וינה הקלאסית: קפה לנדמאן (Café Landtmann)

שתיית קפה בוינה אינה עניין של מה בכך. זהו חלק ממסורת הקיימת יותר מ-300 שנה. ב-21 באוגוסט 1683 הצליחו חיילי וינה להדוף התקפה נוספת של הטורקים שצרו על העיר, אבל לניצחון היה מחיר כבד. לשליטים היה ברור שהחיילים לא יוכלו לעמוד עוד זמן רב בפני התקפות הטורקים. אי לכך החליטו לשלוח את ג’ורג’ פרנץ קולשיצקי, פולני שהצטיין בידיעת שפות, למספר מדינות באירופה כדי לבקש עזרה.

קולשיצקי הצליח לגייס סיוע, בעיקר מפולין, שחייליה התייצבו תחת פיקוד המלך סבייסקי והביסו את הטורקים. כפרס, ביקש קולשיצקי מפרנסי וינה שיתנו לו את השקים מלאי הגרעינים שהטורקים זרקו במנוסתם. קולשיצקי, שידע גם טורקית, ראה לא פעם את החיילים הטורקים מכינים משקה חם מהגרעינים לאחר שטחנו אותם, והחליט להעתיק את המנהג המזרחי לוינה.

תחילה, ההצלחה לא האירה לו פנים. הוינאים לא אהבו את המשקה השחור והמר שקולשיצקי מכר בעסק שלו. יום אחד, עקב תאונת עבודה, נפלה כמות סוכר אל תוך הנוזל המר, וקולשיצקי הבין מה חסר למשקה אותו הגיש. הוא החליט לערוך עוד כמה ניסויים, הוסיף חלב, והמלנג’ הוינאי נולד. השאר כבר באמת היסטוריה.

קפה לנדטמן (Café Landtmann) הינו אחד מבתי הקפה המפורסמים והותיקים ביותר בוינה.
הוא נחשב למוסד קולינרי, היות והוא נוסד בשנת 1873 ומוכר במיוחד בשל המאפים המיוחדים תוצרת קונדיטור הבית. עד כדי כך, שניתן למנות בין המבקרים בו את זיגמונד פרויד, מרלן דיטריך, הילרי קלינטון ועוד.

בית קפה לנדמאן הוא בית קפה וינאי קלאסי אשר מגיש לאורחיו מאכלים ומשקאות כמיטב המסורת הווינאית.

כבר עם הכניסה לבית הקפה ניתן להרגיש שהמקום משרה אווירה מלכותית ונותן ליושבים בו לחוות חלק מההיסטוריה העשירה של הקיסרות האוסטרית ממש על השולחן.

על השולחנות פרושות מפות לבנות, הקירות מלאי עיטורים קלאסיים, הנברשות וכמובן ההגשה המסורתית על ידי מלצרים לבושים בטוקסידו, כמו גם הכלים המיוחדים, מכניסים את האורחים אל האווירה הקיסרית.

החגיגה הופכת למושלמת כאשר האוכל והמשקאות מוגשים אל השולחן: קפה משובח, עוגות נהדרות, תבשילים אוסטריים ומנת הדגל – שניצל ווינאי מפורסם עשוי בשר עגל.

קפה לנדמן בוינה
photo credit: Café Landtmann

כוס קפה או ארוחת בוקר בחגיגה של טעמים

בוינה קפה הוא מסורת רבת שנים ובהתאם לכך בקפה לנדמאן ניתן לבחור בין כעשרים סוגים שונים של קפה, כולל הקפה הקלאסי (הנקרא קפוצ’ינו) המגיע עם כוס מים לצידה. אל הקפה מומלץ לצרף עוגה משובחת.

בכניסת בית הקפה לנדמאן תצוגה של עוגות יפהפיות וכמובן עשירות בטעם החל מעוגות קרם ומוס או עוגות פירות ובראשן השטרודל הוינאי.

אם הגעתם עם תיאבון לארוחת בוקר, קפה לנדמאן מציע ארוחות בוקר מלאות ועשירות כמו ארוחת בוקר של הבית, ארוחת בוקר בסגנון צרפתי, בסגנון וינאי ועוד.

בעוד המקום מוגדר כבית קפה בהחלט ניתן לעצור בו באמצע היום לארוחת צהריים טובה ועשירה, בצהריים משתנה אווירת בית הקפה הקלילה לאווירה של מסעדה וינאית.

שניצל וינאי גדול ודק הפרוש על פני כל הצלחת, קרטופל סלט (סלט תפוחי אדמה), מנת גולש עשירה, סלמון ומרקים, כמו מרק גולש חם שכיף לאכול במיוחד כשקר בחוץ, מנות ראשונות וסלטים יוכלו להוות חלק מארוחת הצהריים שלכם.

איך להגיע? בית הקפה ממוקם על שדרות הרינג שטראסה שהוא רחוב הטבעת המקיף את הרובע הראשון. המבנה עצמו נקרא ארמון לאובן אושפיץ אשר נבנה בשנת 1872, בית הקפה תופס את הקומה הראשונה בסמוך לבורג ת’יאטר ומול בניין הפרלמנט, בית העירייה ואוניברסיטת וינה.

אתר אינטרנט

להשאיר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם