יום שישי מול שער ברנדנבורג: "ח'ייבר ח'ייבר יא יהוד, ג'יש מחמד סופ יעוד"

ההצהרה של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ על הכרה בירושלים כבירת ישראל היתה צפויה לעורר תגובות נזעמות בעולם הערבי וגם כאן בברלין היתה זאת תזכורת שלא רק ישראלים רבים חיים כאן אלא גם אלפי פלסטינים.

כ-1500 פלסטינים ותומכיהם התקבצו ביום שישי האחרון החל משעות אחר הצהריים בכיכר פריז מול השגרירות האמריקאית ובסמוך לשער ברנדנבורג. החגיגיות של עץ האשוח הענקי המוצב במקום בכל שנה לקראת חג המולד נבלעה במהירות בתוך מפגן שהיה כולו זעם. הפגנה אמנם הסתיימה במספר עצורים לא רב, כעשרה על פי נתוני המשטרה, אבל ההמון המשולהב לא חסך מעצמו שנאה כלפי מדינת ישראל והיהודים.

דגל מאולתר ועליו מגן דוד הובא למקום רק כדי שניתן יהיה לשרוף אותו לקול צהלות הקהל. הקריאות היו מוכרות וביניהן אזכור לטבח שערך מחמד ביהודי ח'ייבר עוד בראשית דרכו של האיסלאם. צבא מחמד עוד ישוב קראו המפגינים והוסיפו קריאות "מוות לישראל". גם טראמפ קיבל את המנה שלו עם "שייסה טראמפ".

רגע שריפת דגל ישראל מול שער ברנדנבורג

דגל ישראל בברלין
דגל ישראל נשרף מול שער ברנדנבורג

בין המשתתפים ניתן היה לאתר גם צעיר פלסטיני שהניף את ידו במחווה המזכירה מועל יד, מעשה הנחשב לעבירה פלילית בגרמניה ועשוי להסתיים מאסר. בעיתונות המקומית לא התעמקו בנושא ונדמה שהמשטרה שהיתה קרובה מאוד למפגינים העדיפה להתעלם. בהקשר זה יש לציין שהצדעה במועל יד מקובלת גם בארגונים כמו חזבאללה וחמאס.

לצד דגלי פלסטין הונפו דגלי חמאס ואולי בהשפעת הקהילה הטורקית הגדולה בעיר גם לא מעט דגלי טורקיה. גם דגלי פקיסטן וקריאות עידוד למדינה זאת נשמעו כנראה כדי להזכיר לאמריקאים שגם למוסלמים יש נשק לא קונבנציונלי.

לקראת השעה שש פיזרה המשטרה את ההפגנה. הנה כמה תיעודים מצולמים של מה שהתרחש במקום.

האופציה לתגובות נסגרה בינתיים עבור כתבה זאת