12 אתרי האינטרנט הטובים ביותר להזמנת מלון או דירת נופש

אז מה ההבדל בין Booking.com ל-Hotels.com? איזה אתר התחיל בתור יוזמה פרטית להשכרת מזרן בחדר עם ארוחת בוקר? ואיפה מקבלים לילה חינם על כל עשרה לילות? כל התשובות בסקירה הבאה

Hotels Combined
בוקינג.קום
אמומה
Airbnb
skyscanner
Trip Advisor
Hotels.com
HomeAway + VRBO
Kayak
Trivago
Agoda

1. הוטלס קומביינד

להשוות מחירים

ברוכים הבאים לסידני, אוסטרליה. חברת הוטל קומביינד האוסטרלית או כמו שהישראלים אוהבים לקרוא לה, הוטל קומביין אינה בסדר גודל של כמה מהחברות שנסקור פה מיד בהמשך. למעשה מדובר בסך הכול במנוע חיפוש יעודי המאפשר לכם להשוות בין מחירי מלונות המוצעים באתרים של חברות ענק כמו בוקינג, הוטלס.קום, Expedia ואחרים.

בכל זאת, זהו מיזם מצליח שמעסיק כיום כ-200 עובדים (לעומת כ-3000 ב-Trip Advisor למשל) ואם הוא מופיע אצלנו במקום הראשון ברשימה זה גם בזכות הפופולריות שלו בקרב ישראלים.

הכוח של האתר טמון בין היתר בעובדה שהוא מתורגם ליותר מארבעים שפות ולשמחתכם גם העברית נכללת בו, מה שהופך את השימוש בו לידידותי כבר מהרגע הראשון. אם אתם מאלה שמזיעים לפני שאתם מזמינים מלון, כי אולי אפשר להשיג את אותו החדר בעשרה דולר פחות, שימוש ב-Hotelscombined בהחלט עשוי לתרום לכם.

האתר זכה בעבר בכמה פרסי תיירות ואפילו הגיע למקום הראשון ברשימה נחשבת של עשרת אתרי הזמנת המלונות המובילים בעולם בזכות תוצאות חיפוש עדיפות על פני המתחרים. על פי אותה רשימה התוצאות שהוצגו דרך Hotel Combined היו מקיפות יותר והצליחו להציג יותר חדרים במחיר מופחת לעומת האחרים. כשהמתחרים הם בעיקר חברת פרייסליין (בוקינג.קום, קיאק, אגודה) וחברת Expedia (טריפ אדוויזור, Hotels.com, Home Away ועוד) – שתי ענקיות שמגלגלות מיליארדים מעסקי התיירות, ההישג של Hotels Combined מתבלט אפילו יותר.

למרות שהחברה לא נהנית מהעוצמה של השחקנים הגדולים זאת עדיין חברה מצליחה מאוד וחשובה. התפוצה של האתר, גם בישראל, נזקפת בין היתר לזכותם של אתרי תיירות קטנים-בינוניים שמשתמשים במנוע החיפוש במסגרת תוכנית שותפים. בשיטה זאת בעלי האתרים מרוויחים אחוזים מהשימוש של המבקרים במנוע החיפוש. הדוגמה המתבקשת בהקשר זה היא שיתוף הפעולה של Hotels combined עם אתר למטייל הישראלי.

לאתר הוטל קומביינד

או חפשו כאן

2. בוקינג קום

הבחירה הפופולרית

ממשיך את הרשימה האתר הכי מוכר לישראלים בהקשר של הזמנת מלון בחו"ל. זה לא במקרה שכן המיזם שהתחיל בהולנד ב-1996 צמח להיות אחד העסקים המרוויחים ביותר בתחום התיירות העולמית ומציג מספר מדהים של כ-1,200,000 הזמנות מדי יממה. כיום החברה המפעילה את בוקינג היא Priceline האמריקאית שמפעילה גם את אתר Kayak (הזמנת טיסות), אגודה (הזמנת מלונות), Open Table (הזמנת שולחן במסעדה) ועוד. הרכישה של בוקינג.קום על ידי האמריקאים נחשבת לאחת העיסקאות המוצלחות בתולדות האינטרנט שכן פרייסליין הפכה מחברה קטנה ומפסידה לענקית תיירות גלובלית.

אותנו הישראלים מעניין בוקינג.קום לא רק בגלל 1,500,000 המלונות ודירות הנופש שרשומים בו אלא גם בגלל העובדה שהוא מתורגם באופן מלא לעברית ובעיקר זה נכון לחלק של הביקורות וחוות הדעת. בניגוד לאתרים שמפרסמים רק חוות דעת חיוביות (כמו Airbnb, למשל) בבוקינג.קום ניתן לקרוא גם חוות דעת שליליות על מקומות נופש וכך יש לכם אפשרות לקבל תמונה רחבה יותר ולהימנע מבחירה במלון או דירת נופש שאינה מתאימה לצרכים שלכם. הפופולריות של האתר בקרב דוברי עברית יוצרת מצב שבו במקרים רבים תוכלו לקרוא מידע רב ערך על היעד, בשפת האם ומאנשים שקרוב לוודאי הינם בעלי הרגלים הדומים לשלכם (ארוחת בוקר ישראלית, מתקנים לילדים וכו')

תכונה נוספת שאהובה מאוד על הישראלים היא האפשרות להזמין בבוקינג מלון או דירת נופש מבלי להתחייב ותוך שמירה על זכות הביטול. בדרך זאת תיירים שאוהבים להזמין זמן רב מראש את החופשה שלהם יכולים להיות בטוחים שהמחיר האטרקטיבי יותר יישמר עבורם ובמקביל האופציה להתחרט נותרת פתוחה.

מנגד כדאי להזכיר שבנושא דירות הנופש ישנם בעלי נכסים רבים שמעדיפים לעבוד עם אתרים כמו VRBO (השייכת לחברת Home Away) או Airbnb ונמנעים להציג את הדירות שלהם בבוקינג.קום. אחת הסיבות היא נושא העמלות שהאתר גובה מבעלי דירות הנופש והמדיניות הקשוחה שלו כלפי בעליהן (הגבלה של האפשרות להציג מבצעים באתרים הפרטיים של המלונות וכו'). לצרכן זה אולי טוב אבל כאמור מתבטא במחסור מסוים עבור מי שמחפש דירות נופש ולא רק מלונות.

השיווק הברוטלי לפעמים של בוקינג.קום (כ-40 מיליון דולר בשנה רק על מודעות גוגל) מביא גם להתנגדות לחברה האמריקאית וכמו תמיד זה מתחיל באירופה שם נחקרת החברה ביותר מעשר מדינות בנושא פגיעה בתחרותיות וזאת לאחר שהוכרזה לצד חברת Trip Advisor כחברה שהשתלטה למעשה על חלק ניכר מהשוק.

דף הבית של בוקינגדירות נופשB&Bוילות – אתרי נופש (Resorts)בתי הארחה (Guest Houses)

או חפשו כאןBooking.com

3. אמומה

האופציה השוויצרית

אמומה היא סוג של סוד ידוע בקרב קהל ישראלי. החברה שממוקמת בשוויצריה היתה ידועה בעבר בזכות אפשרות להזמין בזול מלונות שהוצעו באתרים ידועים יותר. כיום יש עדיין ישראלים שמתעקשים שזהו המקום הנכון ביותר להזמין בו חופשה ואנחנו… מי אנחנו שנתווכח?

ובכל זאת, חיפוש מעמיק בפורומים מגלה בעייתיות קלה בקשר לחברה לפחות מבחינת התלונות. למי שמעוניין לגלות עוד, ניתן לחפש באתרים כמו eKomi, Verified Reviews, Feefo, Trustpilot, Sitejabber או טריפ אדוויזור שאמורים להציג חוות דעת אותנטיות של מטיילים.

בכל מקרה, הקפידו לוודא את מדיניות הביטולים לפני שאתם מזמינים מלון עם חברה זאת.

לאתר אמומה

4. Skyscanner

סקייסקאנר החלה את דרכה בתור פיתוח של שלושה סקוטים מאדינבורו. זה קרה בשנת 2002 והסיבה להקמה של המיזם הייתה התסכול של המקימים שלא הצליחו למצוא טיסות זולות לאתרי סקי. שנה אחרי היציאה לדרך כבר שכרה החברה את העובדה הראשון. ותשאלו, כמה עובדים יש כיום? משהו כמו שש מאות עובדים (לעומת 300 עובדים רק שנתיים קודם).

בהיסטוריה של החברה הרבה שינויים ורכישות אבל אולי המעניינת ביותר הזאת שקרתה ב-2016 כשחברת סיטריפ (CTrip) – ענקית התיירות הסינית קנתה את החברה לפי שווי של 1.75 מיליארד דולר. במקביל גם נרכש הדומיין Trip.com כדי לשמש בית.

על פי נתונים שמפורסמים ברשת, מרבית משתמשיה של סקייסקאנר הם בגילאי 16 עד 34 ו- 64% מאלה שהשתמשו בפלטפורמה אומרים שהם סומכים עליה. התחרות בשוק לא קלה מול סקייסקאנר נמצאות קייאק, Dohop, JetRadar ועוד.

החברה ממוקמת על פי אתר הדירוג אלקסה במקום 1235 בעולם מבחינת תנועה. הרווח של סקייסקאנר מוערך בכ-120 מיליון פאונד בשנה.

נכון שמדובר בפתרון למציאת טיסות אבל כמו המתחרים, גם כאן סקייסקאנר מציעה את החבילה המלאה עם חיפוש מלונות מקיף.

מלונות עם סקיי סקאנר

סקיי סקאנר

5-6. HomeAway + VRBO

עוד אתר שחברת Expedia רכשה. גם כאן מדובר במייסדים אמריקאים (ושוב מטקסס) אלא שהמודל העסקי שונה. כבר בתחילת הדרך חיפשו המייסדים להציע נופש באוירה נטולת אורבניות – החל מבונגלוז, דרך נופש בחווה חקלאית ועד וילה הרחק מההמולה של העיר. השיטה היתה לקנות אתרים קטנים שריכזו הצעות נופש מסוג זה.

כשכבר היו לחברה מספיק אתרים היא הציעה לבעלי יחידות נופש לשלם מנוי שנתי קבוע כדי להופיע ראשונים בתוצאות החיפוש. כך החלה HomeAway את דרכה למעלה. השיטה הזאת נזנחה בשנים האחרונות לטובת דמי מנוי בסיסיים ואחוזים (5-10%) מתוך כל הזמנה. גם על המזמינים הוטלו דמי שירות של 6-12 אחוזים בדומה למה שמבקשת Airbnb.

הרווחים הצומחים של החברה מראים שמדובר באופציה פופולרית ולמרות שאצל הישראלים HomeAway עדיין לא מככבת, זאת בהחלט אופציה שכדאי לבדוק.

אתר "אחות" של Homeaway הוא VRBO – שעבור ישראלים רבים (בעיקר בארה"ב) מהווה חלופה לשירות של Airbnb. הנה פרסומת וידאו של האתר שמנסה להסביר את היתרון בדקה.

הבתים שמציעים ב-VRBO מתאימים יותר למשפחות שמחפשות נכסים עם הרבה ספייס.

אתר Home Away

אתר VRBO

7. Airbnb

הענק הבא ברשימה שלנו הוא האתר שהחל את דרכו בשם Airbedandbreakfast.com ואתם מכירים כיום כ-Airbnb. רק לפני תשע שנים מספר חברים מסן פרנסיסקו שהתקשו לשלם את השכירות הגבוהה עבור דירת הלופט שלהם, החליטו להשכיר מזרן אוויר מתנפח בסלון הדירה ולהוסיף לעיסקה גם ארוחת בוקר וכל זה במטרה להרוויח כמה דולרים.

