page contents

"ברלין ב-2019? אוכל פרואני, קוריאני, סורי ומעבר למטבח ישראלי מתוחכם יותר מחומוס…"

שיחה מקומית עם איתי נוביק, בברלין מאז 2010, מארגן אירועים קולינריים ומדריך טיולי היסטוריה וקולינריה בעיר.


היי, איתי, מה נשמע?

מצוין.

איך אתה מסכם את שנת טיולים האחרונה ומה צפוי להתחדש במיזם הסיורים שלך בשנה הבאה?

הייתה לי שנה נפלאה, באמת. מעבר לגידול הטבעי במספר הלקוחות שקורה כל שנה, זו הייתה שנה של למידה ולימוד עצמי ואני מרגיש שהצלחתי גם לחדש לעצמי בכמה דברים. הכתיבה העיתונאית מכריחה אותי להעמיק ולחקור, בעיקר בעניין שבו המידע נמצא אצל כולם. למשל גיליתי השנה את סצינת הזיקוק המתפתחת בברלין, שמעת עליה?

ספר לי.

הרבה מזקקות קטנות שנפתחו בעיר התחילו לייצר ג'ין ואפילו וויסקי בחלק מהמקרים, שמתובלים בהתאם להיצע המקומי.

נחמד.

השנה גם הוספנו טיולי ערב שהם נינוחים יותר מטיולי היום וכוללים ארוחת ערב במספר מקומות בעיר. לשנה הבאה ננסה גם לצאת מחוץ לעיר ולהאיר עוד פינות קסומות ומגדלים מקומיים בברנדנבורג.

2018 אוטוטו נגמרת, מי הוא מטייל השנה שלך? 

ללא ספק, רות ואיציק, זוג רב קסם שבעוד שבועיים מגיע אלינו שוב לביקור, בפעם הרביעית כבר. במיוחד לכבודם, יצרתי השנה טיול חג מולד מיוחד לשוק החד פעמי של ריקסדורף שנופל לשמחתי בדיוק בתאריכים שבהם הם נמצאים בעיר. מי שרוצה להצטרף ולהכיר אותם, הטיול הוא קבוצתי ויש עוד מספר מקומות.

על איזה תאריך אנחנו מדברים?

 שבעה עד התשעה בדצמבר.

רשמנו. בוא נמשיך עם פרק הסיכומים. מהי תמונת השנה שלך?

תמונת השנה שלי צולמה דווקא לא על ידי, אלא על ידי עינת טורס הנפלאה שטיילה איתי. אני תמיד מצלם את מה שאני אוכל ועינת הפליאה לתפוס את הרגע, שבו אני מתעד את האוכל, שנייה לפני.

איתי נוביק


ביוטיפול. תגיד, איזה אטרקציות חדשות צפויות להתוסף לברלין בשנה הקרובה? איזה מקומות יהפכו פופולרים יותר ואיזה פופולריים פחות, לדעתך?

יש בעיר גל של מטבחים חדשים שלא היו מוכרים או פופולריים עד לא מזמן, בעיקר הפרואני והקוריאני שמכים פה גלים ונראה שאנחנו עוד רחוקים מהשיא. בניגוד לפשעי העבר, הפעם לא מדובר במטבחים שמנסים לעשות התאמות לטעם הגרמני, אלא כפי הנראה בדבר עצמו. אותו הדבר נכון גם לגבי המטבח הסורי, שיותר ויותר ממנו אנחנו רואים בעיר בשנה האחרונה ואני מניח שגם ייצא בשלב כלשהו מאיזורי המהגרים של נויקלן, אל השכונות היותר אמידות בעיר.

ואי אפשר בלי הנקודה הישראלית…

כמובן, אחרי החומוס, נראה שמגיעה שעתו של האוכל הישראלי המתוחכם יותר. מאיר אדוני פתח ממש לא מזמן את "לילה", נייט קיטצ'ן נפתחה כאן השנה ובדרך עוד מספר מסעדנים ישראלים שמקווים לתקוע פה יתד.

מה בברלין הכי מפתיע לטובה את הישראלים?

זה די קל, שהם מחבבים אותה. הרבה ישראלים שמגיעים לעיר בפעם הראשונה מצפים להגיע לעיר גרמנית, מרובעת, מאד שונה ממה שהיא באמת. שמעתי יותר מפעם אחת את המשפט, לא ציפיתי שאיהנה כאן.

מה הכי מאכזב אותם?

על טעם ועל ריח כמובן, אבל יש הרבה שחושבים שהעיר אפורה, או לא יפה. זה נפוץ בעיקר בקרב אלה שמחפשים פה את אירופה הקלאסית, ומה לעשות, ברלין מסרבת להתנהג לפי המודל הזה.

אם היית צריך לקפל את העסק למשך 24 שעות ולהעביר אותו לעיר אחרת בעולם, לאן היית עובר ולמה?

ליסבון, אין התלבטות בכלל. האוכל נהדר, האנשים נחמדים, עוד שפה קלה יחסית וזו לגמרי ברלין הבאה. ליסבון בשנים האחרונות מנערת מעליה את האבק ומזכירה מאד את ברלין שלפני עשרים שנה.

איתי נוביק
איתי נוביק.

מה הדבר הכי מוזר או מצחיק שקרה לך באחד הסיורים האחרונים?

באוגוסט טיילתי עם משפחה עם שני ילדים קטנים בגילאי ארבע ושש שעל אף סבלנותם, בשלב כלשהו, הגיעו לנקודת השבירה. למזלי זה קרה בדיוק מול דוכן מילקשייק, כך שכל אחד מהם קיבל כוס אדירים עם שברי עוגיות מלמעלה. לצערי אני לא יכול לחלוק את התמונה, אבל מדובר בפרסומת האולטימטיבית לגלידה.

באמת חבל. אנחנו עם שברי ציפיות. מהי חוות הדעת הכי מפרגנת שקיבלת בשנה החולפת?

אוקיי, אז ההורים שלהם כתבו אחר כך, ואני מצטט ברשותך, מומלץ ביותר, זו היתה דרך נפלאה להכיר ולבקר במקומות יחודיים. לאיתי הייתה הסבלנות והיצירתיות להתאים את הטיול גם לילדים הקטנים וגם למבוגרים.

איזה כיף.

מסוג הדברים שעושים לי את היום וגם את כמה הימים שאחריו.

כשאתה לא בסיור, לאן בברלין אתה יוצא כדי לבלות ולשכוח מהעבודה?

בקיץ, עם בירה, על הדשא ליד התעלה. הדברים הכי טובים בעיר הם בחינם.

לסיום, המסעדה או בית הקפה שנמצאים מחוץ לטווח הסיורים שלך אבל היית שמח לקחת לשם קבוצה רק בשביל לטעום אוכל טוב…

זה קל, המסעדה של טים ראו. שני כוכבי מישלן, בעשירייה השלישית של המסעדות הטובות בעולם של סן פלגרינו ומעבר לזה, אישיות מחשמלת ואחד הסיפורים הכי טובים של ברלין. אומרים רוצה ויהיה, אז אני מאד רוצה.

יפה, סגרנו עוד ריאיון טעים. מי שרוצה לטייל איתך, מה צריך לעשות?

אפשר ליצור קשר דרך דף הפייסבוק או פשוט למלא את הפרטים כאן.