זמן מקומי
מגזין מקוון לתיירות בארץ ובחו״ל

כמה מרוויחים בספרד ולמה מחלקים את המשכורת השנתית ל-14 חודשים?

המשכורת הממוצעת בספרד בוודאי לא מתקרבת למספרים שמגיעים מלונדון, פריז או אפילו ברלין. צעירים בגילאי 18 עד 34 מרוויחים בממוצע 1,320 אירו לחודש ואם מחברים לסטטיסטיקה גם את מספר הלא מועסקים בטווח הגילאים הזה, הממוצע צולל ל-820 אירו לחודש.

נתוני המשכורת עשויים לבלבל בין היתר בגלל שיטה מקומית שבה שתי משכורות שנתיות מגיעות כמשכורת כפולה, בזכות הסכמי שכר שיצרו ארגוני עובדים מקומיים. כך שלמעשה אפשר לחלק את הסכום השנתי הכולל ל- 12 חודשים או ל-14.

בחישוב שנתי נטו, המשכורת הממוצעת בספרד – והפעם אנחנו מדברים על כל הגילאים, לא רק על הצעירים – מגיעה ל- 23,000 אירו. כמו תמיד, חשוב להזכיר שהממוצע הכולל גם בעלי משכורות עתק. לפיכך, נכון יותר להסתכל על המדד החציוני. מבט מהיר אל שיטת המדידה הזאת מגלה כי המשכורת השכיחה ביותר בספרד עומדת על 16 אלף אירו וחצי לשנה. שכר המינימום עומד על 850 יורו לחודש או 10,000 אירו בקרוב לשנה.

משכורת של מלצר בספרד, 1800 אירו לחודש בממוצע, רופאי שיניים עם משכורת של 13,000 אירו לחודש, עובדי בנק עם 7,000 אירו לחודש ומנהלי שיווק עם כ-4,000 אירו לחודש.

הפערים בין העשירים לעניים גבוהים מאוד בספרד. שני העשירונים העליונים מרוויחים פי שבעה משני העשירונים שבתחתית. בהשוואה ל מדינות ה-OECD בהן משכורת ממוצעת לשנה עומדת על 30 אלף דולר, בספרד אנחנו מדברים על 23,000 דולר בלבד. שיעורי האבטלה בספרד ירדו בשנה האחרונה לחמישה עשר אחוזים אבל בקרב הצעירים עד גיל 25 השיעור קופץ ל 33%.

הבדלים קיימים גם בין האזורים השונים בספרד. במדריד המשכורות הגבוהות הן באיזור ה-36,000 אירו בממוצע לשנה, בברצלונה כבר תצטרכו לוותר על שלושת אלפים אירו וב-ולנסיה תסתפקו ב- 24,000 אירו לשנה בממוצע.

מבחינת מיסים על משכורת שבין 12 אלף אירו ל-20 אלף אירו בספרד, תידרשו לשלם 24% מס. על משכורות בין 20,000 ל-35,000 תשלמו 30 אחוז מס ועל משכורות בין 35 אלף אירו עד 60 אלף אירו תשלמו 37% מס. המס הגבוה ביותר בספרד מוחל על משכורת של 60 אלף אירו ומעלה והוא עומד על 45%.

יוקר המחיה

אי אפשר לדבר על משכורות בלי להתייחס ליוקר המחייה המקומי. בהשוואה בין מדריד – העיר היקרה ביותר בספרד -לתל אביב נקבל תוצאה רוחבית שמראה כי מדריד זולה יותר מתל אביב ב-20 עד 30 אחוזים. כוח הקנייה של המקומי במדריד לעומת זאת נמוך יותר ב כ- 7% מתל אביב, מה שאומר שהמשכורת העדיפה בתל-אביב מאפשרת חיים נוחים יותר כלכלית מאשר במדריד. זה נכון כל עוד לא מדברים על רכישת דירה.

הנה כמה דוגמאות מהשטח: כיכר לחם עולה במדריד 50% פחות מאשר בתל אביב, כך גם האורז והביצים. חזה עוף 20% פחות, תפוחים 23% פחות, בננות 30% פחות, עגבניות כ-20% יותר וגם הבצל במדריד יקר יותר מאשר בתל-אביב. במדריד תחסכו כ- 40% על בקבוק יין לעומת תל אביב, כ-50% על בירה מקומית ולמעלה מ 60% על בירה מיובאת.

כרטיס חופשי חודשי לתחבורה הציבורית יקר יותר במדריד בשישה אחוזים אבל כולל תשתית תחבורתית מעט יותר מפותחת. מונית עולה בערך אותו דבר, הבנזין נמוך במדריד בלמעלה מ 15% ו… גולת הכותרת בתחום התחבורה, גם אם לא מדובר בסוד גדול, מכונית פרטית עולה 40% פחות בגלל המיסוי הישראלי הגבוה על רכב פרטי.

גם זה יכול לעניין: כמה מרוויחים ישראלים בספרד, הסקר. 

חשבונות החשמל, מים ודומיהם עולים בתל אביב 30% יותר מאשר במדריד. מנוי למכון כושר בתל אביב יעלה 40 אחוז יותר. גן פרטי עולה בתל אביב כ-3000 ש"ח לעומת 1750 ש"ח במדריד. שכירות חודשית לדירת שלושה חדרים במרכז העיר תעלה 20% פחות בבירה הספרדית.

כשמגיעים למחירי הדירות לקניה מגלים אולי את ההבדל הגדול ביותר בין הערים ואת אחת הבעיות הישראליות הקשות ביותר, הנדל"ן. המחיר למטר רבוע מגיע ל 44 אלף שקלים בקירוב בתל אביב לעומת פחות מ-19 אלף שקלים במדריד – פער עצום של קרוב ל 60% והפער רק גדל כשיוצאים לפרברי מדריד, אז מדובר בהבדל של 65% לטובת בירת ספרד.

ומה ההבדל בין המשכורות? רק 30% לטובת תל-אביב. 8,600 ש"ח היא המשכורת הממוצעת נטו אחרי מס בתל אביב לעומת כ-6100 ש"ח במדריד.

מה חושבים ישראלים בספרד

לאור הנתונים מעניין תמיד לגלות מה חושבים ישראלים שבחרו במדריד, ברצלונה או ערים אחרות בספרד בתור מקום מושבם הקבוע. הנה תיבת הביקורת שלנו שבה תוכלו (אם אתם באמת גרים בספרד) לדרג את המדינה לפי מספר קריטריונים ביניהם, חינוך, שירותי בריאות, ביטחון אישי, תשתיות, רווחה ועוד. הפעם מדובר בתחושה האישית שלכם ולא בהכרח בנתונים סטטיסטים יבשים שאליהם אתם נדרשים להתייחס.

[rwp_box id="0"]

הצג תגובות (1)