“האפשרות להוציא דרכון פורטוגלי על ידי הוכחת יהדות וצאצאות לגירוש מוגבלת מאוד בזמן…”

שיחה מקומית והפעם עם יהונתן קפלן סמנכ”ל מקצועי בחברת פורטוגליס ועובד שגרירות פורטוגל בישראל בעבר.

**

שלום, יהונתן. נושא הדרכון הפורטוגלי הפך פופולרי בשנתיים שלוש האחרונות. האם מדובר בחלון הזדמנויות מוגבל או בנושא שימשיך ללוות אותנו עוד שנים רבות?

במרץ 2015 עבר תיקון לחוק האזרחות הפורטוגלי, התיקון לחוק מאפשר למיליוני ישראלים את הזכות לקבל אזרחות פורטוגלית מאחר והם צאצאים למגורשי ספרד. חוק הוא חוק וככזה הוא נתון לשינויים במרוצת הזמן, נכון לעכשיו קיים חלון הזדמנויות חסר תקדים לקבלת אזרחות פורטוגלית ללא מבחנים וללא נדרשים אלא עם הוכחה פשוטה מאוד של יהדות וצאצאות לגירוש. עם זאת, אף אחד לא ערב לכך שהחוק יישאר כפי שהוא עוד שנים רבות ולכן כדאי מאוד שכל מי שמעוניין להיות אזרח באיחוד האירופי ינצל את חלון ההזדמנויות הקיים כעתו וימהר להתחיל בתהליך.

בכמה לקוחות כבר טיפלתם עד היום?

פורטוגליס הוקמה למטרה אחת – לספק ולהנגיש את השירות להוצאת האזרחות הפורטוגלית. מאז הקמתה, טיפלה פורטוגליס, באלפי לקוחות ישראלים אשר מקום מגוריהם בישראל ואף מעבר לים. בכל חודש מאות רבות של לקוחות חדשים מצטרפים לתהליך ואנו עדים לגידול של יותר מ- 300% בביקושים באופן שאילץ אותנו לשלש את כמות כוח האדם המועסק בחברה על מנת לענות על הביקושים.

בהשוואה למשל לדרכון הפולני או דרכונים אירופאים אחרים, האם מדובר בהליך מסובך יותר? פשוט יותר?

אנחנו  בפורטוגליס עוסקים בטיפול בבקשות אזרחות פורטוגלית בלבד וזוהי התמחותנו. החוק הפורטוגלי, בניגוד  לחוקי התאזרחות אירופאים אחרים, אינו דורש להציג קשר עכשווי למדינה בה מתאזרחים (לדוגמא ידיעת שפה, מגורים וכיוצא באלה) או לוותר על האזרחות הקיימת. ברור אמנם כי ההליך דורש התמקצעות וטיפול מקומי ומקצועי בבירוקרטיה הנדרשת אך עבור הלקוח שיוצא איתנו לדרך אין משמעות לקלות או הקושי שקיימים בתהליך מכיוון שאנחנו לא מלווים את לקוחותינו בתהליך אלא עושים אותו עבורם. הלקוח מבחינתו אינו צריך לעשות דבר מלבד להמתין בסבלנות.

למי היית מייעץ להתחיל תהליך ולמי לא?

לכל יהודי או יהודיה מעל גיל 18 העומד בתנאי החוק דהיינו שמוצא משפחתו הינו מאחת המדינות המזכות: מרוקו, אלג’יר, טוניס, לוב, מצרים, יוון, טורקיה, בולגריה, ארצות הבלקן, סוריה, לבנון ומדינות דרום אמריקה. חשוב להדגיש כי אישור האזרחות מזכה את הצאצאים שטרם נולדו באופן אוטומטי באזרחות. מעבר לכך שלאזרחות הזו יתרונות ותועלות רבים עבור כל אדם וכל אחד יכול למצוא בקלות מה הערך שלה עבורו.

מה העלות המשוערת של הנפקת דרכון פורטוגלי?

העלויות מורכבות מאגרות קבועות בחוק אשר מועברות לגורמים בפורטוגל ומשכר הטרחה של החברה. העלויות משתנות בהתאם לכמות האנשים שיוצאים לתהליך מאותו ענף משפחתי. אנו ממליצים ליצור עימנו קשר ואנחנו נחזיר תשובה במקום לאחר תשאול הלקוח ובדיקת זכאות שמתבצעת ללא עלות.

לדעתך, אנשים מתעניינים רק באזרחות האירופית או שיש גם מי שמתעניין בפורטוגל עצמה בתור אופציה להשקעה או מגורים?

האזרחות הפורטוגלית אמנם פותחת את השער לכל מדינות האיחוד אך אנו מזהים מגמה מובהקת בקרב לקוחותינו שסיימו את ההליך ואשר גילו עולם של השקעות בנדל”ן והזדמנויות עסקיות דווקא בפורטוגל. בנוסף, יש מקרב לקוחותינו אשר מתוך פעילותם העסקית בפורטוגל זיהו את הצורך וההזדמנות החד פעמית לזכות באזרחות פורטוגלית.

פורטוגליס
יהונתן קפלן סמנכ”ל מקצועי בחברת פורטוגליס

יש לא מעט חברות שמבטיחות לסייע בתחום. במה החברה שלכם שונה מהמתחרים? מה היתרון הגדול שלכם?

פורטוגליס נבדלת משאר החברות והגופים האחרים העוסקים בהליך, בכך שבאופן אמיתי אנחנו לא מלווים את הלקוח בתהליך אלא עושים אותו עבורו ובמקומו מהשלבים הראשוניים ועד לקבלת האזרחות,

יתר על כן בניגוד לגופים אחרים אנו כאמור עוסקים רק ואך ורק באזרחות פורטוגלית מאחר ואנו מאמינים כי מיקוד והתמקצעות מביאים לתוצאה הטובה, המהירה והיעילה עבור הלקוח. פורטוגליס מונה יותר מ- 50 עובדים בישראל ועוד צוות מקומי של עשרה אנשי מקצוע פורטוגליים אשר לכולם עיסוק אחד בלבד והוא לגרום ללקוח לקבל את האזרחות בהליך קל, פשוט ומהיר. גם גודלו ומקצועיותו של מוקד שירות הלקוחות שלנו מהווה יתרון ניכר המאפשר מעקב ומענה תדיר לכל צורך או פנייה שתתעורר.

בנוסף, לפורטוגליס סניפים בפריסה ארצית בתל אביב, באר שבע וחיפה. וכמו כן, פורטוגליס הינה החברה היחידה שמחזיקה נציגות משפטית ואופרטיבית שיושבת בליסבון ואחראית על קידום התהליך מול ממשלת פורטוגל.

תוכל לחלוק אתנו סיפור הצלחה מהזמן האחרון?

סיפורי הצלחה קיימים בלי סוף אולם החשוב ביותר הוא כי לנו 99% הצלחה בתהליך. זאת לאור העובדה כי מראש אנו מבצעים בדיקת זכאות מעמיקה ולא נמליץ לצאת לדרך ללקוח שקטנים סיכוייו לקבל את האזרחות.

סיפור מחמם לב שאירע לאחרונה נוגע לאמנית צעירה שהתפרסמה בארץ בשנים האחרונות ואשר הקריירה הבינלאומית שבה פצחה נפגעה לאחר שהתקשתה לקבל אישור שהייה ועבודה באירופה. כעת לאחר שהשלימה את ההליך, הדרך סלולה בפניה ולאחרונה התבשרנו על פריצת דרך משמעותית עבורה באחת ממדינות אירופה. לבטח נשמע עליה רבות בהמשך.

חשוב אמנם לציין כי בניגוד לחברות אחרות בהן הסכום ההתחלתי אינו חוזר ללקוח שאינו מאושר על ידי הקהילה היהודית ובדיקת הזכאות היא ללא עלות, אנו מתחייבים באופן ברור ושקוף להחזר כספי מלא במקרה כזה ואת בדיקת הזכאות אנו עורכים ללא עלות.

מבחינה פרוצדורלית מהו המכשול הקשה ביותר למעבר בדרך להוצאת דרכון? איפה המקום שבו נופלות חלק מהבקשות?

השלב הראשון בתהליך הינו קבלת אישור הזכאות על ידי הקהילה היהודית שבמסגרתם נבדקים שלושה פרמטרים: שם המשפחה, מדינת המוצא והוכחת היהדות.

בהמשך במסגרת בחינת הבקשה הפורמלית, בודקת ממשלת פורטוגל מעבר לדרישות פרוצדורליות גם פרמטר נוסף שהינו עברו הפלילי של הלקוח. מעבר מוצלח של השלב הראשון בקהילה היהודית, שהינו השלב המהותי בתהליך, מבטיח בסבירות גבוהה מאד קבלת האזרחות בסיום ההליך. מאחר ואנו בפורטוגליס מבצעים את בדיקת הזכאות (באופן בו מתבצעת בקהילה) עוד לפני ההגשה ומכאן אחוזי ההצלחה הגבוהים שלנו בהליך.

יש כאלה שמתייאשים ומוותרים באמצע?

כפי שציינתי קודם אנחנו מבצעים את כל התהליך עבור הלקוח ובמקומו, אין ללקוח שום סיבה להתייאש שכן הוא לא עושה דבר. יש לנו לא מעט לקוחות שהתחילו תהליך אצל משרד או חברה שאינם מספקים שירות כולל כמו שלנו, התייאשו מכך שהעסיקו אותם בהמון בירוקרטיה ומשימות ולאחר שהתייאשו חיפשו גורם שבאמת יבצע את כל התהליך עבורם ואז הם פנו אלינו להשלמה נאותה ומלאה של ההליך.

מהו הטיפ הכי טוב שאתה יכול לתת למי שמתעניין בהוצאת דרכון פורטוגלי לו ולמשפחתו?

למהר. אין ערבות לכך שהחוק יישאר בתנאים הקיימים היום לעוד זמן רב ולכן חשוב שמי שמעוניין באזרחות הזו יפנה אלינו כבר עכשיו ותוך חודש כבר יאושר על ידי הקהילה היהודית. טיפ נוסף הוא לא לחשוש מהמכשול הכלכלי, אנו בפורטוגליס מציעים מסלולי תשלום ומימון מגוונים ומאפשרים לכל אחד לבצע את התהליך בתנאים נוחים ומשתלמים ביותר. מעבר לכך, התרומה של האזרחות האירופאית עולה לאין ערוך על מחירו.

איך ניתן ליצור איתכם קשר?

גם כאן אנחנו לא היינו רוצים שתעבדו קשה ולכן ניתן פשוט להשאיר פרטים אצלנו באתר ואנחנו כבר ניצור אתכם קשר בהקדם. www.portugalis.co.il כמו כן ניתן לפנות אחינו בפייסבוק או להתקשר אלינו למוקד ולשוחח עם נציג מקצועי בטלפון 5838* או מחו”ל בטלפון 972-3-5122277+. המוקד פעיל 24/7.

או פשוט מלאו את הטופס.

להשאיר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם