15 סיבות לעזוב הכול ולעבור לוושינגטון הבירה

הכסף שלכם

וושינגטון כיאה לעיר שלטון מתבססת ברובה על המגזר הציבורי ולפיכך הכלכלה שלה יציבה יותר ופחות מושפעת מתנודות של הסקטור הפרטי. המשכורת הממוצעת בוושינגטון גבוהה בחמישה אחוזים לעומת המשכורת הממוצעת בניו יורק, למשל, ועומדת על כ-4,620 דולר לחודש, נטו אחרי מיסים.

אם כבר מדברים על ניו יורק, מחירי השכירות שם זאת גבוהים ב 50%. דירת חדר במרכז ניו יורק תעלה לכם 3,200 דולר בממוצע בעוד בוושינגטון הבירה תשיגו דירה דומה תמורת 2,130 דולר. גם נדל”ן לקנייה שונה מאוד בין הערים – מטר רבוע במרכז וושינגטון יעלה לכם 6,000 דולר בזמן שבניו יורק תשלמו על כל מטר רבוע יותר מ-13,000 דולר.

הפערים ברורים גם במחיר של גן פרטי לילד שעולה 40% יותר בניו יורק. מגרש טניס לשעה בסוף השבוע יושכר בניו יורק בתעריף של פי שלושה מוושינגטון. אפילו חשבונות החשמל, חימום, קירור, מים ופינוי אשפה יקרים יותר בניו יורק ביותר מעשרה אחוזים.

Amazon HQ2

וושינגטון די. סי. היא אחת מעשרים פינאליסטיות – ערים בצפון אמריקה – שבאחת מהן יוקם המטה השני של אמזון שיהיה שווה בגודלו לזה בסיאטל. השקעה של 5 מיליארד דולר ועבודה ל-50,000 עובדים (בשכר גבוה) היא כמו כרטיס פיס זוכה למי שכבר גר בעיר, מחפש עבודה ואין לו את הנתונים למשרה ממשלתית, למשל.

קפוא, אבל פחות

נמשיך ברשותכם עם ההשוואה לניו יורק – היעד מספר אחת לישראלים בארצות הברית. מזג אוויר בוושינגטון קצת פחות קר מניו יורק שכן מדובר בעיר פחות צפונית אבל בהחלט נעים יותר מאשר הדרום החם של ארצות הברית. 

פריז זה כאן

את וושינגטון תיכנן ארכיטקט יליד פריז ששירת תחת פיקודו של ג’ורג’ וושינגטון. הצרפתי גויס לצורך תכנון עיר הבירה החדשה וממש כמו ניו יורק גם וושינגטון בנויה בשיטת שתי וערב, שילוב של קווי אורך ורוחב בתוספת של אלכסונים (שמהווים את השדרות הקרויות על שם מדינות בארה”ב). השיטה עובדת כך: שמות הרחובות הם לפי אותיות ומספרים ההולכים ועולים מבניין הקפיטול והלאה. גם מספרי הבתים מראים את מספר הבלוקים מהקפיטול שנקבע להיות נקודת הציון המרכזית. כל כתובת כוללת גם התייחסות של כיוון, למשל NE (צפון מזרח). בשיטה זאת ניתן לדעת – על פי הכתובת – כמה רחוק כל בית מהקפיטול ולאיזה כיוון צריך ללכת כדי להגיע למרכז.

לתכנון הצרפתי יש עוד יתרון וזה כמובן התחושה שאתם הולכים בעיר אירופאית. אם אתם רוצים ללכת באמריקה ולהרגיש בפריז, וושינגטון היא בחירה טובה.

בונים קרוב, בונים נמוך

השמועה אומרת שהחוק המקומי מגביל את מספר הקומות בעיר כדי שלא יווצר קו רקיע המאפיל והמעפיל על בניין הקפיטול ושאר המונומנטים הפזורים בסביבתו. תהיה הסיבה אשר תהיה, בפועל אתם מקבלים עיר ללא גורדי שחקים. למה זה טוב? אפשר להתווכח אם זה טוב ולמי, מה שבטוח, זאת העיר הצפופה היחידה באמריקה שבה הבתים לא עולים ולא יעלו לגובה.

וושינגטון הבירה
יותר שטחים ירוקים בוושינגטון הבירה

תיכנסו, זה בחינם

המוזיאונים, בעיקר של רשת הסמיתסוניאן, פותחים את שעריהם לציבור באופן קבוע ללא תשלום. אל תטעו, מדובר במוזיאונים הטובים ביותר בארצות הברית. החל ממוזיאון החלל והתעופה, דרך מוזיאון הטבע, ספריית הקונגרס ועוד שורה ארוכה של מוזיאונים ומרכזים. גם גן החיות החביב של וושינגטון הינו ללא תשלום.ואפילו החשמלית.

אבק כוכבים

חסר לכם עולם השואו ביז של ניו יורק? וושינגטון לא יכולה להתחרות בעיר שהיתה בירת ארה”ב באופן זמני בין השנים 1789-1790 אבל אם זה מוסיף נקודות אז לואיס סי קיי נולד כאן. וגם סמואל ל. ג’קסון.

ללכת עם, להרגיש בלי

וושינגטון היא חלק ממחוז קולומביה ואינה שייכת לשום מדינה. בתחילה היתה ריבוע בשטח של 260 קילומטר רבוע, תרומה של מדינות מרילנד ווירג’יניה. ווירג’יניה התחרטה ולקחה את השטח חזרה וכך הריבוע כורסם ומשתרע רק על כ-170 קילומטר רבוע, קצת יותר מפי שלושה מהשטח המוניציפלי של העיר תל אביב. בתוך השטח הזה חיים למעלה משש מאות ועשרים אלף איש. 20% מהעיר הם שטחים ירוקים ופארקים ולאן שלא תלכו תגלו שאתם בעצם קרובים מאוד לטבע. זה לא הפארק שהוא סנטראל, זאת העיר עצמה והפארקים נמתחים בתוכה ומסביבה.

גן עדן לעורכי דין

לא תאמינו כמה מהם חיים ועובדים בעיר. עריכת דין זה ההיי טק של וושינגטון.

דמוקרטית, ליברלית, צבעונית

וושינגטון די. סי. נהנית מפיזור אוכלוסייה כמעט שווה בין שחורים ללבנים. בעבר הלא רחוק אוכלוסיית העיר השחורה עמדה על 70% מסך תושבי העיר אבל בשנים האחרונות חלו תהליכים שונים ושחורים רבים עברו לפרברים או למדינות שכנות כחלק מתהליך ג’נטרפיקציה. עדיין וושינגטון היא בין המובילות בארצות הברית באחוז האוכלוסייה השחורה, הרבה לפני לואיזיאנה או ג’ורג’יה הדרומיות.

בבחירות האחרונות וגם באלה שלפני (ואלה שלפני…) שיעור התמיכה בדמוקרטים הגיע ל-90%. עד כדי כך עוצמת השמאל חזקה פה שבבחירות המקומיות הרפובליקנים ויתרו על מועמד מטעמם. האירוע הפומבי הגדול ביותר שהתרחש בעיר עד היום היה טקס ההשבעה של אובמה. גם כיום אפשר לראות סטיקרים על מכוניות בסגנון חבר, אתה חסר.

בקיצור, אם אתם שייכים למחנה השמאל או הדמוקרטים והליברלים, בוושינגטון תרגישו הכי בבית.

וגם ידידותית לקהילה הגאה

מה זאת אומרת ידידותית? זה הבית של הקהילה הגאה עם ממוצע הגבוה פי שלושה מהממוצע הלאומי. עשרה אחוזים מתושבי העיר מגדירים עצמם כשייכים לקהילת הלהט”ב. בשנים האחרונות עקפה וושינגטון הבירה מעוזים גאים כמו סן פרנסיסקו או אטלנטה.

כשזוכרים שמדובר בכל זאת בבירת ארצות הברית, זה לא דבר של מה בכך.

סופשבוע בלי פקקים

וושינגטון כמעט מכפילה את מספר התושבים שבה במשך השבוע בזכות זרם העובדים ממרילנד ווירג’יניה. זה אומר שבסוף השבוע כולם חוזרים הביתה ובקרונות הרכבת התחתית (בניגוד לניו יורק העמוסה בסופי שבוע) למשל, תוכלו ליהנות מהמון מקום פנוי לשבת.

מקום טוב באמצע

כמו שכתבנו למעלה, לוושינגטון יש מיקום מנצח שנקבע במכוון כבר בתחילת הדרך. כשהיא באמצע החוף המזרחי אתם יכולים לנסוע למגוון יעדים שנמצאים מדרום או מצפון לכם ולהסתפק במכונית.

אין הרבה ישראלים

בהשוואה לניו יורק אפשר להגיד שוושינגטון ריקה מישראלים. אתם יכולים לחשוב על זה כעל חיסרון או יתרון דווקא, אם בא לכם להרגיש כמו הכוח החלוץ. במרילנד הצפונית לעיר הבירה יש קהילה יהודית גדולה.

יש שופט ימני

לימנים שביניכם, וושינגטון בוודאי תספק את הסחורה בשנים הקרובות בעזרת מינויו של השופט החדש והשמרן ברט קוואנו לבית המשפט העליון. בית המשפט צפוי להגביר את המתח בבירה ובארצות הברית יחד עם חבריו השופטים השמרנים (המהווים כעת רוב) כשאלה יחוקקו חוקים שעליהם הנשיא חולם בלילה או יבטלו את אלה שבגללם יש לו סיוטים.

וושינגטון היא המקום להשפיע, למחות, להפגין, ואם אתם חיות של פוליטיקה, זאת העיר הנכונה להיות בה.

הפגנה נגד קוואנו

להשאיר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם