הפרויקטים המובילים בישראל לפינוי בינוי – עו”ד עמידור ושות’

המושג של פינוי בינוי, הפך לשם דבר בתחום הנדל”ן בישראל. מדובר על הגדלת מספר יחידות דיור,  כאשר מדובר בערים המרכזיות והצפופות בארץ. זוהי הזדמנות פז, להעלות את ערך הנכס וזכות באיכות חיים גבוהה יותר. מדובר על עולם מורכב מאוד, בכל הקשור אל התחדשות עירונית. עולם זה, מלא ביזמים וקבלנים, רשויות ורגולציה שעשויה להיות די חונקת. ישנם מושגים שונים ומגוונים שאינם ברורים לדיירי הבניין המועמד לתמ”א 38. כל חברה, חייבת לעמוד באיתנות פיננסית ובחירה מקצועית ומקיפה, על מנת שהפרויקט יתחיל ויסתיים כראוי. לשם כך, דיירים נעזרים עם עורך דין פינוי בינוי, אשר יסייע לדיירים בכל הקשור אל התנהלות בטוחה, בדיקת הערבויות של היזם, ההתחייבויות למציאת ותשלום דיור חלופי ועוד.

הקבלן או היזם, חייב לעמוד בהתחייבויות כלפי הדיירים, כאשר פרויקט מסוג התחדשות עירונית {תמ”א 38} מחייב לדאוג לשכירות חלופית למשך כמה שנים עד לסיום הפרויקט והכוונה היא לפינוי בינוי  תמ”א 38 ב. רוב היזמים, יעדיפו פרויקט של פינוי בינוי, כאשר הרווחים של היזמים יהיו גדולים יותר, מאשר פרויקט של תמ”א 38 א, כאשר מדובר על חיזוק המבנה, שיפוץ הבניין חיצונית ופנימית וכן תוספת של שיים וחצי קומות שזה למעשה הרווח של הקבלנים שהוא אינו רב, בהשוואה אל פינוי בינוי, כאשר כל הבניין נהרס ויש לבנות תחתיו בניין מגורים רב קומות.

בירור לגבי יזמים או חברה קבלנית שכבר ביצעה פרויקטים של פינוי בינוי

השלב השני שיש לבדוק, לפני שמבררים לגבי יזמים או חברה קבלנית, הינו הפרויקטים שהחברה כבר ביצעה בתחום פינוי בינוי. על פי הפרויקטים והעמידה בהם, ניתן יהיה לבחור חברה שתיישם את פרויקט הפינוי בינוי. בישראל, ישנן ערים ראשונות שבהן יש דגש על פרויקט של פינוי ובינוי כמו למשל העיר רמת גן, קריית אונו, יהוד מונסון ותל אביב. המיקום של הפרויקטים, נמצא ליד עורקי תחבורה מרכזיים, קרבה לכביש 6, מערכת חינוך מפותחת וביקוש גבוה לדירות מגורים בערים אלה. מדובר גם על אוכלוסייה חזקה, אשר יכולה להרשות לעצמה רכישה של דירות במחיר זה.

בגלל המחסור בשטחים לדיור והמגמה של בנייה לגובה בערים הצפופות בישראל, קיים  ביקוש להתחדשות עירונית וניתן לראות מגדלי דירות חדשים הנמצאים באזורים רבים בערים המרכזיות והצפופות בישראל. כל שלבי הפרויקט של פינוי בינוי, חייב להיות מלווה ע”י עורך דין פינוי בינוי. עוה”ד חייב לוודא, כי כל הצדדים יצאו מרוצים מפרויקט זה. המטרה הסופית של הפרויקט, הינה עסקת נדל”ן משתלמת, כשאר דירות ישנות נהרסות ותחתן נבנות דירות חדשות בבניין גדול ומרשים, עם הנוחות המרבית, לובי מפואר, מעליות ומתקנים לרווחתם של הדיירים, גינה מטופחת וכמובן, דירה בגדולה יותר עם מרפסות רחבות ידיים, מה שלבטח לא תהיה דומה לדירה הישנה שהייתה קודם לפרויקט. עוה”ד העוסק בליווי הדיירים בפרויקט של פינוי ובינוי, חייב ללוות את העסקה, מתחילתה ועד לשלב הסופי של קבלת המפתח.

יישום תכנית פינוי ובינוי שישתלם לכולם

לרוב, וועד הבית של הבניין, הוא זה שפונה  אל עוה”ד או חברות יזמיות, לאחר שנתוני הבניין הישן מתאימים לקריטריונים של פרויקט תמ”א 38 ב. לעיתים ישנן בעיות כמו דייר סרבן שמעוניין לקבל יותר מדירה אחת מהחברה היזמית ולכן, תפקידו של עו”ד תמ”א 38, לטפל גם בדיירים סרבנים, על מנת שהפרויקט יעמוד בזמנים שנקבעו וללא תקלות מיותרות. יש לפנות לעו”ד המתמחה בתחום זה בפרט, בכדי להצליח בכל השלבים ובבירוקרטיה הלא מעטה בפרויקטים מסוג התחדשות עירונית.  

להשאיר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם