page contents

סקר הישראלים בארה”ב: סובלים מהמרחק מישראל אבל נהנים משלווה נפשית

242 ישראלים שגרים בניו יורק, בוסטון, מיאמי, לוס אנג’לס וסן פרנסיסקו לקחו חלק במשאל שלנו שממשיך להתגלגל. הנה סיכום תוצאות הביניים של הסקר שכלל עשר שאלות.

באים בגלל העבודה

לשאלה ‘מה הביא אותך לארה”ב?’ נוצר רוב ברור למקום העבודה. למעלה ממחצית הישראלים החיים בארה”ב הגיעו בעקבות הצעה או אפשרות לעבוד פה. כ-20% הגיעו בגלל המשפחה, עוד 15% אמרו שהרגישו כי ישראל קטנה להם מדי ורק שמונה אחוזים באו לארה”ב בגלל סקרנות.

נשארים בגלל הכיף

בשאלה ‘מה משאיר אותך כאן?’ נבחרו בשתי תשובות עיקריות. האחת, מקום העבודה (37%) והשנייה נוסחה ‘כיף לי כאן אז מה הבעיה?’ (40%). 14 אחוזים נשארים בארצות הברית בגלל המשפחה או החברים וקצת פחות מעשרה אחוזים טענו שהם פשוט פוחדים לחזור לישראל.

שקט, נרגעים

השאלה השלישית היתה ‘מה לדעתך טוב בחיים בארצות הברית?’. הפעם הצענו שמונה אפשרויות (לעומת ארבע ברירות במרבית השאלות) והתשובה המובילה שנבחרה היתה שלווה נפשית. 43% מהישראלים שגרים בארה”ב וענו על הסקר חשבו שזה הסעיף שהופך את ארצות הברית למקום שטוב לחיות בו. 23% ענו שהם נהנים מהחיים כאן ועוד 21% הודו שזה רק בגלל שהם מרוויחים טוב. שישה אחוזים חושבים שהדבר הטוב ביותר בארצות הברית היא מערכת החינוך. אף לא אחד בחר בתשובה מערכת הבריאות, אגב.

במצב געגוע

השאלה הרביעית היתה ‘מה פחות טוב לדעתך בחיים בארצות הברית?’. התשובה בעלת הרוב הגורף ביותר בסקר כולו גילתה לנו שמה שהכי מפריע לישראלים בארה”ב זה כמובן המרחק מישראל. רוב בולט של 70% מהמשיבים לסקר בחר בתשובה ‘המרחק מהמשפחה והחברים בישראל’. 12% חשבו שהבעיה הגדולה של הישראלים כאן זה הקושי להתערות מבחינה חברתית.

חוזרים, מתישהו

השאלה הבאה, ‘מה יחזיר אותך לישראל?’ קיבלה חלוקה מאוזנת יחסית של תשובות. כשליש מהמשיבים הצביעו על מצב כלכלי כגורם אפשרי וכשליש נוסף אמר שהילדים יכולים להוות סיבה. רבע מהמשיבים אמרו ששום דבר לא יחזיר אותם לארץ.

סופרים שנים

רצינו לבדוק כמה זמן הישראלים שהשיבו על הסקר גרים בארצות הברית ומהי מידת הותק שלהם כאן. גם במקרה הזה קיבלנו התפלגות מאוזנת יחסית של התשובות. 18% נמצאים בארה”ב פחות משנה, 33% נמצאים בארה”ב בין שנה לשלוש שנים, 22% בין ארבע לשבע שנים ו-27% נמצאים פה כבר יותר משבע שנים.

לא ממהרים לחזור

השאלה העוקבת היתה ‘כמה זמן עוד תישאר/י בארצות הברית?’. 41% מהמשיבים ענו ‘נראה לי שעוד הרבה’. 29% בחרו בתשובה ‘נדבר עוד חמש שנים’, 20% ענו ‘שנתיים שלוש ואני בארץ’. רק עשרה אחוזים הודיעו שהם יחזרו לארץ כבר בהמשך השנה.

יותר אידיאלית מריקנית

לקראת סיום שאלנו את הנסקרים איך הם היו מתארים את ארה”ב במשפט אחד. שתי התשובות המובילות היו ‘מקום אידיאלי לחיות בו’ ו-‘הכי טוב שהצלחתי למצוא’ עם 33% ו-34% בהתאמה. 24% העזו לומר כי ארצות הברית של אמריקה ‘טעונת שיפור’ ועבור תשעה אחוזים זוהי ארץ ‘מאכזבת וריקנית’.

לא בחירה קלה

השאלה הלפני אחרונה היתה ‘מה היית אומר לחבר או בן משפחה שהיה שואל אותך לגבי מעבר לארה”ב’. הרוב אמרו כי זה לא הולך להיות קל (43%) ורבים נוספים ימליצו קודם לבוא ולבקר ובדרך זאת להתרשם (40%). רק 12% ימליצו לעזוב מיד ולבוא לארה”ב ו-5% בכלל ימליצו לחבריהם ומכריהם להישאר בישראל.

בכל זאת ישראל

נקודה של אור לחובבי המדינה היהודית היחידה. רוב גורף של 56% אמר כי אם ייאלץ לעזוב כבר מחר בבוקר את ארצות הברית, היעד יהיה ישראל. 13% ינסו למצוא את מזלם מחדש באירופה, 16% יעדיפו את אוסטרליה או המזרח הרחוק ו-15% נוספים טענו כי לא יצאו מארה”ב בשום תסריט.