נחשבים כתושבים לצורכי מס בישראל? תצטרכו להגיש דו”ח הכנסות בארץ גם אם אתם משלמים מסים בגרמניה

חן שואלת:

בעוד שבוע אנחנו מגיעים לברלין. בעלי יעבוד ויש לנו שני ילדים. ברצוני לדעת מהם חובות המיסוי בארץ על ההכנסה של בעלי, מתי נידרש לשלם והאם יש דרך לבטל חובה זו?

בנוסף אני מעוניינת לדעת האם עלינו לעשות פעולה כלשהי או להודיע למישהו טרם יציאתנו מהארץ? אין לנו נכסים פיזיים בארץ למעט רכב שאנחנו עומדים למכור.

נדב מצוות פירמת Relotax משיב:

שלום חן,

כל עוד אתם נחשבים כתושבים לצורכי מס יש להגיש דוחות בישראל עד מאי של כל שנה עבור ההכנסות שהופקו בשנה הקודמת – וזאת גם אם משולם מס בגרמניה. אם העבודה היא בגרמניה והמעסיק הוא גרמני אז לפי אמנת המס בין המדינות המס הגרמני יקוזז מהמס הישראלי שיש לשלם.

הדרך להימנע מכך היא בניתוק התושבות לצורכי מס מישראל. סוגיה זו אינה פשוטה ואין מבחן שפוט וודאי. לצורך בדיקת ניתוק התושבות יש להיוועץ עם מומחים.

לגבי דיווח על ההגירה לרשויות המס, יש לשים לב כי תיקון 223 לפקודת מס הכנסה מחייב כל ישראלי אשר מהגר לחו”ל ומנתק את תושבות שלו במהלך השנה בהתקיים תנאים שנקבעו בחוק להגיש דוח שנקרא דוח ניתוק תושבות לצורכי מס (השונה מזה של ביטוח לאומי) עד מאי 2018.

הרחבה לגבי תיקון 223 החדש תמצאי בקישור זה. הרחבה בסוגיית ניתוק וביטול התושבות לצורכי מס וביטוח לאומי בישראל תמצאי בקישור הזה.

כל זמן שבעלך נחשב כתושב ישראל לצורכי ביטוח לאומי הרי הוא מחויב לשלם ביטוח לאומי (7% מההכנסות) ומס בריאות (5% מההכנסות) על כלל הכנסותיו מגרמניה ומישראל. יחד עם זאת, לאור קיומה של אמנת ביטוח לאומי בין ישראל לגרמניה אז בתנאים שנקבעו בה ניתן לקבל פטור מתשלום ביטוח לאומי בישראל באם ישולם ביטוח לאומי בגרמניה – ורק באותן נסיבות בהן נקבע באמנה שהדבר אפשרי. יש להדגיש כי אמנה זו אינה חלה על מס בריאות שעומד על כ 5% מכלל ההכנסות בגרמניה וישראל.

לגבי הסוגיה אם בעלך נחשב כתושב ישראל לצורכי מס הכנסה או לצורכי ביטוח לאומי בישראל או שמא הפסיק להיות כזה, מדובר בשאלה מורכבת מאוד שמוכרעת לפי מבחן מרכז החיים שלו ובהתאם לנסיבותיו של כל מקרה. לצד זאת נדגיש כי עצם העובדה שהוא משלם ביטוח לאומי אינה אומרת שהוא נחשב כתושב ישראל לצורכי ביטוח לאומי המבוטח על פי חוק או להיפך. עניין זה מוכרע לפי מרכז החיים (במקרה שלכם, ישראל או גרמניה). כלומר – התשלום אינו יוצר את התושבות ואי התשלום המלא אינו מבטל את התושבות.

לגבי ביטוח לאומי, אם אתם סבורים כי התושבות שלכם נותקה, מומלץ להגיש טופס ביטול לאומי שמספרו 627 (שאלון לקביעת תושבות לצורכי ביטוח לאומי).

הרכב שאתם מוכרים הוא רק נדבך אחד בבדיקת מרכז החיים ויש לנתח את המצב לעומק לפי כלל הנסיבות והזיקות של אדם לישראל.

לסיום נאמר כי לעמדת רשויות המס בישראל – שאנו חולקים עליה – ניתוק תושבות בהגירה לגרמניה מתרחש רק באם שהה האדם בגרמניה תקופה של 3 שנים. בכדי להתמודד עם גישה שנויה במחלוקת זאת ניתן לפנות אלינו בנושא.

המשיבים:

עורך דין ורואה חשבון טארק בשיר, שותף בפירמה ומומחה למסוי בינלאומי, הגירה ורילוקיישן ורואת חשבון אלינור עיני, מצוות רילותקס, מסים.


לייעוץ אישי מלאו את הטופס

האופציה לתגובות נסגרה בינתיים עבור כתבה זאת