page contents

20 דברים שלמדתי על ישראל אחרי ביקור בקפריסין

1. אנחנו מדינה עצמאית

לאורך הביקור שלי בקפריסין כמעט שלא זכיתי לראות את הדגל הריבוני מונף לבדו. תמיד לצדו התנוסס גם הדגל היווני ולפעמים אפילו היה זה הדגל היווני שהונף גבוה יותר. המקומיים יסבירו שזה קשור בתרבות, בזהות, בהיסטוריה ובעוד שורה של סיבות. לתייר המזדמן זה עשוי להיראות כמו עוד אי יווני שמישהו צייר לו דגל. אצלנו גם רואים לפעמים את דגל ארצות הברית לצד הדגל המקומי אבל זה כבר יותר בקטע של Wishful thinking.

דגל קפריסין
דגל קפריסין. אף פעם לא לבד

2. צפוף כאן

כן, יש לנו קצת יותר מעשרים אלף קמ”ר כולל הנגב ולקפריסאים בערך עשרת אלפים קמ”ר אבל על כל שמונה ישראלים יש רק קפריסאי אחד. לאי בסדר גודל כמו קפריסין מיליון תושבים היא אוכלוסיה חלומית שכן יש מקום לכולם על הכביש, ברחוב, בעיר. אפילו התורים בפארק המים קצרים במיוחד. החיסרון הוא שקופת המדינה (שלהם, לא שלנו) קצרה יותר ואי אפשר לפתח פרוייקטים גדולים כמו הרכבת הקלה וכריית המנהרות מתחת לתל אביב (למשל) או כיפת ברזל או you name it, פשוט בגלל שהמיסים לא מספיקים. מצד שני, כשתגיעו לקפריסין תראו שהדבר האחרון שחסר לכם זה רכבת, הגנה מרקטות של החמאס או לשלם יותר מיסים.

3. המע”מ פה מה זה גבוה

למרות דלילות האוכלוסיעה בקפריסין בהשוואה לישראל והעובדה שיש הרבה פחות מיסים שמגיעים לקופת המדינה, שיעור המע”מ בקפריסין עומד על תשעה אחוזים בלבד. בכל פעם שאתם יושבים במסעדה בקפריסין או קונים משהו לילד בחנות הצעצועים או רוכשים מצרך לבית, התוספת למחיר המקורי לא עוברת את עשרת האחוזים. בישראל המע”מ עומד על 17 אחוזים. 17 אחוזים שאנחנו משלמים למדינה עבור כל רכישה. זה כל כך הרבה יותר.

4. לנצח נהיה חשוכי זריחות מעל הים

טוב, לא ששקיעות על חוף גורדון הן דבר רע אבל תראו פעם זריחה מעל חוף פיניקודס או מקנזי בלרנקה ותגלו אופציה נהדרת לפתוח איתה את היום – משהו שבישראל לעולם לא נזכה לו.

5. המשכורות יחסית טובות

בקפריסין מרוויחים בממוצע כ-4500 ש”ח לחודש ובישראל פי שניים. בכלל, יחסית לשכונה הגדולה שבה הישראלים נמצאים לא נראה שיש מישהו שמצליח לייצר כלכלה חזקה יותר. זה אמנם הישג שמיטשטש כשמביטים מעט הלאה למדינות חזקות יותר באירופה, אבל כאמור, הישראלים צריכים להיות מרוצים כנראה מהתלוש החודשי שלהם. בקפריסין היו מתים למשכורת של 9,000 או 10,000 ש”ח.

6. הישראלים מאמינים באוכל בריא

שיטוט בחמש ערים קפריסאיות לא הצליח להפגיש אותי עם חנות טבע שבה מוכרים אוכל שנחשב בריא יותר. בישראל יש חנויות טבע פרטיות וגם רשת או שתיים שנהנות מהחשיבות שהישראלים מייחסים לנושא. עבור חלק מהישראלים ההעדפה לתזונה בריאה מרגישה כבר כמו דת. הקפריסאים, לעומת זאת, ממשיכים לאכול כמו שאכלנו כאן בישראל בשנות השבעים והשמונים (וגם לעשן בהתאם). הצ’יפס היא התוספת הכי פופולרית על האי לכל מנה עיקרית. מצד שני, סביר שאורח החיים הבריא מיטיב עם הקפריסאים מכיוונים אחרים. הם נהנים מסביבה עירונית וכפרית רגועה יותר ומאוויר צח שמגיע מהים בארבעה כיווני אוויר.

צ’יפס בכל מקום בקפריסין

7. מתרחצים רוסים מתנהגים מוזר בכל מקום

גם על החוף בלימסול וגם על החוף בתל אביב רוסים ורוסיות מבוגרים ומבוגרות אוהבים לצאת מהים ופשוט לעמוד בשמש כדי להתייבש. עשר דקות, עשרים דקות, חצי שעה. ככה מייצרים עם חזק.

על החוף בלימסול. מתייבשים לאט

8. שדה התעופה שלנו גדול מדי

בהשוואה לנמלי התעופה של לרנקה ופאפוס נמל התעופה שלנו, נתב”ג, גדול אפילו גדול מדי. יש משהו נעים יותר בלהיכנס ולצאת דרך טרמינל קטן ורגוע מאשר דרך מבנה עצום ואינסופי. אז נכון שיש נתב”גים יותר גדולים אי שם בעולם ועדיין זה שלנו גדול מדי. בכל זאת, טוב שהוא פה.

9. וגם המלתחות בחופים

לפחות בהשוואה לאלה בקפריסין שמספיקות בקושי לאדם וחצי.

מלתחות בלרנקה. קטנות קטנות

10. יש לנו יותר מדי ערים שדבוקות לעוד ערים שדבוקות לעוד ערים

אם קפריסאי יגיע לישראל יהיה לו קשה להבחין בין תל אביב, רמת גן, גבעתיים, בני ברק או קריית אונו. בישראל, בגלל הרצועה הצרה שרוב העם חי עליה, הערים דבוקות זו לזו ובעצם אבד מזמן ההיגיון שעומד מאחוריהן ועדיף היה לאחד חלק גדול מהן. בקפריסין לעומת זאת לרנקה, לימסול, פאפוס או ניקוסיה מבודדות זו מזו ואפשר להבין איפה העיר מתחילה ואיפה היא נגמרת. המרחב העירוני הקפריסאי ברור ומוגדר טוב יותר.

11. השלג שלנו תקוע יותר מדי בצפון

בעוד בקפריסין הרי הטרודוס ובעיקר הר אולימפוס המתנשא לגובה של כמעט 2000 מטר נמצאים בלב האי, אצלנו החרמון ומעט השלג שהוא מבטיח בעונת החורף נמצאים הרחק בצפון. לקפריסאים הגישה לאתרי הסקי קלה ונוחה יחסית מכל רחבי האי. אצלנו האילתים או הבאר שבעים צריכים לעבור דרך ארוכה עד שיוכלו לדרוך על קצת שלג רך.

12. הישראליות יפות יותר

הסעיף הרגיש ביותר ברשימה וזה שאותו אתם מתבקשים לא לתרגם ליוונית. אולי זה הטעם הישראלי המקולקל שלי אבל הישראליות יפות יותר. מצד שני לקפריסאיות אין מה להתבאס יותר מדי שכן בנושא הנחמדות הן לוקחות את הישראליות די בקלות.

13. אין לנו מספיק תשתית כדי להחזיק את ל”ג בעומר

בקפריסין לא חוגגים את מרד בר כוכבא על הרומאים (שאגב גם האוכלוסיה היוונית של ארץ ישראל דאז קשורה בו בעקיפין) וזה חבל כי יש בקפריסין ואפילו במרכזי הערים מלא מגרשים שכל ילד או ילדה ברי דעת היו מבינים שאלה מקומות מצויינים לערוך בהן מדורה. בישראל כולם איכשהו מצליחים להדליק מדורה שכונתית ולא ברור איך זה קורה כי במשך השנה לא רואים כמעט מגרשים פנויים כמו זה שבתמונה.

מגרש בלימסול, קפריסין. אחלה בסיס לחגים יהודיים

14. אנחנו לא הטמבלים היחידים שצובעים את סף המדרכה כמו מסלול מרוצים

גם בקפריסין עושים את זה אבל לא למטרות סימון חנייה פנויה ואף פעם לא בצבעי כחול אדום או צהוב בולטים מדי בשטח.

רחוב בפאפוס, קפריסין. רק שחור לבן

15. זה לא הגיוני כמה עולה כאן דירה

וזה הסעיף הטריוויאלי ביותר שכן מה לא נאמר על יוקר המחיה ועל מחירי הנדל”ן בישראל. עדיין, כשאתם עומדים מול סוכנות נדל”ן מקומית בקפריסין ורואים את מחירי הדירות המוצעות למשקיעים או למקומיים (בעיקר למשקיעים) הלסת נשמטת, הפה נפתח והעיניים נפערות. אמנם המשכורת היא חצי אבל הפער בנדל”ן הוא רבע, שישית או שמינית מחיר.

16. או מכונית…

כל כך הרבה מכוניות יוקרה לא תראו בשום רחוב ישראלי. בקפריסין קונים המון מרצדס, ב.מ.וו, אאודי וגם דגמים של למבורגיני ופורש. בעצם, בקפריסין אלה לא רכבי יוקרה אלא פשוט רכבים. כשאין מס של מאה אחוזים על מכוניות, פתאום מגלים שאפשר לנסוע ברכבים הכי טובים (וגם הכי בטוחים) ולא להתנצל על זה.

17. יש כאן הרבה יותר מדי גינות כלבים

מתי ואיך נוצר הקשר בין רווקים ורווקות בשנות עשרים לחייהם וחיות המחמד הנאמנות ביותר זוהי שאלה שאין עליה תשובה. בישראל מספר הכלבים שחיים בדירות שכורות (עם שותפים או בלי) כמו גם מספר גינות הכלבים ודייריהם הזמניים שנובחים בהן ללא הרף הוא משהו שעבר מזמן את רף ההיגיון הפרימאטי.

18. צריך להקים רשות לפארקי חבלים ומים

למרות אחוז הילודה הגבוה ובכלל מספר הילדים שמתרוצצים ברחובות ערינו, ישראל מקפחת את בניה ובנותיה עם פחות מדי פארקי מים ופארקי חבלים. הסבר אחד עשוי להיות העובדה שאחוז ניכר מהמבקרים באתרים אלה הם תיירים. התיירות לקפריסין חזקה יותר מזאת שמגיעה לישראל בעיקר כשמדובר בתיירים שבאים למטרות של בילוי ספורט ופנאי. עדיין ישראל מסוגלת לספק יותר שפריצים כיפיים ושעשועי ספורט אתגרי לילדים.

פארק חבלים בקפריסין. אין מספק בארץ

19. אנחנו מזמינים יותר מדי אנשים לחתונות שלנו

ישראלים שמתחתנים בקפריסין בגלל שלא רצו לעבור דרך הרבנות עושים את זה בדרך כלל בהרכב מצומצם, הרבה פעמים הכלה והחתן לבדם. גם אם באים כמה קרובים המספר הכולל של החוגגים לא עובר חמישה או עשרה בני אדם מה שמשאיר המון זמן לדבר זה עם זה, להצטלם ביחד, לשתות קפה, לדבר עוד קצת… בקיצור, לחגוג באמת עם האנשים שקרובים לך ולא להיות עסוק בלהרים הפקה ששווה יותר מזה שהתחתן באותו מקום בערב הקודם.

20. הטחינה שלנו טעימה יותר

כן, בקפריסין אפשר למצוא בקלות טחינה (אבל פחות בקלות חומוס) והעניין היחיד איתה זה שהטעם שלה הוא לא בדיוק זה של הטחינה הישראלית. בגדול הטחינה הישראלית מרגישה יותר טעימה אבל כנראה שזה בדיוק מה שהקפריסאים חושבים על הטחינה שלהם.