אבירם פלדמן מאמין שכל אחד צריך לבקר לפחות פעם בחיים באיצטדיון אנפילד בליברפול

הסיפור של קבוצת הכדורגל ליברפול, הבכירה מבין שתי הקבוצות המייצגות את העיר, היא היסטוריה יוצאת דופן של רגשות עזים. העיר שניצבת עם הפנים לאוקיינוס האטלנטי ועם הגב לאנגליה, עיצבה את פני המועדון המיוחד ביותר באי הבריטי והמזוהה ביותר עם מולדת הכדורגל וזאת למרות יחסיה המורכבים עם שאר המדינה.

בעוד שבכל העולם מזוהה ליברפול עם שתי קבוצת כדורגל מצליחות ולהקת הביטלס האגדית, באנגליה היא מקור ללעג, דימוי משפיל ולעתים עוינות של ממש. תושבי העיר ובעיקר אוהדי הקבוצה, נחשבים לרגשניים מדי, נוטים לבכיינות ולרחמים עצמיים ולכאלה שסולדים מעבודה, כך על פי הסטריאוטיפ.

אבירם פלדמן
אבירם פלדמן באנפילד

הסקאוסרים, ילידי מרסיסייד (על שם נהר המרסי שעובר בין הערים ליברפול ומנצ’סטר, “נהר גבול” באנגלית סקסונית עתיקה), לא מפסיקים להיאבק בדימוי הזה, אבל הפכו את הרגשנות למקור גאווה. לדידם מדובר בחום, ידידות, פתיחות, ובקהילה תוססת ומחבקת. זהו הרקע שעליו צמחה קבוצת הכדורגל בעלת ההיסטוריה המרתקת, המפוארת, אבל גם הטראגית ביותר באנגליה.

ליברפול, שאצטדיונה הביתי הוא אנפילד, היא הקבוצה האנגלית המצליחה ביותר במאה העשרים, אחת הקבוצות המצליחות ביותר בתולדות הכדורגל האנגלי, ומדורגת במקום השלישי באירופה מבחינת הישגיה. אוהדיה האמוציונליים הידועים באהבתם האדירה לקבוצה, היו מעורבים בשתי תקריות טרגיות, אחת הידועה בשם “אסון הייזל” בו נהרגו 39 אוהדי יובנטוס (יריבתם לגמר גביע האלופות בשנת 1985 שנערך באצטדיון הייזל בבריסל) והשנייה “אסון הילסבורו”, שבמהלכו נמחצו למוות 96 אוהדי הקבוצה שבאו לעודד את קבוצתם במשחק חצי הגמר נגד נוטינגאהם פורסט.

בעקבות האסון הוסרו גדרות ההפרדה בין האוהדים למגרש ובוטלו כל יציעי העמידה בכל המגרשים בליגות באנגליה וסקוטלנד, וכך לכל צופה עם כרטיס מוקצה מושב באצטדיון.

אוהדי הקבוצה המסורים נוהגים לשבת ביציע בשם ה”קופ” (ספיון קופ – גבעת המרגלים) שנקרא כך על שם אתר קרבות קטלני במלחמות הבורים בתחילת המאה העשרים. באותו קרב הופקרו חיילים בריטיים, רבים מהם מתושבי ליברפול, לאש כוחותיהם של הבורים.

אמנם זה לא היה הקופה היחידי והראשון בכדורגל האנגלי, אבל זה הליברפולי הפך במהירות למפורסם ולמוכר ביותר, ןלמעצב חלק נכבד מתרבות היציעים באנגליה. בפולקלור המקומי נטען כי האוהדים בקופ היו יכולים “לשאוב את הכדור לתוך השער” אם ליברפול היו תוקפים לצד זה – וברוב המקרים, ליברפול שיחקה במחצית השנייה של משחקים לכיוון הקופ.

כחלק מהשמעת שירי אמנים מקומיים הושמע בתחילת שנות השישים שיר אמריקאי בביצוע חדש של להקת ג’רי והפיסמייקרס, שחבריה היו מהעיר. שם השיר “לעולם לא תצעדי לבד”. השיר, שנכתב ב 1945 למחזמר “קרוסלה” שעלה בארה”ב, וריגש אמריקאים רבים שיקיריהם היו בחזית במלחמת העולם השנייה, הופיע במערכה השנייה ובסיום המחזה, כמעט כמו במשחקי הקבוצה. הוא הגיע למקום הראשון בבריטניה באוקטובר 1963 והפך לחלק מהרפטואר באנפילד, מגרשה הביתי.

לעולם לא תצעדי לבד, ג’רי והפייס מייקרס

השיר הכל כך אמריקאי הפך להמנון הקבוצה, ומילותיו לחלק מהמהות והסמל הליברפולי. יש בו משהו שמתאים לאופי הרגשני של העיר ולהיסטוריה של הקבוצה: ההבטחה להתאושש למרות שהחלומות התנפצו, הידיעה שבקצה הסערה, תזרח השמש.

“כשהם מתחילים לשיר את ‘לעולם לא תצעדי לבד’, סיפר כוכב הקבוצה בעבר, קווין קיגן, “העיניים שלי מתחילות לטפטף. היו פעמים שממש בכיתי בזמן ששיחקתי”.

אגב, ג’רי והפיסמייקרס אחראים ללהיט נוסף שמזוהה עם העיר, Ferry cross the Mersey, “מעבורת, חצי את המרסי”, על שם הנהר שחוצה את העיר, גרסה של השיר הוקלטה לאחר אסון הילסבורו על ידי פול מקרטני ואמנים נוספים, וכל הכנסותיו הועברו למשפחות קורבנות האסון.

ואיפה הקשר הישראלי בכל הסיפור? את השער האחרון של האליפות האחרונה כבש במאי 1990 במשחק החוץ נגד קובנטרי, לא אחר מאשר רוני רוזנטל, חלוץ ישראלי שערך את הופעת הבכורה שלו בקבוצה רק חמישה שבועות קודם לכן. משחקן אלמוני הפך הישראלי לאחד מגיבוריו של המועדון. הוא שותף באותה עונה בשמונה משחקים (שלושה מהם כמחליף) והספיק לכבוש שבעה שערים.

“בלי רוזנטל לא היינו זוכים באליפות” אמר מנג’ר הקבוצה דאז, קני דלגליש, על האיש שרק חמישה חודשים לפני כן נזרק מקבוצה בלגית בינונית וחיפש נואשות מועדון שיסכים לקלוט אותו.

רוזנטל בימי הזוהר בליברפול

למרות זאת, מה שנותר יותר מכל מהמורשת של רוזנטל, היא אותה החטאה אומללה מהמשחק מול אסטון וילה. רוזנטל עבר לא פחות משלושה שחקנים כולל השוער, ומול שער חשוף הדביק את הכדור בשלומיאליות למשקוף, במה שנבחר שנים אחר כך “להחמצה הגדולה בתולדות הפרמייר ליג”…

ביקור באצטדיון אנפילד הוא חוויה אדירה ולאו דווקא לאוהדי כדורגל אדוקים. הסיור המודרך באצטדיון, נחשב לטובים באירופה, והמדריכים תמיד הם אוהדים שרופים של הקבוצה (איך לא?) שמתבלים את ההדרכה בסיפורים פיקנטיים מהעבר וההווה המפוארים של הקבוצה.ֿ

להשאיר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם