מ-11 שורות ל -29 עמודים. כך גדל הדו"ח אודות האיסלאם הרדיקלי בברלין

שירותי הביטחון משנסים מותניים בכל הנוגע לסצנת האיסלאם הרדיקלי בברלין ובפרט לתנועת הסלפיסטים הפועלת בעיר ושבה חברים כמעט אלף איש. על פי הדו"ח החדש שהוגש השבוע ושצמח על פי התקשורת המקומית מ-11 שורות בשנת 2008 ל-29 עמודים כיום, הסלפיסט הברלינאי הממוצע הוא בן 27 עד 37 וגר בשכונות הפנימיות של מערב ברלין הישנה. עיקר הפעילות של הסלפיסטים הידועים בפרשנות הקיצונית שלהם לקוראן היא בשכונות ודינג וקרויצברג ובמיוחד בנויקלן ו-גזונדברונן. חצי מהם גם מתגוררים בשכונות אלה.

שתי הפתעות שעולות מן הדו"ח היא שסצינת האיסלאם הרדיקלי בברלין נחשבת "זקנה" יחסית בהשוואה לפעילים סלפיסטים במקומות אחרים. זאת ככל הנראה עקב היותה אחת הראשונות באירופה. וגם, שישנם פעילים רבים שמגיעים מחלקים של רוסיה לשעבר, בעיקר פעילים צ'צ'ניים בעלי ניסיון לחימה. הסיווג של הפעילים כסלפיסטים על ידי רשויות הביטחון נוצר בעקבות ביקורים של אותם צעירים במסגדים הידועים כאיזורי לימוד וגיוס של התנועה או בגלל פעולות שונות שביצעו.

במספרים אגב, מדובר ב-950 ברלינאים המשתייכים לתנועה הסלפיסטית הרדיקלית, מהם מחצית מוגדרים כבעלי פוטנציאל לפעולה אלימה.

עשרים שנה בעיר

עוד עולה מהדו"ח כי הסלפיסטים אינם נוהגים לצאת הרבה מהטריטוריה הבטוחה שלהם ואינם נצפים למעשה באיזורים המזרחיים של ברלין או בשכונות דרום מערב העיר. התשתית של התנועה, על פי התפישה הגרמנית המקומית נוצרה עוד בשנות השמונים עם הגעתם של מהגרים מטורקיה למרות שהתנועה עצמה לא צמחה בטורקיה אלא במדינות ערביות. מאז שנת 2000 נרשמת צמיחה קבועה של פעילות התנועה בברלין.

בין המרכזים של התנועה בברלין מוזכרים מסגד א-נור בשכונת נויקלן, אחד הגדולים בברלין וללא ספק נדבך חשוב של התנועה. לפי העיתונות המקומות כ-200 פעילים מבקרים במסגד זה באופן קבוע. מרכז נוסף הוא מסגד אבראהים אל ח'ליל שנוסד לפני מספר שנים בטמפלהוף. גם במסגד זה קרוב ל-200 פעילים הקשורים לתנועה. עוד מסגד שבו מבקרים תומכי אל-קעאדה רבים הוא א-שעבה (בתמונה למעלה) ברחוב טורשטראסה בשכונת ודינג. למעלה מ-60 פעילים אלימים נצפו בו על פי הדו"ח.

מסגד Fussilet ברחוב פרלברגר בשכונת מואביט נחשב לאחד המובילים של התנועה לפחות מבחינת רמת הקיצוניות. המפגע אניס עמרי יצא ממנו לפיגוע בשוק חג המולד בשנה שעברה, פיגוע שבו מצאה את מותה גם תיירת ישראלית.

האופציה לתגובות נסגרה בינתיים עבור כתבה זאת