‘בלימסול לא סגרו את הים עם מגדלים ומלונות כמו בתל אביב. זה חלק אורגני מהעיר עצמה…’

צילום: עירם מורסטין

שיחה מקומית עם עירא מורסטין בן 36, מנהל שירות לקוחות בחברת פורקס ישראלית בקפריסין

שלום, עירא!

שלום!

זאת שעת ערב מוקדמת בלימסול. עוד לא ממש הספקתי לחקור את המקום, יש כאן מה לעשות מבחינת בילויים?

האמת היא שההיצע כאן די מפתיע. כביכול יש פה הרבה פחות מהתרבות הקלאסית, פחות תיאטרון, פחות הופעות חיות, בתי הקולנוע נורא ישנים ולא חדישים כמו בארץ, אבל היחס לים גם פה וגם בערים אחרות הוא הרבה יותר חי ותוסס.

מה זאת אומרת היחס לים?

בלימסול חוף הים משתרע על כמה קילומטרים ויש לך גישה מכל מקום בעיר וכמובן טיילת שהולכת לאורך החוף. התנועה פה היא סביב הים ומהבחינה הזאת זה לגמרי לא כמו תל אביב. יש כמה מלונות, אבל הים הוא חלק אורגני מהעיר. גם הערים העתיקות או הרובע העתיק נמצאים תמיד על הים.

מה אתה עושה כאן כשאתה לא נהנה מהים?

אני עובד בחברת eToro, חברת פורקס ישראלית. אני מנהל צוות שירות לקוחות.

יש פה הרבה פורקס באי.

כן, בגלל שהרגולטור בקפריסין נותן רישיון לעבוד עם רוב העולם אז חברות רבות באות לכאן מה שמקל על נטוורקטינג והקמה. המדינה קרובה לישראל ככה שזאת אופציה נוחה להתחלה. לחברה שלנו יש גם רישיון אנגלי בשנים האחרונות.

וזה לעומת מי?

יש רגולטורים שיש להם יותר דרישות, גרמנים או בריטים. קפריסין זה מקום שטוב להתחיל בו. חוץ מחברות פורקס היו פה גם כאלה שעסקו באופציות בינאריות אבל עכשיו סגרו אותם בגלל דרישות של הרגולציה.

כמה זמן אתה כאן?

הגעתי לפני ארבעה חודשים.

היית קודם בקפריסין, לפני שבחרת לבוא ולעבוד פה?

הייתי פעם אחת לנופש ופעמיים לפגוש את האנשים בחברה. עבדתי חמש שנים וחצי בישראל לפני שעברתי לפה.

למרות המרחק הקצר בין תל אביב ללימסול, יש הבדל באופי של העבודה?

פה יש יותר הקפדה על שעות, באים בשמונה ועובדים עד חמש או שש. למרות שזה עדיין תשע שעות בשתי המדינות, קפריסין וישראל, יש כאן אופי קצת יותר מסור לעבודה. כל התעשייה של הפורקס או בכלל של הפיננסים היא אחת המובילות והחזקות ביותר על האי. תעשייה נוספת היא הספנות. אז שתי אלה נחשבות לחזקות מאוד ואנשים רוצים מאוד להיכנס לתחומים האלה. אלה תחומים שהם יחסית יציבים וגם משלמים טוב. אולי בגלל זה אתה מרגיש מיד את המסירות הזאת לעבודה בכל הדרגים של החברה, מהנמוכים ועד לגבוהים. כאילו קיימת תחושה של חוב לעבודה.

ובתל אביב, איך זה הרגיש לך?

אני חושב שהעבודה בישראל היא הרבה יותר בנושא של הגשמה עצמית והתקדמות. זה לא שאתה רואה את העבודה כמטרה אלא זאת העבודה שנועדה לקדם אותך. זה שינוי קל באופי אבל זה מאוד מורגש.

החיים בקפריסין
עירא והכלבה ג’זי. הביא אותה לקפריסין

איך מרוויחים בקפריסין?

המינימום פה הוא בערך 3,400 ש”ח בערך. שזה כמובן נמוך יותר מאשר בישראל. מצד שני, אם אתה מגיע עם משכורת של ישראלי לפה אז יהיה לך יותר נוח מאשר בארץ.

גם השכירות אני מניח תהיה נוחה יותר.

כן, אני משלם על הדירה שאני גר בה, שני חדרי שינה וסלון 650 אירו. משהו כמו 2600 ש”ח.

אפשר למצוא פה את תחושת העיר הגדולה?

כל האי הוא כמיליון איש. יש פה ארבע ערים גדולות עם לא יותר ממאתיים אלף תושבים בכל אחת, ככה שזה לא תל אביב או ירושלים מבחינת הסדר גודל. ללימסול עצמה יש שני חלקים, אחד על ההרים ואחד על החוף. אין פה בנייה של ממש לגובה, הבניינים הגבוהים כאן הם שש או שבע קומות.

אז אופי של עיר גדולה אין פה, מה יש בכל זאת?

האופי של קפריסין באופן כללי הוא אנגלי. יש המון פאבים של ספורט, פאבים של שתייה. המחירים של השתייה הרבה יותר נמוכים מאשר בארץ. אני לא שתיין גדול אבל אני יודע שאפשר לקנות פה בירה ב-12 ש”ח עד 15 ש”ח וקוקטיילים ב-24 ש”ח, גג 30 ש”ח.

למרות הזמן שעבר מאז שהבריטים עזבו, עדיין הרוח שלהם מנשבת?

כן. קודם כל, כולם מדברים אנגלית. המבוגרים אפילו יותר מהצעירים. זה משהו שלא היית מצפה, אבל זה ככה. אפשר להסתדר עם אנגלית בתשעים אחוז מהמקרים. אם נתקלת במישהו שלא מדבר אנגלית, סיכוי טוב שזה תושב ממזרח אירופה. זאת עיר שהיא יותר בינלאומית בתור המרכז המסחרי של החברות הפיננסית והבנקאות הפרטית.

אם כבר אנחנו מדברים על כסף, זה נכון שאפשר לקנות פה תושבות תמורת נדל”ן?

כן. כאן בקפריסין יש שתי אופציות, לקנות נדל”ן בשווי של 300 אלף אירו ולקבל תושבות או לקנות נדל”ן בשני מיליון אירו ואז לקבל פספורט קפריסאי שהוא גם פספורט אירופאי. זה משהו שמשך לפה המון אנשים מבחוץ וגם העלה כאן את המחירים.

כמה זמן לקח לך להתרגל לחיים פה?

משהו כמו חודשיים עד שהשגתי דירה, אינטרנט ואוטו. אי אפשר כאן בלי אוטו בגלל שאין כמעט תחבורה ציבורית. אמנם יש חופשי חודשי אבל בקושי יש שני קווים בלימסול.

במה יכול להתנחם מי שאין לו אוטו או שסתם לא בא לו לנהוג בצד שמאל?

יש פה המון אירועים חברתיים ותרבותיים לאורך חודשי הקיץ שאפשר להגיע אליהם. מוזיקה, סלסה, ריקודים לטיניים. זה מאוד חזק פה. העניין הוא שצריך למצוא אותם. לא הכול באינטרנט ולא הכול קל למצוא כמו בארץ.

ההרים ליד הכפר אגרוס. צילום: עירא מורסטין

איך היוונית שלך אחרי ארבעה חודשים על האי?

קודם כל אתה לומד סיגה סיגה, לאט לאט. זה הכי חשוב. אין שום דבר יותר חשוב מזה בקפריסין. הכול יותר לאט, יותר רגוע, הכול לוקח את הזמן שלו. והדבר השני שחשוב לדעת ש- NA זה כן.

איך הקפריסאים עצמם?

הקפריסאים נורא נחמדים, משתדלים לעזור. הבנתי שזה משהו שמשתנה בשנים האחרונות, אולי בגלל הזרים שבאים לאי. בעבר היו אומרים שיכולת בשמחה ובששון להשאיר את הדלת פתוחה, את האוטו לא נעול והכול כמו כפר. גם אם זה משתנה, אני לא נתקלתי בבעיה. בקושי רואים משטרה, רק בכבישים בינעירוניים. אחד הדברים המדהימים שקרו לי די בהתחלה אחרי שכבר השגתי דירה ואוטו היה כשבאתי לצאת בבוקר ולהשתלב בכביש הראשי, האיילון שלהם. היה פקק. איך שאני מגיע, הנהג הראשון עוצר ונותן לי לעבור. לא ידעתי מה לעשות עם עצמי. הייתי בשוק. הוא פשוט נתן לי לעבור. אחר כך הבנתי שזה ככה פה. אנשים מבינים שהרבה יותר שווה לתת מאשר להילחם.

מאז היית בארץ?

בפעם הראשונה שחזרתי לארץ אחרי חודשיים ונהגתי בכביש זה היה כמו מלחמה.

החיים בלי דאגות.

אולי יש להם אבל אני לא קורא את העיתונים שלהם אז אני לא יודע. יש להם אויב משותף שזה הטורקים. מבחינתם זה הגזלן הראשי שלקח להם את המקומות הכי יפים באי ועכשיו גם מאיים עם עסקי הגז.

איפה ביקרת עד היום באי?

האמת היא שנסעתי קרוב להרים, לפאפוס וגם ללרנקה כי יש שם מסלול מירוצים. יש המון ישראלים שנוסעים לקפריסין בשביל המסלול מרוצים. אין כאן מסלולים גדולים אבל יש את הראלי של קפריסין שנערך כל שנה.

איך בפאפוס?

פאפוס זאת ממש עיר שמכוונת לתיירות, עם ארכיאולוגיה, המון פאבים ומסעדות וטיילת וקניון יפה. באמת עיר נחמדה. לרנקה ופאפוס הן הערים של שדות התעופה, אז ככה הרבה מגיעים ללרנקה. לגבי ההרים אומר שה-ג’י פי אס של גוגל לא ממש עובד שם אז כדאי להשתמש עם המקומי שנקרא 2jis, הוא עובד יותר טוב.

המלצה מקומית לסיום?

בלימסול, יש פאב גרמני שנקרא מינכן הופבראו שיש שם גם שניצל טעים, גם סלט תפוחי אדמה טעים וגם בירות מעולות ואפשר למצוא אותו בכיכר סאריפולו, מרכז של המון פאבים באמצע העיר.

עירא, תודה. תן לנו עוד תמונה יפה מהאי לפני שאנחנו סוגרים. 

זאת השקיעה בפאפוס. דרך אגב השקיעה בלימסול היא לא לתוך הים כי לימסול פונה דרומה. עובדה מאוד מוזרה לתל אביבי.

שקיעה בפאפוס. צילום: עירא מורסטין

בצילום למעלה: הכלבה של עירא, ג’זי במקום האהוב עליה ליד הים בלימסול

האופציה לתגובות נסגרה בינתיים עבור כתבה זאת