גרמניה מפתחת תלות טכנולוגית בסיליקון ואדי

העיתון הכלכלי הנדלסבלאט מדווח אמש על החיבור החדש בין גרמניה לישראל. הגרמנים שידועים ביכולות ההנדסיות שלהם בעיקר בתחום הרכב והרובוטיקה נחשבים כשמרנים ואפילו "ביישנים" כשמדובר בחדשנות טכנולוגית והמדינה הקטנה במזרח התיכון היא עבורם פתרון קרוב וזול יותר בהשוואה לסיליקון ואלי בארצות הברית.

יצרנית חלקי החילוף קונטיננטל, למשל, רכשה בתחילת החודש את הסטארט אפ הישראלי ארגוס שהטכנולוגיה שלו אמורה להגן מפני תקיפות סייבר המופנות כנגד מכוניות. החברה הגרמנית היא השלישית בעולם בתחום חלקי החילוף ואחד מבכיריה מצוטט בכתבה בהנדלסבלאט כמי שסמוך ובטוח שבעזרת הרכישה של החברה הישראלית והטכנולוגיה המתקדמת שלה תוכל קונטיננטל לצעוד קדימה.

הגרמנים, מסתבר, לא מכחישים שיש להם בעיה בתחום שהם קוראים לו דיגיטליזציה וכך בעוד הם זוכים למוניטין מהטובים בעולם בנושא ההנדסה, ברור להם שאת הפיגור בתחום ה-IT הם יכולים להדביק בעזרת הישראלים שאצלם השמרנות מתחלפת בתרבות של המצאה ועל ביישנות טכנולוגית אין מה לדבר בכלל.

על פי הנתונים שמביא העיתון ומגיעים מהאוניברסיטה העברית בירושלים כחמישים חברות גרמניות השקיעו סכום של כמיליארד וחצי דולר בסטארט אפים ישראלים רק בשנה האחרונה ולמרבית החברות שנכללות במדד ה-DAX הגרמני יש שלוחות בישראל שנועדו למחקר או פיתוח. מה שמייחד את החברות הגרמניות שמשקיעות בישראל הינה העובדה שאינן שייכות לתחום ה-IT, אלא לתחום התעשייה, למשל תעשיית הרכב. כולן רוצות להרוויח מהידע והחדשנות הישראלית.

לא רק הענקים הגרמנים מחפשים את העתיד בישראל, גם חברות בינוניות ששייכות למשפחות בגרמניה מבינות שלא יוכלו להעמיד מחלקות מחקר ופיתוח בעצמן ולכן מחפשות פתרונות זולים יותר ומוגמרים בצד הישראלי. בלעדי הידע הישראלי רק לחלק קטן מאותן חברות יהיה סיכוי בשוקי העתיד.

המשותף לרוב החברות הקטנות ואולי גם הגדולות שעושות את הדרך מגרמניה לישראל כדי לגלות חידושים טכנולוגיים הוא גם הניסיון להבין איך הישראלים עושים את זה ואולי לשאוב השראה וללמוד.

האופציה לתגובות נסגרה בינתיים עבור כתבה זאת