חברה לייצור פיצות מוקפאות מברלין רוצה לכבוש את אמריקה

חברת פרייברגר שהחלה את דרכה באמצע שנות השבעים בתור סניף בודד של פיצריה במערב ברלין עשתה דרך ארוכה מאז וכיום היא בעלת מפעל גדול באיזור רייניקנדורף שמייצר בין שניים לשלושה מיליון פיצות מוקפאות ביום. עיקר השוק של הפיצות המוקפאות שאליו כיוונה עד כה החברה היה באירופה אלא שבשנים האחרונות הפך שוק הפיצות המקומיות בגרמניה ובאירופה כולה לתחרותי יותר ומלחמות מחירים הביאו את פרייברגר להבנה שעליהם למצוא יעד חדש למכירות.

חברה אמריקאית בסדר גודל של פרייברגר ובעלת השם (הצרפתי…) רישלייה נקנתה על ידי החברה מברלין – שבעצמה הפכה לחלק מקבוצת זודצוקר הגרמנית – וזאת מתוך כוונה לייצא את הפיצות מברלין לארצות הברית ולייצר גידול משמעותי במכירות. מכיוון שארצות הברית לא מקלה בייבוא מוצרים מאירופה, בטח שלא בעידן טראמפ, הפתרון בדמות קניית חברה מקומית שאינה מוגבלת בייצור או במכירות עשוי להוכיח את עצמו, כך לדעת מנהלי פרייברגר. חברת רישלייה מייצרת "רק" כ-300 אלף פיצות ביום ומעסיקה כ-900 עובדים אך הדימיון בצורת העבודה ובגישה לא נעלם מעיניהם של הגרמנים שעקבו זמן רב אחרי החברה טרם הרכישה. שתי החברות מתמחות בייצור של מותגי פיצה פרטיים ובנוסף מייצרות גם תוספים לפיצה כגון רטבים וכו'.

מוכרים בזול

החברה האמריקאית שמבוססת בצפון ארצות הברית, בבוסטון ובשיקגו מייצרת פיצות מוקפאות במחירים נמוכים יותר מאלה של המותגים המוכרים באמריקה. גם פרייברגר מציעה פיצות מוקפאות במחירים נמוכים מהמותגים האירופאים המובילים וכעת יהפכו חלק מהמתכונים הגרמניים לפיצות שינסו לכבוש את הבטן האמריקאית. לפי דיווחים בעיתונות המקומית לפרייברגר למעלה מ-800 סוגים של פיצות מוקפאות ולפחות חלק מהן ייבחנו כבר בקרוב בארצות הברית.

פיצות מוקפאות פרייברגר
פיצות מוקפאות של פרייברגר. יצליחו גם באמריקה?

הרכישה של החברה האמריקאית על ידי פרייברגר נעשתה בסכום מרשים של 450 מיליון דולר ונכון לעכשיו לא נראה שמישהו מתחרט על הרכישה שכן הפוטנציאל אכן נראה מבטיח. המטרה הראשונה של פרייברגר בתלבושתה האמריקאית החדשה יהיה להכניס את הפיצות המוקפאות שלה למקררים של וול מארט – השחקן הראשי בשוק האמריקאי. אמנם שם כבר מחכות פיצות של מותגים מקומיים שהאמריקאים מכירים היטב ואוהבים אבל ההערכה היא שאל מול השינויים המהירים בהרגלי הצריכה של השוק לחברה מברלין יש סיכוי להפתיע.

ממשיכים להשקיע

לא ברור כיצד ישפיע המהלך על 2600 העובדים של פרייברגר כאן בברלין שכן אלה לא עתידים להפוך לחלק ממערך הייצור באמריקה. בסופו של דבר רק המתכונים ואסטרטגיית השיווק יגיעו מברלין עצמה. מבחינת השקעה מתכוונת החברה הגרמנית להמשיך ולהזרים עשרות מיליונים בשנה אל מעבר לאוקיאנוס וזאת כדי להעמיד את רישלייה על הרגליים מבחינת החידושים הדרושים כל הזמן נוכח התחרות.

מי שבטוח מרוצה מהמהלך הוא המייסד ארנסט פרייברגר, אותו יזם שקנה את הפיצריה הכושלת במערב ברלין והפך אותה לאימפריה. פרייברגר פרש מניהול מעשי וכיום הוא בעסקי הנדל"ן – אבל ללא ספק עתיד לעקוב בעניין אחרי הניסיון של ברלין לכבוש את טעם הקהל באמריקה בעזרת מאכל איטלקי מסורתי.

להשאיר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם