page contents

סנובים, ובקפריסין השוויצרית כבר ביקרתם?

קפריסין הטורקית או קפריסין היוונית? למען האמת, עבור היוונים אין דבר כזה קפריסין הטורקית. כשתסיירו בצד היווני תגלו פה ושם שלטי מחאה שמבקשים מכם לוותר על השימוש במושג קפריסין הטורקית ולעבור לטרמינולוגיה מדויקת יותר, קפריסין הכבושה.

בצד הטורקי, לעומת זאת, אין מחאה מסוג דומה שכן אף אחד בטורקיה או בצד הטורקי של קפריסין לא חולם על מצב שבו קפריסין כולה חוזרת להיות תחת שליטה טורקית. למעשה, מאז הצטרפות קפריסין לאיחוד האירופי, טורקיה מוצאת את עצמה במצב מביך שכן השטח שעליו השתלטה בשנת 1974 ושאף מדינה אינה מכירה בו (מלבד טורקיה עצמה, כמובן) שייך לאיחוד האירופי.

אבל יש עוד קפריסין וזוהי קפריסין השוויצרית. נכון, רשמית הממלכה הקטנה הזאת לא רשומה בשומקום אבל אנחנו מצאנו אותה בפסגות רכס הרי הטרודוס שאם תחפשו על המפה תגלו שהוא יוצא, במקרה, בצד היווני של קפריסין.

כל אחד יכול להגיע

כדי להגיע לקפריסין השוויצרית לא צריך לעבור במכס או לקבל חותמת מאנשי ביקורת הגבולות היוונים או הטורקים כמו שנדרש בעיר ניקוסיה מאלה שרוצים לחצות את הגבול. כל מה שצריך הוא לכוון את Waze (עובדת מצוין בקפריסין הטורקית, היוונית והשוויצרית) או את Google Maps לכפר Pano Platres ולצאת לדרך.

אוקיי, אם אתם שוויצרים יכול להיות שההשוואה לארץ המולדת שלכם מוגזמת בעיניכם ואפילו נראית לכם כמו חוצפה ישראלית או קפריסאית, אבל לעיניים ים תיכוניות שרגילות לראות הרבה חול, אבנים ושמש (לצד שמורות יפהפיות של תמ”א 38) אין ספק שזוהי שוויצריה האמיתית. ירוקה, מיוערת, קרירה בערבים ובלילות, דלילה במבני מגורים או הפרעות בטון מסוג כלשהו ויפה. יפה כמו שוויצריה.

היישוב פאנו פלאטרס הוא מקום מוכר עבור הקפריסאים שבאים לנפוש בו בימות הקיץ הלוהטים. בעוד הטמפרטורה למטה בלימסול יכולה לטפס באוגוסט מעל 33 מעלות, בהרי הטרודוס של קפריסין השוויצרית ניתן ליהנות מטמפרטורה נמוכה באופן ניכר ולהתרגש מאויר צח וצונן.

רק שעה מלימסול

העלייה לקפריסין השוויצרית בדרך שיודעת לא מעט פיתולים וגם כמה עליות תלולות אורכת כשעה וחצי, אם אתם יוצאים מניקוסיה. אם באתם מכיוון לימסול תגיעו ליעד בתוך שעה. מלבד הנהיגה בצד שמאל שדורשת ריכוז גבוה (זהירות בפניות ימינה!) תוכלו להירגע כשמסביבכם מעטה ירוק והרבה צל.

כבר בכניסה לפאנו פלאטרס תגלו מפעל שוקולד קטן. בעצם זאת חנות שקוראת לעצמה Chocolate Factory ובה אפשר לרכוש מתנות מתוקות מתוצרת עצמית. בכיכר המרכזית אין הרבה יותר מאשר סניף דואר, רחבת אירועים קטנה, מיני מרקט ומספר בתי קפה. אבל מבט סביב יגלה שהתפאורה נראית שונה מאוד מזאת שמוצעת בערי החוף, בין אם לרנקה, לימסול או פאפוס השמשיות.

בקפריסין השוויצרית אין בהכרח הרבה אטרקציות כמו אלה שמציע טריפ אדוויזור מיד כשאתם נוחתים במקום חדש. אבל בכל זאת תמצאו את פארק החבלים המרשים ספארטי שנמצא ממש שתי דקות נסיעה מהמקום וגם מסלול טיול בתוך היער שבסופו מפלי מים. ההליכה בשבילים שביער היא קסם אמיתי שכן מלבד הנחל הדקיק שזורם אתכם בדרככם תגלו הרבה מקומות שיעשו לכם חשק לעצור ולהגיד לעצמכם, איך יכול להיות שאנחנו לא גרים פה?

ארוחה על ההר

אגב, אחת הבקתות להשכרה לטווח קצר שנמצאות בפאנו פלאטרס היא של ארכיטקטית ישראלית ולפי הביקורות עליה באתר בוקינג.קום אפשר לגלות שגם רוב הלנים בה הם ישראלים שעשו את הדרך הקצרה מישראל, רק כדי לגלות שקפריסין היא עולם אחר לגמרי.

מסעדה מומלצת נוספת היא מסעדת Sky Light. זהו מוסד מקומי שמגיעים אליו סועדים מכל רחבי קפריסין (הטורקית והיוונית) ומציע לא רק ארוחות עשירות אלא גם אווירה של התערבבות עם תושבי האי.

מבחינת תחבורה, אין אפשרות להגיע לקפריסין השוויצרית ברכבת (פשוט כי אין) וגם הגעה באוטובוס אינה מומלצת אלא אם מדובר בקבוצה מאורגנת. כמו בכל רחבי האי, נסיעה במכונית פרטית (כלומר, מושכרת) היא הפתרון הכמעט יחיד.

סקי על האולימפוס

לסיום, אין קפריסין שוויצרית בלי קצת שלג. בחודשי החורף נצבעות הפסגות (ולפעמים גם הרבה מעבר לפסגות) בשלג לבן ורך ונפתחת האופציה לעשות סקי. יש בקפריסין השוויצרית מתקנים מרשימים לחופשת סקי שכוללים את כל הפינוקים המוכרים לכם מאתרי גלישה באוסטריה, איטליה או שוויצריה (השוויצרית…)

הנקודה הגבוהה ביותר ברכס הרי הטרודוס היא הר אולימפוס שמגרד את ה-2000 מטר גובה (עוד 48 מטרים והוא שם). בשיא החורף ההר לובש את הכסות החורפית הלבנה שלו ומהווה מרכז למגוון פעילויות סקי ובין היתר גם תחרויות מקומיות ובינלאומיות.