9 דברים שלמדתי על ארה”ב מביקור קצר בספרייה הציבורית

הם מעסיקים ספרנים, אבל לא לעוד הרבה זמן

בספרייה הציבורית הקרובה ביותר אלינו (רק שלושה קילומטרים מהבית) פגשתי שתי ספרניות שיושבות מאחורי הדלפק ועוד אחת שעשתה סיבוב של סידור ספרים. השתיים מאחורי הדלפק נראו משועממות משהו, אולי בגלל שבכל הספריות כאן יש מערכת צ’ק אאוט אוטומטית שמאפשרת להוציא ספרים בלי לעבור דרך הספרנית. מה שמשאיר אותן פנויות לעסוק בענייניהן או פשוט לקרוא ספר טוב.

הם חושבים קודם כל על הנוחות של הלקוחות

כמו במקרה של זוגות האופניים המוצעים להשכרה בערים שונות בעולם, גם את הספרים שלוקחים כאן בספרייה אפשר להחזיר בתחנה אחרת, כלומר בספרייה של השכונה הקרובה או העיר הסמוכה. לספריות זה מייצר עבודה, למנויי הספרייה זה חוסך קילומטרז’ ומאפשר גמישות.

כמו תמיד, הם בעניין של להעמיס

המספר המקסימלי של ספרים שמותר לכם להשאיל בכל פעם עומד על חמישים. כן, לא עשרה ספרים, לא חמישה עשר. חמישים ספרים. אמריקה אוהבת לחשוב במשקלים כבדים, אריזות ענק וכמויות נכבדות והספריות הן לא עוף זר בהקשר הזה.

הם עדיין מצליחים להפתיע ביעילות שלהם

לא רק שיש להם עמדות צ’ק אאוט שבהן אתם יכולים לקחת ספרים בלי לעבור דרך הספרנית, כל עמדה כזאת כוללת את האפשרות להניח בבת אחת חבילה של ספרים ולתת לעין הביונית (או שוות ערך) של המכשיר לקרוא את כל הברקודים ביחד. יכול להיות שמדובר בשיטה אחרת, אבל בחיי שניסיתי והמכשיר עשה צ’ק אאוט לחמישה ספרים שהונחו זה על גבי זה. מסך המחשב מראה את כל שמות הספרים שהונחו על המגש המיוחד ולכם לא נותר אלא לאשר.

הם אוהבים שיתופי פעולה

מדור ספרי האודיו והסרטים מאפשר מלבד השאלה של דיסקים או די.וי.די גם להוריד ספרי שמיעה ישר למחשב שלכם או לטלפון. זה עובד ככה, שעד שאתם לא מחזירים את העותק הדיגיטלי שהורדתם לטלפון, לקוח אחר לא יוכל לשאול אותו. השירות הזה מתאפשר בזכות שיתוף פעולה הדוק עם חברות שמתמחות בנישה הדי גדולה הזאת, בארה”ב.

ספרייה ציבורית בארה"ב
צ’ק אאוט בלי ספרנית. רק להניח את הספרים ולקחת

זאת ארץ של מהגרים אבל לא בספריות

חוץ מהשפה הספרדית שזוכה למקום של כבוד בספריות, שפות של מהגרים מאסיה, אפריקה, אמריקה הדרומית או המזרח התיכון לא מיוצגות באופן בולט, אם בכלל, ההנחה היא כנראה ששתי שפות זה די והותר בשביל האמריקאים. ארה”ב עדיין מעדיפה תרבות של שפה דומיננטית אחת.

הם לא פוחדים להתאמץ, אם צריך

אם אתם מחפשים ספר או מגזין שלא קיים באף אחת מ-25 הספריות של המחוז, אפשר לבקש שהמערכת תחפש את הפריט הדרוש בספריות אחרות בארה”ב. במידה והפריט נמצא, מערכת הספריות המקומית תבצע השאלה של הפריט לטובת המבקש. בדרך כלל זהו שירות בחינם.

רוח ההתנדבות נושבת גם בין מדפי הספרים

אמריקה היא אמריקה גם בזכות מערך מפותח של מתנדבים בכל תחום. אחת לכמה זמן למשל נערך מבצע שבו עשרות מתנדבים “מעצבים את המדפים מחדש”, כלומר עוזרים לסדר את הספרים לפי האל”ף בי”ת, מוצאים ספרים אבודים וכו’.

מלבד המתנדבים, לספריות השונות יש גם ארגוני חברים ללא מטרת רווח שמסייעים להן בעזרת אירועי מכירה קבועים של ספרים.

הם חושבים על כל החבילה

חוץ מאשר ספרים, סרטים ואודיו הספריות משאילות גם “חדרי פגישה” למפגשים שפתוחים לציבור. אם אתם רוצים לספר לעולם כל מה שאתם יודעים על נושא כלשהו, תוכלו לקבל חדר פגישה וגם זה ללא תשלום. נותר לכם רק להביא קהל.

בנוסף מציעות הספריות גם מידע מסוגים שונים על עסקים ובשביל עסקים, מאגרי מידע לאנשים שמחפשים עבודה ועוד.

1 תגובה
  1. אילנה אומר

    הספריות כאן זה אחד הדברים שאהבתי במיוחד. הבן שלי ממש גדל בספריה. בשבילי שגדלתי בארץ והיינו צריכים לשלם על השירות ,ומכסת הספרים בכל ביקור היתה לא יותר מ 2 ספרים, זאת היתה הפתעה מרנינה ומלהיבה. היינו מבקרים כאן בספריה לפחות פעמיים בשבוע. היתה שעת סיפור לילדים ופעילויות רבות נוספות… אחת הסיבות שנשארתי לגור באותו מקום, מרחק הליכה מהספריה עירונית. God bless America

להשאיר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם