בדרך לחופשה חורפית בהולנד? קראו קודם את זה…

0

מתכננים חופשה חורפית בהולנד? איזה כיף! הנה כמה טיפים חשובים בכדי שתוכלו לתכנן חופשה מוצלחת וליהנות מהתקופה הקסומה הזו בלי לקפוא מקור.  

חורף הולנדי, מה זה בעצם אומר?

בהולנד, כבר מאמצע אוקטובר מתחילים להרגיש שינוי משמעותי במזג האוויר. במילים אחרות, קר, קר מאוד! למרות שבאופן רשמי החורף ההולנדי מתחיל ב-21 לדצמבר ונמשך עד סוף מרץ, לנו הישראלים התאריכים הללו חסרי משמעות כי במילים אחרות, פשוט קר והטמפרטורות הנמוכות מחייבות הסתגלות מהירה והתאמת הטיול לאקלים ההולנדי.

כמה קר?

הטמפרטורות הממוצעות בחורף נעות בין 5-9  מעלות ביום ובין 0 ל-2 מעלות בלילה. בשיא החורף, בדרך כלל בחודש ינואר, הטמפרטורות יורדות גם מתחת לאפס ולעתים נשארות כך למספר ימים או אפילו לכמה שבועות. העובדה שהולנד שטוחה וקרובה לים משפיעה על האקלים המקומי ועל כמות המשקעים שיורדת. אל תצפו לחורף לבן ורומנטי, בהולנד יחסית לגרמניה שכנתה ממזרח, יורד מעט מאוד שלג .מה שכן צפוי זה קור עז שיוצר לעיתים גם קרח וקיפאון. הרוחות החזקות שנושבות ללא הפרעה, גורמות  לתחושה שהטמפרטורות נמוכות הרבה יותר ממה שנאמר בתחזית. שימו לב שבהולנד מדווחים בתחזית מזג האוויר גם את עצמת הרוח. רוח בעצמה 1-3 היא רוח חלשה עד קלה, רוח בעצמה 4-6 רוח חזקה, רוח בעצמה 7-9 כבר מדובר בסערה. לרוח יש מרכיב מרכזי בעצמת הקור וגם את הדיווח על הטמפרטורות הצפויות מחלקים לשני חלקים. הטמפרטורה הרשמית, והטמפרטורה שלמעשה אותה תרגישו שהיא שילוב של שני הגורמים יחד.

מעט שעות אור

בשל מיקומה הגיאוגרפי של הולנד, בחודשי החורף יש גם שינוי משמעותי במספר שעות האור במהלך היום. אם בחודשי הקיץ השמש זורחת כמעט כל היום עד שעות הלילה המאוחרות הרי שבחודשי החורף, אם תתעוררו בשעה שבע בבוקר תגלו שעדיין די חשוך בחוץ. בחודשים דצמבר וינואר תזרח השמש רק לקראת השעה 08:00 בבוקר ותשקע בסביבות השעה 17:00 בערב. יתכן שלפתע תזכו ליום שמשי וכחול ולמרות האשליה שהולך להיות יום נעים בחוץ, כשתצאו מהחדר החם תגלו שלמעשה אלו הימים הכי קרים בשנה ואולי בזמן ביקורכם תחוו ימים אפורים ומעוננים ואפילו לא תזכו לראות את השמש. אלו הן רק חלק מההפתעות הצפויות לכם בחורף ההולנדי.

חורף בהולנד
צילום: יעל מתתיהו

אז מה עושים?

ראשית אין צורך להילחץ. צריך לדעת ולהבין שהולנד בנויה ומותאמת לאקלים קר. זה אומר שלכל מקום שתלכו ובכל מקום שאליו תכנסו תקבל אתכם תחושת חום נעימה ומחבקת. בחורף בהולנד הכל מחומם וההסקות עובדות כל הזמן.

בחורף בהולנד, העסקים כרגיל…

בהולנד הגשם והרוח הם חלק בלתי נפרד מהחיים. כאמור הולנד בנויה ומותאמת לאקלים החורפי. הכול ממשיך כרגיל. כשגשום בחוץ, כשנושבת רוח וקר, ההולנדים לא עוצרים ולא משנים תוכניות. הכבישים בנויים לספיגת כמויות גבוהות של מים, מה שנקרא "כבישים יבשים". כולם ממשיכים לרכוב על האופניים, להסתובב בחוץ ובהנחה שלא מדובר בסערה קשה, אפילו אירועים ושווקים מתקיימים כרגיל. 

חשוב גם לדעת שאם ברגע נתון יורד גשם, זה לא אומר בהכרח שכך יהיה כל היום. ישנם ימים שהגשם יורד בהפסקות, לעתים רק בבוקר או בשעות אחרות במהלך היום ואם תחכו לימים יפים ללא גשם או רוח בכדי לטייל, רוב הסיכויים שתישארו במלון בכל תקופת הביקור.

כישראלים כשיורד גשם אנחנו רגילים לעצור, לבטל תוכניות ולהישאר בבית. אני כמובן לא מצפה ממי שמבקר בהולנד לכמה ימים להפוך להולנדי ולצאת לרכוב על האופניים בקור ובגשם עז. אבל צריך להבין שהמשמעות של טיול חורפי בהולנד היא להסתובב בחוץ גם במזג אוויר כזה ושאין סיבה לחשוש. הכל ממשיך לתפקד, הכול פתוח וזה חלק מהחוויה. משהו אחר ממה שאנחנו רגילים אליו, בשביל זה באנו, לא?  

איך לתכנן את הטיול בכדי שנוכל ליהנות בלי לקפוא מקור?

טיול עירוני

ראשית תמיד חשוב לבדוק את התחזית מראש. גם יום לפני סיור או טיול מתוכנן. התחזית לא תמיד מדויקת וחשוב להתעדכן בזמן אמת. טיול חורפי בהולנד פירושו טיול עירוני ברובו. ועדיין באמסטרדם ובשאר הערים ההולנדיות מסתובבים בחוץ. זה חלק בלתי נפרד מהחיים בעיר ומהביקור שלכם.

בחורף צריך לחלק את זמן השוטטות בחוץ ולשלב בסיור הפסקות לחימום הגוף. בחורף, להבדיל מהקיץ, אי אפשר להסתובב שעות ארוכות  ברצף בחוץ אז קחו את הזמן, עצרו בבתי קפה, גם כניסה לחנויות פירושה התחממות ורגיעה. שלבו קפיצה למוזיאון או אולי ביקור באירוע במקום סגור והכי חשוב תכננו את היום שלכם. בנו מסלול, החליטו על האיזורים בהם תרצו להיות. חפשו טיפים שיעזרו לכם לבנות סיור מגוון, כמו שמות מסעדות ובתי קפה כיפיים, חנויות מעניינות, תערוכות וכדומה. כל זה יעזור לכם להימנע מסיבובים וחיפושים מיותרים בקור וכך גם תיהנו ותנצלו טוב יותר את הזמן שלכם בחופשה בהולנד היפה.

חורף בהולנד
צילום: יעל מתתיהו

חג המולד ומכירות סוף עונה. ביקור בחורף משמעתו גם ליהנות מאווירת חג המולד, הקישוטים והאורות בכל פינה. כמובן שאסור לפספס ביקור בשווקים המיוחדים לחג ואיך לא, לחובבי השופינג, זו התקופה שבה תמצאו סיילים מטורפים בכל מקום.

בכל עיר ישנם אירועים מיוחדים לחג, בדקו מראש איפה הם מתקיימים כך תוכלו ליהנות מכל מה שיש להולנד להציע בתקופה הזו.  

אם תרצו לטייל ולראות גם אתרים נוספים מחוץ לעיר, אולי לבקר בפארק כמו האפטלינג, אתם צריכים לקחת בחשבון שמאוד מאוד קר. רצוי להחליט מראש אם אתם עצמכם מסוגלים ליהנות בקור עז למשך מספר שעות ללא הפסקה וללא אפשרות למצוא מקום חם לברוח אליו. אם אתם מסוג האנשים שתמיד קר להם, אולי כדי שתוותרו הפעם על רכבות הרים ברוח החזקה והקרה או טיול כפרי באיזורים הפתוחים ותחכו לאביב או לקיץ ההולנדי.

תכנון טיול מחוץ לעיר

אם תרצו בכל זאת לצאת לגיחות קצרות, לטיולים קצרצרים,כאמור בדקו את התחזית גם יום לפני הטיול המתוכנן. במידה ומזג האוויר מאוד סוער, שנו את התוכנית, אל תסעו באותו היום, אין טעם. תכננו את המסלול מראש, להתברבר ולהסתובב ללא כיוון בקור,בחוץ, כשאין מקום חם להיכנס אליו, יוצר מתח מיותר ובסופו של דבר חוויה לא נעימה לכולם. בדקו מראש באינטרנט, חפשו בגוגל היכן תוכלו לעשות הפסקות שתייה ואוכל, היכן נמצאים בתי קפה קרובים, שירותים, ואולי מוזיאון קטן בכדי שתוכלו לחלק את היום ולא ליצור מצב בו אתם זמן רב מסתובבים בחוץ ללא אפשרות להתחמם.

אם שכרתם רכב, בדקו שהחניה קרובה לאתר עצמו ותכננו מראש היכן תעצרו ואיפה תחנו. הליכות ארוכות רק מקשות ודי מיותרות.

אם בחרתם להגיע ברכבת, בדקו מראש מה מרחק תחנת הרכבת מהאתר ואם מדובר בהליכה ארוכה מאוד, אולי כדי לשקול השכרת רכב או למצוא מקום אחר לבקר בו.  

האם כדי לבקר ב….

חיטהורן. אחד האתרים הפופולרים בקרב הישראלים, אפשר לומר שכל ישראלי שמגיע להולנד מרגיש כמעט חובה לבקר בו. בכל ימות השנה גם בחודשי החורף ניתן להגיע למקום, אבל צריך לדעת שבחורף המקום כמעט ולא פעיל. צריך להחליט מראש אם הנסיעה הארוכה לשם שווה את המאמץ (ברכב, כשעה וחצי מאמסטרדם, לכל כיוון, ברכבת מדובר במספר שעות לכיוון). חיטהורן ממוקמת באיזור הצפוני של הולנד ובאיזור פתוח כך שהטמפרטורות והתחושה שתחוו בתוך העיר היא לא אינדיקציה למה שצפוי לכם בביקור שם. קחו בחשבון שלשבת בסירה קטנה, בדרך כלל כשעה עד שלוש שעות על המים הקפואים, לעיתים ברוח, כשבחוץ, במקרה הטוב, כמה מעלות מעל האפס, זו חוויה שלא מתאימה לכל אחד ועדיין מדובר ביום שלם שבו אולי תוכלו לבקר במקומות אחרים שבהם תיהנו הרבה יותר.

זאנסה סכאנס. האתר אולי הכי פופולרי וידוע שכל תייר מגיע אליו. להבדיל מחיטהורן המקום נמצא כרבע שעה נסיעה ברכב מאמסטרדם ובמרחק של כחצי שעה ברכבת. ביקור בו גם בחודשי החורף אפשרי בהחלט. מה שחשוב לדעת זה שבזאנסה סכאנס כמעט תמיד נושבת רוח חזקה, המקום מאוד פתוח כך שכובע חם וצעיף הם בגדר חובה. במהלך הסיור בזאנסה סכאנס תוכלו לעשות הפסקות קצרות, להיכנס לחנויות הקטנות, לטחנות הרוח, למוזיאון או לבית קפה ולהתחמם מעט.

אם אתם מגיעים ברכב, החניה צמודה לאתר עצמו. אם תבחרו להגיע ברכבת, קחו בחשבון שמדובר בהליכה של 10-15 דקות מתחנת הרכבת עד לאתר עצמו.

במזג אוויר מאוד גשום או סוער, אני ממליצה לכם לדחות את הביקור. בחרו ביום יבש או לא מאוד גשום (מעט גשם לא צריך להפריע). כך תיהנו מכל מה שיש למקום להציע.

טחנות רוח בהולנד
צילום: יעל מתתיהו

אז תכלס, מה אורזים? איך מתלבשים?

הבדלי הטמפרטורות בין החוץ לפנים מאוד משמעותיים. בחוץ קור מקפיא ובכל מקום אליו תיכנסו חמים ונעים, לכן יש צורך לדעת איך להתלבש בהתאם.

כשאתם מסתובבים בחוץ חשוב ללבוש בגדים אטומים שישמרו על חום הגוף ועדיין יאפשרו לכם לנוע בחופשיות ובנוחות.

כיסוי ראש, כובע חם חשוב ומונע בריחת חום. אם הראש יבש וחם אתם בדרך הנכונה.

נעליים מתאימות, חשוב במיוחד. הקפידו לבחור נעליים נוחות, אטומות למים,עם סוליה עבה מספיק לבידוד מהקור, כאלה שמותאמות להליכה בעיר. דאגו שכפות הרגליים תשארנה חמות ויבשות. מהראש ומכפות הרגליים "בורח" הכי הרבה חום גוף. אם תנעלו נעליים מתאימות תוכלו להתמודד בקלות רבה יותר עם הקור וכך גם ליהנות יותר מהטיול.

