השכרה לא חוקית של דירת מגורים לתיירים? הכי מסוכן בקרויצברג

אתר RBB מדווח כי החוק שיזמה הקואליציה הקודמת בסנאט של ברלין (SPD-CDU) והמבקש להגביל השכרת דירות מגורים לצורכי נופש אכן עובד. על פי הנתונים המתפרסמים באתר מתוך כ-6,000 דירות מגורים שהיו רשומות באופן רשמי בשנת 2014 ככאלה המושכרות לתיירים, רק כ-400 עדיין פעילות. היתר מושכרות בצורה חוקית-למחצה או בלתי חוקית דרך אתרי השכרת הדירות לצורכי נופש, דוגמת Airbnb.

החוק שהוחל לפני ארבע שנים אך שונה והוקשה רק בקיץ 2016 הביא על פי הנתונים שחושף RBBלהחזרת 8,000 דירות לשוק ההשכרה הסטנדרטי. חצי מהדירות שימשו כדירות נופש לתיירים ואילו החצי השני הן דירות שעמדו ריקות. הנתונים מהדהדים כמשמעותיים בעיקר אל מול העובדה שבברלין כולה הצליחו חברות הבנייה השונות לסיים רק 4,000 דירות חדשות למגורים במהלך אותה תקופה, כלומר מחצית ממספר הדירות שחזרו לשוק בזכות החוק.

רוב הדירות שהוצעו כדירות נופש היו בפרידריכסהיין-קרויצברג (כ-1,200) ואחר כך ברשימה טמפלהוף-שונברג (כ-750), מיטה (כ-640), פנקו (כ-400), שרלוטנבורג-וילמרסדורף (כ-350) ונויקלן. (כ-180).

קנסות גבוהים

התשובה לשאלה כיצד הצליחו הרשויות לשכנע כל כך הרבה בעלי דירות להחזיר את הנכסים שבבעלותם לשימוש רגיל טמונה ככל הנראה בגובה הקנס המוטל על מי שמפר את החוק: עד 100,000 אירו. הקנס אינו רק איום תיאורטי שכן המספרים מלמדים כי עד כה נגבו 2.6 מיליון אירו ממשכירים שחשבו שלחוק אין שיניים והמשיכו להשתמש באתרים כמו Airbnb על מנת להציע את הנכסים שלהם לטובת תיירים.

הרובע שהכי מסוכן בו להשכיר באופן לא חוקי דירת נופש הוא, שוב, פרידריכסהיין-קרויצברג. 1.7 מיליון אירו זה סכום הקנסות הכולל ששילמו משכירים שהתעלמו מהחוק. מי שבחר להשכיר דירת מגורים לצורכי נופש בשטגליץ-צלנדורף הסתכן הרבה פחות שכן שם רק כ-300,000 אירו נתבעו על ידי הרשויות, ברובע מיטה רק כ-220,000 אירו שולמו כקנסות ובטמפלהוף-שונברג כ-170,000 אירו. ברובעים האחרים הסיכוי להיתבע ולשלם היה נמוך עוד יותר שכן הקנסות שהצטברו שם הם בטווח שבין מאות לאלפי אירו בודדים. הרובע שבו הכי חגגו משכירי הדירות הוא שרלוטנבורג-וילמרסדורף. למרות שמספר הדירות שהושכרו לתיירים ברובע זה עמד על כשליש מזה שנרשם בפרידריכסהיין-קרויצברג, סך הקנסות ששילמו שם הגיע ל-750 אירו בלבד.

ב-Airbnb מזכירים נשכחות

כמובן שהמכה שספגה Airbnb לא עוברת מבלי שהחברה האמריקאית תשיב מלחמה. אנשי יחסי הציבור של החברה מזכירים מדי פעם לתקשורת כי ברלין הרשמית אחראית למכירה ולהריסה של אלפי בלוקים למגורים למשקיע אמריקאי. המדובר בבנייה תעשייתית מהירה שנוצרה בתקופת ברלין המחולקת בעיקר ברובע מרצאן-הלרסדורף. הרבה יותר דירות נהרסו שם בתחילת שנות האלפיים, מזכירים מתנגדי החוק, ממה שהתפנו בזכות החוק. החוק הוא רק דוגמה לאיך הרשויות מכסות על מחדלי עבר שלהן.

עוד מדגישים מתנגדי החוק כי האיסור המוחלט על שימוש בנכס פרטי לצורך השכרתו לדיירים מזדמנים פוגע למעשה במשפחות או אנשים שצריכים לעזוב את העיר לתקופה, אם זה מסיבה אישית כלשהי או לצורכי עבודה, מפני שאינם יכולים לקבל כל הכנסה מהנכס הפרטי שלהם.

גם בבתי המשפט בהם מתנהלים דיונים בנושא ישנם לא מעט אזכורים של הבעיה הנוצרת בעקבות החוק ובקואליציה החדשה בברלין (אדום-אדום-ירוק) אכן יש קולות המבקשים להקל בחוק. על פי הצעות קיימות תיתכן בעתיד נתינת אור ירוק להשכרת דירות מגורים לצורכי נופש לתקופה של לא יותר משישים יום בשנה.

להשאיר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם