page contents

המדריך המלא – כך תוציאו דרכון פורטוגלי בסיוע עורך דין או בעצמכם, בשנת 2020

עד לדרכון הספרדי או הפורטוגלי
אחרי שישראלים יוצאי אירופה הסתערו על הדרכון הפולני והרומני הגיע תורם של מגורשי ספרד. העובדה שעברו יותר מ-500 שנה מאז אותו אירוע היסטורי לא מפריעה לצאצאי המשפחות לחזור לשורשים ולהגיש בקשה לדרכון פורטוגלי. עד כה, לפי הערכות עדכניות, 10,000 ישראלים קיבלו אזרחות פורטוגלית אבל גם מספרי הבקשות שנדחו גבוהים. הנה המדריך המלא

נושאי המדריך:

  1. מי זכאי לדרכון פורטוגלי
  2. כמה קיבלו דרכון פורטוגלי עד כה וכמה סורבו
  3. מהו מחיר דרכון פורטוגלי וכמה זמן אורך התהליך
  4. יתרונות הדרכון
  5. מסמכים הנדרשים להגשה (באופן עצמאי או עם עורך דין)
  6. חברות ומשרדי עריכת דין המציעים טיפול בהגשת הבקשות
  7. פורום דרכון פורטוגלי – שאלות ותשובות

דרכון פורטוגלי – מי זכאי ומי לא?

מבחן היהדות

המבחן הראשון שקובע אם אתם זכאים לדרכון פורטוגלי הוא מבחן הדת. החוק (הפורטוגלי וגם הספרדי) מגביל את הגשת הבקשות ליהודים בלבד. הסיבה היא החוק עצמו שנועד לפצות על אותו עוול היסטורי שאירע ליהודים לפני כחמש מאות שנה, קודם בספרד ואחר-כך בפורטוגל. קהילה גדולה ומשגשגת נדרשה להמיר את דתה או לעזוב את המדינה.

הצינים יותר יצביעו על המצב הכלכלי בפורטוגל כתמריץ לחקיקת החוק. עם כל הכבוד לעוול ההיסטורי, לפורטוגלים איכפת קודם כל מהכלכלה שלהם והרעיון היה שיהודים שיבואו לגור בפורטוגל יעזרו לכלכלה. בפועל אין נהירה של מקבלי אזרחות פורוטגלית למדינה, ויש מי שמצביע על כך בתוך פורטוגל בתור ביקורת על החוק.

הישראלים מבקשים לקבל את האזרחות ולהמשיך לחיות בישראל תוך שמירה על האופציה ללימודים חינם במסגרות אקדמיות שונות באירופה, עבודה במסגרת החוק או אפילו רכישת נדל״ן וכל זה מרחוק. אחוז מסוים ולא גדול מנצל את האזרחות כדי לעבור בפועל לפורטוגל. 

המצב הכלכלי בפורטוגל מעט פחות טוב מזה בספרד (למרות שגם שם הוא לא זוהר) וזה גם יכול להסביר מדוע החוק שאמור לעבוד בשני המסלולים, זה הספרדי וזה הפורטוגלי עובד בעיקר במסלול השני, בעוד הספרדים עדיין לא בטוחים שהם באמת מעוניינים בהגירה יהודית אליהם ומקשים יותר על קבלת אזרחות, הפורטוגלים מקלים. 

מבחן הגיל

הגשת בקשות לקבלת אזרחות פורטוגלית או ספרדית מוגבלת לגיל 18 ומעלה.

לגבי ילדיהם של מגישי בקשות, אלה אינם זכאים מכוח החוק לקבל אזרחות פורטוגלית (אנחנו מתרכזים בפורטוגלית שכן זהו המסלול המועדף כיום על ישראלים והרלוונטי יותר), אבל ישנם חוקים אחרים בפורטוגל שמאפשרים לילדים לקבל את האזרחות של הוריהם. כאן יהיה צורך לפתוח בהליך נפרד.

כל זה נכון אם הילדים נולדו קודם לקבלת האזרחות. תינוקות חדשים שמצטרפים למשפחה לאחר קבלת האזרחות של אחד ההורים, ייהנו גם הם מהמעמד, מתוקף החוק.

גם בני זוג אינם זכאים

לעניין בני זוג של מגישי בקשות שבקשתם אושרה ואשר קיבלו דרכון פורטוגלי, גם כאן מדובר בהליך נפרד שלא קשור לחוק המגורשים מספרד. היום ניתן להגיש בקשה לאחר שלוש שנות נישואים ולבקש דרכון אירופאי. לא מדובר באזרחות פורטוגלית דווקא אלא בזכות מתוקף נישואים לאזרח אירופה.

מבחן תעודת היושר

ניתן לפתוח בהליך רק אם אין לכם עבר פלילי. 

מבחן הקהילה היהודית

הקהילה היהודית הנוכחית בפורטוגל הינה בעלת סמכות על פי החוק לקבוע אם מגיש הבקשה הינו באמת צאצא למגורשי ספרד שאבות אבותיו הגיעו לפורטוגל (וגורשו ממנה בהמשך).

הצורך בהוכחה מחייב לפעמים מחקר גניאולוגי כלומר חשיפת אילן היוחסין המשפחתי קרוב ככל שניתן למאה החמש עשרה ותאריך הגירוש (1492-1497).

אישור הקהילה היהודית קשור מאוד בשם המשפחה שלכם שהוא בעצם ההוכחה הראשונה לאפשרות שאתם שייכים למגורשי ספרד. ניתן למצוא ברשת רשימות ארוכות של שמות משפחה שנקבעו על ידי המחוקק וכולם זכאים, לכאורה, לדרכון הפורטוגלי כל עוד יעמדו ברשימת התנאים הנוספים.

גם אם  שם המשפחה של מגיש הבקשה לא מופיע ברשימת שמות המשפחה של מגורשי ספרד, ישנם כאלה שקיבלו אישור מהקהילה לאחר מחקר גנאולוגי שהוכיח כי מקורו של שם המשפחה שלהם (אשר שונה לאורך הדורות) הוא באחד השמות שמופיעים ברשימה של המחוקק.

מספרד לחיק האימפריה העות׳מאנית

בנוסף לרשימת השמות ישנה גם רשימת מדינות רלוונטיות לצורך החוק. אלה הן מדינות שקודם לגירוש ספרד לא היו בהם יהודים ואילו לאחריו התבססו בהן קהילות יהודיות קטנות או גדולות (מה שמוכיח על מידת השייכות שלהן לגירוש ספרד).

מדובר קודם כל על מדינות צפון אפריקה כמו אלג׳יר, תוניסיה, מרוקו וגם לוב ומצריים. גם באזור שלנו מסוריה דרך לבנון ועד ישראל נקלטו מגורשי ספרד.

המקום השני בעולם אחרי ישראל מבחינת הפוטנציאל להגיש בקשות היא הקהילה היהודית בטורקיה שמצליחה בקלות יחסית להוכיח קשרים למגורשי ספרד. גם מדינות הבלקן כמו בולגריה, יוון ויוגוסלביה לשעבר (היום קרואטיה וסרביה) היו יעד. יש לציין כי כל המדינות המוזכרות לעיל היו חלק מהאימפריה העות׳מאנית הגדולה.

מגורשי ספרד נחתו גם באיטליה ובהולנד ואפילו הרחיקו בהמשך לדרום אמריקה וליעדים כמו ברזיל וארגנטינה.

קיים גם בסיס לא גדול של משפחות מגורשי ספרד שהגיעו לעיראק והצליחו להוכיח קשר לקהילה. בחלק מהמקרים ערים מסוימות כמו עדן בתימן הן סימן לקשר למגורשי ספרד.

מפת גירוש יהודי ספרד, יהודי פורטוגל נעו ליעדים דומים
מפת גירוש יהודי ספרד
By Universal Life – http://michel.azaria.free.fr/History.htm, CC BY-SA 3.0,
כדאי לדעת: מבין שתי ההוכחות: ארץ המוצא ושם המשפחה, לארץ המוצא משקל מכריע יותר בהחלטת הקהילה היהודית בפורטוגל באם לאשר את הבקשה או לא. הקהילה פרסמה מדינות מוצא שעבורן הסיכויים טובים יותר לקבל את הדרכון ואלה הן מדינות הבלקן, יוגוסלביה לשעבר (קרואטיה וסלובניה), טורקיה, ישראל (כשהיתה פלשתינה) ומדינות צפון אפריקה, בעיקר.
בעניין יהדות מרוקו יש לציין כי גם משפחות ששמותיהם אינן איבריים (מחצי האי האיברי הכולל את ספרד ופורטוגל) אלא ברבריים (בסגול) כמו למשל אוחיון או וענונו נכללים מבחינת הקהילה היהודית בין מגורשי ספרד וזכאים להגיש בקשה מתוך ידיעה כי משפחות אלה הגיעו מספרד או פורטוגל לפני ההתיישבות במרוקו.

מספיק שאחד הסבים או הסבתות קשור לקהילה

יש לציין שדי בהוכחה כי אחד הסבים והסבתות (או ההורים עצמם) הגיעו מאותם מדינות וזאת במקביל לשם משפחה שנכלל ברשימה, כדי להיות זכאי להגיש בקשה.

בקהילה היהודית בפורטוגל מציעים מספר דרכים שבהם אפשר להוכיח קשר לקהילה: מלבד שם המשפחה של מגיש בקשה עצמו, חשובים שמות המשפחה של אילן היוחסין הרחב וזאת לאורך 500 השנים האחרונות (או עד כמה שניתן להעמיק). כאמור, יש חשיבות למדינות שבהן התגוררו בני המשפחה, בעיקר אם אלה מדינות אליהן התפזרו יהודי ספרד ופורטוגל.

עוד מידע המעניין את הקהילה הם בתי הכנסת והקהילות שאליהם השתייכו בני המשפחה בעבר ובתוך כך גם תיעוד בתי קברות, כתובות (מסמכי הנישואים על פי ההלכה) וכל חפץ או מסמך אחר של המשפחה שנשמר מאז ועד היום.

גם מנהגים דתיים יכולים לסייע וכן פרקים בספרי היסטוריה אודות פורטוגל שבהם מוזכרת המשפחה או אחד מבניה.

בקהילה נותנים משקל גם לקשר הנוכחי של מגיש הבקשה לעולם היהודי וזה כולל את שמות בתי הכנסת שבהם מבקרים בני המשפחה כיום והקשר שלהם לקהילת יהדות ספרד. 

כמה כבר קיבלו דרכון פורטוגלי (וכמה לא)?

כל מיני מספרים מסתובבים ברשת. על פי ההערכה, בין שני מיליון לשלושה מיליון ישראלים כלולים במעגל התאורטי שיכול להגיש בקשות. היום יש כמיליון ישראלים בעלי דרכון זר ורובם קיבלו את הדרכון בזכות זכאות שמגיעה דרך מדינות כמו פולין או רומניה או בהיותם אזרחים לשעבר של מדינות כמו ארצות הברית, רוסיה, צרפת ומדינות נוספות.

נכון לעכשיו מצטרפים למסלול הפורטוגלי כ- 2,000 ישראלים מדי חודש ומספר הבקשות הכולל שהוגש מגיע לעשרות אלפים. כ- 8,000 עד 10,000 ישראלים הצליחו לסיים את המסלול כולו בהצלחה ולקבל את הדרכון הפורטוגלי עם צפי לעוד כמה אלפים בשנים הקרובות.

12,000 בקשות מחכות

עינת אוליבייר פרסמה במעריב עסקים לפני כשנה וחצי כתבה שכותרתה ״לחפיפניקיות הישראלית יש מחיר״, שטוענת כי בקשות לדרכון של ישראלים תקועות בפורטוגל ועלולות להידחות בגלל טיפול לקוי של עורכי דין לא מיומנים או חברות שמעוניינות רק להרוויח את הכסף.

בכתבה מצוטט עורך הדין יורם זרה, אחד הוותיקים בתחום הדרכונים הפורטוגלים האומר כי ״מצב שבו אין חסם כניסה לשוק או רגולציה של לשכת עורכי הדין הינו בעייתי מאוד. מדובר בשירות שהתמורה עבורו מתקבלת לאחר שנתיים מינימום וגם זאת רק אם אין טעויות.

לטעויות קוראים עורכי הדין בשפה שלהם notifications, אלה הן בעצם בקשות שמתקבלות ממשרד הפנים הפורטוגלי לתיקון טעויות שאירעו במילוי בקשות.

ישראל ״מצטיינת״ בתחום זה ובפורטוגל החליטו בעקבות כך כי בקשות שלא מוגשות כראוי ויש בהם פגם, כמו למשל שינוי שם שלא דווח, יידחו על הסף בתוך 20 יום אם הטעות לא תתוקן.

עורך דין איתי מור שמצוטט גם הוא בכתבה אומר כי לא מספיק להגיש בקשה, יש להמשיך ולטפל בה במשך שנתיים לפחות. ״הספקים שולחים עשרות-אלפי בקשות ואז מקבלים עשרות-אלפי notifications. מדובר בחברות שמעדיפות לטפל בתיקים חדשים שמכניסים כסף נוסף וחדש לחברה.

על פי ההערכה, נכון לזמן פרסום הכתבה במעריב, 12,000 בקשות כאלה הצטברו בצד הפורטוגלי וחלק גדול מהן בגלל טעויות שנעשו כבר בזמן הגשת הבקשה.

25,000 בקשות בשנה

כתבה עדכנית יותר של איתמר אייכנר באתר ynet מדברת על 25 אלף בקשות שהוגשו על ידי ישראלים בשנת 2019 בלבד ואשר מהוות 80% מסך הבקשות שמגיעות לפורטוגל.

20% מהבקשות (המשלימות ל- 100%) מגיעות מקהילות יהודים בטורקיה וברזיל ובהמשך הרשימה, גם ארגנטינה ובקשות שמוגשות מתוך הקהילה היהודית שנותרה במרוקו. יש גם מעט בקשות שמגיעות מארצות הברית ובריטניה.

מנתוני הכתבה הזאת ניתן ללמוד כי  עד היום הונפקו 12,000 תעודות לידה פורטוגליות מהם 9,500 לישראלים. משמעות הנפקת תעודת לידה היא אזרחות פורטוגלית ואופציה לדרכון פורטוגלי ואירופאי.

למספרים האלה יש להוסיף עוד 4,000 מגישי בקשות שממתינים להנפקת רישום. אלה הם מגישי בקשות שכבר אושרו ונחשבים לאזרחים דה יורה (על פי חוק) שיוכלו להנפיק דרכון לאחר שיוכרו בפועל כאזרחים.

בהערכה גסה, הוגשו עד היום למעלה מ- 70,000 בקשות רק מישראל ונדמה שהיחס עומד על 1:5 לכל היותר ו- 1:10 לכל הפחות מבחינת הסיכוי להשלים את התהליך בהצלחה.

הקהילה היהודית בפורטוגל שהמטה שלה נמצא ברבנות בעיר פורטו הרכיבה צוות וועדה מיוחד לטיפול בתיקים הרבים ויחד עם הצוות האדמיניסטרטיבי עובדים שם 24 שעות ביממה כדי להבטיח טיפול במספר רב של הבקשות המגיע בכל העולם. המספר שהם מציינים במסמך רשמי הוא הוא 300 אלף התקשרויות, מכתבים ואימיילים שהוחלפו רק בשלוש השנים האחרונות.

על הפופולריות של המסלול הפורטוגלי יכול ללמד גם הנתון הבא: בשנת 2019 עלה מספר הבקשות שהוגשו לרשויות בפורטוגל לצורך קבלת דרכון פורטוגלי על מספר התינוקות שנולדו במדינה. 

כמה עולה להוציא דרכון פורטוגלי וכמה זמן זה לוקח?

עלות הוצאת דרכון פורטוגלי תלויה קודם כל בשאלה אם אתם עושים זאת לבד או עם חברה או עורך דין. שכר הטרחה של עורך הדין או החברה המטפלת מייקר את התהליך ומביא אותו לסכום של כ-10,000 ש״ח לאדם.

רוב המשרדים מציעים הנחות מסויימות להגשות משפחתיות או משותפות ואלה מורידות את המחיר ב- 1,000 עד 1,500 ש״ח לאדם.

העלות כוללת גם את שכר הקהילה היהודית שנע בין 250 ל- 500 אירו. זוהי הקהילה שאמורה לאשר את הקשר שלכם לפורטוגל ואשר בלעדיה התהליך אינו יכול להתקדם.

בנוסף ישנן עלויות לממשלת פורטוגל כמו בולי הגשה לקונסרבטוריום שעולים 250 אירו, תשלומים לעורכי דין בליסבון וכן הוצאות תרגום, שילוח ואישורי נוטריון.

מי שיוצא לדרך לבדו ומבצע את התהליך ללא עורך דין או חברה מקצועית יחסוך את שכר הטרחה ויוזיל את עלות הדרכון הסופית באופן משמעותי, לממוצע של אלפי שקלים בודדים.

שנה וחצי עד שנתיים

משך הזמן הנדרש בממוצע מרגע מרגע הגשת הבקשה ועד אישורה הוא כשנה וחצי עד שנתיים והוא עשוי להתארך אם מגיש הבקשה שהה בחול בשנים שלפני תחילת התהליך.

הזמן הממוצע כולל גם את העבודה בצד הישראלי וגם את העבודה בצד הפורטוגלי, ביחס של 50/50 פחות או יותר.

לפי הקהילה היהודית בפורטוגל, מרגע שהם מקבלים את הבקשה ועד לאישור האפשרי של הממשלה פורטוגלית עוברים שמונה חודשים בלבד.

יתרונות הדרכון הפורטוגלי. מה מקנה אזרחות פורטוגלית?

מגורים באירופה

היתרון הבולט הראשון למחזיקי דרכון פורטוגלי היא האפשרות לגור באירופה. כאן הכוונה למגורים לתקופה ארוכה או אפילו באופן קבוע. ניתן אמנם  לשהות תקופות ארוכות באירופה גם עם הויזה הישראלית אבל זאת מגבילה את השהות בחו״ל לשלושה חודשים.

ישראלים המשתמשים בדרכון הישראלי שלהם כדי לגור באירופה צריכים מדי מספר חודשים לחזור לישראל קודם שישובו לאירופה. זוהי הדרך הפחות נוחה למי שבחר להיות נווד דיגיטלי, כלומר אינו תלוי במקום גיאוגרפי מסוים לצורך התעסוקה. מעצבים גרפים, מתכנתים, כותבי תוכן ומקצועות נוספים של העולם החדש כולם בתוך הקטגוריה.

עבודה לפי החוק

כל זה נכון גם לצורך עבודה חוקית. בעלי דרכון פורטוגלי ואזרחות פורטוגלית יכולים לעבוד בכל אחת ממדינות האיחוד וליהנות מכל הזכויות הסוציאליות של מקום העבודה, בלי חשש קבוע שיש למי שמחפש עבודה בשחור.

לימודים מסובסדים

גם תחום ההשכלה הגבוהה מהווה תמריץ להוציא דרכון פורטוגלי שכן הלימודים מסובסדים במקרים רבים. ישנן גם מסגרות לימוד ייחודיות שמוצעות רק במדינות מסוימות של האיחוד. 

אפשרויות השקעה

למי שרוצה לנוע שלב אחד קדימה ולהתייחס לאירופה לא רק כמקום מגורים אפשרי אלא כהזדמנות השקעה, קל יותר לעשות זאת בעזרת דרכון פורטוגלי.

עם הדרכון ניתן לרכוש נכסים בפורטוגל ובכלל מדינות אירופה ביתר קלות. כמובן שהדרכון לא מקנה ביטוח בפני השקעות לא נבונות בפורטוגל או אירופה או מהפסדים כלשהם. 

ויזה לארה״ב

עוד יתרון של דרכון פורטוגלי היא ויזה לארצות הברית וגם לאוסטרליה. כיום אזרחי ישראל נדרשים לעבור דרך שגרירות ארצות הברית בתל אביב כדי לקבל ויזה לארצות הברית. הסכם בין ארה״ב והאיחוד האירופי מייתר את הצורך בויזה לתושבי האיחוד.

הכול נשאר במשפחה

הדרכון הפורטוגלי כמו אחיו הדרכון הפולני והרומני עובר מדור לדור, כך שלא מדובר במתנה זמנית אלא נכס משפחתי.

חופשי בעולם

יש מדינות שלא ניתן להגיע אליהן עם דרכון ישראלי, כמו דובאי, אינדונזיה, מלזיה ועוד אך אין בעיה להיכנס אליהן בעזרת דרכון פורטוגלי.

מסמכים הדרושים לצורך קבלת דרכון פורטוגלי

בין אם בחרתם בהגשה עצמאית או באמצעות משרד עורכי דין או חברה מקצועית, אלה המסמכים שיידרשו מכם.

שלב 1. בקשת אישור מהקהילה היהודית בפורטוגל

כל בקשה צריכה לכלול את המסמכים הבאים:

העתק של הפספורט.

תעודת לידה או מסמך דומה שמכיל את תאריך הולדתו של מגיש הבקשה, מקום הולדתו ושמות הוריו.

מסמכים המוכיחים את הכתובת שלכם, אם זה מסמך שכירות של הדירה או אפילו חשבונות מים וטלפון. מסמך זה גם יקבע את הרבנות אורתודוקסית הקרובה אליכם.

הוכחת קשר לקהילה: כל מה שיכול לתמוך בעדותו של מגיש הבקשה ולעזור לחברי הוועדה להעריך אם קיים קשר משפחתי אמיתי ליהדות ספרד ממקור פורטוגלי. תעודת נישואים של ההורים, כתובה, אישור חברות בקהילה אורתודוקסית וכן הלאה.

פירוט אילן היוחסין, בפורמט מקצועי, שהכנתם בעצמכם או על ידי גניאולוג. הנה קישור למסמך לדוגמה. יש להקליד את הפרטים במחשב ולא בכתב יד ולשלוח חזרה לאחר שהוספתם את שמכם באזור המתאים לכך. הנה קישור לפורמט הריק והנה קישור למסמך הרלוונטי הנוסף להגשה. 

אילן יוחסין לצורך דרכון פורטוגלי
אילן יוחסין לצורך דרכון פורטוגלי

טיפים

למגורשי ספרד שהגיעו למדינות ערביות ידועים פעמים רבות רק שניים שלושה דורות אחורה. משפחות שהיגרו ללונדון או אמסטרדם במאה ה-16 וה-17 מציגות על פי רוב אילן יוחסין מלא יותר. 

יש להוסיף מסמכים המוכיחים את אמיתותו של אילן היוחסין ותומכים בו וכן להסביר מדוע לא הוגשו מסמכים נוספים.

במידה והעץ המשפחתי המשורטט כולל את שני הצדדים, גם מהצד של אמא וגם של אבא, אפשר להניח שיהיה קל יותר להוכיח את הקשר.

למי שיש קשר רק מצד אחד, כדאי להתאמץ יותר עם המסמכים המוכיחים את אילן היוחסין.

לכל אדם שנמצא על אילן יוחסין יש להוסיף גם תאריך לידה, תאריך פטירה אם האדם כבר אינו בחיים, תאריך נישואים, ומקום לידה.

בוועדה מציינים כי התשלום שמגיע עם כל בקשה משמש כתרומה לצורך תחזוקת בית הכנסת מקור חיים כדורי ולקידום החיים היהודיים בעיר פורטו ומוסיפים כי הוועדה גם נותנת צדקה באמצעות במוסדות שונים.

לאחר שהשגתם את כל המסמכים הדרושים, כתובת האימייל שאליה יש לשלוח את המידע היא:

portuguesenationality@comunidade-israelita-porto.org

המידע יטופל קודם על ידי הצוות האדמיניסטרטיבי ולא על ידי הוועדה המחליטה. הוועדה עצמה עשויה להפנות למגיש הבקשה שאלות המשך באימייל, סקייפ או בטלפון.

כתובה מפורטוגל
Faro, Portugal, 1841.Groom: Judah, son of Mas’oud, son of Solomon, son of Judah, son of Moses, son of Mordecai, son of Solomon, son of Mordecai Abuzaglo.Bride: Freha (or Freja), daughter of Joseph, son of Judah Adrehi.Parchment, watercolor, pen and ink.H: 75, W: 62.2 cm.Collection of The Israel Museum, Jerusalem.Purchase, Ari Ackerman Foundation.179/360, B89.0034..פארו, פורטוגל, תר”א (1841).החתן: יהודה בן מסעוד בן שלמה בן יהודה בן משה בן יוסף בן מרדכי בן שלמה בן מרדכי המכונה אבוזאגלו.הכלה: פריחא בת יוסף בן יהודה המכונה אדרעי.קלף, צבעי-מים, כתב-יד בדיו.ג:75, ר: 62.2 ס”מ.אוסף מוזיאון ישראל, ירושלים.רכישה בנדיבות קרן ארי אקרמן.179/360 , B89.0034.

שלב 2, בקשת אזרחות פורטוגלית ממשלת פורטוגל

לאחר קבלת האישור מוועד הקהילה היהודית בפורטו או בליסבון המעיד כי למגיש הבקשה יש קשרים לקהילה הספרדית ממקור פורטוגלי ממליצים בקהילה להשיג ייעוץ משפטי לקראת הגשת המסמכים הדרושים עבור ממשלת פורטוגל, מסמכים שמטרתם השגת אזרחות פורטוגלית.

במידה והבקשה תידחה על ידי הממשלה, ייווצר צורך בשירותיו של עורך דין בעל ידע שיוכל לערער על ההחלטה. אם כל זה לא יקרה בתוך פרק זמן מוגדר, הבקשה תדחה באופן סופי ומגיש הבקשה לא יוכל שוב לנסות ולהשיג אזרחות פורטוגלית, לפחות לא בעזרת החוק המסוים הזה.

במסמך הרשמי של הוועדה מוזכרים כמה שמות של עורכי דין ומשרדים שאפשר ליצור איתם קשר, אך מזכירים כי ישנם 30,000 עורכי דין בפורטוגל וכל אחד מהם יכול להגיש את הבקשה או ערעור על החלטה שלילית.


עורכי דין מומלצים לדרכון הפורטוגליבקשה לאזרחות פורטוגלית, בעזרתו של עורך דין יש להגיש בצירוף המסמכים הבאים:

אישור הקהילה היהודית.

ייפוי כוח לעורכי הדין.

תעודת לידה של מגיש בקשה כזו שהוצאה במהלך ששת החודשים האחרונים, מתורגמת ומאושרת על ידי הקונסוליה הפורטוגלית.

תעודת יושר מהארץ בה נולד נולד מגיש הבקשה וכן זו בה הוא מתגורר כיום כמו גם מכל המדינות הנוספות שבהם חי בעבר, וכולן מתאריך עדכני ל- 90 הימים האחרונים. גם כאן יש צורך באישור הקונסוליה הפורטוגלית.

תרגום לפורטוגזית של תעודות היושר.

העתק הפספורט של מגיש הבקשה.

תיאור הנסיבות שבגינן מתקיים קשר בין מגיש הבקשה לקהילת יהדות ספרד ממוצא פורטוגלי.

שלב 3, בקשת דרכון פורטוגלי

לאחר שהאזרחות הפורטוגלית תוענק למגיש הבקשה, הרשם המרכזי של פורטוגל ינפיק תעודת לידה פורטוגלית למגיש הבקשה.

עם תעודת הלידה יש לגשת לקונסוליה הפורטוגלית הקרובה ולבקש הוצאה של דרכון פורטוגלי.

חברות ומשרדי עריכת דין המציעים סיוע בתהליך

1. פספורטוגו

שלחו פנייה או התקשרו: 072-3305979

חברת פספורטוגו היא אופציה מוכרת בתחום הנפקת האזרחות הפורטוגלית והספרדית. בחברה מציגים את שלבי התהליך כך: שלב ראשון שנמשך עד שבוע בלבד ובו נבדקת הזכאות על ידי המחלקה הגנאלוגית, שלב שני בו מגישים לאישור עקרוני ונמשך כשבועיים (כולל ארגון המסמכים הנדרשים), שלב שלישי שנמשך כ-3 חודשים ובמהלכו נשלחים תיק הבקשה והמסמכים לקהילה היהודית בפורטוגל ומתקבל אישור רשמי מהקהילה. לאחר מכן בשלב הרביעי מגישים את התיק לממשלת פורטוגל, מקבלים מספר תיק ומשלמים אגרה, ובשלב החמישי – קבלת תעודת לידה פורטוגלית. השלב האחרון שנמשך כ-18 חודשים כולל את קבלת האזרחות והדרכון הפורטוגלי משגרירות פורטוגל בתל אביב.

בחברה קוראים לצאצאי מגורשי ספרד יוצאי מדינות אפריקה, הים התיכון, הבלקן או דרום אמריקה וביניהן: מרוקו, לוב, תוניס, מצרים, סוריה, אלג’יר, בולגריה, יוון, לבנון, קפריסין, טורקיה, רומניה, הולנד, ארגנטינה, עיראק, ברזיל ומדינות נוספות לנצל את הזכות שלהם לקבל דרכון אירופאי ומדווחים על אחוז סבירות גבוה לקבלת הדרכון במידה ואתם עונים לתנאים.

דרכון אירופאי פותח אינספור הזדמנויות: לימודים, מגורים ואפיקי תעסוקה בכל אחת מ-28 מדינות האיחוד, וגם ויזת תייר אוטומטית לארה”ב ולאוסטרליה. בפספורטוגו מצהירים כי הם מבקשים לפתוח את העולם עבור ישראלים זכאים ומבטיחים ליווי אישי ומקצועי עד להשגת המטרה הנכספת.

לדברי פספורטוגו הם החברה הגדולה בארץ בתחום הנפקת אזרחות אירופאית לפי החוק שנחקק בספרד בשנת 2014 ובפורטוגל בשנת 2015 במטרה להשיב זכויות אזרחות שנשללו בעקבות גירוש היהודים במאה ה-15, ובהתאם לחוק האזרחות הרומני (שהצטרפה לאיחוד בשנת 2007).

שלחו פנייה או התקשרו: 072-3305979

ביקורת מקומית אודות פספורטוגו

פספורטוגו
פספורטוגו. ניסיון רב

2. פורטוגליס

בפורטוגליס עוסקים בטיפול בבקשות אזרחות פורטוגלית בלבד. החוק הפורטוגלי, בניגוד  לחוקי התאזרחות אירופאים אחרים, אינו דורש להציג קשר עכשווי למדינה בה מתאזרחים (לדוגמא ידיעת שפה, מגורים וכיוצא באלה) או לוותר על האזרחות הקיימת.

מאז הקמתה, טיפלה פורטוגליס, באלפי לקוחות ישראלים שמקום מגוריהם בישראל או מעבר לים. בכל חודש, לטענת יהונתן קפלן הסמנכ”ל, מאות רבות של לקוחות חדשים מצטרפים לתהליך.

בחברה ממליצים לכל יהודי או יהודיה מעל גיל 18 העומד בתנאי החוק דהיינו שמוצא משפחתו הינו מאחת המדינות המזכות: מרוקו, אלג’יר, טוניס, לוב, מצרים, יוון, טורקיה, בולגריה, ארצות הבלקן, סוריה, לבנון ומדינות דרום אמריקה לנסות ולהגיש בקשה. עוד מדגישים שם כי אישור האזרחות מזכה את הצאצאים שטרם נולדו באופן אוטומטי באזרחות. מעבר לכך שלאזרחות הזו יתרונות ותועלות רבים עבור כל אדם וכל אחד יכול למצוא בקלות מה הערך שלה עבורו.

קראו את הביקורת המקומית שלנו אודות חברת פורטוגליס או שלחו פנייה מייד.

3. דוד ידיד משרד עורכי דין ונוטריון

המשרד מונה 15 עורכי דין וכחמישים עובדים נוספים. בצוות ישנם עורכי דין דוברי פורטוגזית, הפועלים יחדיו עם משרד עורכי דין גדול ומרכזי בפורטוגל אשר מייצג את הלקוחות הישראלים מול הרשויות שם.

משרד דוד ידיד מתמחה בטיפול במקרים מורכבים, אם מבחינת ההוכחה ההיסטורית או בכל הפרוצדורה מול ממשלת פורטוגל. בנוסף, למשרד יש התמחות גם בליווי הלקוחות לאחר קבלת האזרחות, בפעילותם בשוק העיסקי הפורטוגלי ובמיוחד בתחומי הנדל”ן.

עוד אומרים במשרד עו”ד ידיד כי בכדי להשיג את האזרחות הפורטוגזית יש צורך בייצוג נכון גם בארץ וגם בפורטוגל עצמה ולאחר קבלת האזרחות השוק הפורטוגלי מספק הזדמנויות עסקיות רבות אשר מעניינות אנשי עסקים רבים.

שלחו פנייה

4. Law Guide

האופציה הבאה היא לא בדיוק משרד עריכת דין וגם לא חברה מסוימת שמתמחה דווקא בתחום הדרכונים אלא אתר שלם שמאנדקס עורכי דין פרטיים וכן משרדי עריכת דין בישראל.

אתר Law Guide הוא מותג מוכר שמגדיר עצמו כמדריך לעורכי דין ומידע משפטי בישראל. האתר עובד משנת 2006 ומציע פתרונות למכלול בעיות משפטיות על ידי חיבור בין המבקרים באתר לעורכי דין מקצועיים במגוון תחומים.

לאתר קשר לאלפי עורכי דין בכל הארץ ובין היתר גם בתחום הדרכונים והאזרחות הזרה. יש להם גם פורומים, אינדקס עורכי דין גדול, מומחים בתחום התוכן וכותבי מדריכים משפטיים.

אם אתם לא מכירים את המשרדים השונים המטפלים בתחום הדרכון הפורטוגלי, פנייה ישירה דרך אתר Law Guide היא אופציה טובה מאוד. תוכלו לסמוך על מי שמכיר היטב את השוק ועובד באופן יומיומי עם עורכי דין רלוונטיים לנושא. פניה אליהם תגרום לבקשה שלכם להגיע לשניים או שלושה עורכי דין פרטיים ששולטים בחומר ויוכלו לעזור לכם להתקדם בדרך להשגת הדרכון הפורטוגלי או הספרדי.

שלחו פנייה

5. קמפוס פאס

לטענת אילון כסיף מנכ”ל משותף בחברה, קמפוס פאס היא היחידה שמנהלת את כל ההליך מתחילתו עד סופו על ידי עורכי דין מקומיים, אם זה ליסבון למי שמבקש להוציא דרכון פורטוגלי או ברצלונה למי שמבקש לעצמו דרכון ספרדי. השיטה הזאת מקצרת את ההליך בחצי מהזמן אבל אולי חשוב יותר, מעלה את אחוזי ההצלחה.

קמפוס פאס, מוסיף כסיף היא מהחברות הראשונות שהצליחו להביא דרכון פורטוגלי וספרדי לישראלים כשכל מי שהגיש בקשה לדרכון בשנת 2015 כבר קיבל אותו. במקרה שהלקוחות שפנו דרך קמפוס פאס לא קיבלו אישור מהקהילה היהודית, הכסף מוחזר.

בחברה מזמינים לבדוק באמצעותם זכאות לדרכון ספרדי או פורטוגלי ומדגישים כי חלון ההזדמנויות להוצאת דרכון ספרדי לצאצאי מגורשי ספרד הוא קצר מועד, לכן כדאי להזדרז. הם מבטיחים ללוות כל לקוח שיפנה אליהם כבר משלב איסוף המסמכים הרלוונטיים (ותרגום שלהם על ידי מתרגם מושבע) לבצע חקר גניאולוגי ולשרטט אילן יוחסין במטרה להגיע עד כמה שיותר קרוב למאה ה- 15.

בקמפוס פאס אומרים עוד כי הם משתפים פעולה עם כל הגורמים הרלוונטיים, לרבות מוסדות הממשל בספרד ובפורטוגל ונעזרים במשרדי עורכי דין מקומיים הנמצאים בקשר הדוק עם ראשי הממשל, משרד הפנים ומקבלי ההחלטות. לא פחות חשוב יש להם שיתופי פעולה פוריים עם הפדרציה העולמית של יהדות ספרד, רבנים ספרדים בישראל, עם קהילות יהודיות בספרד ופורטוגל, עם ארגונים ועמותות של יוצאי המדינות השונות ועם גנאלוגים בכירים. מנכ”ל קמפוס פאס עצמו חבר קהילה בספרד ומכיר אישית גורמים חשובים במדינה.

שלחו פנייה

6. Portugal Passport

משרד שהוקם בשנת 2003 על ידי עורך הדין דרור חייק, שמחזיק גם ברישיון נוטריון מטעם משרד המשפטים. למשרד יש שני סניפים, האחד בעפולה והשני בתל אביב שעליו אחראי האח, עורך הדין משה חייק.

על פי חייק הסניף בעפולה מהווה את המשרד היחידי באיזור הצפון בנושא האזרחות הפורטוגלית. לטענתו, מכיוון שתהליך הוצאת הדרכון כרוך בטרחה לא מעטה מצד הלקוחות, לנושא הנגישות והקירבה הגיאוגרפית יש חשיבות רבה.

עוד מציינים שם כי השלב ההתחלתי, שהינו החשוב ביותר והוא קבלת אישור הקהילה היהודית בפורטוגל לגבי השתייכות הלקוח למגורשי ספרד ופורטוגל הינו שלב נטול סיכון לחלוטין, וכי לקוח אשר לא יקבל את האישור לא יידרש לשלם עבור התהליך.

במשרד מצהירים על שקיפות והוגנות לכל אורך התהליך, ומתחייבים ללוות את הלקוח עד לקבלת הדרכון הנכסף. שכר הטרחה מחולק לשלבים וחלק משמעותי נשמר לסוף הדרך, כלומר משולם רק לאחר קבלת האזרחות עצמה.

במשרד מציינים את עובדתם היותם משרד עורכי דין ונוטריון, עליהם חלים כללים נוקשים של לשכת עורכי הדין ולדבר יש חשיבות רבה בכל הנוגע להתנהלות מול הלקוח ולאופן בו הוא מטופל, להבדיל מחברות פרטיות העוסקות בתחום ואשר אינן משרדי עורכי דין.

קראו את הביקורת המקומית שלנו אודות חברת פורטוגל פספורט או שלחו פנייה מייד.

7. משרד עורכי דין ערן וגנר

משרד עורכי הדין של ערן וגנר קיים מאז שנת 2002 ומחשיב עצמו משרד בוטיק. מלבד מילוי התפקיד של עורך הדין ונוטריון, וגנר הוא גם גנאולוג מומחה כלומר עוסק בחקר שורשי המשפחה. אין ספק שהבקשת שלכם לדרכון פורטוגלי תתחיל ברגל ימין בעיקר אם חסרים לכם פרטים אודות ההיסטוריה המשפחתית.

המשרד מתמחה בשלושה נושאים עיקריים: הסדרת אזרחות פורטוגלית לצאצאי היהודים, מגורשי ספרד ופורטוגל, הסדרת אזרחות צ’כית, אזרחות סלובקית, ואזרחות הונגרית ליוצאי המדינות הנ”ל וצאצאיהם והשבת רכוש יהודי ואיתור יורשים לעיזבונות וירושות שאין להם דורש של יהודים שנפטרו בחו”ל.

הצוות של המשרד בארץ ובחו”ל שולט בפורטוגזית, צ’כית, סלובקית והונגרית ומטפל על פי רוב באופן ישיר בהסדרת האזרחויות ישירות במדינות עצמן. עיקר שכר הטרחה נגבה בסוף התהליך על בסיס הצלחה עם קבלת האזרחות הפורטוגלית.

אם המקרה שלכם מורכב או מסובך, במשרד של וגנר מבטיחים כי יש להם ניסיון רב בטיפול במקרים בהם יש מחסור במסמכים רלוונטיים לצורך הוכחת הזכאות לאזרחות. לא פחות חשוב, הם גם יכולים לטפל בערעורים, במקרה של דחייה על ידי הרשויות הרלוונטיות.

שלחו פנייה

8. Lisa Advisors

המשרד הבא ברשימה ממוקם דווקא בספרד והוקם על ידי דר’ מאיה דורי. המשרד נקרא על שם סבתה של המייסדת, ליזה רומנו. עורכת הדין דר’ מאיה דורי קיבלה את אזרחותה הספרדית לפני מספר שנים אחרי מה שהיא מכנה “קרב ארוך” מול הרשויות. דורי שמחזיקה בתארים מאוניברסיטת תל אביב, IESE ו-Universidad Autónoma בברצלונה הצליחה להוכיח שמשפחתה נמלטה מטולדו, ספרד בשנת 1492.

המשרד מסייע לא רק לישראלים אלא ליהודים בכל רחבי העולם שלהם שורשים בספרד. לטענת דורי הם המשרד הראשון שהצליח להנפיק אזרחות ודרכון בעקבות החוק החדש.

עוד מספרת דורי כי לקוחותיה מקבלים הזמנות לטקסי קבלת אזרחות בקונסוליות הספרדיות ברחבי העולם כמו בישראל, ארצות הברית וסינגפור. זה מעודד מאוד היא מוסיפה שכן מאחורי כל טקס כזה יש 500 שנים של היסטוריה משפחתית מלבד העובדה שזהו חלום שמתגשם. הטקסים, אומרת דורי הם הפיצוי וההוכחה שההליך המאתגר מצליח בעזרת התמדה ורצון.

על פי דר’ מאיה דורי יש הרבה מאוד דיס-אינפורמציה בכל מה שקשור לחוקים הספרדים והפורטוגלים. החוק הספרדי אושר בפרלמנט הספרדי ביוני 2015 ונכנס לתוקף באוקטובר 2015. החוק נחקק ל 3 שנים ממספר סיבות כשהראשית מביניהן היא לחץ מפלגות השמאל לחוקק חוק דומה גם למוסלמים שחיו בחצי האי האיברי. כיוון שזה לא דבר שיכול להתקיים הוחלט כפשרה להגביל את החוק לשלוש שנים מרגע כניסת החוק לתוקף.

בטקסט החוק עצמו נאמר שבהחלטת השרים יכולה להינתן אפשרות הארכה לשנה נוספת אבל לא מעבר לזה. ההחלטה להארכת החוק טרם נתקבלה ולכן כל מה שאפשר לומר בביטחון משפטי מלא עד שתתקבל החלטה כזו היא שהחוק ישאר על כנו עד אוקטובר 2018.

שלחו פנייה

9. עו”ד יורם זרה

עם עורך הדין יורם זרה דיברנו ארוכות בריאיון מיוחד בנושא הדרכון הפורטוגלי וגם הספרדי. בעוד החוק הספרדי נראה לעו”ד זרה כמו משימה שכמעט בלתי אפשרי לצלוח אותה, בגלל קשיים מכוונים מצד המחוקק הספרדי הרי שממש “מעבר לכביש” נמצאת האופציה הפורטוגלית הנוחה והקלה בהרבה.

יורם זרה פספורט פורטוגלי
יורם זרה פספורט פורטוגלי

המשרד של עו”ד זרה ממוקם בהרצליה ובליסבון אבל הבקשות כולן מוגשות ישירות למשרד המשפטים בליסבון ולא דרך שגרירות פורטוגל בישראל. יורם זרה יכול להתהדר בדרכון פורטוגלי שהוציא לעצמו כמו גם ליתר חברי משפחתו החיים בארץ ובטורקיה.

שיטת העבודה של המשרד כוללת בדיקת זכאות חינם שבה מנסים לאתר בעיות שעשויות לצוץ בהמשך הדרך. במשרד מסבירים שאמנם קל לחצות את השלב הראשון – שלב הוכחת הקשר לקהילה היהודית בפורטוגל אבל השלב השני מול הממשלה הינו מאתגר בהרבה. מספיק שתהיה טעות אחת כמו למשל שינוי של שם או מחסור בתעודה כדי שהבקשה תיעצר ולא ניתן יהיה למשוך אותה חזרה לצורך תיקון.

כדי למנוע מצב של השקעת כספים בבקשות שאין להם סיכוי יעשו במשרד הכול כדי להגיש בקשה תקינה ושלמה.

שני שליש מהלקוחות של משרד עו”ד יורם זרה הינם ישראלים והיתר יהודים מבריטניה וארצות הברית. במשרד עוקבים מקרוב אחר התארכות התורים של מגישי הבקשות ולכן עושים מאמץ לסיים את תהליך ההגשה לממשל של כל בקשה לאזרחות פורטוגלית בתוך שלושה חודשים.

שלחו פנייה

10. אמא פולנייה

כן, לכאורה יש פה טעות ברשימה שכן על אמא פולנייה סיפרנו לכם כבר בכתבה על חברות שמציעות לעזור לכם עם הדרכון הפולני אלא שהחברה החרוצה מצליחה לסייע לא רק עם דרכונים פולנים אלא גם עם ספרדים ופורטוגלים.

מנכ”ל החברה הוא ישי רז שהחל את דרכו בעולם הדרכונים לאחר שהצליח להשיג לעצמו אזרחות פולנית וגילה בדרך שהוא יכול לעזור גם לאחרים שמעוניינים לצלוח את ההליך הארוך. אפשר לומר שמי שהצליח ללמוד את החוק הפולני כבר עבר את המשוכה הקשה ולימוד החוק הספרדי או הפורטוגלי היא כבר משימה נוחה יותר.

המשרד של אמא פולנייה הוא בביתו של ישי מה שמוזיל עלויות ללקוח באופן משמעותי. אמא פולנייה, לטענתו של ישי היא אחת האופציות הזולות ביותר כיום להשיג דרכון אירופאי.

האתר של אמא פולנייה הוא גם החלוץ בחיבור בין הומור והתהליך הלא כל כך מצחיק של השגת אזרחות זרה. בינתיים יש רק בדיחות בפולנית באתר אבל אם העסקים ימשיכו לרוץ טוב, נראה שם בקרוב גם בדיחות בספרדית ובפורטוגלית.

שלחו פנייה

11. מ. אלפסי

משה אלפסי, בעליו של המשרד הבא ברשימה שלנו שאיתו תוכלו להיעזר עד לדרכון הספרדי או הפורטוגלי. הוא גם יושב ראש ועדת הנוטריונים בלשכת עורכי הדין בישראל. אלפסי הוא בוגר במשפטים מאוניברסיטת מנצ’סטר ומוסמך במשפטים (תואר שני) מאוניברסיטת תל אביב. המשרד עוסק בקשת רחבה של תחומים אבל ניכר שתחום האזרחות והדרכונים תופס מקום של חשיבות.

במשרד מזכירים כי תנאי ראשון לקבלת דרכון ספרדי הינו הוכחת הקשר ליהדות ספרד. התנאי השני הוא מעבר בחינת השפה הספרדית הבחינה היא מסוג DELE A2 הנדרשת לקבלת דרכון שהיא מקבילה בדרגת קושיה למבחן 4 יחידות בגרות.

המשרד של אלפסי מתמחה בהוצאת דרכונים אירופאיים ובתוך כך בהוצאת אזרחות ודרכון ספרדי שכרוכה בין השאר באיתור מסמכים מארכיונים שונים ופניה לרשויות מנהלתיות שונות ולעיתים אף לבתי משפט. הם נעזרים ביועצים מקומיים בספרד שבקיאים בשפה ובהתנהלות עם הגורמים הרשמיים ומקיימים עימם קשר רציף.

יתרון נוסף שמבקשים להדגיש במשרד מ. אלפסי הוא שהטיפול בבקשה נעשה בשיתוף נוטריון ספרדי ממדריד, דבר שמקצר את התהליך עד לקבלת הדרכון. אם יש לכם גם צד רומני במשפחה, תוכלו לנסות את המשרד גם בנושא הדרכון הרומני.

שלחו פנייה

12. תותי אשבל

במשרד של תותי אשבל מספרים כי הם פועלים בשיתוף פעולה מלא עם הקהילות היהודיות בפורטוגל. הם מוכיחים לראשי הקהילה את הקשר של הלקוחות ליהדות פורטוגל כמגורשי ספרד. אם אכן, נוכחים ראשי הקהילות כי יש ללקוחות שהמשרד העביר קשר ליהדות פורטוגל, הם מנפיקים אישור המקובל על הרשויות בפורטוגל ואישור זה יהיה לעזר עד להוצאת דרכון פורטוגלי ואזרחות פורטוגלית.

עוד מדגישים במשרד כי הם מגישים כל בקשה עם גנאלוגיים (חוקרי שורשים משפחתיים) מומחים, בצירוף הוכחות לקשר ההיסטורי והתרבותי של הלקוח מגיש הבקשה אל יהדות פורטוגל מעת הגירוש במאה החמש עשרה.

לטענת תותי אשבל כבר לאחר מפגש ראשוני במשרדי החברה, ניתן יהיה לדעת על פי שמות המשפחה ומספר מסמכים נדרשים, עד כמה הדרך לדרכון סלולה עבור הלקוח. נכון לספטמבר 2017 ועל פי אתר החברה, אם הלקוח נמצא מתאים לתהליך ובכל זאת לא הצליחו במשרד לספק את האזרחות המבוקשת, הם מתחייבים להחזר כספי מלא (כדאי לבדוק באתר שלהם מעת לעת אם סעיף זה לא שונה).

שלחו פנייה

13. עורכת הדין יהודית שמיר

עורכת הדין יהודית שמיר עוסקת בדיני משפחה וירושה שנים רבות. לאחרונה נכנס המשרד לתחום החדש של הוצאת דרכון ספרדי או פורטוגלי. מבין שתי האפשרויות ממליצה שמיר על האפשרות השנייה. הנימוק? פורטוגל כמו ספרד מעניקה אזרחות לצאצאיהם של יהודי ספרד אלא שבניגוד לדרכון הספרדי היא לא מחייבת בחינה בשפה הספרדית ואין צורך להפגין ידע בתרבות ובחוקה של פורטוגל. גם הנסיעה לפגישה עם נוטריון כמו במקרה של ספרד אינה נדרשת. בקיצור, הליך קל ופשוט יותר.

לאחר הגשת בקשה, מזכירה שמיר, יש להתייצב בספרד בפני נוטריון ספרדי שעובר על הבקשה ובודק את המסמכים בנוכחות המבקש. אחרי אישור הבקשה, המבקש צריך להירשם במרשם האוכלוסין באמצעות הקונסוליה הספרדית בתל אביב ולהישבע אמונים למלך ולחוקה הספרדית. רק אחרי ביצוע כל השלבים האלה מקבלים את הדרכון הספרדי.

**

שכחנו אתכם? רוצים לתקן טעות? הוצאתם דרכון פורטוגלי או ספרדי עם חברה אחרת? ספרו לנו ונוסיף לכתבה

פורום דרכון פורטוגלי

[bsp-display-topic-index show=’5′ forum =’198480′]