7 כיכרות שאסור להחמיץ בפריז

כיכר בפריז

מאת עמית רופא

תמונת כותרת: כיכר קונטרסקארפ By Celette

כיכר דופין – place dauphine

בקצה איל דה לה סיטה, האי הגדול מהשניים במרכז נהר הסיין, מאחורי הסנט שאפל, תמצאו את כיכר דופין. הכיכר המשולשת מקבלת את פני הפריזאים ותיירים העייפים מהמולת הסביבה. הכיכר נבנתה ב-1601 לכבוד הולדתו של יורש העצר, לואי השלושה עשר. העצים והספסלים של הכיכר המשולשת היפה הזו הופכים אותה למקום מושלם לנוח על אחד הספסלים לאחר יום הסתובבות במרכז העיר. בכיכר עצמה ישנם מספר בתי קפה ומסעדות. עם בוא האביב תוכלו להתרווח באחד מבתי הקפה ולצפות במקומיים משחקים פטאנק – משחק כדורי הברזל הצרפתי.

כיכר דופין – place dauphine

כיכר קונטרסקארפ – place de la Contrescarpe

בלב הרובע הלטיני חבויה הכיכר השכונתית, כמעט כפרית הזו. עד תחילת המאה ה-20 היו תושבי האזור מתאספים למסיבות מאולתרות ולריקודים בכיכר. הזמנים השתנו והיום במקום הקברטים וריקודי רחוב תמצאו כאן ביסטרו למינהם ובתי קפה פתוחים לרחוב.

ואם אתם כבר באיזור, לכו לטייל ברחוב מופטר היוצא מהכיכר. זהו מדרחוב מעוטר בחניות אוכל מכל הסוגים והמינים.

כיכר ווז׳ – places des Vosges

כיכר ווז׳ נחנכה בתחילת המאה ה-17 לכבוד חתונתו של יורש העצר לואי ה-13 עם אן מאוסטריה. הכיכר האלגנטית והסימטרית היתה מקום משכנם של מפורסמים ואצילים לאורך מאות שנים. עד היום תמצאו בכיכר את ביתו של ויקטור הוגו שפתוח לקהל כמוזיאון. במרכז הכיכר נבנתה גינה במאה ה-19 לרווחת התושבים ומסיבות לגינה, מתחת לארקדות נמצא המסחר, ברובו גלריות אומנות ובתי קפה.

כיכר ווז׳ – places des Vosges

כיכר פורסטנברג – place Furstenberg

כיכר זו היא אוצר חבוי בין רחובות סן ז’רמן. הכיכר ממוקמת באזור שהיה האורוות של מנזר סן ז’רמן בימים עברו, והוסב לכיכר מלבנית עם התפתחות העיר. בבניין מספר 6 תמצאו מוזיאון קטן שמוקדש לצייר אוז׳ן דלקרוואה שהתגורר במקום בחצי השני של המאה ה-19.

זוהי אחת הכיכרות הרומנטיות ביותר בעיר, קסמה מתגלה לעת ערב כשהעוברים והשבים מתמעטים והפנס הבודד במרכזה מאיר לפתע.

כיכר טרטר – place du Tertre

במעלה גבעת מונמרטר, מטרים ספורים מבזיליקת הלב הקדוש נמצאת כיכר טרטר. כאן לא תמצאו את השקט של הכיכרות האינטימיות, הפריזאיות, אלא את המולת התיירים שבאים מכל העולם לחרוש את סימטאות הגבעה. במרכז הכיכר ממוקמים אומנים, ציירים, קריקטוריסטים ומציעים את מרכולתם לתיירים הרבים. מדובר במסורת שהחלה במאה ה-18, ציירים ושאנסוניירים היו מתאספים בכיכר זו.

אז אולי מדובר באטרקציה תיירותית, אבל ההמולה בשפות שונות המתערבבות בכיכר ובתי הקפה הפתוחים וצליל האקורדיון התמידי בגבעת מונמרטר הופכים את המקום לחוויה פריזאית אותנטית למרות הקיטש.

כיכר טרטר – place du Tertre

כיכר ונדום – Place Vendôme

כיכר זו אחת מחמש הכיכרות המלכותיות של פריז נבנתה במאה ה-17 ושימרה את האסתטיקה והארכיטקטורה של תקופתה. בימינו זה אחד מאזורי היוקרה העולמיים, עם מלון ריץ שממוקם במרכז הכיכר וחנויות התכשיטים היוקרתיות כמו ואן קליף אנד הארפל, בולגרי, קרטייה ועוד.

במרכז הכיכר נמצא עמוד ונדום שמספר את מסעותיו הצבאיים של נפוליאון.

כיכר סטרווינסקי – place Stravinsky

למרגלות מרכז ז׳ורז׳ פומפידו לאומנות מודרנית נמצאת כיכר איגור סטרווינסקי. במרכז הכיכר מזרקה שעוצבה על ידי ז׳אן טינגלי וניקי דה סן פאל. במזרקה שישה עשר פסלים צבעוניים שנמצאים בתנועה מתמדת, ממש כמו הולכי הרגל בסביבות הכיכר. בסמוך למזרקה, שני ציורי רחוב גדולי מימדים, ובתי קפה ומסעדות. מיקום הכיכר, לא רחוק ממרכז שכונת המארה ומקניון הלה האל ומוזיאון פומפידו גורם למעבר מגוון של אנשים והופך את הישיבה בבתי הקפה לנקודת תצפית נפלאה.

סיורים ופעילויות של עמית רופא בפריז

לכל הכתבות של עמית רופא במגזין זמן מקומי

השאירו תגובה