זמן מקומי
מגזין מקוון לתיירות בארץ ובחו״ל

מהי משכורת מינימום ברומניה וכמה כסף צריך כדי לחיות במדינה זו?

רומניה היא אופציה מועדפת לאלה המחפשים מדינה בתוך האיחוד האירופי אבל עם יוקר מחייה נמוך מהממוצע במדינות המרכיבות את האיחוד. עבור מי שחושב על היציאה לפנסיה אבל גם לנוודים דיגיטליים שההכנסה שלהם אינה תלויה במקום שבו הם גרים, רומניה היא בהחלט מדינה שקופצת גבוה בדירוג האפשרויות.

שכר המינימום ברומניה חזה עליות בשנים האחרונות והוא עומד נכון להיום על 1162 RON שהם קצת יותר מ-1000 ש"ח. השכר הממוצע במדינה עומד על 2360 RON שהם כ- 2100 שקלים. לממוצע הזה יש להתייחס בזהירות שכן הוא מגלם בתוכו את כל ערי רומניה. בערים הגדולות כמו בוקרשט, קונסטנצה, טימישוארה, ברשוב וקלוז' אפשר לצפות לשכר גבוה יותר אבל בערים אחרות השכר יהיה קרוב יותר למשכורות המינימום.

1000 דולר בחודש יספיקו

אם יש לכם משכורת של 1000 דולר לחודש ממקורות חיצוניים תוכלו לחיות לגמרי בנוחות במדינה הזולה הזאת ולמעשה ישנם גם כמה ענפים שבהם תוכלו להרוויח בתוך רומניה ועדיין לחיות חיים נוחים מאוד. כמובן מדובר בתחום ה-IT עם משכורות של למעלה מ-1180 אירו בממוצע, תעשיית הפקת הנפט המציעה משכורות של כאלף אירו בממוצע, תעשיות כבדות למיניהן עם ממוצע של קרוב לאלף אירו גם כן, תחום הביטוח והפנסיה שגם בו המשכורות קרובות לאלף אירו בחודש והבנקאות עם משכורות ממוצעות של 950 אירו לחודש.

לגבי מעבר לרומניה, בעוד שוק הדיור מספק מגוון אפשרויות ומאפשר גם לזרים  למצוא דירות בקלות יחסית, למשל בבוקרשט (היעד המועדף על זרים הבוחרים להשתקע ברומניה) בתחום החינוך והרפואה המצב שונה. חלק גדול מהזרים המגיעים לרומניה בוחרים בביטוח רפואי פרטי והדבר נכון גם לגבי מערכת החינוך. מתוך אלה הבוחרים להשתקע ברומניה, רבים מעדיפים חינוך בינלאומי פרטי לילדים שלהם על פני החינוך הציבורי החינמי.

לבעלי אזרחות אירופאית המעבר לרומניה קל יותר מאשר לזרים שאינם מחזיקים באזרחות כזאת ומעוניינים להשתקע ברומניה שכן הבירוקרטיה הרומנית היא משוכה גבוהה שלא קל להתמודד איתה.

האופציה הברשובית

למרות שבוקרשט הבירה היא המגנט הגדול של רומניה, למי שמתכנן פרישה או יציאה לפנסיה במדינה הזו קיימת גם האופציה של ברשוב. ברשוב היא אחת הערים הגדולות ברומניה אבל בהיותה סמוכה לאיזור הררי ולאתרי נופש רבים, מציעה שני דברים שבוקרשט לא יכולה להציע. קודם כל, מזג אוויר קריר יותר בקיץ החם (כמובן שגם קר יותר בחורף) ובנוסף, אווירה מעט יותר רגועה עם הרבה וייב של תיירות, מה בהחלט יכול להתאים למי שמחפש את השקט והשלווה.

11 חברות שיעזרו לכם להוציא דרכון רומני (ואיזו מהן הכי מתאימה לכם)

הצג תגובות (1)