הליך גילוי מרצון חדש של מס הכנסה הישראלי עשוי לפטור ישראלים החיים בגרמניה מאחריות פלילית על אי דיווח

אלון שואל:

לפני כשבוע פירסמה רשות המסים הליך גילוי מרצון חדש על הכנסות לא מדווחות בחו”ל. אני גר בגרמניה מזה שלוש שנים ומפיק הכנסות בגרמניה שאינן מדווחות לרשויות המס בישראל מאחר ולדעתי איני תושב ישראל. האם הליך הגילוי מרצון רלוונטי לי ולישראלים אחרים שעשו הגירה או רילוקיישן לחו”ל?

צוות RELOTAX משיב:

אלון שלום,

אכן, לפני כשבוע פרסמה רשות המס את החוזר החדש שמתווה את הליך גילוי מרצון החדש על הכנסות ורווחים לא מדווחים בישראל ומחוץ לישראל.

הליך זה מאפשר לישראלים שלא דיווחו על הכנסותיהם בחו”ל החייבות במס בישראל לדווח לרשות המס בישראל בעילום שם (מסלול אנונימי) על אותן הכנסות, להסדיר את המס שחל ובכך לבטל כל אחריות פלילית הקשורה לאי דיווח על ההכנסות, להכשיר את הכספים שנצברו בחו”ל ולאפשר להם להזרים את הכספים לישראל או בבנקים ברחבי העולם.

אך, שים לב כי הליך זה חל רק על הכנסות שהיו חייבות במס בישראל ולא על הכנסות שאינן חייבות במס או בדיווח. על כן, ההליך עשוי להיות מתאים לישראלים שהיגרו או עשו רילוקיישן לחו”ל והפיקו רווחים בחו”ל בעודם נחשבים כתושבי ישראל לצורכי מס. במידה והאדם אשר עשה הגירה או רילוקיישן לחו”ל ניתק וביטל את התושבות שלו לצורכי מס בישראל אז אין אחריות פלילית כלשהי ובכך אין רלוונטיות לאותו הסדר לגביו. במקרה שהאדם שעשה הגירה או רילוקיישן הפיק הכנסות בשנה בה הוא עדיין נחשב כתושב ישראל אז ההליך בוודאי רלוונטי לגביו.

הבעיה היא שהמבחן של מרכז חיים ותושבות לצורכי מס הינו אמורפי ואינו ודאי ועל כן יש לבדוק כל מקרה לגופו. אם ברור שהאדם אינו נחשב כתושב ישראל אז אין צורך בהליך זה אך במקרה של ספק כלשהו (בעיקר בשנים הראשונות למעבר) אז הדבר מחייב בדיקה מדוקדקת של נסיבות המקרה.

רק נציין כי ישראלים רבים נתקלים כיום בקשיים בהעברת הכספים שלהם לישראל או בין בנקים בעולם מאחר וההכנסות לא דווחו בישראל כך שבהחלט שמסלול זה עשוי להקל על המצוקה שלהם.

המשיבים:

עורך דין ורואה חשבון טארק בשיר, שותף בפירמה ומומחה למסוי בינלאומי, הגירה ורילוקיישן.

רואת חשבון אלינור עיני, מצוות רילותקס, מסים.

לייעוץ אישי מלאו את הטופס

להשאיר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם