זמן מקומי
מגזין מקוון לתיירות בארץ ובחו״ל

בירה בברלין? קחו המלצה טעימה

"בברלין התנהג כברלינאי…" ולכן ההמלצה שלי על בירה בברלין היא כמובן Berliner Weiße. בירה זו ניתן לייצר אך ורק בברלין (כמו ששמפניה ניתן לייצר רק בחבל שמפיין בצרפת) עד נפילת חומת ברלין, בירה זו הייתה מאוד פופולארית בברלין אבל כיום רק מבשלות ספורות מבשלות אותה.

מה מייחד את הבירה הזו? זו אולי הבירה הכי מוזרה שאי פעם תשתו: דבר ראשון היא מאוד חמוצה: Berliner Weiße היא בירה שמתסיסים עם שמרים טבעיים וחיידקים מסוג lactobacillus שניתן למצוא גם ביוגורט.  בעוד השמרים מפרקים את הסוכר הפשוט לאלכוהול, הלקטובצילוס מפרק את הסוכרים המורכבים יותר לחומצה לקטית. מה שנותן לבירה טעם חמוץ וארומה של יוגורט.בשביל שהלקטובציליוס ישרוד במהלך התסיסה, לא משתמשים בכשות בבישול הבירה. הכשות הוא הרכיב אשר נותן לבירה את המרירות אבל הוא גם בעל תכונות אנטיבקטריאליות. לכן בירה מסוג Berliner Weiße היא נטולת כשות ולכן אינה מרה כלל.

דבר נוסף שמאפיין בירה זו, היא רמת אלכוהול נמוכה. במאות ה 18-19 בירה זו הייתה תחליף למים שהיו מזוהמים באיזור זה של גרמניה, ולכן גם ילדים היו שותים אותה. כדי להנעים את טעמה של הבירה ולהתגבר על הטעם החמוץ, מוסיפים לה טעמים נוספים, כמו פירות, עשבים ותבלינים. כיום נהוג להוסיף סירופ מתוק לגרסה התעשייתית. אבל ההמלצה שלי היא לחפש את הדבר האמיתי ולא להתפשר על הגרסה התעשייתית.

המבשלה היחידה בעולם שעדיין מייצרת Berliner Weiße מסורתית נקראת Schneeeule (ינשוף השלג) והיא ממוקדמת בליבו של מפעל גדול לפלדה בצפון ברלין. לא ניתן להגיע לביקורים במבשלה אבל אני מכיר את המאסטרית באופן אישי והיה לי העונג לעזור לה בהכנת הבירה. שנה אולריקה גנץ והיא מקדישה את חייה על מנת להחיות את הבירה הברלינאית שנעלמה לאחר נפילת החומה. אולריקה משתמשת בשמרים שמצאה בבקבוקים בני מעל לחמישים שנה, היא מגדלת אותה ויוצרת לעצמה תערובות שמרים וחיידקים שלא ניתן למצוא בשום מקום אחר כיום.

הבירה שלה מבוססת על מתכונים מהמאה ה 19 והיא מיישנת אותה לפחות חצי שנה בבקבוקים. (בירות פרימיום היא מיישנת במשך מספר שנים). אולריקה היא האישה היחידה בעולם כיום שמייצרת בירה מסוג Berliner Weiße בברלין באותו סגנון וטעם מסורתי.

איפה ניתן למצוא?

הבירה של מבשלת Schneeeule ידועה בסצנת ב craft beer של ברלין. אולריקה הפכה לסמל ברלינאי בשנים האחרונות ודמותה מוכרת ונערצת ע"י בשלני ובשלניות בירה בעיר. לכן ניתן למצוא את הבירה שלה כמעט בכל באר שמתמחה בבירות בוטיק.

אני ממליץ לבקר במקומות הבאים:

BrewDog

BierLaden Berlin CraftBeerBar & BottleShop

Stone Brewing

Biererei Store

המחיר? 4-10 אירו לבקבוק, תלוי בזמן היישון של הבירה. בירות צעירות שיושנן 6 חודשים הן זולות יותר מבירות שיושנו מספר שנים. את התמונות צילמתי בעת הביקור במבשלה של אולריקה גנז.

צאו לסיור בברלין עם אמיר סטקלוב

השאר תגובה