצים ליום השלישי של הטיול שלנו נמצאים עד שלושים קילומטרים מהעיר בוקרשט. אפשר לבקר באיזור אחד או שניים, ואם רוצים להספיק אפשר לראות בצורה מרפרפת את כולם ביום אחד.

ארמון מוגושואיה: הארמון היה של משפחת ברנקוביינו – משפחת שליטים בוואלכאיה. הוא שופץ לאחרונה ב-"סגנון ברנקובייני" שנוצר על שם בני המשפחה ואחר כך השפיע על בנית מבנים בכל רומניה. סביב הארמון גנים מטופחים. עוד בארמון מוזיאון. המקום משמש גם כמקום כינוס של סופרים ואמנים.

סנגוב: עיירה, כפרים, אגם, 30 קילומטר צפונית לבירה. אזור נופש פעיל, מרכז ספורט ובעיקר ספורט מים. במקום מסעדות טובות ,איזורי קמפינג, מקומות להשכרת סירות, טיולי סוסים הפלגות בספינות וכל המוצע בתחום ספורט המים ברמה הגבוהה של רומניה. בנוסף כנסיה עתיקה הקשורה ב-"וולאד – צפ"ש" (דראקולה) שעל פי האגדה ראשו נערף ונקבר במתחם והוא עצמו נפל למען רומניה. מקום בלוי משעות אחדות ועד יום שלם.

אזור צרניקה: מזרחה מבוקרשט כעשרה עד עשרים קילומטרים. אזור יערות מרשים וביניהם מספר אגמים, איזור מנזרים מרשימים שהעיקרי שבהם נקרא צרניקה וכן מנזר וכנסיה פעילים המושכים המונים בסופי שבוע. גם ביערות, סביב בוקרשט, נמצאים אתרי פעילות רבים, ממרוצי סוסים ומכוניות ועד דייג באתרים שונים אבל על כך ארחיב בכתבה אחרת.

ארמון הנשיאות בבוקרשט
Some rights reserved by transitpeo

לסיום, עוד אתרים אפשריים בתוך העיר לטיול ביום: ארמון קוטרוצן, הפארקים הגדולים בצפון העיר "חראסטראו" ו"בנסה" (כאן גם גן החיות) ופארק רפובליצי בדרום העיר, הגן הבוטאני (אפשר לשלב עם ארמון קוטרוצן), שיטוט לקניות ברחובות מגרו וקאלה ויקטוריה, הקניונים הגדולים באזור אוטופן ועוד.

זו עיר גדולה, וישנן כמובן אפשרויות רבות נוספות, הבאתי לכם כמה אופציות שקל יחסית להגיע אליהן, מי ששוהה בעיר יותר זמן ימצא בוודאי עניין בעשרות הגלריות החנויות המועדונים והמסעדות מכל סוג.

לדוברי השפה התאטרון הרומני הוא מהמעולים באירופה, תיהנו…

השאירו תגובה