page contents

ליאת כהן רביב לא הצליחה להישאר אדישה לקסם של יפן

מאת ליאת כהן רביב

אחחחחח יפן יפן….

יפן היא שיר הלל לאסתטיקה! זו המדינה שבה צועדים ברחובות מצוחצחים בלי פח אחד באופק, נכנסים לשירותים ציבוריים שנראים כמו תחנת חלל אחרי נקיון פסח והכל כל כך אסתטי שנדמה לך שנקלעת לפרסומת של שאנל, אז את פתאום מדלגת ומחליטה שאין! איך שאת חוזרת לארץ את עושה רק לק ג’ל כי זה המינימום שמגיע לך אחרי שהסקת שליפניות יש מיקי בוגנים פרטי בבית, אחרת אין דרך להסביר את זה שהן כאלה מתוקתקות, כי תקשיבו, שבועיים עברו ולא ראיתי יפנית אחת שלא נראית כמו ניצבת בקליפ של הסופר פארם.

וגם הגברים מגונדרים פה דרך אגב והם תמיד מסתובבים בקבוצות ונראים כמו להקת בנים בדרך לאירוויזיון, עם התיקי צד הנשיים שלהם, אז אני מוצאת את עצמי בוהה שוב ושוב, מתה לדעת מה יש להם שם בפנים לעזאזל. כאילו באמת, מה גברים שמים בתיק צד מה? גוזז ציפורניים וחכה?

אחחחחח יפן יפן…

הספקנו לבקר בשלושה ערים ושני אזורים כפריים. ריטואל אחד חזר על עצמו מידי יום באדיבות מר כהן בעלי: כל יום בשנייה ש מ ג י ע י ם ליעד הוא שואל לאן הולכים? מקבל ממני מבט מבולבל ועונה לעצמו: אה, הגענו? ואז הוא מסתכל סביב *אנחנו אשכרה בתוך סצנה יפנית מגניבה* ומוסיף בנונשלנטיות: אז לא הבנתי, מה יש פה? בגדול היינו שבועיים ביפן והבן אדם התרשם רק מהרעפים…

כמדומני שברגע שהוא קלט שאין ביפן אף בגד במידה שלו, ירד לו מהם כי קשה להתחבר לאומה שהאקסטרה לארג’ שלהם זה סוג של מדיום. מה עם הגברים המלאים של יפן? מה, הם לא מתלבשים הוא התלונן.

טיול ליפן
טיול ליפן. משפחת כהן

ובכן, למלאים של יפן אין ברירה אז הם לובשים רק תחתונים, ככה התחיל הסיפור של הלוחמי סומו, עניתי.

אחחחחחחחח יפן יפן….

מומחים אמרו לנו אתם חייבים לנסוע בזמן פריחת הדובדבן!!! חייבים!!!! אמרנו סבבה והכל רק שעם כל הכבוד לדובדבן חופשת פסח זה מה שהכי מסתדר לנו והופ … יצא בול על פריחת הדובדבן.

אין. היקום הוא וורוד!

שלא תבינו, זה לא שאני מזלזלת בדובדבן, פשוט אנחנו ממטולה אז הבית שלנו מוקף שדות עם פריחה לא רעה בכלל אז אני בהחלט מזלזלת בדובדבן ובדיעבד הייתי בורחת מזה כי בשורה התחתונה יצא שבעיקר צפינו בפריחת התיירים. בחיי ששבועיים ניסינו לפלס דרך בין טריליון אנשים שמצטלמים תחת כל עץ וורדרד שפורח בתיאום קוסמי בלב האתר ההיסטורי שאת מנסה לראות. וזה כולל אותנו, כי זה מדבק.

דרך אגב, חודש הבא אנחנו במרוקו אז אמרתי לבעלי שאני לוקחת אותו לראות את פריחת השיבה… הוא מתרגש!

אחחחחחחחח יפן יפן….

יש שמועה שיפן יקרה… שמעתם על זה? יש שאומרים שהיא יותר יקרה ממנהטן. אז אני שמחה לדווח מנסיון אישי שזה ממש לא נכון כי יפן יקרה ב ד י ו ק כמו מנהטן, מצד שני שזה לא יכבה אתכם כי יותר זול שם מתל אביב באוגוסט.

לפחות ליפנים יש תירוץ למחירים המופקעים כי לא קל לתחזק את כל הפרפקציוניזם הזה וגם יש להם אולימפיאדה על הראש.

לפני שתתקנו אותי אציין בעצמי לזכותה של תל אביב שהיא זולה יותר בפירות, כי ביפן מוכרים פירות במאות שקלים. זאת אומרת לא פירות, פרי. אחד. עטוף טוב טוב בפצפצים.

הבנות שלי היו המומות מעלות של מנגו בודד אז הן בדקו באינטרנט ושלחו לי לינק עם כתבה על איזה יפני שקנה אבטיח במיליון ין. אבטיח. אחד. במ י ל י ו ן . מה לעזאזל הוא עשה עם האבטיח הזה שאלתי אותן. לא כתוב, אבל יש מצב שהוא אכל ובכה הן ענו.

טיול ליפן
טיול ליפן

אחחחחח יפן יפן….

הכי מגניב ביפן זה היפנים!

אנשי שירות, אנשי צדק וענווה, אנשי מוסר עבודה… ואז בסוף היום הם מתפזרים להם בין מכונות משחק ומנסים לשלוף מהן כל מיני דברים מוזרים החל מבובות פרווה דרך קוביות טופו ועד לצמיגים של משאית.

בזמנם החופשי הם נעים ברכבות שיוצאות ומגיעות לכל חור עם התעלמות מוחלטת מתנאי השטח כי טופוגרפיה זה לחלשים. אחרי שנסעתי פה בזוויות בלתי אפשריות, אני משוכנעת יותר מתמיד שאפשר לסלול רכבת ישירה למטולה. ישראל כץ לתשומת ליבך!

ואם כבר ברכבות עסקינן אז אני מתחילה עצומה שקוראת למר כץ לבנות לנו שינקאנסן!!! שזה כאילו רכבת אבל זה בעצם מטוס על מסילה, רק יותר נוח וגם מהיר כמו טיל. מקווה שבארץ הוא יהיה בעלות יותר הגיונית כי ביפן כל כרטיס עולה כמו שיגור פרטי לירח.

אל דאגה, לפשוטי העם ולאלה עם היגיון יש פה את ה- JR ואת ה- subway וגם את ה- Metro…שזה שלוש מערכות עצמאיות עם כרטיסים שונים אז בגדול כדי להבין מה זה מה תאלצו לגור ביפן איזה שנתיים שלוש. עד אז אל חשש כי מסתמן שכל היפנים היו בחוג “תחבורה ציבורית” במתנ”ס כי רק זה מסביר איך כולם יודעים לומר לך בדיוק לאן ללכת ובאיזה שעה.

וקלטו את זה: הרכבות יוצאות פה על הדקה, איזה דקה, על השנייה! אחרת מנכ”ל הרכבת נדרש להתפטר, בחיי, גם את זה הבנות שלחו לי בלינק…

אחחחחחחחח יפן יפן….

מילא הרכבות, האוטובוסים!!!

הם אשכרה כותבים בתחנה, אי שם באמצע ההר, שהאוטובוס יגיע ב- 8:36… והוא אכן מגיע!!! איך? יש לו מסלול של שעתיים… מה, אין פקקים? אין רמזור ארוך? אין סבתא איטית או לטאה נדירה שחוצה את הכביש בפתאומיות? מה זה, מה אתם יפנים?!

ולהלן הודעה מרגשת לכל הנוסעים ליפן: ברכבות אין להשתמש בשעות הבוקר וגם לא בשעות אחר הצהריים כי זה Rush Hour ואז תעמדו בתור עם 130 מיליון יפנים, ותאמינו לי למדנו את זה בדרך הקשה, וזה היה דווקא ביום שתכננו לעשות פלאש מוב ברכבת. אז חבל!

טיול ליפן
טיול ליפן

אחחחחחח יפן יפן….

חמישה חודשים מראש וטוקיו בתפוסה של 70% בגלל הפקקטה דובדבן. כבר הזכרתי את הF דובדבן? לא חשוב, אמרתי לא נוותר, נזמין חדר במלון בצנטרום של הפיילה ככה בשביל שהבנות יהיו מבסוטיות, ולא! לא משנה שבאתר כתוב ששארו רק חדרים קטנים מה כבר יכול להיות…

אז אני אגיד לכם מה יכול להיות…

ס י ו ט זה מה שיכול להיות.

כי “קטן” ביפנית זה אקסטרא אקסטרא סמול, כי הם אנשים קטנים שחיים על אורז ואצות. זה יותר קטן מחדר בספינה, לעזאזל זה יותר קטן מקרוואן… מפה לשם יצא שחמישה ימים הסתובבנו בחדר בצעדי רדיפה.

הבנות שכחו מהחדר המיניאטורי עליו הן התלוננו 26 שעות ביממה, רק בדיסני! יום שלם תיזזנו כמו טירונים ביום סיירות כי היה חשוב להשלים את כל הסרייה. דרך אגב, אם היפנים נחמדים סתם ככה ברחוב דמיינו את הנחמדות בתוך דיסני – כשזה חלק מהמקצוע. זה כמו מעבדה לדובוני אכפת לי. למות מקנאה.
ניסיתי לשווק לבנות את Disney Sea כי הבנתי שהוא ייחודי רק ליפן והן לא רצו. כמובן שבסוף היום בעודי מלטפת את שברי המאמץ שלי הן זימרו מעלי במקהלה: יא אמאאאאא חבל שלא הלכנו לפארק השני… למה לא אמרתתתתתת?!

הרבה אורך רוח צריך כדי לטייל עם שתי מתבגרות מציקות. כל הזמן מתלוננות: חם לי קר לי כואב לי בבוהן יצא לי פצעון ליד הגבה. והשיא: אמא תרימי אותי קשה לי ללכת.

יאללהההה…

ביער הקופים
ביער הקופים

אחחחחחחחח יפן יפן….

וזהו, ככה עברו להם שבועיים. בתכלס זה היה מסע קולינרי שהבנות ארגנו במסלול מרתק שעבר מ”משהו מגניב שהן חייבות לאכול” ל”מסעדת קונספט מטורפת שחייב לנסות”

התוצאה: ארבע קילו יותר!

ואם תהיתם אז בבתי קפה קונספט מגישים בעיקר צבעי מאכל, ובעלי עד עכשיו מחפש להם בית קפה עם קונספט של טעים!

לא יודעת איך נחזור לאסלה לא מחוממת ללא ציוצי ציפורים ברקע…

אחחחחחחחח יפן יפן….