בעקבות אסכולת אמסטרדם

Some rights reserved by corno.fulgur75

סגנון הבנייה המכונה אסכולת אמסטרדם – Amsterdamse School, היה פופולרי בין השנים 1910-1930 והשאיר חותם על העיר אמסטרדם והולנד בכלל, עד היום.

שורשיו של סגנון בנייה זה נעוצים בחקיקת והחלת חוק הדיור שחוקק בשנת 1901, אשר הגדיר תנאים בסיסיים למגורים ראויים למעמד הפועלים. זאת בעקבות התעוררות תנועת הליברליזם, שהביאה בין השאר גם להתאגדויות מקצועיות. לפני המאה ה 20, מעמד הפועלים בערים הגדולות בהולנד, נאלץ להתגורר בתנאים מחפירים, במרתפים טחובים וללא שירותים. הצרכים היו נאספים בדליים שבסופו של יום, רוקנו אל מימי התעלה הקרובה.

בעקבות חוק הדיור, החלו העיריות ליעד מבנים לא ראויים להריסה והיה צורך בבנייה חדשה. חומרי הבנייה המקובלים בתקופה היו לבני חרסית (לבנים אדומות), רעפים ועץ. שלושה אלו, בשילוב עם סגנון הארט נובו שהיה פופולארי באותה התקופה באירופה, יצרו את סגנון הבנייה הידוע כאסכולת אמסטרדם –Amsterdamse School.

רוב הבנייה למגורים בסגנון זה ניתן למצוא בשכונות האמסטרדמיות Spaarndammerbuurt ו Rivirenbuurt.

אולם שלושת הארכיטקטים הבולטים של סגנון בנייה זה: Piet Kramer, Michel de Klerk ו-Joan Melchior van de Meij, אשר עבדו כולם במשרדו של הארכיטקט Eduard Cuypers באמסטרדם, יצרו גם בניינים מפוארים בתקציבים נדיבים כאשר הידוע שבהם הוא Het Scheepvaarthuis ששימש עבור מטה חברת ספנות וכיום ממוקם בו בית המלון Grand Hotel Amrath.

Grand Hotel Amrath.
Some rights reserved by corno.fulgur7

גם מתחם האולימפיאדה שהתקיימה באמסטרדם בשנת 1928, נבנה בסגנון אסכולת אמסטרדם ע״י הארכיטקט Jan Wils.

ארכיטקטורה באמסטרדם
By Amsterdam Municipal Department for the Preservation and Restoration of Historic Buildings and Sites (bMA), Attribution,

לא רק מבנים נבנו בסגנון אסכולת אמסטרדם, גם גשרים ואפילו רהיטים עוצבו בסגנון זה. אחד הגשרים היפים והאהובים באמסטרדם שנבנו בסטייל זה הינו ה Leidsebrug אשר מחבר בין Leidseplein לרחוב Stadhouderskade ועוצב בשנת 1917 ע״י Piet Kramer.

ארכיטקטורה באמסטרדם


סגנון אסכולת אמסטרדם, קודם רבות ע״י הירחון הארכיטקטוני ההולנדי Wendingen אשר פעל בין השנים 1918-1932 והיווה השראה וקידום לסגנון בנייה זה. הירחון נודע בשל שעריו המרהיבים אשר עוצבו בידי הארכיטקטים והאמנים הגדולים בהולנד באותה התקופה.


מודעה

מודעה

אולם, ביקורת לא איחרה לבוא ובשנות ה-30 ירדה במידה הפופולריות של סגנון בנייה זה. עיקר הביקורת התרכזה בעלות הבנייה אשר התבררה כיקרה פי שלושה מבניייה רגילה. גם התחזוקה היקרה והניקיון שלה היוו בעיה.

מלחמת העולם השנייה סתמה את הגולל באופן סופי על סגנון בנייה זה. עם פרוץ המלחמה, הבנייה בהולנד פסקה כמעט לחלוטין ומיד בסיומה, נוצר צורך גדול בבנייה. סגנון האסכולה האמסטרדמית היקר, כבר לא היה ראוי.

Amsterdam - Het Schip
Some rights reserved by corno.fulg
Amsterdam - Het Schip
Some rights reserved by *_*


הבלוק אשר נבנה בסגנון ותוכנן ע״י האדריכל Michel de Klerk אשר מכונה Het Schip (האונייה), משמש כיום כמוזיאון לסגנון בנייה זה. במסגרת ביקור במוזיאון, ממולץ להצטרף לסיור מודרך סביב הבלוק. המוזיאון גם עורך סיורים מודרכים בבלוק מגורים נוסף בסגנון de Dageraad.


מבנים בולטים באמסטרדם אשר נבנו בסגנון וכתובתם:

Grand Hotel Amrath / Het Scheepvaarthuis: Prins Hendrikkade 108

Olympisch Stadion: Stadionplein

NH Carlton Hotel: Vijzelstraat 4

Jeruzalemkerk: Jan Maijenstraat 14

Het Sieraad: Postjesweg 1

להשאיר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם