מגזין מקוון לתיירות בארץ ובחו"ל

'הסיבה שגרמניה היום היא דמוקרטית, זה לא בגלל הפציפיזם הגרמני, זה בגלל הכוח של צבא ארצות הברית'

אורן כהנוביץ' מדריך סיורים בעברית בברלין (מכיכר אלכסנדרפלאץ) חושב שהגרמנים למדו את הלקח מהשואה אבל לא הסיקו את המסקנות הנכונות ממלחמת העולם השנייה עצמה

כשמדריכים בברלין אי אפשר שלא להתעסק במלחמת העולם השנייה והשואה, זה פשוט עולה כאן מכל קרן רחוב. אחת השאלות שעולות היא האם הגרמנים למדו את הלקח. התשובה שלי, הם למדו את הלקח מהשואה אבל לא ממלחמת העולם השנייה.

אם אני צריך לדרג את כל העמים ולהגיד מה הסיכוי שיבצעו עוד פעם שואה, הגרמנים יהיו בתחתית. הם היחידים שאומרים, אנחנו פשענו, אנחנו חטאנו, היינו לא בסדר. זה בניגוד לעמים אחרים כמו האוסטרים למשל שאומרים אנחנו לא אשמים, אנחנו הקורבנות הראשונים של הנאצים עם האנשלוס (סיפוח).

בברלין יש בלי סוף הנצחה, יש אפילו מי שאומר יותר מדי. הם אמנם לא מדברים על "הגרמנים" אלא על "הנאצים", אבל אין ספק שהנושא משחק תפקיד חשוב בזהות הגרמנית.

הטוב צריך להילחם ברע

לגבי המלחמה, אני חושב שהם לא למדו את הלקח הנכון. הלקח שהגרמנים לקחו מהמלחמה שזה שצריך להיות פציפיסטיים. מעולם לא שמעתי גרמני שאומר שצריך להשתמש באופציה צבאית. אותי זה מפחיד גם כי כולם כאן חושבים אותו דבר וגם כי הם טועים. בעצם הם אומרים, לפני 75 שנה נלחמנו עבור הערכים הלא נכונים והיום אנחנו לא מוכנים להילחם גם לא עבור הערכים הנכונים והצודקים.

מלחמת העולם השנייה היא אירוע מאוד מאוד קיצוני וכל אחד יכול להפיק איזה לקח שהוא רוצה. לדעתי הלקח הבסיסי לדעתי ממלחמת העולם השנייה הוא שיש טוב ויש רע והטוב צריך להילחם ברע, ואם אין ברירה אז גם באלימות. האופציה הצבאית היא כמובן לא האופציה הראשונה ולא המיטבית אבל בהחלט אופציה קיימת.

הגישה הפציפיסטית היא זאת שהפכה את מלחמת העולם השנייה לנוראה. ההישגים של היטלר עד תחילת המלחמה ובשנתיים הראשונות שלה לא היו בגלל אסטרטגיה גאונית מצדו. הוא פשוט היה ביריון שאומר מה הוא רוצה לעשות. הגישה הפציפיסטית של הבריטים והצרפתים שויתרו וויתרו זה מה שהפך את היטלר למה שהוא, נתן לו תדמית של בלתי מנוצח. השיא כמובן היה הסכם מינכן שבו הבריטים והצרפתים כל כך לא רצו להילחם שהם פשוט מכרו את צ'כיה בעבור נייר עם חתימה של היטלר.

היום אגב יודעים שאם הבריטים והצרפתים היו עושים שרירים, הגנרלים הגרמנים היו עוצרים את היטלר ומכריזים עליו כבלתי שפוי. העם הגרמני וחלק גדול מהגנרלים הגרמנים לא רצו במלחמה ואמרו שאם היטלר יגרור אותם למלחמה בגלל צ'כיה הם פשוט יעצרו אותו. אני לא מדבר על קנוניה קטנה של סגני אלופים אלא על גנרלים בדרגות הגבוהות ביותר ביניהם לודוויג בק מפקד צבא היבשה.

לא רואים את המציאות

הבריטים והצרפתים מכרו בסופו של דבר את צ'כיה והגנרלים הגרמנים שיתפו פעולה. הם לא האמינו שככה העולם יתרפס בפני היטלר. עוד מישהו שראה את זה מהצד הוא כמובן סטאלין. אין לי הרבה דברים טובים להגיד עליו אבל כשהוא ראה שהמערב לא מוכן להילחם, גם הוא חתם על הסכם אי התקפה עם גרמניה הנאצית, הסכם ריבנטרופ מולוטוב.

מה שמדהים אותי זה שהגרמנים לא רואים את המציאות הזאת למרות שהיכתה בהם שוב ארבעים שנה מאוחר יותר באיחוד גרמניה. מה בסופו של דבר איחד את גרמניה? זה לא שהגרמנים משתי הגרמניות קמו בוקר אחד ואמרו, אני גרמני, אתה גרמני, בוא נפיל את החומה ונתאחד. מה שהוביל לאיחוד גרמניה זה הניצחון של ארצות הברית על ברית המועצות. הסיבה שהיום גרמניה היא מדינת דמוקרטית זה לא בזכות הפציפיזם הגרמני זה בזכות הצבא האמריקאי שקודם ניצח את גרמניה הנאצית ואחר כך הביס את ברית המועצות.

לאתר הטיולים של אורן

זמן עולמי