אנטישמיות יציבה שלי

הפגנת המחאה של הפלסטינים בברלין ביום שישי האחרון מול שער ברנדנבורג היתה מפגן של שנאה ואל מול האדישות היחסית של כוחות המשטרה במקום שהרשו למפגינים לשרוף דגל ועליו מגן דוד קשה שלא לחוש באכזבה בקרב הקהילה היהודית בברלין.

הציפיה כי בברלין – יותר מבכל מקום אחר בעולם – לא יתאפשר לקבוצה כלשהי לצעוק סיסמאות אנטישמיות ולבצע שריפה של סמלים יהודים התמוססה מול התמונות של מאות פלסטינים המתגודדים יחד ומשלהבים את עצמם כנגד ישראל והיהודים כמיטב המסורת האנטישמית.

אבל האם האנטישמיות בגרמניה אכן נמצאת בעלייה? האם אירועים כמו אלה מעידים על שינוי לרעה בגרמניה מבחינת היהודים? התשובה המיידית היא לא. על מי נתונים רשמיים של הממשל מאז שנת 2000 מספר העבירות הנעשות על אדמת גרמניה ואשר מאחוריהן רקע אנטישמי נותר יציב ואפילו מראה ירידה קלה. במספרים אבסולוטיים מדובר בין 1200 ל-1800 עבירות בשנה. ממוצע של 4-5 עבירות על רקע אנטישמי מדי יום בגרמניה כולה.

תלוי מי סופר

הנתונים והמסקנות משתנים כשבוחרים מקור אחר של דיווח, למשל ארגון RIAS שנוצר למטרת מעקב אחרי אירועים אנטישמיים בברלין. בשנת 2016 תיעד הארגון 470 עבירות על רקע אנטישמי רק בברלין לבדה, 65 יותר מבשנת 2015 ובכל מקרה הרבה יותר מדיווחי המשטרה הפדרלית. אבל גם על פי ארגון זה (ויש לציין כי כולם מסכימים שמספר העבירות האמיתי על רקע אנטישמי גבוה יותר שכן רוב המקרים אינם מגיעים לידיעת המשטרה) לא מדובר בשינוי קיצוני לרעה אם כי בהחלט ניתן לראות מגמה של יותר עבירות על רקע אנטישמי.

התחושה בקרב הישראלים או היהודים בעיר כי הכניסה של עשרות אלפי מהגרים בעלי רקע מוסלמי משנה את "השקט היחסי" בנושא הרגיש כל כך אינה מוכחת כשמביטים בגרף העבירות הרשמי – זה שמסופק על ידי המשטרה בגרמניה. בנוסף, מרבית המקרים שהמשטרה חקרה בוצעו על ידי ניאו נאצים וגורמי ימין קיצוני ולא על ידי מהגרים או מוסלמים.

בכל זאת כדאי לשים לב לכותרת של מאמר שמתפרסם השבוע בעיתון הברלינר צייטונג ולפיו המילה "יודה" (יהודי) הופכת לקללה נפוצה יותר בחצרות בתי הספר בעיר.

איומים על חייה של המבקרת

בכתבה מוזכרת עורכת הדין המוסלמית ופעילת זכויות האדם סיירן אטס. אטס שביקשה בעבר להקים מסגד בברלין שיהיה מקום תפילה גם לקהילה הגאה זכתה אז לאיומים על חייה וכעת מגיעים איומים חדשים על חייה לאחר שהתבטאה בחריפות נגד הפגנת השנאה הפלסטינית בשבוע שעבר.

"זה גרוע שבהפגנות היתה פעמים רבות תצוגה של אנטישמיות," אמרה אטס. "במדינה שבה כל כך הרבה יהודים נרצחו, לשרוף סמלים יהודים זהו מעשה בלתי מתקבל על הדעת." עיקר הביקורת של עורכת הדין המוסלמית הופנתה כלפי הצעירים שמאמצים לדעתה בקלות את הסטריאוטיפים האנטישמיים.

אנטישמיות בברלין
סריאן אטס. ממשיכה לבקר את החברה המוסלמית

מודעה

מודעה

בהקשר ההפגנה ביום שישי האחרון אטס כי ההכרזה של טראמפ היתה פרובוקציה אבל אין לשפוט את הקונפליקט במזרח התיכון על פי הסטנדרט האירופאי ובכל מקרה צריך להבין את הצורך של ישראל לשרוד ולשמור על פיסת הארץ הקטנה שלה. "אסור לראות את הפלסטינים כקורבנות היחידים של הסכסוך."

אטס הוסיפה כי הפלסטינים קיבלו הרבה כסף בשנים האחרונת אבל השקיעו אותו בעיקר בכלי נשק ולא בכלכלה, תשתיות, חינוך, בריאות או שוויון מגדרי. "על חמאס ופתח לחלק את הכסף בצורה טובה יותר."

1 תגובה
  1. Misha אומר

    שני דברים הזויים שהם חומר למחשבה:
    האחד שברלין היא אות ומופת לחיי קהילה משותפים ללא דת ומוצא. השני הוא שרוב הקהילה הישראלית נוטה לצד השמאלי של המפה.
    החיים כנראה יותר חזקים.
    חנוכה שמח!

להשאיר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם