14 סיבות לעזוב הכול ולחזור כבר מחר בבוקר לישראל

12

אנחנו לא נהיים ישראלים יותר עם השנים

בפרפרזה על נושא הגיל, גם הזהות הישראלית שלנו לא נהיית יותר ברורה עם הזמן. השנים עוברות והחיים באמריקה או באירופה משאירים חותם. פתאום נהיים מנומסים מדי, מתנצלים על דברים קטנים, מוותרים על הספונטניות והחוצפה לטובת סדר יום מתוכנן מראש ושלא נדע, אפילו מפסיקים לצפור או חלילה עוצרים את המכונית כדי לתת לסנאי לעבור. על ציר הזמן, הצבע הכחול (זה מהדגל כחול לבן) דוהה לאיטו בשמש החיוורת של חו"ל ואתם לא רוצים לאבד אותו לגמרי, נכון?

אורך החיים

למרות המלחמות והמתח, בישראל אורך החיים דווקא גבוה. אפילו גבוה יותר מרוב המדינות שבהן הישראלים עושים חיים כשהם יוצאים לחופשה או לרילוקיישן. אז יכול להיות שרמת גן לא זוהרת כמו ציריך בשוויצריה אבל אנשים חיים בה עד גיל מופלג ואפילו יוצאים לכיכר אורדע כדי לשבת על הספסלים ולדבר על זה עם החברים מסביב. השמועה אומרת שגם היונים של אורדע מאריכות שנים, אבל את זה עוד לא בדקנו בהשוואה ליונים בפיאצה נבונה או לממוצע של ה-OECD. רשמנו לנו שיעורי בית.

היחלשות השפה

תרצו או לא, גם אם גדלתם ובגרתם בישראל העברית שלכם, כבר אחרי כמה חודשים בחו"ל מתחילה בתהליך של היחלשות. אחרי כמה שנים כבר אפשר להרגיש שזה לא בדיוק זה ואם סגרתם עשור, יש מצב שחלק מאוצר המילים שלכם כבר לא הכי עדכני ואולי גם המבטא דורש כוונון מחדש. הסוגיה מחריפה כשמדובר בילדים שלא גדלו מספיק שנים בישראל או נולדו בחו"ל. בשביל שיישמעו כמו דוברי עברית אמיתיים, אתם צריכים לקחת אותם למדינה שהיא גם בית הספר היחיד לעברית שבאמת עובד וזה לא ברליץ, בהכרח.

לא כולם מוצאים אהבה בג'יי דייט

ואם כבר הזכרנו את הילדים, מה הסיכוי שהחבר הראשון שיביאו הביתה יהיה אחד מהשבט? ומילא החבר הראשון, מה לגבי בחירת ליבם? אחוזי ההיטמעות של יהודים אמריקאים גבוהים אבל לא גבוהים כמו אחוזי ההיטמעות של ישראלים באמריקה שעומדים על שלושה מכל ארבעה. אחד ההסברים הוא הניתוק שלא לומר הטינה ששוררים בין הישראלים בארה"ב ליהודים בארה"ב. החיבור שמעולם לא נוצר הופך את הדור השני להגירה הישראלית לכשזה שנידון פחות או יותר להתבולל. אם אתם זקוקים לתיאור פחות יבש כדי להבין, אז היהודיות בגולה לא משתינות לכיוון של הישראלים.

ממילא אתם צופים בטלוויזיה ישראלית

אז למה לא לעשות את זה בישראל?

שרת החינוך והתרבות כבר פיצחה את השואה בשבילכם

ואם כבר אתם צופים בטלוויזיה מישראל אז למה לא להודות שטקס הדלקת המשואות של מירי רגב היה מוצלח השנה? אבשלום קור, יולי אדלשטיין, זאב רווח, שלמה ארצי… והרחפנים של אינטל ודץ ודצה ומה עוד היה שם? אה, צלילי הרכבות לאושוויץ שהשרה הוסיפה לפס הקול. לא תתרגשו ככה בשום טקס הדלקת משואות בארצות הברית או באירופה, אני מבטיח לכם. אפילו הר הרצל אין להם אלה.

הון אנושי מול הון כלכלי

כן, נכון, באמריקה עושים כסף. חלק מעגלות בקניון וחלק בתור יועצים מומחים לגוגל או שווה ערך. אבל מה עם ההון האנושי? החברים, המשפחה, כל הקשרים שרקמתם בישראל לאורך השנים. מאיר אריאל כתב יפה באחד משיריו, תעזבנו יום יעזבך יומיים והכוונה היא שכל צעד שאתם מתרחקים מהחברים שלכם, הם מתרחקים צעד נוסף. סיבה מצוינת לחזור לישראל.

אי אפשר עדיין להצביע מחו"ל

קיימת אי הסכמה באשר לתוצאות ההצבעה הצפויות של ישראלים בחו"ל, לו היו מתאפשרות. יש כאלה שאומרים שצירוף קולות הישראלים מעבר לים יבטיח לביבי עוד שש קדנציות ועשרה תיקי חקירה חדשים אצל רב ניצב רוני אלשיך ויש כאלה שמאמינים שזה מה שיכול להביא לשינוי דווקא. מה שבטוח, קולות הישראלים היושבים לנהר השפרה אשר בברלין לא מתקזזים עם אף אחד וזהבה גלאון צריכה לחיות בחשש תמידי שמרץ תתקשה לעבור את אחוז החסימה. אם אתם שמאל מתון או שמאל פחות מתון, לפחות תקפצו להגיד שלום, כשיש בחירות. תהיו חברים…

ומה אם יהיה מהפך?

ומה אם… לא יקרה, אבל מה אם… נגיד ש… נניח שיאיר לפיד יצליח להתגבר על ההקנטות של ליאור שליין ולהפוך לראש הממשלה הראשון בעולם שיודע בוודאות שקופרניקוס היה יווני. מה תגידו? איפה הייתם בזמן המהפך, בשופינג בחנות יוניקלו בסוהו של מנהטן? ההיסטוריה הישראלית לא תסלח לכם.

השילוש הישראלי הקדוש: חומוס, ים, יום שישי

לא משנה אם אתם בברלין, ניו יורק או בסידני על חוף בונדי, החומוס שמציעים לכם שם לא מתקרב ברמתו או בתפוצתו למה שאתם יכולים לקבל בישראל. והים? אתם משווים את האוקיאנוס הקר לחוף בוגרשוב? ומה עם יום שישי? יש לכם בחו"ל יום שישי אמיתי שמריח כמו רוגאלאך שהרגע יצא מהתנור?

בגלל בית"ר (וכל השאר)

את האנשים שגרים בשכונה שלי (כולל אני) אפשר לחלק לארבעה, אלה שאוהדים את ה-Falcons, אלה שהולכים לראות את ה-Braves, אלה שלא מחמיצים אף משחק של ה-Hawks ואלה שמתרגשים כשהם שומעים את הקול של אריק איינשטיין שר על הפועל ששוב הפסידה.

בקיצור, אם מכבי אשדוד לוקחת אליפות למכבי תל אביב השנה (או להיפך) ואם בית"ר ירושלים עוקפת את באר שבע בפלייאוף (או להיפך) זה רק בגלל שאתם לא באיצטדיון. תרגישו לגמרי אשמים ובצדק.

התור בקופת חולים עולה לכם פחות

שנהיה בריאים כולנו, אבל אם צריך, איזה תור אתם מעדיפים, זה הקצר שבו אתם משלמים הרבה או זה הארוך שבו אתם מתייבשים שעה, חוטפים קצת שיעולים מסביב אבל משלמים רבע?

היא בת 70

עד איזה יום עצמאות אתם מתכוונים להשאיר אותה לבד, רבאק?

שינויים דמוגרפים

חרדים ותיקים, צרפתים חדשים, פועלים סינים חרוצים, פליטים מאפריקה – אומרים לנו שבעוד חמש או עשר שנים כולם יהיו הרבה יותר ממה שהם עכשיו. האמת היא שאם כל הישראלים שחיים בחו"ל היו חוזרים מחר בבוקר, אז חוץ מטרמינל 3 פקוק לאללה היינו מראים לכולם מיהו המיעוט הכי גדול בישראל (שגם גדל בקצב לא רע, ת'כלס) וכמה כוח יש לו. קדימה, אחרינו!

הירשמו לניוזלטר של זמן מקומי
הירשמו לניוזלטר של זמן מקומי
קבלו כתבות מובילות ישירות למייל
ניתן להפסיק את המנוי בכל זמן
12 תגובות
 1. אריאל אומר

  מי יקרא אותך אם כולם יעלו לארץ?

