עשר סיבות לעזוב הכול ולעבור לקפריסין

קפריסין. האי הרגוע

ממזג אויר מוכר, דרך אוכל שלא צריך להתאמץ כדי לאכול ועד למחירי נדל"ן נמוכים בהרבה בהשוואה לישראל. הנה כמה סיבות לנסות את מזלכם בחלק הכי קרוב של אירופה

עדיין אין כאן הרבה ישראלים

למרות שתראו אותם בעיקר באיזור העיר לימסול הנוכחות הישראלית בקפריסין היא בעיקר תיירותית. חברות ישראליות שפועלות באי לצד ישראלים שקנו בתי קיט או עשו רילוקיישן העלו את סך הישראלים החיים ועובדים בקפריסין אך עדיין לא מדובר בנתח המשתווה לאוכלוסייה הבריטית הותיקה או הרוסית שממשיכה להגיע במספרים נכבדים מזה כעשור.

זה מזג האויר הכי מוכר לכם

בעוד הבריטים והרוסים שאותם הזכרנו מגיעים לכאן גם בגלל מזג האויר השונה מאוד מזה השורר בארצותיהם, עבור הישראלים מדובר בתנאים מוכרים מאוד. קיץ חם, חורף קליל והרבה שמש במשך כל השנה. מי שמעמיק לתוך החיים באי מגלה שבכל זאת ישנם הבדלים. אחד הבולטים בהם היא הבריזה מהים שמצליחה לצנן מעט את הערים בין היתר בזכות העובדה שהקפריסאים לא בונים חומות של מגדלי יוקרה או מלונות על קו החוף.

תוכלו להסתדר עם האנגלית ואולי ללמוד שפה חדשה בדרך

בקפריסין, השפה האנגלית תספיק לכם בכדי לעשות כמעט הכול. האנגלית שתשמעו כאן היא בעיקר בריטית שכן בעוד הבריטים הם חלק מההיסטוריה של האי (וגם מההווה ומהעתיד שלו) עבור האמריקאים לא מדובר ביעד פופולרי בכלל. קפריסין היא לא רק המקום לשפר את המבטא הבריטי שלכם, כאן תוכלו גם להתחיל לפטפט ברוסית. שתי השפות הללו הן החזקות באי מלבד השפה הרשמית.

אם בכל זאת תרצו להתערות באוכלוסיה המקומית אין דרך טובה יותר לעשות זאת מאשר ללמוד את השפה. בהנחה שהיעד שלכם הוא הצד היווני של האי ולא זה הטורקי, תוכלו ללמוד לאט לאט (סיגה סיגה) את אחת השפות ששלטו בעבר הרחוק גם באיזור ארץ ישראל ואולי, מי יודע, לקרוא יום אחד את אפלטון ביוונית עתיקה.

לעבור לקפריסין
קפריסין. בלי פקקים

אין צורך להאזין לדיווחי תנועה ברדיו

אחד ההבדלים הגדולים בין ישראל וקפריסין למרות המרחק הקצר ביניהם הוא התחבורה. בעוד בישראל בונים מחלפים, חופרים מנהרות לרכבת תחתית, משפרים כל העת את תשתית הרכבות ומפעילים צי אוטובוסים אדיר עדיין התחושה היא שבקפריסין הכול זורם בזמן שבישראל כולם עומדים בפקק. התחושה מתחזקת כשרואים כמה מעט משקיעים הקפריסאים בנושא הסעת ההמונים. יש לכך שתי סיבות מרכזיות. הראשונה היא העובדה שבקפריסין חיים רק כמיליון בני אדם ועוד כמה עשרות אלפי תיירים בכל רגע נתון בעוד שבישראל גרים כשמונה מיליון. העובדה השנייה קשורה בגיאוגרפיה. בעוד רוב התושבים בישראל גרים על ציר אורך צר של מישור החוף, בקפריסין מסודרות הערים כמו על שעון כך שאפשר לנסוע בצורה מעגלית. כך למשל, מי שנוסע לירושלים, עובר ככל הנראה דרך גוש דן. מי שנוסע להרים של קפריסין לא צריך לעבור דרך עיר או איזור אחד. אפשר להאשים גם את הכלכלה הישראלית החזקה יותר. כשהכלכלה חזקה יש יותר נסיעות על הכביש לצורכי עבודה. כך או כך, בקפריסין תוכלו לבלות שבוע שלם (או יותר, כמובן) בלי לעמוד ולו בפקק רציני אחד.

