זמן מקומי
מגזין מקוון לתיירות בארץ ובחו״ל

איפה בעולם כדאי לגור – מבחן הביג מק

Some rights reserved by R4vi

גם אם אתם לא בעניין של ביג מק עדיין הנושא הבא צריך לעניין אתכם. אתר האינטרנט WageIndicator.org בדק כמה זמן אתם צריכים לעבוד בשביל לקנות ביג מק במטבע מקומי ויצר דירוג שמתחשב במשכורת המינימום ובמחיר הביג מק בשורה של מדינות.

התוצאות, גם אין בהם שום חדש, תמיד מעניינות. אם אתם חובבי ביג מק נחסוך לכם את הדרמה ונספר לכם שהכי משתלם להיות ניו זילנדי – שם תמורת 20 דקות עבודה במשרה שמספקת שכר מינימום תוכלו לרכוש לעצמכם ביג מק. מיד אחריה בהפרש קטנטן מגיעה גרמניה עם 21 דקות בלבד שתצטרכו לעבוד בשביל לנגוס ב-ביג מק וגם אוסטרליה נמצאת באותו מקום ממש. כל שנותר לכם זה לוודא שמארוחת הצהריים שלכם לא מציץ זנב של קנגורו.

ליגת האלופות של הכלכלות החזקות שבהן אפשר לעבוד מעט יחסית בשביל junk food ממשיכה עם בריטניה שבה 26 דקות בלבד של עבודה יספיקו לביג מק וכך גם ביפן. אוסטריה תופסת גם היא מקום בצמרת, 25 דקות וקנדה עם  28 דקות. סוגרת את רשימת המדינות הכי משתלמות לחובבי התענוג המפוקפק היא צרפת עם 29 דקות של עבודה הדרושות לצורך ביג מק.

בית ב' של הכלכלות כולל גם מדינה מוכרת בשם ישראל. למרות הטרוניות והטענות הרבות של הישראלים באשר ליוקר המחייה לפחות במבחן הביג מק ישראל מוכיחה את עצמה ככלכלה מובילה יחסית עם מקום טוב למעלה, גם אם לא בצמרת הגבוהה ביותר. בתל אביב כמו גם בירושלים ובחיפה תצטרכו לעבוד 35 דקות תמורת ביג מק. זה אומנם רבע שעה יותר מהפועל הפשוט בניו זילנד אבל כאמור עדיין באיזור הסביר.

בתור הבית של ישראל עם למעלה מחצי שעה של עבודה תמורת ביג מק אפשר למצוא גם את בלגיה שבה נדרשות 39 דקות של עבודה, אירלנד עם 31 דקות ותוצאה טובה יותר מאשר זאת של ישראל, הולנד עם 33 דקות, כמעט כמונו והונג קונג בדיוק כמו ישראל –  35 דקות תמורת ביג מק.

דווקא מולדת הביג מק, ארצות הברית של אמריקה עם שכר מינימום של 1250 דולר לחודש ומחיר ביג מק ממוצע של 5$ מגיעה למקום נמוך יותר. בארצות הברית תצטרכו לעבוד 42 דקות בשביל ליהנות מביג מק וזה בערך גם פרק הזמן שצריכים הדרום קוריאנים לעבוד.

מכאן והלאה המצב מידרדר במהירות. הפערים בין כלכלות העולם הם אדירים וכך בארגנטינה צריכים המקומיים לעבוד שעה ועשר דקות בשביל לאכול ביג מק בודד. בברזיל השכנה לא פחות 194 דקות שזה כמעט 3 שעות וחצי של עבודה. גם בקולומביה המצב לא משהו, 138 דקות של עבודה ובסין תידרשו ל-161 דקות של עבודה תמורת ביג מק. במצרים שכנתנו המזרח תיכונית הביג מק הוא כבר תענוג לעשירים בלבד -236 דקות של עבודה במשרה עם שכר מינימום עבור ביק מק במטבע מקומי. ואיפה המצב גרוע יותר אפילו ממצרים? בהודו. 422 דקות של עבודה בשביל ביג מק, כלומר כמעט יום עבודה מלא.

הרשימה של אתר WageIndicator.org לא כוללת מדינות עם כלכלה בקריסה מוחלטת כמו ונצואלה למשל. משכורת המינימום לחודש בונצואלה עומדת על דולרים בודדים והממשלה משלמת חלק ניכר מהמשכורות בבולים לאוכל במקום בשטרות. לו הביג מק היה נמכר בונצואלה במחיר המקורי שלו מארה"ב, המקומיים היו צריכים לעבוד חודש שלם בשביל לאכול ביג מק.

השאר תגובה