את מה שקרה אחר כך הם לא תיארו לעצמם. בתוך שנה, האתר שהקימו ושנועד לעזור לאנשים כמותם להשכיר חלל משותף בדירה הפך ללהיט ו-10,000 חברים נרשמו ונהנו מכ-2500 אפשרויות בחירה. ההמשך היה מטאורי לא פחות וכיום רשומים בחברה לא פחות מ-4,000,000 אפשרויות אירוח, מחדר משותף, דרך דירת נופש, בית נופש ועד לטירה שלמה…

המודל העסקי של Airbnb שונה מזה של בוקינג.קום בעיקר בגלל שההתקשרות אינה בין מלון לאורח אלא בין שני אנשים זרים. לצורך כך עבדו לאורך השנים קשה ב-Airbnb על נושא האבטחה ובין היתר נדרשים חברי האתר להזדהות בעזרת מסמך רשמי, תמונה וכן אמצעים אחרים. גם הביטוח המוצע למשכירים בגין פגיעה אפשרית או ונדליזם מצד האורחים הוגדל לאורך השנים מ-50,000 דולר בעבר למיליון דולר כיום.

אם שמה של בוקינג.קום נקשר בנושא פגיעה בתחרותיות עקב העוצמה שלה בתחום השכרת חדרי המלון השם של Airbnb קשור בסקנדלים אחרים. כך למשל בערים רבות בעולם נחקקו חוקי Airbnb מיוחדים (גם אם לא קוראים להם כך) שכל מטרתם להגביל השכרה של דירות רגילות לטווחים קצרים וזאת כדי למנוע עלייה במחירי השכירות באותן ערים. בברלין חוקק חוק מגביל ביותר בנושא וגם בברצלונה ובערים נוספות, בעיקר באירופה.

מבחינת העמלות, Airbnb גובה עמלה גבוהה יותר מהאורח (6-12%) ועמלה נמוכה יותר מהמארח (3-5%). זה לא בהכרח משמעותי כל עוד המחיר הסופי שמוצע לכם נמוך יותר ממה שמוצע באתר אחר, למשל בוקינג.קום.

החיסרון של Airbnb הוא שלא ניתן במקרים רבים להזמין באופן מיידי ויש לחכות לאישור של המארח. זה אמור לבדוק את בקשתכם ולהחליט לפי רצונו. אם אינכם מעוניינים לחכות לאישור של המארח תצטרכו לחפש את אופציית Instant Booking שבה האישור הוא מיידי בדומה להזמנת חדר במלון באתר בוקינג. גם הביקורות שהאתר מאפשר הן בשליטה של המארח ובכל מקרה אל תצפו לקרוא חוות דעת שליליות על מקומות האירוח. הן לא מופיעות.

השוני בין בוקינג ל-Airbnb מתבטא גם בנושאים אחרים כמו למשל המיפוי ש-Airbnb מבצעת לשכונות ביעדי נופש. אלפי שכונות נדגמו על ידי אנשי החברה וזאת במטרה להציע לכם רעיונות לבילויים ומידע מקדים ומעמיק על השכונה שבה אתם עומדים להתארח.

אתר Airbnb

8. Hotels.com

כמו שכבר יכולתם להבין עד כה, במגרש של אתרי התיירות יש כמה שחקנים גדולים שמשחקים ביניהם. אתר Hotels.com התחיל את דרכו לפני 27 שנה בדאלאס בתור שירות שבו ניתן להזמין חדרים במלון בעזרת שיחת טלפון. השינוי הגדול החל עם קניית הדומיין Hotels.com בסכום של 11 מיליון דולר. לאופציה הטלפונית הצטרפה גם אפשרות להזמין אונליין וכיום יש ל-Hotels.com לא פחות מ-325,000 מלונות ודירות נופש בכ-19,000 אתרים.

עשר שנים לאחר הקמתה נרכשה החברה על ידי Expedia, חברת הגג שתחתיה פועלים גם האתרים טריווגו, Orbitz, Travelocity ואחרים.

אחד היתרונות של Hotels.com היא תוכנית הנאמנות שמציעה לילה חינם למי שמזמין עשרה לילות בכל אחד מהמלונות המוצעים באתר. תוכנית דומה קיימת גם באתר Agoda.com שאותו נסקור בהמשך והוא כמו שניחשתם חלק מהמערך של החברה המתחרה, בוקינג.קום.

עוד יוזמה של Hotels.com הוא אינדקס מחירי מלונות המציג מגמות ושינויים במחירי השכרת חדרי המלון בכל שנה ומבוסס על המחיר ששילמו חברי האתר בפועל עבור ההזמנות שלהם. למרבה הצער, הנתונים מיועדים בעיקר לעיתונות ולבעלי מלונות ולא מסופקים לגולשים באתר.

אתר Getaroom הוא מיזם נוסף של מייסד Hotels.com.

גם באתר Hotels.com תוכלו לגלוש בעברית וליהנות מתהליך הזמנה בשפה שלכם.

אתר Hotels.com

9. Agoda

אנחנו חוזרים אל חברת פרייסליין (בוקינג.קום) שלה שייך גם האתר הזה. אתר הזמנת המלונות אגודה מזכיר מאוד את בוקינג.קום ובכלל נדמה שהוא קם רק בגלל שהמתחרים, Expedia, רכשו או הקימו אתרים רבים. מבחינה עיצובית נראה שבאתר אגודה חיפשו משהו קליל יותר שישיג חווית משתמש משופרת. כך למשל הפיצ'ר המאפשר לקבל את התוצאות על גבי מפה.

למרות שמסד הנתונים משותף ככל הנראה עם בוקינג.קום עדיין מבחינה שיווקית יש לאגודה.קום עצמאות והמבצעים שמשווקים באתר זה אינם בהכרח מקבילים למבצעים של בוקינג. מה שאומר שאם היעד שלכם למשל הוא פטאיה, תאילנד יכול להיות שדווקא באגודה תמצאו את המבצע המתאים.

אתר Agoda

10. Kayak

עוד אתר ששייך לפרייסליין. בשנת 2007, כשחברת Kayak היתה עדיין עצמאית היא גייסה הון של 196 מיליון דולר והשתמשה בכסף בין היתר כדי לקנות את המתחרה המקומית שלה בארה"ב, חברה בשם Side Step. שנה אחר כך כבר הופנו הגולשים של החברה הנרכשת לאתר של Kayak.

כמו אתר Hotels Combined האוסטרלי שעליו סיפרנו לכם מוקדם יותר ברשימה זאת, גם קיאק מציעה מנוע חיפוש ייעודי למציאת בתי מלון ומוצרי תיירות אחרים. בארה"ב מנוע החיפוש בינג מציג גם תוצאות שהגיעו דרך מנוע חיפוש זה.

הייחוד של Kayak הוא בטכנולוגיה שלה. מנוע החיפוש מאפשר לכם לחפש במאות אתרי תיירות בו זמנית, לקבל התראות כשהמחירים משתנים, לשמור את המידע על מסלולי הטיול או מצב ההזמנה לטיסה ואפילו לקבל תעריפים מיוחדים למי שגולש מהאפליקציה בנייד.

פיצ'ר נחמד נוסף שתוכלו למצוא באתר Kayak היא מפת איזורים חמים שבהם גולשי האתר נוהגים להזמין מלונות. כך תוכלו להיות בטוחים שהחדר שהזמנתם לחופשה לא נמצא מחוץ למרכז העניינים או במקום שבו לא נהוג להזמין חדרי נופש.

רווחי החברה עומדים על כ-300 מיליון דולר והיא ממוקמת בקונטיקט, ארה"ב. חברת בת של Kayak היא Swoodoo שפועלת בתחום דומה בגרמניה.

אתר Kayak

11. Trip Advisor

הידע של ההמונים

הסיפור של טריפ אדוויזור מתחיל באירוע צנוע, אתר שהקימו המייסדים ובו ביקורות מקצועיות על מלונות, מסעדות ואתרי נופש. כפתור קטן שהוסיפו בסוף כל ביקורת "הוסיפו ביקורת משלכם" הפתיע את כולם שכן בתוך זמן קצר למדו המייסדים שהכוח שלהם הוא לא בביקורות שהם כותבים אלא בתוכן שהגולשים מייצרים בעצמם.

כיום טריפ אדוויזור היא אחת הדוגמאות המוצלחות ביותר לשימוש בתוכן המיוצר על ידי גולשים. למעשה כל התוכן של האתר, כ-400 מיליון חוות דעת על בתי מלון, מסעדות, אתרי נופש וכיוצא באלה הינו תוכן גולשים. העוצמה האדירה של המידע ובעיקר התחושה שמי שכותב עושה זאת לא למטרת רווח אלא מתוך רצון לעזור הפכו את טריפ אדוויזור לאופציה ראשונה עבור צרכני תיירות רבים.

כמו כל ענק תיירות גם טריפ אדוויזור סובל מהבעיות היחודיות לו. הקלות היחסית שבה ניתן להטות את התוכן, למשל על ידי תשלום לכותבים מתחזים הפך למציאות והחברה עצמה מחזיקה ברשימה שחורה שבה מלונות ובתי עסק שנחשדים כי שילמו עבור חוות דעת חיוביות ומפוברקות. קשה להעריך מהו האחוז של התגובות המקודמות שמופיעות באתר ולכן תמיד כדאי להיות זהיר ובעיקר אם מדובר בבית עסק (לעומת פארק או שמורת טבע וכו').

ההבדל העיקרי בין טריפ אדוויזור לחברות הקודמות שהוזכרו ברשימה הוא בכך שהזמנת החדרים במלונות היא רק פיצ'ר נוסף של האתר וזאת לצד ביקורות על מסעדות, הצעות לטיולים ומגוון מוצרים אחרים שאינם קיימים או קיימים אבל במידה מצומצמת.

אתר Trip Advisor

12. Trivago

אם חשבתם שטריווגו היא חברה עצמאית בשטח, כדאי שתחשבו שוב. נכון, גם חברה זאת נרכשה על ידי Expedia ולכן בתוצאות החיפוש יש מי שטוען כי ניתנת עדיפות למלונות המוצעים באתרי הרשת.

מדובר למעשה בחברה גרמנית במקור מהעיר דיסלדורף שפיתחה לפני כעשור את מנוע החיפוש המוביל בתחום בתי המלון וההזמנה המקוונת. המטה של החברה גם כיום נמצא בדיסלדורף ושם גם רוב המועסקים, כאלף עובדים.

מדי חודש נכנסים לאתר החברה כ-120 מיליון גולשים שנהנים מתוצאות המגיעות מסריקה מהירה של מיליון אתרי הזמנה של בתי מלון בעולם ועוד כ-250 אתרי תיירות. ישנן למעלה מחמישים גירסאות בינלאומיות של האתר ואחת מהן היא טריווגו ישראל – מה שבהחלט מקל על הגולש הישראלי והופך את האתר לפופולרי בקרב צרכני תיירות דוברי עברית.

כמו Hotels Combined וגם Kayak, טריווגו אינו אתר שסוגר עבורכם את ההזמנה אלא מנוע חיפוש בלבד שמפנה אתכם בסופו של תהליך אל האתר שבו מוצעת ההצעה, למשל Booking, Hotels.com ואחרים.

המודל העסקי, אתם מתעניינים הוא CPC, כלומר עלות להקלקה. המלונות משלמים עבור ההקלקה שלכם וזאת בידיעה שאחוז מסוים מההקלקות יהפוך בסופו של דבר לעיסקאות. החברה שכבר נסחרת בנאסד"ק מרוויחה למעלה מחצי מיליארד דולר בשנה ובמשך מספר שנים רצופות בעשור האחרון הכפילה את שוויה כל שנה.

אתר Trivago

1 תגובה
  1. דני אומר

    בהחלט סקירה מקיפה ומעניינת. תודה על ההשקעה, עזר לי מאוד…

להשאיר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם