סמינר מטייל באוסטריה והונגריה – 10 ימים – בעקבות האימפריה האוסטרו-הונגרית

אוסטריה
המפה לא זמינה

תאריכי הטיול
מתי? ספטמבר 7, 2022-נובמבר 16, 2022

קטגוריות


100 שנים להתפרקותה של האימפריה האוסטרו-הונגרית
בהדרכת ד”ר אביהו בר אייל ואורן נהרי

בשנת 2019 מלאו 100 שנים להתפרקותה של האימפריה האוסטרו-הונגרית, ששלטה ביד רמה על  14 עמים שונים ויצרה מרחב תרבותי מיוחד במינו במרכז אירופה. שיאו של התהליך היה לפני 150 שנה, כאשר קמה האימפריה הדואלית אוסטרו-הונגריה. הסמינר יתרכז באתרים הקשורים לפריחה ולעושר התרבותיים של וינה כבירה רבת לאומים, באמנות, בארכיטקטורה, במדע ובמוסיקה. בברטיסלבה ובבודפסט נבדוק כיצד באה הלאומיות ההונגרית לידי ביטוי במרחב התרבותי הרב לאומי הזה.

מסלול הטיול
יום 1
ת”א – וינה

נמריא בטיסת בוקר לוינה. עם ההגעה נצא לסיור בעיר העתיקה של וינה. ניסע לאורך הרינג הידוע של וינה ונראה את בנייני הציבור שלאורכו, כל אחד מהם נבנה בסגנון המתאים לתפקידו. נבקר בבית האופרה, שהוא אחד הסמלים הבולטים של וינה האימפריאלית. נמשיך לביקור בקתדרלה המרשימה של וינה, לא לפני שנתוודע לבתי הקפה הידועים של העיר.
לינה בוינה.

יום 2
וינה

היום יוקדש למתחם ארמון הופבורג, ארמון המלוכה שבמרכז וינה, שעד היום הוא מרכז השלטון באוסטריה. נצפה במופע בבית הספר לרכיבה. נבקר בחדר האוצר בארמון הופבורג, שבו מוצגים תשמישי השלטון של בית הבסבורג. נשלים את היכרותינו עם משפחת הבסבורג בביקור במוזיאון סיסי. אחר הצהריים נקדיש את עיקר הזמן לוינה היהודית. אי אפשר לתאר את מרכזיותה התרבותית של וינה ללא התרומה היהודית. נבקר בבית הכנסת הישן של וינה, ששרד את ליל הבדולח. לא נפסח על המוזיאון בככר היהודים, שבו מוצגים שרידים ימי ביניימים של קהילת וינה.
לינה בוינה.

יום 3
וינה

נבקר בארמון שנברון, שנבנה על ידי מריה תרזה והיה מרכז השלטון הקיסרי במשך 250 שנה. נראה את הבית של הונדרטוואסר – אחד מסמליה של וינה המודרנית. משם נמשיך לאחד האתרים האיקוניים של וינה – גן השעשועים של הפרטר (PRATER), ונעשה סיבוב בגלגל הענק. במרחק קצר מהפרטר נתוודע לאלילי המוזיקה של וינה במוזיאון המוקדש לשושלת שטראוס, משפחת המוסיקאים ששיגעה את וינה במאה ה-19. נבקר גם בביתו של זיגמונד פרויד.
לינה בוינה.

יום 4
וינה

נתחיל את היום במוזיאון ליאופולד, בו מוצגות מיטב העבודות של קלימט ואגון שילה. נמשיך לכיכר קרל היפה. נראה את הכנסיה המיוחדת שהוקמה לציון הנצחון על התורכים, ונבקר במוזיאון “הפורשים” (SECESSION), שם מוצג האפריז המפורסם של קלימט, המוקדש לשיר השמחה של שילר (בסימפוניה התשיעית של בטהובן). נקדיש זמן לסגנון הבניה של תקופת “הסגנון הצעיר” (JUGENDSTIL). נבקר במוזיאון “האדם השלישי”, שעוסק בסרט המפורסם שצולם בוינה בסוף שנות ה-40. נמשיך לגני בלוודר, שם נבנו שני ארמונות ברוקיים לפני כ-300 שנה והם מסמלים את תחילת הפיכתה של וינה למרכז תרבותי מוביל באירופה.
לינה בוינה.

יום 5
ברטיסלבה

היום אנחנו עוזבים את וינה ונסיעה קצרה תוליך אותנו לברטיסלבה (bratislava), בירת סלובקיה. בעבר היתה העיר בירת הונגריה ובה הוכתרו הקיסרים האוסטרים כמלכי הונגריה. נסייר בעיר העתיקה, נבקר בקתדרלה בה הוכתרו המלכים, נבקר בארמון הארכיבישוף, בו נחתם הסכם השלום בין צרפת לאוסטריה בעקבות ניצחונו של נפוליאון באוסטרליץ, נתרשם מבית העיריה ושער מיכאל. נעלה לתצפית על העיר ממרומי המגדל שעל גשר הדנובה.
לינה בברטיסלבה.

יום 6
סקספהרוואר – בודפסט

מברטיסלבה, אחת הבירות העתיקות של הונגריה, ניסע לבירתה הראשונה של הונגריה – העיר סקספהרוואר (SZEKESFEHRVAR). שם הוכתרו מלכי הונגריה הראשונים ושם גם נקברו. נבקר בגן השרידים שבו נמצא ארון הקבורה של אישטוואן הקדוש – אבי האומה ההונגרית. נראה היכן עמדה בזיליקת ההכתרה ונבקר בכנסיה שנבנתה על שרידיה. נסייר בעיר ונתרשם מהבניה הברוקית, ונבקר בארמון בורי – יצירה אכסטרווגנטית של תקופת בין המלחמות, של האמן ההונגרי יאנו בורי. בתום הביקור ניסע לבודפסט.
לינה בבודפסט.

יום 7
בודפסט

בודפסט היא עיר שמורכבת משתי ערים שחוברו יחדיו, כדי לתת להונגריה עיר בירה שתוכל להשתוות לוינה. נתחיל את היום בפשט, בככר הגיבורים, המוקדשת לאבות האומה ההונגרית. נבקר בבית הפרלמנט המרהיב, נראה את אנדרטת הנעליים לזכרם של יהודי בודפסט, שהוצאו להורג על ידי הפאשיסטים ההונגרים והוטבעו בדנובה, נבקר בשוק המזון של בודפסט ונלמד על דברי המזון המאפיינים את המטבח ההונגרי. אחר הצהריים נעבור לבודה, נעלה למצודת הדייגים ונבקר בכנסיית סנט מטיאס ובגרעין ההיסטורי של בודה. נסיים את היום בתצפית מרהיבה ממרומי גבעת גלרט, הנקודה הגבוהה בעיר.
לינה בבודפסט.

יום 8
גודולו – בודפסט היהודית

היום ניסע אל מחוץ לבודפסט לגודולו (GODOLLO), שם נמצא אחד הארמונות הברוקים הגדולים באירופה. ארמון זה היה אהוב במיוחד על סיסי והיא נהגה לגור בו בעת ששהתה בהונגריה. נחזור לבודפסט ונבקר במוזיאון השואה החדש ובבית הכנסת הגדול והמפואר של העיר. נראה גם את המקום בו עמד ביתו של הרצל ואת אתר ההנצחה הסמוך לו.
לינה בבודפסט.

יום 9
סופרון – אייזנשטדט – באדן (ע”י וינה)

נעזוב את בודפסט בדרכנו חזרה לאוסטריה. נבקר בדרך בעיירה סופרון (SOPRON) – עיירה ציורית ששמרה על צביונה העתיק. נטייל בסמטאות, נתרשם מהארכיטקטורה הברוקית ונבקר בחלק מהמבנים. נחצה את הגבול האוסטרי ונגיע לאייזנשדט (EISENSTADT) – בירת חבל בורגנלנד. החבל היה נתון במחלוקת בין אוסטריה להונגריה, ועבר לשליטה אוסטרית בעקבות משאל עם. נבקר בארמון אסטרהאזי – אחת ממשפחות האצולה החשובות והמשפיעות ביותר בהונגריה. משם מרחק קצר לבדן (BADEN), עיירת המרחצאות המפורסמת שעל יד וינה.
לינה בבאדן.

יום 10
מלק – שיט על הדנובה – קרמס – וינה – תל אביב

בבוקר ניסע למאיירלינג שביערות וינה, ושם נבקר במנזר שמנציח את התאבדותו של הנסיך רודולף יחד עם פילגשו, אירוע טראומטי מאד עבור פרנץ יוזף וסיסי. נמשיך למנזר היפה והמפואר באוסטריה – מנזר מלק (MELK), הנחשב לאחד השיאים בבניה הבארוקית באוסטריה ובאירופה בכלל. נעלה על ספינה שתשיט אותנו במורד הדנובה דרך נופי הכרמים והמצודות עד לקרמס (KREMS). נספיק עוד לטייל קצת בעיר העתיקה של קרמס, ששמרה על חזותה הימיביניימית, לפני שנעלה על האוטובוס חזרה לנמל התעופה של וינה לטיסת ערב לארץ.

לפרטים מלאים על הטיול

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *