על ההבדל בין ביטול אזרחות ישראלית לניתוק תושבות לצורכי מס

רעות פרץ שואלת

שלום טארק ולינור. קראתי כמה כתבות במדור שלכם ולא הצלחתי באמת להבין מה ההבדל בין לבטל לגמרי את האזרחות הישראלית לבין להודיע שאני עוזבת את הארץ מבחינת הזכויות שלי.. לפי מה שהצלחתי להבין – בשני המקרים אני מאבדת זכויות סוציאליות רק שכל זמן שאני תושבת ישראל אני עדיין איכשהו חייבת דין וחשבון למס הכנסה ואפילו תשלום כפול של מיסים לגרמניה ולישראל בעוד מבחינת ביטוח לאומי אני לא מכוסה בכל מקרה.

אז מה בעצם ההבדל בין ביטול אזרחות לביטול הזכויות בביטוח לאומי? האם עדיף לבטל את האזרחות הישראלית אחרי כמה חודשים בגרמניה כדי לא לשלם מיסים כפולים או לצבור חובות בביטוח לאומי?

אשמח אם תוכלו לעזור לי לעשות סדר בעניין. וגם… באיזה שלב כדאי לעשות את התהליך הזה של ניתוק מהארץ, אחרי מציאת עבודה בגרמניה או אחרי קבלת תושבות קבע שם וכו’ וזאת בהנחה שיש אזרחות אירופאית.

צוות פירמת Relotax משיב:

רעות שלום רב,

בשאלתך את מערבבת בין כמה נושאים ולכן נעשה מעט סדר:

ההבדל בין אזרחות ותושבות לפי משרד הפנים לבין תושבות לצרכי מס:

קיים הבדל קריטי בין שני הדברים, אדם שעבר מישראל למדינה אחרת אינו מבטל את אזרחותו הישראלית (שניתנת מכוח חוק האזרחות ומתבטלת רק אם האדם בוחר לוותר עליה לפי התנאים המפורטים בחוק) אלא מבטל את התושבות הישראלית שלו לצורכי מס ו/או ביטוח לאומי או לפחות מנסה לטעון לביטול התושבות.

הגדרת תושבות לצורכי מס ו/או לביטוח לאומי אינה ברורה מפורטת מספיק בחוקים השונים ולפעמים נדרשת הכרעה בבית המשפט בעניין התושבות של אדם מסוים במחלוקת בינו לבין הרשויות השונות. תושבות של אדם לצורכי מס או ביטוח לאומי נגזרת ממבחן “מרכז החיים” שלו שכאמור מבחן לא פשוט ומומלץ להצטייד בחוות דעת משפטית שבוחנת את מכלול העובדות של האדם.

ההבדל בין המוסד לביטוח לאומי לבין רשות המיסים בישראל:

מדובר בשני גופים שונים ומופרדים, האחד אחראי לזכויותינו וחובותינו הרפואיים והשני אחרי לכל נושא המיסוי. אין קשר ישיר ומחייב בין שני המוסדות אך לעתים ניתוק תושבות לצורכי ביטוח לאומי יכול לחזק את הטענה לניתוק התושבות מול רשויות המס.

תושבות לצורכי ביטוח לאומי:

תושבות לצורכי ביטוח לאומי נקבעת על ידי המוסד לביטוח לאומי על ידי בחינת הזיקות שנקבע במבחן “מרכז החיים”. בדרך כלל ביטוח לאומי מודיע בכתב לאדם ששוהה בחו”ל שמבחינתם אינו נחשב לתושב ישראל ואינו זכאי לזכויות הסוציאליות ולמעשה מנותק מישראל. אם אדם רוצה להתנתק באופן ייזום ובתקופה קצרה יותר עליו למלא טופס ייעודי שבו הוא מצהיר שמתאריך מסוים אינו רואה עצמו כתושב ישראל לצורכי ביטוח לאומי. ההחלטה האם האדם מנותק או לא נתונה לביטוח לאומי בלבד.

חשוב להדגיש שעצם התשלום לביטוח לאומי אף בסכום מינימלי לא יוצרת את התושבות ולהיפך, אי התשלום אינו מבטל את התושבות. השאלה האם את נחשבת תושבת ישראל לצורכי ביטוח לאומי או שמא הפסקת להיות כזו הינה שאלה מורכבת מאד שמוכרעת לפי מבחן מרכז החיים שלך ובהתאם לנסיבותיו של כל מקרה- ניתן לפנות אלינו ביעוץ בנושא.

תושבות לצרכי מס:

מרבית המהגרים חושבים שביטול התושבות מתבצע על ידי מילוי טופס כלשהו כשלבסוף מתקבלת תשובה שתושבותם בוטלה (בדומה לביטוח לאומי) אלא שלא כך הדבר מול רשויות המס, ביטול תושבות לצורכי מס היא כל ההחלטות והמעשים שאדם מקבל ועושה היום – בבואו לעזוב את ישראל או במועד קצר לאחר עזיבתו על מנת שבעתיד לכשיידרש להוכיח את תושבותו לצורכי מס (בהתאם למבחן “מרכז החיים”) כלל הזיקות יצביעו כי הוא נחשב כתושב חוץ בתקופה הנבחנת. בעצם אדם לא יוכל לדעת האם נחשב לתושב חוץ בתקופה שבה שהה בחו”ל עד למועד שבו רשות המיסים תפנה אליו ותבקש לגבות מס על הכנסותיו מחוץ לישראל. לכן חשוב להתכונן לרגע זה מבעוד מועד ובאמת להתנתק כמה שיותר מישראל ובמקביל ליצור כמה שיותר זיקות לחוץ לארץ.

חשוב להבין שאדם יכול להמשיך להיות אזרח ישראל ובמקביל להתגורר במדינה אחרת להיחשב שם כתושב לצורכי מס ולשלם מסים רק במדינה האחרת ורק בתנאי שהצליח לבטל את תושבותו לצרכי מס בישראל.

להרחבה בסוגיית ניתוק וביטול התושבות לצורכי מס וביטוח לאומי בישראל, תוכלי ללחוץ כאן.

ועכשיו כשעשינו סדר בדברים אפשר לענות על שאלותייך:

כל עוד את נחשבת כתושבת ישראל לצורכי מס, עלייך להגיש דוח מס מדי שנה ולשלם מס וביטוח לאומי על הכנסותיך מגרמניה וכל מקום אחר בעולם וזאת גם אם את משלמת מס בגרמניה (אם כי המס הגרמני שמשולם מקוזז מהמס הישראלי – במקרה שהמעסיק הוא גרמני והעבודה היא בגרמניה). הדוח צריך להיות מוגש תוך חמישה חודשים מתום כל שנה. הסיבה לכך היא שתושבי ישראל לצורכי מס חייבים לדווח ולשלם מס (ככל שחל) על הכנסותיהם מכל העולם וכמובן שהדבר נכון גם לגרמניה שבה את גרה ועובדת.

חובותייך מול ביטוח לאומי הם תשלום ביטוח לאומי (7% מההכנסות) ומס בריאות (5% מההכנסות) על כלל הכנסותיך מגרמניה ומישראל. יחד עם זאת, לאור קיומה של אמנת ביטוח לאומי בין ישראל לגרמניה, בתנאים שנקבעו בה ניתן לקבל פטור מתשלום ביטוח לאומי בישראל באם ישולם לגביך ביטוח לאומי בגרמניה- ורק באותן נסיבות בהן נקבע באמנה שהדבר אפשרי. שימי לב כי אמנה זו אינה חלה על מס בריאות שעומד על כ 5% מכלל ההכנסות בגרמניה וישראל.

שימי לב, שהגירה למדינה החתומה עם ישראל על אמנת מס (כמו גרמניה), תושבות לצורכי מס במדינה אחרת ותשלום מס במדינה אחרת עדיין לא פוטרים אותך מדיווח ו/או מתשלום מס בישראל על ההכנסות שלך בחו”ל.

הדרך היחידה שבה תוכלי לבחור כדי להימנע מהגשת דוחות מס בישראל ומתשלום מסים בישראל (ככל שחל) היא כאמור ניתוק התושבות שלך לצורכי מס בישראל וביטולה. פעולה זאת אינה משימה פשוטה לאור העובדה שמבחני קביעת התושבות לצורכי מס אינם ברורים וחד משמעיים.

אם בעתיד תפסיקי להיות מסווגת כתושבת ישראל לצורכי מס הכנסה וביטוח לאומי – אזי לא תחול עליך החובה להגיש דוח על ההכנסות שלך בגרמניה (או כל מקום אחר מחוץ לישראל). אבל קודם יהיה עליך לוודא עם מומחים בדבר שהצלחת לנתק ולבטל את התושבות שלך לצורכי מס. ההמלצה האחרונה באה לאור העובדה שאי דיווח על הכנסות בחו”ל על ידי תושב ישראל נחשב כעבירה פלילית וחושף אותך גם להטלת קנסות על ידי רשות המס.

את התהליך של ניתוק התושבות רצוי להתחיל מוקדם ככל האפשר אפילו משלב האריזה בישראל אך כל עוד אין הכנסות בחו”ל שלא דווחו בישראל אין סכנה שהרשויות בישראל יטענו שלא נהגת כדין.

כמו כן, לא ציינת מתי עזבת את ישראל אך בכל זאת נמליץ לשים לב האם חל עליך תיקון 223 לפקודת מס הכנסה שנכנס לתוקפו בשנת 2016. להרחבה בנושא: בקישור זה.

יש לכם שאלה בנושא מיסוי בינלאומי או ביטוח לאומי בזמן שהייה בחו”ל? 

המשיבים:

עורך דין ורואה חשבון טארק בשיר, שותף בפירמה ומומחה למסוי בינלאומי, הגירה ורילוקיישן.

רואת חשבון אלינור עיני, מצוות רילותקס, מסים.

זקוקים לייעוץ אישי?

 

להשאיר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם