זמן מקומי
מגזין מקוון לתיירות בארץ ובחו״ל

מדריך קליפורניה למטיילים – מעודכן לשנת 2020

ברוכים הבאים למדריך אתר זמן מקומי למטיילים בקליפורניה. חילקנו את המדריך שלנו למספר נושאים ותתי נושאים כדי שתוכלו להגיע מיד למידע שמעניין אתכם, או פשוט לזרום איתנו מהתחלה ועד הסוף. תהנו ותבלו…

מזג האוויר בקליפורניה, מה השעה בקליפורניה, מפות של קליפורניה והערים בתוכה.

מזג האוויר בקליפורניה מתי לבוא, מה ללבוש

מתי לבקר בקליפורניה זאת השאלה שאיתה אנחנו פותחים והתשובה לכך די ברורה: חלון הזמן הטוב ביותר לחופשה הינו מחודש אפריל ועד חודש אוקטובר. אם תרצו להשיג תוצאות טובות יותר לחופשה שלכם, אולי כדאי לצמצם את חלון הזמן הזה עוד יותר בין החודשים מאי לספטמבר.

הסבירות לגשם במהלך התקופה המומלצת נמוכה ותוכלו ליהנות ממזג אוויר נעים ושמשי. נציין כי בתוך חלון הזמן המומלץ נמצאים גם יולי-אוגוסט המושמצים (כמו גם אצלנו בישראל) ובאיזורים רבים בקליפורניה עשוי להיות לכם לא קל במהלך החודשים האלה. בסן פרנסיסקו לעומת זאת, הטמפרטורה נותרת נעימה והיא מתאימה לכל מי שאין לו בעיה עם הערפל הרובץ באופן קבוע בימות הקיץ. 

בתור ישראלים תשמחו לגלות שכל אזור המרכז והדרום של קליפורניה (לאורך החוף בלבד) נהנה ממה שבהחלט אפשר לכנות ״מזג אוויר ים תיכוני״.

במזרח קליפורניה וגם במרכז הטמפרטורה יכולה להגיע בקלות ל-32 או 35 מעלות. לעומת זאת, הטמפרטורה שתחכה לכם לאורך החוף בסן פרנסיסקו עצמה תרגיע אתכם עם ממוצע של 20 מעלות באוגוסט.

סנטה ברברה, למשל, זאת העיר שנבחרת שוב ושוב כבעלת מזג האוויר והאקלים הטובים ביותר בקליפורניה והיא נמצאת גם בין הערים הטובות ביותר מבחינה זו בארצות הברית. מגזין פורבס כלל אותה בכתבה שכותרתה חמישה מקומות שבהם מזג האוויר הוא 22 מעלות ושמשי לאורך כל השנה.

בלוס אנג׳לס נוספת ההמלצה לוותר ביקור בחודשים יוני עד אוגוסט ולבוא לפני יוני או אחרי אוגוסט (ובתוך חלון הזמן המומלץ)

צפון קליפורניה זה לא דרום קליפורניה

כדאי אולי לחלק לעשות עוד חלוקה פנימית ולדבר על צפון קליפורניה שם אפשר להגיע מסוף אפריל ועד תחילת נובמבר. אחרי נובמבר מגיעים כל אותם נופשים המחפשים פעילויות של סקי בקליפורניה או snowboarding.

בין החודשים אוקטובר לאפריל יורדים 90% מהגשמים ודי בטוח שאם תגיעו בנובמבר, דצמבר, ינואר, פברואר או אפריל עצמו ירד גשם בזמן החופשה שלכם. זה קשור בחזית פסיפית שמגיעה בתקופה זאת.

החודשים הגשומים ביותר בדרום קליפורניה הם בין דצמבר למרץ.

קליפורניה ידועה גם בזכות אותו ערפל סגרירי שמכסה את אזור החוף לאורך תקופת הקיץ. זוהי עוד סיבה לאחר את הטיול שלכם ולהגיע בסתיו. הכינוי של קליפורניה הוא גולדן סטייט ויהיה לכם ברור יותר בתקופה הזאת של השנה, כלומר בחודשים ספטמבר, אוקטובר ונובמבר (שתקופת החגים בישראל תמיד מתלבשת על חלק מאותו חלון הזמן) מדוע זכתה בכינוי זה.

למטיילים ביניכם שצריכים את החופשה שלהם בשיא הקיץ אחרת הם לא מרגישים בחופשה, החודשים יולי, אוגוסט וגם יוני תמיד מציגים ממוצעי טמפרטורה גבוהים.

מי שממש רוצה להימנע מגשם ירצה לבחור בחודש יולי. זהו החודש עם כמות המשקעים הנמוכה ביותר. (למעשה כמות משקעים אפסית). מנגד חודש פברואר הוא החודש עם הכי הרבה גשם שזה אומר מעל 90 מילימטרים של משקעים.

בדרום קליפורניה הזמן הטוב ביותר לבקר בחופים, אם תשאלו את המקומיים הוא סוף חודש אוקטובר. זה הזמן שבו מזג האוויר נעים ויבש. גם אם החופשה שלכם גולשת לנובמבר כנראה שתוכלו ליהנות מהמים באזור דרום קליפורניה.

גולדן גייט סן פרנסיסקוהאוקיאנוס תמיד קר מדי לשחייה

הטמפרטורה הגבוהה הממוצעת באוקטובר בקליפורניה היא באזור 21 מעלות אבל הממוצע הזה יכול לשקר שכן היא יכולה לטפס גם עד 35 מעלות באיזורים מסוימים. שוב, אל תתבלבלו עם מי הים התיכון שלנו, שכן כן על האוקיינוס זה לא כל כך משפיע והוא תמיד יהיה קצת קר מדי לשחייה, לא משנה כמה חם בחוץ. אם בכל זאת חשקה נפשכם בטבילה באוקיאנוס, תצטרכו לנוע לכיוון דרום, שם המים נעימים יותר ותמיד יש פחות סיכוי לגשם.

מעניין לדעת: קליפורניה מציעה לא רק איזורים עם טמפרטורות נעימות. גם הנקודה הקרה ביותר בארצות הברית נמצאת שם, סמוך לגבול נוואדה, 200 קילומטר מדרום לסקרמנטו. ועוד משהו: למרות שקליפורניה אינה נכללת בין 10 המדינות החמות ביותר בקיץ בארצות הברית, בשטחה נמצא עמק המוות שבו הטמפרטורות עולות גבוה יותר מאשר בכל מקום אחר בצפון אמריקה. 

מה ללבוש בקליפורניה?

אז מה כדאי ללבוש בקליפורניה? אם אתם באים למשל באוקטובר, בסתיו, חולצה עם שרוולים קצרים ומכנסיים ארוכים הם ציוד הבסיס שלכם. לזה כדאי להוסיף עוד שכבה מעל, למקרה הצורך. גם מכנסיים קצרים ״עושים שכל״.

הנה כמה קישורים לבלוגרים מקומיים שאולי יעזרו לכם לקבל השראה:

ומה הסיכוי שלכם לראות שלג בלוס אנג׳לס, למשל? הפעם אחרונה שירד שלג היה בשנת 1962, אבל גם אז הוא נמס מייד.

לסיכום: דרום קליפורניה וגם מרכז קליפורניה באזור החוף לא יאכזבו אתכם מבחינת טמפרטורות. זה נכון לאורך כל חודשי השנה, לא משנה אם אתם בלוס אנג׳לס, סנטה ברברה, סנטה מריה או סאן דייגו. הטמפרטורה לא יורדת בצהרי היום מתחת לרמה של 16-17 מעלות וזה נכון גם בכיוון השני כשהטמפרטורה בדרך כלל לא מרקיעות גבוה מידי (אבל כאמור, עדיף להימנע מההמולה של לוס אנג׳לס בשיא הקיץ).

בתקופת החורף תוכלו לנסות כאמור את צפון קליפורניה לצרכי סקי וסנובורדינג.

כמו בארץ, ביולי לא תרד עליכם טיפה אחת של גשם ובפברואר תצפה לכם חופשה רטובה למדי. 

מה השעה בקליפורניה ואיך לחשב אותה בקלות

קליפורניה נמצאת באזור הזמן הפסיפי שמסומן באותיות PST. בהשוואה לישראל, חישוב השעה קל ופשוט. כל מה שאתם צריכים לעשות זה להוסיף או להחסיר את הספרה 10, בשיטה הצבאית של 24 שעות.

השעה ארבע אחרי הצהריים, למשל, מיוצגת בשיטה זאת על ידי הספרות 16:00. כדי לדעת מה השעה בקליפורניה נוריד 10 ונקבל 6:00. 

למעט השעות המוקדמות יותר כמו 8 בבוקר בישראל (מינוס שתיים בקליפורניה, כלומר חצות פחות שעתיים) השיטה הזאת טובה וקלה.

אז מה השעה בקליפורניה כשבישראל 20:15? נוריד עשר ונקבל, 10:15.

ומה השעה בישראל כשבקליפורניה 13:00? נוסיף 10 ונקבל, 23:00, כלומר אחת עשרה בלילה.

ואם סיבכנו אתכם, אתם תמיד יכולים להציץ בשעון כאן בהמשך, שמראה מה השעה עכשיו בקליפורניה. הקלקה על השעון תעביר אתכם לאתר שיגלה לכם גם את שעת הזריחה, השקיעה, משך שעות האור וכן את התאריך המדוייק של המעבר לשעון חורף והחזרה ממנו.

כדאי לדעת: שעון הקיץ בקליפורניה ובארצות-הברית כולה מתחיל לפני ישראל, בדרך כלל בתחילת חודש מרץ ומסתיים בנובמבר, מה שאומר שיש תקופה של מספר שבועות מדי שנה בהם ההפרש יורד ל- 9 שעות בלבד בין הזמן בישראל לשעון האיזור הפסיפי. 

קליפורניה על המפה (ואיפה אפשר להוריד מפה של קליפורניה)

מדינת קליפורניה היא השלישית מבחינת השטח בארצות הברית ולפניה רק טקסט ואלסקה (האחרונה נמצאת מחוץ לשטח הרציף של מדינות ארצות הברית). במזרח גובלת קליפורניה עם שתי מדינות, נבאדה ואריזונה, מדרום זוהי מקסיקו ומצפון אורגון. כמובן שממערב זהו האוקיינוס השקט.

למרות שהיא מגיעה שלישית מבחינת השטח, מבחינת אוכלוסייה אין שנייה לה והיא מובילה את הדירוג בהיותה המדינה המאוכלסת ביותר בארצות הברית ובתוכה גם המחוז המאוכלס ביותר הוא מחוז לוס אנג׳לס.

זה המקום שהביא לעולם את המחשב האישי וגם את האינטרנט. כמובן שגם תעשיית הקולנוע התפתחה במלוא כוחה במדינה זאת ועוד רבות ההמצאות שהחלו כאן. כל אלה מבטאים את ההשפעה העצומה של קליפורניה שלו היתה מדינה בפני עצמה, הייתה הכלכלה השישית בגודלה בעולם.

מפת מחוזות קליפורניה

מפת קליפורניהאת מפת קליפורניה בצורתה הדינמית תוכלו למצוא בגוגל מאפס, אבל אם חשקה נפשכם במפה שאפשר להוריד או להדפיס כמו פעם, תוכלו לעשות זאת בקישור הזה, דרך אתר אורנג׳ סמייל שמציע מפה מפורטת של קליפורניה כמו גם מפות מפורטות של הערים המעניינות: סן פרנסיסקו (כולל מפת המטרו), לוס אנג׳לס, הוליווד, סן חוזה, סנטה ברברה, סקרמנטו הבירה, סן דייגו ואפילו מפה של בברלי הילס.

מעניין לדעת: בעוד אנחנו הישראלים מחפשים בהקשר של קליפורניה בעיקר מידע על מזג האוויר, ערים בקליפורניה או מפות, האמריקאים עצמם מחפשים מושגים מעט שונים. אותם מעניין לפני הכול שיעור המס המשתנה בערים ובמחוזות השונים של קליפורניה (בין 7% ל- 10%), הלוטו של קליפורניה או פשוט חדשות מקומיות.
השאר תגובה