12 עובדות שאולי לא ידעתם על המותג הגרמני בירקנשטוק

השם בירקנשטוק נקשר לתעשיית הנעליים כבר משנת 1774 אז אדם בשם יוהאן אדם בירקנשטוק החל לעבוד בתור יצרן נעליים בכפר קטן בגרמניה.

הגנים עובדים אבל לאט. רק 122 שנים אחר כך קונרד בירקנשטוק, הנין של הנין פתח שתי חנויות נעליים בפרנקפורט. הצאצא של בירקנשטוק המקורי התעסק בייצור של מדרסים גמישים עבור יצרני נעליים אחרים.

בתחילת המאה העשרים (1902) יצר בירקנשטוק מדרסים מיוחדים שתומכים בקשת כף הרגל וייעד אותם למפעלים שיצרו נעליים ברחבי גרמניה. יעברו עוד כמה עשורים עד שהמדרסים המיוחדים יהפכו לנעליים שלמות שנושאות את השם בירקנשטוק.

ב-1925 קנה בירקנשטוק מפעל ב-הסה, גרמניה מה שאיפשר לו להרחיב את היצור של המדרסים.

קהל היעד הראשון שגילה את נעלי בירקנשטוק בהמוניו היה… חיילי מלחמת העולם השנייה הגרמנים שחזרו הביתה מהחזית. היתרונות האורתופדיים של הנעל החדשה הפכו את המדרסים לפופולריים בקרבם.

בשנת 1966 בירקנשטוק הגיעו לאמריקה לאחר שאשת עסקים גילתה אותם במהלך ביקור בספא בגרמניה. היא התפלאה מהדרך שבה פתרו לה בעיה בכף הרגל. היא הקימה חברת הפצה שהיתה המשווק הבלעדי של בירקנשטוק בארה”ב ופעלה עד שנת 2007 אז נרכשה על ידי בירקנשטוק הגרמנית.

הניסיונות הראשונים לחבב את הנעל על הקהל האמריקאי בחוף המערבי של ארצות הברית לא צלחו. אבל אז החלה המהפיכה התרבותית של שנות השבעים וילדי הפרחים שחיפשו בעיקר להיות שונים מהוריהם גילו את בירקנשטוק ונצמדו למותג.

בתחילת שנות התשעים שוב זוכה בירקנשטוק בעדנה בזכות קהל מעריצים צעיר, תלמידי תיכון וקולג’ים בארצות הברית.

במהלך הפריימריז לנשיאות ארה”ב ב-2004 זילזלו הרפובליקאים באחד המועמדים וכינו את תומכיו “ליברלים שנועלים בירקנשטוק”.

בשנת 2018 זכתה החברה בפרס ליבי מטעם אגודת צער בעלי חיים (Peta) בעבור היותה חברת הנעליים הידידותית ביותר לבעלי חיים.

הבסיס הרעיוני של סוליית בירקנשטוק לא השתנה מאז שנות השלושים של המאה שעברה. מדובר בארבע שכבות שונות. הראשונה סופגת זעזועים, השנייה והשלישית הן שכבות של סיבי יוטה והשכבה העליונה היא זמש רך. השכבה העליונה נוטה להתלכלך לאורך זמן אבל ניתן לנקות אותה באמצעים פשוטים.

בירקנשטוק מפעילה כיום 22 מטות באירופה, אחד בארה”ב ואחד ביפן. אין לחברה מרכז רשמי בישראל וישראלים שרוצים לרכוש את הנעל תלויים ביבואנים. המטה המרכזי נמצא בנוישטדט, גרמניה, מצפון מזרח לעיר בון.

גם זה יעניין אותך: 24 הדגמים הנמכרים ביותר של בירקנשטוק עכשיו באמזון גרמניה

להשאיר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם