יוקר המחייה: תל אביב מול אתונה

Some rights reserved by Aleksandr Z

הנה ההשוואה שחיכיתם לה בין שתי ערים קרובות וחמימות, תל אביב המוכרת לכם ואתונה המוכרת לכם גם היא ודאי מאחת החופשות האחרונות (או לפחות אחד האיים היווניים הקרובים לה).

לא נמתח אתכם יותר מידי ונתחיל ישר מהשורה התחתונה וזאת קובעת שעדיף להיות תל אביבי במזרח התיכון מאשר אתונאי. זה תופס אם הקריטריון היחיד שעל הפרק הוא לגמור את החודש בנוחות.

מפתיע? כמו שאמר איינשטיין, חכם לא אתונאי דווקא, הכול יחסי ואכן יחסית למצב באתונה התל אביבים יכולים להניח על ראשם עלי דפנה ולנוח בשלווה של מנצחים כי המשכורת הממוצעת באתונה (נטו אחרי מיסים) עומדת על ממוצע של 713 אירו לחודש שהם קצת פחות מ 3000 ש"ח. ואילו המשכורות בתל אביב מראות ממוצע של קצת מעל 2000 אירו לחודש, שהם כ-8600 ש"ח. האתונאי מרוויח כשליש מהתל אביבי.

פערים גדולים

עכשיו נשאלת השאלה האם מחירי הדיור, המזון, התחבורה והשירותים השונים באתונה נמוכים גם הם בשליש. הנה התשובה המפורטת.

לפחות במחירי השכירות התשובה היא חיובית דווקא. המחירים באתונה נמוכים בכשליש מתל אביב וכך דירת חדר אחד במרכז העיר תעלה באתונה כ-300 אירו לעומת אלף אירו בתל אביב (שזה אפילו קצת פחות משליש). דירת שלושה חדרים במרכז העיר מציגה פער גדול יותר: 500 אירו בלבד בבירה היוונית לעומת מעל 1900 אירו בתל אביב. הבדל של 284 אחוזים.

כצפוי, כשמדובר במחירי השכירות המצב בתל אביב אינו טוב והוא ממשיך להיות לא משהו כשמגיעים לנדל"ן למכירה. מטר רבוע בדירה למגורים יעלה לכם 1430 אירו באתונה לעומת 10,350 אירו בתל אביב. זה כבר פער של 620 אחוזים. מחוץ למרכז העיר, המחירים בתל אביב יורדים ל- 6800 אירו למטר רבוע (המעגלים של הרצליה, רמת גן, גבעתיים, חולון, בת-ים למשל) בעוד מחוץ למרכז אתונה המחירים לא יורדים ממש ונשארים באזור ה- 1500 אירו למ"ר. גם בפרברים הפער הוא על למעלה מ-300 אחוזים.

וכמה עולה לילה במלון באתונה?


קראו גם: הישראלים גילו את אפשרויות ההשקעה באתונה ובסלוניקי

יוקר המחייה ביוון
Some rights reserved by Charlotte Gilho

אז מה כל כך משתלם בתל אביב? הקניות הקטנות הן אלה שעושות את ההבדל.

מקדונלד'ס בתל אביב, למשל, עולה רק פי שניים, כלומר יקר יותר ליווני בגלל המשכורת הנחותה. בתל אביב, בירה ביתית במסעדה תעלה שלושה אירו יותר וארוחה מלאה של שלוש מנות תעלה 250 שקלים לעומת 160 שקלים באתונה. שוב, לאתונאים מדובר בחלק גדול יותר של המשכורת ובהוצאה כבדה יותר. אל תסיקו מזה אבל שבטברנה היוונית פחות שמח…

מודעה

מודעה

הביצים יקרות ליוונים

נקפוץ  לסופרמרקט. החלב עולה רק טיפ טיפה יותר בתל אביב, הלחם עולה יותר מפי שניים, האורז עולה אותו דבר וכך גם הביצים (כלומר, הביצים יקרות ליוונים פי שלושה), חזה עוף יעלה בתל-אביב שני אירו יותר, תפוחים יעלו בתל אביב רק אירו יותר לקילו, העגבניות ביוון ובישראל נמכרות באותו מחיר ובקבוק יין פשוט יעלה בתל אביב רק שלושה אירו יותר מה שעדיין הופך את הקנייה שלו ליקרה יותר עבור האתונאי.

נעבור אל התחבורה הציבורית. כרטיס נסיעה בודד נמכר באותו המחיר, קצת פחות משבעה ש"ח אבל החופשי חודשי נמכר בתל אביב ב- 20 אירו יותר (50 אירו לעומת 30). המוניות היווניות יקרות יותר, אבל הנסיעה עצמה זולה יותר לקילומטר למרות שמחיר הדלק דומה (ואפילו מעט זול יותר בתל אביב).

המכוניות הפרטיות הן נקודת תורפה עבור ישראלים בהשוואה מול כל מדינה.  30 אלף אירו הוא מחירה של טויוטה קורולה 1.6 בתל אביב לעומת 18 אלף אירו באתונה. תוכלו לקנות כמעט שתי מכוניות במחיר של מכונית אחת בתל אביב.

הפתעה באינטרנט

חשבונות כמו חשמל, מים גז ודומיהם יקרים יותר בכ- 30% בתל אביב: 780 שקלים לחודש לעומת 580 שקלים באתונה. החשבון היחידי שתשלמו עליו פחות בתל אביב הוא עבור האינטרנט. ביוון התשלום החודשי יקר בכשלושים אחוזים, 30 אירו לעומת כ-21 אירו בתל אביב.

עוד קצת לסיום: מנוי לחדר כושר עולה בתל אביב בערך פי שניים, גן ילדים פרטי בתל אביב יעלה גם הוא פי שניים ושמלה ברשת כמו זארה H&M תעלה בתל אביב 50 אחוז יותר.

לסיכום:

אם אתם יוונים שרוצים לעבור לגור בתל אביב הנה הבשורה המרה: עם המשכורת היוונית שלכם לא תוכלו לשרוד יותר מאשר כמה ימים בעיר העברית הראשונה. אבל אם המצב הוא הפוך ואתם תל אביביים עם הכנסה פסיבית או משכורת שאינה תלויה במיקום שלכם, הכסף שלכם באתונה שווה פי שניים עד פי שלושה וזה עוד לפני שדיברנו על האפשרות להתחיל לפנטז על דירה או  נכס נדל"ן משלכם עם נוף לפרתנון.

קראו גם: הישראלים גילו את אפשרויות ההשקעה באתונה ובסלוניקי

להשאיר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם