למה היוונים יחגגו בסוף השבוע הבא את תחילת מלחמת העולם השנייה?

credit: you tube

ביום שבת הבא, 28 באוקטובר, יציינו ביוון וגם קפריסין את כניסת יוון למלחמת העולם השנייה (שפרצה ב-1 בספטמבר 1939) במצעד צבאי גדול בסלוניקי ובמצעדי סטודנטים ברחבי המדינה כולה. ביוון זהו יום ה-OHI (לא, ביוונית) שמשמעותו הסימבולית היא לא לפאשיזם.

לידתו של היום באולטימטום שנתן מוסוליני ליוון להיכנע ללא תנאי לכוחותיו. דחיית האולטימטום על ידי ממשלת יוון בסוף אותו חודש אוקטובר היה הרגע בו נכנסה המדינה למלחמה. מה שמעניין בסיפור זה שראש ממשלת יוון בזמנו לא אמר 'לא' אלא דווקא 'כן'. הוא אמר 'כן' לשגריר האיטלקי שהגיע עם הדרישה להעניק גישה לכוחות של מוסוליני. השיחה הקצרה בין השניים נסובה בצרפתית דווקא. השגריר האיטלקי שאל: alors, c’est la guerre? (אז זוהי מלחמה?) וראש הממשלה השיב: Oui, c’est la guerre (כן, זוהי מלחמה).

במשך כחצי שנה הצליחו הכוחות היווניים להדוף את הצבא האיטלקי הפשיסטי אבל אז הגיעו הגרמנים ושברו את החלום. הנאצים שלטו ביוון עד אמצע אוקטובר של שנת 1944. כשהרוסים כבר התקדמו באיזור הבלקן לכיוון יוון החלו הגרמנים לסגת מפחד שהצבא הרוסי ינתק אותם מהדרך חזרה הביתה.

מי שתיכנן אז למלא את הואקום היו הקומוניסטים היוונים. היתה זאת הקבוצה היחידה שניסתה להילחם בנאצים בשנות מלחמת העולם ועתה הניחו כי יוכלו לתפוס את השלטון בקלות. אלא שהעם היווני חשב אחרת. כך, בזמן שמלחמת העולם עמדה לגווע, פרצה ביוון מלחמת אזרחים שנמשכה חמש שנים נוספות ושבה היו יותר קורבנות מאשר בשנות מלחמת העולם.

כשאירופה חתמה על סוף המלחמה בחודש מאי 1945 היוונים כבר היו עוסקים בלהרוג זה את זה. מהסיבה הזאת הם מציינים את אותו יום בסוף חודש אוקטובר בו עמדו עדיין בתור אומה מאוחדת.

האופציה לתגובות נסגרה בינתיים עבור כתבה זאת