יוקר המחייה: יותר משתלם להיות ישראלי בברלין מאשר ישראלי בניו יורק

אז זה שבתל אביב יקר, אנחנו יודעים מצוין. גם המחירים הגבוהים בניו יורק לא חדשים לנו ופה ושם תל אביב אפילו מאיימת על מנהטן מבחינת יוקר המחיייה, אבל מה לגבי השוואה בין ברלין וניו יורק – שני יעדים בולטים עבור ישראלים שעברו לגור בחו”ל.

לא נמתח אתכם יותר מדי וניקח אתכם ישר לתוצאה. מבחן יוקר המחייה המשווה בין ברלין וניו יורק נוטה לטובת ברלין ובאופן די ברור כבר מהנתון הראשון. למרות שבניו יורק מרוויחים בממוצע כ-4000$ ובברלין רק כ-2500$ (הבדל עצום של כ-60 אחוזים לטובת ניו יורק) התפוח הגדול לא מצליח להשאיר טעם טוב בסופו של חודש אחרי שמנכים את ההוצאות השונות מההכנסה.

שוב הנדל”ן

המחיר למ”ר בדירה לקנייה בניו יורק גבוה בממוצע ב-120 אחוזים לעומת ברלין. רוב הישראלים בברלין וגם בניו יורק הינם שוכרי דירות ולכן דווקא הנתון הבא יהיה משמעותי יותר: מחיר שכירות של דירת חדר במרכז ניו יורק עומד על כ-3100$ וזה לעומת 1000$ בלבד לדירת חדר במרכז ברלין. אם תרצו, על כל חודש שאתם שוכרים חדר בניו יורק, אתם יכולים לקבל עוד חודשיים חינם בברלין.

מחוץ למרכז דירת חדר תעלה בניו יורק קצת פחות מ-2000$ אבל בברלין רק כ-700$ ואפילו פחות מזה.

בסעיף הביגוד יש הבדלים לכאן ולכאן. בין הפריטים שנסקרים באתר Numbeo המתמחה באיסוף מחירים מגולשים ברחבי העולם גם זוג מכנסי ליוויס ודווקא כאן ברלין נמצאה יקרה יותר.

הפער בין ברלין וניו יורק נראה משמעותי מתמיד כשמגיעים להוצאה על גן ילדים. אם בחרתם בגן ילדים פרטי בניו יורק תשלמו על זה כ-1500$ מדי חודש בעוד בברלין ההורים יוציאו מכיסם רק 200$. בית ספר יסודי בינלאומי, פרטי גם כן, יעלה בניו יורק למעלה מ-24,000 דולר לשנה לכל ילד ובברלין חצי מזה.

יוצאים לנופש? חדר במלון הילטון בברלין יעלה לכם כמו חדר במלון הילטון midtown בניו יורק, כ-180$ ללילה אלא שבברלין ההילטון הוא חמישה כוכבים ובניו יורק רק ארבעה.

הוצאות הבית בברלין יקרות

מנוי לחדר כושר בניו יורק עולה כ-60$ לחודש במקרה הטוב. בשביל להזיע בברלין לא צריך יותר מאשר חצי מהסכום הזה. עוד דוגמה היא השכרה של מגרש טניס למשך שעה בסוף השבוע. בניו יורק תחבטו ותשלמו כמעט 40 דולר בעוד בברלין תוכלו להגיש סרבים בכיף ולשלם חצי.

ניכנס הביתה. האינטרנט בניו יורק יקר יותר ב-60 אחוזים לעומת ברלין אבל הוצאות ההסקה, הקירור, המים, פינוי האשפה והחשמל מסתכמות בברלין בסכום גדול בהרבה מאשר בניו יורק. כמעט 300$ לעומת 125$ בניו יורק. בשתי הערים שורר חורף קר וארוך וכך מדובר בהוצאות הכרחיות שהניו יורקרים משכילים לצאת מהן בנזק כלכלי מועט יותר.

נצא שוב החוצה. שתי הערים יכולות להתפאר במערכת תחבורה ציבורית מרשימה שמייתרת את הצורך להשתמש במכונית פרטית. מערכות ההסעה התת קרקעיות גם בברלין וגם בניו יורק הוקמו עוד בסוף המאה התשע עשרה והיו לצד לונדון, הראשונות בעולם.

אבל כמה עולה לנסוע? בעוד נסיעה בודדת זולה יותר בניו יורק דווקא ובפער של 20%, ההסדרים לנסיעה חופשית במשך חודש יקרים יותר בניו יורק ב-20%. הטקסי לעומת זאת זול יותר בניו יורק בין היתר גם בזכות מחירי הדלק שנמוכים בארה”ב בחצי בהשוואה לגרמניה.

החיפושית זולה יותר בניו יורק

לנו יש את המילקי ולגרמנים יש את הפולקסווגן גולף. מסתבר שהמכונית הגרמנית עולה בניו יורק פחות מאשר בברלין. את ההפגנות והאוהלים נשאיר כבר לברלינאים. לו היינו מוסיפים את תל אביב להשוואה, זה הסעיף שבו התוצאה הישראלית היתה הרעה ביותר שכן המס על המכוניות בישראל גבוה בהרבה מאשר בגרמניה או בארה”ב.

פערים גדולים וקבועים בין ברלין וניו יורק מתגלים כשעוצרים ליד הירקן. כמעט כל הפירות והירקות שנסקרים במדד של Numbeo עולים בניו יורק יותר או הרבה יותר (או ממש הרבה יותר) מאשר בברלין. תפוחים, תפוחי אדמה, בירה, עגבניות, אורז, You name it…

נסיים את ההשוואה בארוחה טובה. שני סועדים במסעדה ברלינאית בדירוג בינוני ישלמו לאחר שיתענגו על שלוש מנות רק 50 דולר. בניו יורק עבור אותו האוכל בדיוק החשבון יראה 75 דולר וזה לפני הטיפ המקובל בניו יורק העומד על 15 אחוזים לפחות.

מה בכל זאת עולה פחות בניו יורק בתחום האוכל? הקולה ומקדונלד’ס כמובן. כעשרה אחוזים פחות.

ברלין הסוציאלית

עוד עניין שלא עולה כמובן בהשוואה של Numbeo היא האפשרות של ישראלים בעלי דרכון אירופאי לקבל בברלין סיוע בנושאי מציאת עבודה, דיור ונושאי רווחה נוספים, דבר שבניו יורק אינו מתאפשר. אם מחברים את כל הנתונים יחד אפשר להתחיל ולהבין כיצד מושבת הישראלים בברלין גדלה במהירות. אולי יום אחד, מי יודע, עוד תעקוף את הקהילה הגדולה ביותר של הישראלים בניו יורק ובלוס אנג’לס.

הזמן ויוקר המחייה יגידו.

1 תגובה
  1. כתבה מטעה אומר

    ההשוואה בכלל לא הוגנת. אם רוצים להשוות את יוקר המחייה בין גרמניה לארה”ב, ההשוואה צריכה להיעשות בין ברלין לבין ערים אחרות גדולות בארה”ב מלבד ניו יורק. יותר משתלם לחיות מבחינה כלכלית בארצות הברית מאשר בגרמניה, מבחינת הכסף שנשאר בסוף החודש. בארה”ב ה-Disposable Income הרבה יותר גבוה מאשר בגרמניה, ה-Dispsosable Income לוקח בחשבון את כל המסים וההוצאות של אדם ממוצע יחד עם השכר הממוצע. בארה”ב, בניגוד למה שצוין בכתבה, הבתים באופן כללי הרבה יותר זולים מאשר בגרמניה, המכוניות יותר זולות, המסים יותר נמוכים, כל דבר זול יותר בארה”ב מאשר בגרמניה מלבד חינוך ובריאות. גם השכר הממוצע וגם השכר החציוני של אדם אמריקאי גבוה בהרבה מזה של מקבילו הגרמני, לפני ואחרי מסים. גם כאשר לוקחים בחשבון את ההוצאות היקרות להחריד של בריאות וחינוך בארה”ב, אדם ממוצע ממעמד הביניים ירוויח יותר ויחיה טוב יותר מבחינה כלכלית שם מאשר מבגרמניה. צריך להבין שניו יורק היא אחת הערים היקרות בעולם, בעוד שברלין היא בין הערים הזולות ביותר באירופה, ההשוואה באותה מידה יכלה להיעשות בין ברלין ללונדון, לכן, כל מי שהבין מהכתבה שיותר משתלם לחיות בגרמניה מאשר בארה”ב מבחינה כלכלית פשוט הוטעה וצריך להבין שההשוואה היא אקסלוסיבית בין ברלין וניו יורק, ולא בין גרמניה וארה”ב בכללותן.

להשאיר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם