מגזין מקוון לתיירות בארץ ובחו"ל

58 שנים להקמת חומת ברלין

כתב וצילם: אייל נחשון

היום לפני 58 שנים, הוקמה חומת ברלין (Berliner Mauer) אשר הייתה אחד מסמליה המובהקים של המלחמה הקרה. היא גם הייתה אחד המקומות הבודדים בעולם בו עמדו צבאות ברה״ב וארה״ב זה מול זה באופן פיסי. החומה, שהייתה באורך כולל של כ-155 קילומטר הייתה כמעט בלתי עבירה וכללה גדרות, מגדלי שמירה, מכשולים קטלניים ומכונות יריה. שורשי החומה הם בחלוקתה של ברלין בתום מלחמת העולם השנייה לארבעה רבעים, אחד מהם בשליטת ברית המועצות והאחרים בשליטת בעלות הברית המערביות: ארצות הברית, בריטניה וצרפת.

שנים רבות של סכסוכים בין השלטונות המזרח גרמניים (אשר נתמכו ע״י ברית המועצות) והמערב גרמניים (אשר נתמכו ע״י ארה״ב) באו לאחר מכן. אך הירידה ברמת החיים במזרח גרמניה היא אשר גרמה לכך שבין 200,000 ל-250,000 מזרח-גרמנים ערקו מהמזרח לטובת המערב, מה שהביא את לשלטונות המזרח גרמניים להחלטה על הקמת החומה, וזאת על מנת לכלוא את תושבי מזרח גרמניה.

צילום: אייל נחשון

ביום ראשון קיצי ושליו, 13 באוגוסט 1961, החלו המזרח-גרמניים בהקמת הגדר ומהשעה אחת בלילה סגרו כ-15,000 איש מכוחות הצבא והמשטרה, עם מעל 18,000 עמודי בטון ו-150 טון של תיל דוקרני את החלק המערבי למזרחי, והקימו מחסומים לאורך הרחובות. לוחות בטון שעליהם לבנים ותיל דוקרני נמתחו לאורך קו הגבול, לאורך 43 קילומטר בין הרבעים המערביים לבין ברלין המזרחית, ועוד 112 קילומטר לאורך הגבול עם מזרח גרמניה. גם תחנות הרכבת, הכבישים, וקווי התחתית נסגרו למעבר מהמזרח למערב. בתים אשר הגבול עבר לידם, פונו ונחסמו בלבנים.

עם השנים בוצרה החומה ותוגברה באמצעים נוספים, עד כדי הפיכתה למחסום כמעט בלתי עביר, ובשל כך נעשו ניסיונות הבריחה נדירים בשנים האחרונות לקיומה.

נפילתה של החומה ב-9 בנובמבר 1989 הייתה אירוע מכונן, שסימל יותר מכל את נפילת המשטרים הקומוניסטיים באותן שנים ואת קץ המלחמה הקרה. לאחר 28 שנים של חלוקת ברלין אוחדה גרמניה בשנת 1990, וברלין המאוחדת חזרה להיות בירתה של גרמניה.

צאו לסיור בברלין בעברית עם אייל נחשון 

זמן עולמי
השאר תגובה