 2. ספיר אומר

  כיף לקרוא ! עשית לי חשק לחזור אבל לצערי לא אפשרי מסיבות כאלו ואחרות…מתגעגעת מאוד

  איך ניתן לקבל עדכונים ממך על כתבות נוספות ?

  1. מערכת זמן מקומי אומר

   ספיר, שלום. ניתן להירשם לניוזלטר.

 3. ראובן וייס אומר

  כן, ממש המון סיבות לחזור לישראל.
  הנה, לא לפי הסדר, התשובה.
  1.לא, היחלשות שפה היא לא סיבה לעזוב מדינה עם מערכת רפואית מתפקדת ויכולת לסיים את החודש.
  עברית איננה שפה שימושית, למעט בישראל.
  2.צפייה בחדשות, כאן המלכוד.
  מצד אחד, אתה לא רוצה לראות איך המדינה מתפוררת תחת ידיו המושחתות של השלטון ואישתו ומצד שני, קרובי משפחתך דורשים ממך שתהיה מעורב ומעורה בכל הפרטים.
  אין לכם מושג כמה יורד מפלס המתח והחרדה כשלא שומעים ולא רואים חדשות כל יום ובטח שלא פעם בשעה.
  3.מצידי שילדיי יתחתנו עם אדם שיכבד ויאהב אותם על פני יהודי אלים וכוחני.
  4.עוד עשרים שנה הרוב הגדול של החברה הישראלית יהיה חרדים.
  תודה, אבל אני לא מתכוון לחיות תחת שלטון אייתולות שיכפו עליי מנהגי גויים פאגנים.
  5.תור לרופא, הנה שתי דוגמאות מחברים שנשארו מאחור.
  רופא משפחה הפנה באופן דחוף את הבן של אחד מחבריי לניורולוג. התור הדחוף נקבע ל2020.
  כאן, תוך שעה יש לי תור כבר למחר לכל בעיה שלא תהיה.
  אמא שלי בילתה 13 שעות במיון, לא העיפו עליה מבט בכלל, כאן אישתי קיבלה טיפול רפואי דחוף תוך שתי דקות.
  ואתם לא משלמים רבע מחיר, אתם משלמים על זה 30 אחוז מהמשכורת שלכם.
  עכשיו, ספרו לי כמה מערכת הבריאות נהדרת בישראל שוב פעם?
  6.חומוס מכינים בבית, יום שישי? תודה, אבל אני כבר בהקלה גדולה של 3 שנים שאין מירוץ כנגד השעון וכניסת השבת הארורה שבה הכל מושבת 48 שעות.
  ים? יש לי כאן ים עם חוף נקי ואפס —– —– (נמחק על ידי המערכת), אז, לא, הסיבה הזו גם לא תקפה.
  חוצמזה שיש לי נהר ליד הבית ואגמים רבים באיזור.
  7.הגעתם עד הנה? שאפו.
  לא מעניין אותי להצביע במדינה שאני לא חי בה.
  וגם אם יהיה מהפך, כנראה שעדיין ייצא ביבי, אז מה אכפת לי? תהנו מביבי או השמאל או ממשלת חרדים.
  8.שרת התרבות היא בהחלט סיבה לא לחזור.
  מילא שאין לה תרבות, אבל היא טורחת לדרדר את הציבור שנשאר לתרבות שאינה תרבות.
  אתם לא מבינים איך נראה תרבות פנאי במדינות זרות.
  מתי פעם אחרונה הלכתם להצגה? קונצרט, שמעתם שירה?
  כן, נכון, אין לכם כסף לכרטיס לסרט בקולנוע.
  9.הסיבה היחידה לחזור היא המשפחה שתקועה בישראל.
  או, סתם מחשבה, לנסות לגרום גם להם להצטרף אלינו ולעזוב את המדינה שאוכלת את יושביה.
  10. מלחמות, ישראל חיה בסרט חוזר של מלחמות.
  ועכשיו בחסות שר הביטחון וראש הממשלה, שניהם יכולים לצאת להרפתקה שתהרוג את הילדים שלכם כדי שראש הממשלה ישמור על כיסאו.
  אני לא יודע מה אתכם, המשוואה הזו עצובה לי.

  1. אולה אופנהיים אומר

   מסכימה עם כל מילה של ראובן!

  2. אור אומר

   בול מה שראובן אמר….אין למה לחזור מעדיפה נימוס ולחכות לסנאי בכביש וכמובן שעדיף פאלקונס על ביתר (תכלס עדיף סיהוקס אבל נשתמש בפלקונס כשם קוד לפוטבול)…חומוס ופלאפל שונאת ומעולם לא אכלתי גם לא בארץ….אתה יודע כמה קשה למצוא בארץ בייקון ציזבורגר טוב?

  3. אלון אומר

   ראובן אתה צודק לחלוטין.
   כל הסיבות שניתנו שם למעלה הזויות בעיניי.
   רמת חיים גבוהה יותר? שגרתי בארץ נאלצתי לעבוד ב3 עבודות שונות כדי לסגור את החודש. איך זה בדיוק רמת חיים גבוהה יותר? שההורים חיים על משכנתא עד גיל 100 והסבא והסבתא נשענים על המשפחה בישביל עזרה כלכלית אחרי שעבדו קשה כל חייהם כדי להקים משפחה!
   לוותר על החוצפה, האגרסיביות והקולניות? בכיף! כל יום! זה כל כך הרבה יותר נעים שהכל מסודר ואנשים מנומסים ומכבדים אחד את השני.
   ולגבי הסל בריאות? תשמע מה שאמרת זה בדיחה… תורים שלוקח חודשים להשיג! המתנה של שעות על גבי שעות בבית חולים ובמוקדים רפואיים…
   בשורה תחתונה… הכתבה הזו לא מייצגת כלום חוץ ממה שלא טוב בארץ… לא יודע אם זו פרודיה או לא…
   סופש נעים לכולם… חומוס יש גם בשבת פה

 4. אאחולה אומר

  פרטת פה על הרבה מאוד מיתרי רגש. נכון, ישראלי לנצח נשאר ישראלי. הוא מתגעגע לחומוס, לאוכל הישראלי, לערבי שבת, למשפחה ועוד. הלוואי שהילדים יתחתנו עם יהודי…אבל בתכלס, העיקר שיהיה בנאדם. שבוע בארץ מרווה את הגעגוע לחצי שנה קדימה. החום הכבד, הלחץ הבטחוני, יוקר המחיה, הנוף הצהוב …אז תודה אבל בינתיים אנחנו נסתפק במזג אוויר נוח, בנוחות של המרחבים, בנימוס, ברפואה פרטית מעולה, בנופים, ובלסגור את החודש. נקשיב לרדיו באינטרנט, נבשל אוכל ישראלי, ונתגעגע. מרחוק. נחבק את השינויים שנעשו בנו, זה לאו דווקא לרעה.

  1. סתיו אומר

   מסכימה איתך -אאחולה אומר

 5. דוד אומר

  חומוס, ים ויום שישי.

 6. ג'יבריל סיסה אומר

  נחמד. אבל לא באמת משכנע. יותר מצחיק מאשר אמיתי.
  כמו שראובן פה כתב מעלי – כל הסיבות הנ"ל הן הסיבות דווקא לא לחזור.
  שני הדברים היחידים שגורמים לי אישית געגוע הם המשפחה והים.
  בכל מקום שתבחרו יהיו את היתרונות והחסרונות. העסקה הזאת של מגורים מחוץ לישראל פשוט משתלמת כי היתרונות גוברים על החסרונות. כאשר בישראל זה כנראה ההיפך.

 7. ענת אומר

  אין פה עניין של שכנוע, כל מי שהגיב פה בעד החיים בגולה לא יבין לעומק את הכתוב…..כשמשווים חסרונות מול יתרונות קשה לעמוד עליהם בדיוק כיוון שסל הערכים והמטרות בחיים משתנה מאחד לאחד חמרות היותנו ישראלים .
  מי שנפשו צמאה לתרבות, משפחתיות, שמירה על זהות יהודית לא יוכל לעולם להשלים עם החיים בגולה עם כל היתרונות שהיא מביאה עימה.
  אני שמחה שיש אנשים שיודעים להעריך את הקטנטונת בת ה70 על הישגיה המרשימים עם כל המורכבות שבה ומנגד טלה שבוחרים לחיות בבועה אמריקאית …..לעולם לא נהיה שייכים לכאן באמת והנזקים עבור הדור הבא הוא הנוחות של הדור שלנו!!
  ואני??? יש לי חיילת בארץ ואיך אומרים ״בלי נדר ״ גם אנחנו נחזור כי לא יעזור…..אין ליהודים ולא תהיה ארץ אחרת ❤️

להשאיר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם