זמן מקומי
מגזין מקוון לתיירות בארץ ובחו״ל

מרוקו – לא מה שחשבתם 

רבים חושבים על מרוקו כמדינה מדברית ויבשה, בה התושבים מתניידים על גמלים וגרים באוהלים בלב המדבר. אך כפי שבישראל דבק דימוי דומה שלא בצדק, כך גם במרוקו, אשר הינה הרביעית בגודלה מבין המדינות הערבית ואחת הכלכלות החזקות ביבשת אפריקה. יש בה ערים מודרניות ומרשימות, חופים מרהיבים, כפרים מושלגים במרומי האטלס ונהרות יפהפיים. להלן חלק מהמקומות המפתיעים והמיוחדים במרוקו, אשר ביקור בה לא יהיה שלם בלי לעבור לפחות בחלקם.

קזבלנקה – הלב של מרוקו המודרנית

קזבלנקה היא אולי העיר הכי מוכרת במרוקו, אולי בגלל הסרט המפורסם, ואולי עבור ישראלים בשל הקהילה היהודית אשר גרה שם. אמנם היא לא בירת מרוקו וגם לא המרכז הדתי שלה אך מדובר בעיר הגדולה ביותר ובמרכז הכלכלי של מרוקו. היא קרויה על שם בית לבן שבנו הפורטוגזים בעיר (קאסה – בית, בלנקה – לבן), והפכה למוקד חשוב בזכות הנמל הטבעי שנמצא בה. בתקופת השלטון הצרפתי נבנו בקזבלנקה שדרות, בניינים וקניונים מודרניים וכן צמתים בצורות כוכב כפי שנהוג בפריז. מבנים מודרניים אלו, יחד עם טיילת מרשימה באורך 13 קילומטר וכן מסגד חסן השני – הגדול ביותר באפריקה והיקר בעולם, הופכים את קזבלנקה ליעד חובה למטיילים במרוקו ולאלו המבקשים להכיר את מרוקו המודרנית. 

רבאט – המצודה על הנהר

בירתה של מרוקו הינה רבאט, אשר שוכנת לצד נהר הבו רגרג שמקורו בהרי האטלס. מדובר בעיר צעירה יחסית לעריה של מרוקו והיא זכתה לחשיבותה רק במהלך השלטון הצרפתי אשר הכריז עליה כבירתו מטעמי נוחות. בעבר היה בשפך הנהר יישוב רומי בשם סלא ובמאה ה-12 נבנתה באזור מצודה אשר ממנה זכתה רבאט לשמה. מלבד המבנים ההיסטוריים המרשימים שנמצאים בה, רבאט היא גם ביתה של סצנת אמנות צעירה ויש בה גלריות רבות ותיאטראות.

איפראן – עיירת קיט מושלגת במרומי האטלס

הרי האטלס מהווים כשליש משטחה של מרוקו וחוצים אותה לאורכה. רכס הרים זה מפריד בין חלקה הצפוני והדרומי של מרוקו ולשליטה בו ובמעבריו הייתה השפעה רבה על השליטה במרוקו כולה.. באחת הפסגות שוכנת איפראן, עיירת קיט אשר נבנתה בזמן הכיבוש הצרפתי וסיפקה לקולוניאליים מעט נחת מהחום הכבד בשאר המדינה. העיירה בנויה כמו כפר למרגלות האלפים ולעיתים אף מכונה ״שוויץ של מרוקו״. יש בה אתר סקי וארמון מפורסם אשר נבנה עבור הסולטן.

נווה המדבר תפילאלת ונהר הזיז

רכס הרי האטלס הינו גם מקורן של מרבית הנהרות במרוקו. נהרות אלו הם עורקי החיים של מרוקו והבסיס לחקלאות בה. נהר הזיז הוא החשוב שבהם. מקורו של הנהר הוא באטלס הגבוה והוא זורם מזרחה לכיוון אלג׳יריה. הזיז הוא גם מקורו של נווה המדבר תפילאלת, נווה המדבר הגדול ביותר במרוקו. בטיולכם בנווה המדבר ילוו אתכם שורות ארוכות של דקלים וכן תושביה המקוריים של מרוקו החיים בכל סביבת האטלס – הברברים.

קלאא מגונה ופסטיבל הוורדים

התרבות שצמחה סביב הרי האטלס היא ממאפייניה העיקריים של מרוקו ודוגמה טובה לה אפשר למצוא בעיירה קלאא מגונה השוכנת גם היא למרגלות האטלס. העיירה מפורסמת בעיקר הודות לפסטיבל הורדים אשר נערך בה כל שנה בחודש מאי ומציף אותה במעל ל-300 אלף מבקרים. הפסטיבל נערך בשיאה של עונת הוורדים והמבקרים בו יכולים למצוא שלל מוצרים המבוססים על הפרח המיוחד – בשמים, שמנים ומי ורדים. 

לסיכום, ביקור במרוקו יכול להיות חוויה מפעימה. בין נאות מדבר ונהרות שוצפים, עיירות מושלגות וערים סואנות, למרוקו יש לא מעט להציע עבור תיירים סקרנים. עם זאת, מדובר במדינה גדולה ולעיתים כמו במדינות אפריקאיות רבות, הניווט בה עשוי להיות מורכב וכולל התמודדות עם נותני שירות מקומיים שלא תמיד יודעים אנגלית. פתרון נוח לכך יכול להיות טיול מאורגן למרוקו אשר יאפשר לחוות את כל גווניה המיוחדים ויאפשר למצות את הטיול עד תום.

השאר תגובה