עוד נדבך של אותו הסעיף הוא שיש הרבה יותר חנייה בערים. ביקור בכל אחד מהערים של קפריסין יגלה לכם שגם במרכז עדיין פרושים מגרשים פתוחים ששום דבר לא נבנה עליהם, קצת כמו בישראל של שנות החמישים, השישים והשבעים. יחד עם מגרשי חנייה יעודיים מספקת קפריסין כמעט לכל אורכה ורוחבה פתרונות חנייה יעילים. למעשה המכונית הפרטית נמצאת בעדיפות ראשונה באי ואפשר לראות את זה גם במספר מועט של רוכבים על אופניים או אופניים חשמליים.

מודעה

מודעה

זה חלק מהאיחוד האירופי

ומי לא רוצה להיות חבר במועדון גדול ויוקרתי?

לעבור לקפריסין
הצד הכי קרוב של אירופה. קפריסין

האוכל מצוין

אם אתם מרגישים קצת אבודים מול המטבח הגרמני, האנגלי או האמריקאי, אפילו זה האסיאתי ודאי תמצאו נחמה במטבח הקפריסאי יווני. הטעמים מאוד מזכירים את ישראל ואפשר ליהנות כמו בבית מארוחת בוקר שמבוססת על ביצים, סלטים, טחינה ועוד. אמנם יש מעוזים בריטים בקפריסין (בפאפוס, למשל) שבהם תרגישו יותר כמו בלונדון, אבל ברוב הסופרים תמצאו די בקלות טחינה, זיתים טעימים, שמן זית מעולה וירקות ופירות שאתם רגילים לאכול בישראל. בנושא החומוס אגב תצטרכו להתפשר שכן מלבד כמה מסעדות ערביות (לבנוניות בעיקר) קשה לומר שהחומוס הוא מאכל נפוץ בקפריסין.

ים, ים ועוד ים

מלבד ניקוסיה, כל הערים הגדולות שוכנות על הים מה שאומר הרבה הנאה למי שחייב לרדת לים פעם בשבוע או יותר ולתפוס גלים. מצפון לפאפוס, באיזור העיר פוליס (ולאצ'י) יש חופים שקיבלו אות דגל כחול בזכות המים הצלולים שבהם, המתקנים והניקיון. בדרך כלל הטיילת בכל אחת מערי החוף היא מקום שנעים להסתובב בו בשעות שבהן השמש לא קופחת. אם אתם מסתובבים על הטיילת בלרנקה, למשל, וזאת שעת בוקר מוקדמת, אל תתפלאו לגלות שהשמש זורחת בצד של הים.

פאפוס, קפריסין
פאפוס, קפריסין

ההרים

הבונוס המתוק והקריר של קפריסין הוא רכס הררי ויפהפה שמתנשא במרכז האי. הרי הטרודוס הם יעד חובה לכל מי שמבקר באי (גם אם אתם לא מאמינים ביעדי חובה). בקיץ זהו מפלט מהחום הגדול ובסתיו ובאביב אפשר להרגיש טוב יותר את חילופי העונות. גם מי שמחפש פעילות סקי יכול למצוא אותה בגבהים. יש הרבה כפרים מבודדים כמו גם הרים שלא דולק עליהם שום אור ונותנים הרגשה של מקום שעדיין לא נכבש על ידי פיתוח מאסיבי מדי. זהו למעשה מצב שמאפיין את קפריסין כולה ולא רק בהרים.

מחירי הנדל"ן

אולי הסעיף שהכי ידליק את הישראלי הממוצע. מחיר דירה צנועה בעיר לימסול עומד על כ-100,000 אירו. במחיר כזה לא ניתן לקנות הרבה באף אחת מהערים הישראליות. גם בכפרים ובערים נוספות ניתן למצוא נכסי נדל"ן שונים, החל מדירה, דרך בית פרטי צנוע ועד נכס יוקרה במחירים שלא מגרדים את האופק הישראלי. הנדל"ן הקפריסאי יכול להיות אטרקטיבי בעיקר למי שרוצה לרכוש לעצמו בית קיט באי או מרוויח משכורת שאינה תלויה בכלכלה המקומית שכן השכר הממוצע בקפריסין הוא כמחצית מזה הישראלי.

קפריסין
גם החתולים גילו את האי. קפריסין

החתולים

אם אתם חובבי חתולים זהו האי בשבילכם. חתולי הרחוב שולטים כאן וזאת לעומת כלבים שנראים פה הרבה פחות בהשוואה לישראל. למרות שדווקא החמור הוא הסמל של האי, אין ספק שהחתולים הם חלק בלתי נפרד מקפריסין.

האופציה לתגובות נסגרה בינתיים עבור כתבה זאת