גרביים, מומלץ לבחור בגרביים מבודדות, ארוכות ולא דקות מדי. נעלי התעמלות , סיקרס או נעליים מבד לא יתאימו ואם תבחרו בהם רוב הסיכויים שבמהלך היום תמצאו את עצמכם עם כפות רגליים רטובות וקפואות.

איך מתלבשים? במהלך היום תעברו באופן קבוע, תוך דקות, מטמפרטורות נמוכות במיוחד, לחללים סגורים עם טמפרטורה של כ-22 מעלות, לעתים אף יותר. לכן חשוב להתלבש בשכבות. שיטת השכבות גם יעילה יותר בשמירה על חום הגוף. כשאתם מגיעים מבחוץ ונכנסים למקום מחומם וסגור חשוב שתהיה לכם אפשרות להוריד את הבגדים העליונים בקלות ולהתאים עצמכם במהירות לטמפרטורת הפנים.

מה ללבוש?

חשוב ללבוש בגדים נוחים,לא עבים במיוחד ושיהיו מחומרים מבודדי חום.

שכבה ראשונה רצוי שתהיה גופיה או טישרט צמוד, אותו יש להכניס למכנסיים וכך ליצור חסימה נוספת למניעת בריחת חום הגוף.אם מאוד קר לכם,גטקס או גרביונים חמים מומלצים מאוד מתחת למכנסיים .

שכבה שניה חולצה ארוכה חמה, מבד מבודד אך לא סריג או סוודר עבה, בוודאי לא עם צווארון גולף גבוה. אלו בגדים שלא יבודדו מספיק את חום גופכם ובנוסף כשתשבו למשל בבית הקפה, יהיו מסורבלים וחמים מדי לטמפרטורה במקום הסגור.

שכבה שלישית  מעיל או ווסט עליון דק ,מפליז או כל חומר מבודד אחר, רצוי עם ריצ'רץ' בכדי שיהיה ניתן להורידו בקלות.

שכבה רביעית מעיל חם ועבה, עם בידוד טוב ושכבת ניילון חיצונית שלא מאפשרת כניסת מים ואוטמת בפני הרוח. התאימו את מספר השכבות לטמפרטורות בחוץ וכמובן לעצמכם. אם אתם אנשים שסובלים מאוד מקור, לבשו תמיד את כל הבגדים שציינתי,אם חם מדי, אפשר תמיד להוריד שכבה.

**כובע חם, כפפות טובות וצעיף הם חובה**

חשוב לזכור שהבגדים שנמכרים בישראל מותאמים לאקלים המקומי החם. הבדים שמהם עשויים הבגדים בארץ גם הם שונים מאלו שבהולנד ויתכן שלא תמיד תמצאו בארון שלכם ביגוד שמתאים לחורף האירופאי. נסו לחפש את הפריטים שהכי יתאימו לנסיעה שכזו. הימנעו מבד כותנה, או סריגים מאווררים. אם אין לכם עצמכם בגדים מתאימים אולי תוכלו להשאיל מחברים או להחליט שאתם מקציבים סכום מסוים מהוצאות הטיול לרכישת בגדים חמים ביומכם הראשון בהולנד. כאן תוכלו למצוא ביגוד מתאים ורוב הסיכויים שגם זול יותר ממה שתמצאו בארץ.

לסיכום

חשוב להתכונן לנסיעה הזו באופן שונה מלנסיעות בקיץ. יש לזכור שספונטניות ו"כבר נראה שם" ו"נסתדר" פחות מתאימים לטיולים כשבחוץ הטמפרטורות נמוכות והכל קפוא. תכננו את הטיול מראש, אם אתם לא רוצים להכין מסלול מדויק לפחות בדקו את האיזורים בהם תרצו לבקר, חפשו טיפים, אתרים ומקומות בהם תוכלו לעשות הפסקות מהנות ובנוסף חפשו גם כמה אופציות נוספות לביקור ולשהות במקרה של מזג אוויר קיצוני בו לא יהיה ניתן להסתובב בחוץ. אל תפחדו מקצת גשם ורוח, בכל זאת חורף… חשבו על הבגדים שאתם לוקחים והתאימו אותם לאופי הטיול. והכי חשוב הירגעו, תהנו מהאווירה המיוחדת ומכל מה שיש לחורף ההולנדי להציע לכם.

נסיעה טובה חמה ונעימה.

להשאיר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם