משפחתית וחסכונית – המדריך לתכנון חופשה ביחד ובזול

איך לתכנן חופשה עבור כל המשפחה תוך שמירה על תקציב ובלי לוותר על גרם אחד של כיף? יש לא מעט דרכים לעשות זאת, יצאנו לבדוק

מאת יובל בנר

עד לפני כמה שנים עוד הסתובבו בינינו לא מעט אנשים שסברו כי הזמנת חופשה ברגע האחרון היא הזולה והמשתלמת ביותר. ובכן, צריך לעשות את הטעות הזאת פעם אחת בלבד בכדי להבין שההוצאות העיקריות לחופשה הן דווקא אלה שאינן מתוכננות. כיום ברור לנו שאחד הקריטריונים החשובים לחופשה משפחתית טובה היא גם כזו שעומדת בתקציב אותו הגדרנו מראש, כי מה לעשות ששקט נפשי מגיע בקלות רבה יותר אם אנחנו יודעים שהחופשה הזו לא תרושש לך את העו”ש? לכן, כדי שהחופשה המשפחתית הבאה תהיה גם בלתי נשכחת וגם לא יקרה מדי, הנה לך קובץ של עצות שימושיות לשלב תכנון הטיול, כי בחיסכון תכנון הוא הכל. הכיף, הוא כבר עליך. 

תכנון תקציב

עוד לפני שבכלל התחלתם לחשוב על מסלול, לינה וארוחות מפנקות, שבו יחד וגבשו תקציב שינחה את בניית הטיול. הגדת התקציב מראש תאפשר לדייק את תכנון הטיול, מרחק מהבית, מסלול, לינה ושאר הוצאות כדי לא לקפוץ מעל הפופיק בהוצאות מיותרות.

תיאום ציפיות

אחרי דיוני התקציב המפרכים, הגיע הזמן לתאם ציפיות עם שאר המשפחה, במיוחד עם הצעירים שבהם. עבור הקטנים – להם זו החופשה הראשונה, שווה להסביר במה מדובר כדי לא לנטוע בהם תקוות שווא או פנטזיות בלתי ניתנות להגשמה. מצד שני, יהיה ממש יפה לראות איך הם מתלהבים מהאטרקציות המתוכננות להם.

נסיעה לטווח ארוך

לעיתים חופשה דורשת נסיעה ארוכה, לכן, בחלק מהמקרים נסיעה ברכב המשפחתי אינה תמיד משתלמת – למשל אם הוא אינו במצב טוב דיו, או שנסיעה בו תלווה בצפיפות מיותרת ולא נעימה. במקרים כאלה ניתן לבדוק אפשרות של השכרת רכב בארץ, ובכך לפתור את רכבך הן ממאמץ מיותר והן מאפשרות לבלאי מואץ. על הדרך תוכלו ליהנות מרכב מרווח ומפנק. גם בטיול לארץ זרה, ניתן לחסוך לא מעט כסף אם למשל שוכרים רכב לחודש שלם ולא ישנים במלונות אלא באתרי קמפינג. חוויה, אמרנו?

טוב הדיל מן העונה

תקופת החגים נחשבת לתקופה נוחה מאוד בה אפשר לצאת ולטייל, אבל אם תהיה לך את האפשרות להזיז מעט את התאריכים, יתגלה בפניך עולם שלם של מחירים מוזלים על מלונות, טיסות והדילים שביניהם. שווה לבדוק במיוחד את התקופה שבין סוף הקיץ לחגים או לחילופין לסיים את הטיול כמה ימים אחרי שיא העונה ולקבל ירידת מחירים יחד עם תקופת “השקט שאחרי” באתרים תיירותיים. 

 אז מה אוכלים?

במהלך הטיול לתכנון מראש יש משמעות רבה – גם מבחינת זמן ולוגיסטיקה וגם מבחינה כלכלית. קשה הרבה יותר להתעסק עם הכנת אוכל בתנאי שטח והפיתוי להוציא את כרטיס האשראי ולפנות למסעדה הקרובה הוא גדול. המציאות היא שרוב המסעדות מגישות אוכל די גנרי. לעומת זאת משפחתך יכולה להרים בשטח ארוחות גורמה שלא יביישו אף שף: התארגנו מראש על מצרכים, לימדו טכניקות בישול באש פתוחה או על כירה ניידת וצאו לדרך. לבשל ביחד זה הדבר. 

הנאים השכנים בעינייך: פתרונות לינה יצירתיים

לינה במלון היא לעיתים ההוצאה הגדולה ביותר בטיול. אם אתם חובבי טבע, אין בעיה, אוהל טוב והסתדרתם. במידה ואתם מעוניינים בחופשה עירונית – נסו לבדוק אופציה להחלפת דירות ובכך להמנע לחלוטין מעניין התשלום על הלינה. אפשרות נוספת שתופסת תאוצה היא שימוש בשירותים כגון אייר בי אנד בי. אלה יעשו את העבודה במחיר נמוך משמעותית ממלון, מה גם שברוב המקרים תוכלו לבשל בבית ולחסוך שוב. זיכרו כי כסף שנחסך בסעיף זה, עובר לסעיף הבא, אטרקציות.

אטרקציות בשקל

מי מכיר את משפחתך יותר טוב ממך? עבור משפחות רבות האטרקציות הן גולת הכותרת של הטיול. לכן, ראשית, יש לפצל את האטרקציות – לרווח אותן ולא לצופף אותן. כך תוכלו למצות כל חוויה עד תום, בלי הלחץ להספיק לדבר הבא. שנית, אם ניתן לדעת מראש את סגנון האטרקציות למשפחה שלך, כדאי לחפש קופונים או הנחות. גם כאן יש חשיבות לתקופה בה תטיילו.

לסיכום, תסכמו. לאחר הטיול מומלץ לעבור על כל ההוצאות ולבדוק האם עמדה המשפחה ביעד התקציב הראשוני. הצלחתם? נפלא. חרגתם? לא נורא, הפיקו לקחים לחופשה הבאה למען חשבון הוצאות מדוייק, בוודאי למדתם כיצד לתכנן טוב יותר את הטיול הבא מהחריגה של הפעם הזו.

להשאיר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם